Automatyczna wycena nieruchomości, czyli za ile realnie można sprzedać lub kupić mieszkanie

Właściwa ocena wartości nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Osoby planujące sprzedaż lub zakup własnego domu lub mieszkania, często borykają się z tym problemem. Dane z polskiego rynku mówią, że co roku przed takim wyzwaniem staje około milion osób – właścicieli lub potencjalnych nabywców. Jak szybko i wiarygodnie wycenić lokal mieszkalny? Czy automatyczna wycena nieruchomości może ułatwić to zadanie?

Planujesz sprzedać nieruchomość, ale nie wiesz jaka cena będzie tą właściwą? Rozważasz zakup domu lub mieszkania, ale nie wiesz czy zaproponowana Ci wartość to ta najbardziej odpowiednia? Na takie pytania odpowiedzi szuka wiele osób. Na ile wycenić nieruchomość, żeby z jednej strony nie zniechęcić potencjalnych kupujących zaporową stawką, a z drugiej nie sprzedać zbyt tanio? Za ile realnie warto kupić lokal, aby nie przepłacić?

Oficjalnie

Na rynku działają specjaliści – rzeczoznawcy majątkowi – zajmujący się profesjonalnie wycenami lokali mieszkalnych. Takie estymacje wartości nieruchomości, prezentowane są w formie operatów szacunkowych. Rzeczoznawcy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie i na podstawie różnorodnych parametrów nieruchomości szacują jej wartość rynkową. Ich wyliczenia opierają się na wielu składowych i wskaźnikach, m.in. na danych transakcyjnych podobnych nieruchomości z okolicy. Stąd ich wyceny są zazwyczaj najbardziej zbliżone do rzeczywistej wartości w danym okresie.

Operat szacunkowy to oficjalny i wiążący dokument, który wymagany jest przez sądy lub banki w procesie decyzji kredytowej. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zapisane są szczegóły dotyczące tego, jak ten dokument ma wyglądać, jakie elementy musi zawierać i kto może go opracowywać – mówi Anton Bubiel, prezes zarządu platformy Rentier.io.

Niestety, operat szacunkowy nie jest tanią usługą. Sporadycznie zdarzają się także błędy popełniane przez rzeczoznawców. Dodatkowo, zawierają one elementy subiektywnego osądu ekspertów i zlecając przygotowanie wyceny kilku różnym rzeczoznawcom można otrzymać różne kwoty wartości nieruchomości. Zatem, jeżeli operat szacunkowy nie jest potrzebny dla banku lub sądu, to można skorzystać z alternatywy.

Z pomocą lub samodzielnie

Nieoficjalny szacunek wartości mieszkania lub domu mogą przeprowadzić także doświadczeni pośrednicy nieruchomości. Znają oni bowiem bardzo dobrze lokalne rynki i posiadają informacje o sprzedawanych w okolicy nieruchomościach. Dlatego też są w stanie ocenić z duża dozą prawdopodobieństwa realną wartość lokalu. Wynagrodzenie za pracę związaną z taką oceną pokrywa właściciel nieruchomości zazwyczaj w postaci prowizji płaconej pośrednikowi po sprzedaży mieszkania.

Co jeżeli jednak właściciel lokalu nie chce skorzystać z płatnych usług rzeczoznawcy lub pośrednika? Czy jest w stanie sam właściwe ocenić realną wartość nieruchomości? Może samodzielnie przeszukać portale ogłoszeniowe i odnaleźć na własną rękę podobne domy lub mieszkania w okolicy. Zadanie to może być jednak zajmujące czasowo i bardzo pracochłonne. Co więcej, może się okazać, że aktualnie nikt nie sprzedaje podobnych nieruchomości w okolicy i ciężko będzie znaleźć dane porównawcze. Zatem, jeżeli właściciel mieszkania lub domu, nie chce tracić czasu na samodzielne poszukiwania i analizy, może skorzystać z rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają wycenę nieruchomości.

Na rynku są już dostępne narzędzia, które w oparciu o duże ilości danych, zarówno historycznych, jak i aktualnych, pozwalają w prosty i szybki sposób dokonać wyceny wartości posesji, lokali czy posiadłości. Wśród takich narzędzi są również automatyczne wyceniarki nieruchomości.

Jak działają automatyczne wyceny?

Algorytmy komputerowe wyszukują dane na temat cen nieruchomości o podobnych parametrach oraz na podstawie wprowadzonych przez użytkownika szczegółów i sprawdzają ceny ofertowe lub transakcyjne nieruchomości w określonej lokalizacji. Automatyczne modele wyceny bazują na autorskich algorytmach i nie stanowią operatu szacunkowego w rozumieniu przepisów, ani nie są wykonywane w oparciu o metodologię i techniki wynikające z przepisów lub innych regulacji prawnych odnoszących się do wycen nieruchomości. Natomiast przyspieszają i ułatwiają proces zbierania ofert podobnych nieruchomości z danej okolicy i wyciągania na tej podstawie wniosków przez właściciela lokalu mieszkalnego co do najbardziej realnej w danym okresie ceny transakcyjnej.

Oczywiście tego typu narzędzia nie biorą pod uwagę wiele czynników, które uwzględniane są przez rzeczoznawców, np. ewentualnych wad prawnych lokalu ani specyficznych niestandardowych parametrów. Nie zastąpią więc profesjonalnych wycen. Są natomiast dużo tańszym lub wręcz darmowym rozwiązaniem oraz szybszym niż usługa rzeczoznawcy sposobem na poznanie realnej wartości lokalu. Wśród płatnych narzędzi dostępnych na polskim rynku są wyceniarki Urban.One oraz Ceny.szybko.pl, a całkowicie bezpłatnie od kilku tygodniu możliwość automatycznej wyceny nieruchomości na podstawie danych ofertowych setek tysięcy nieruchomości oferuje platfroma Rentier.io.

Nasza platforma, bez potrzeby zakładania konta czy podawania maila, daje możliwość sprawdzenia w kilka sekund rezultatów automatycznej wyceny nieruchomości wraz z listą ofert podobnych nieruchomości w okolicy – mówi Anton Bubiel z Rentier.io. – Przedstawiane estymacje przygotowane są na podstawie cen ofertowych zbliżonych pod kątem lokalizacji, typu i wieku budynku, parametrów technicznych i standardu innych lokali mieszkalnych – dodaje Bubiel.

Korzystanie z automatycznej wyceny nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy rozważają sprzedaż nieruchomości i chcą lepiej poznać aktualną sytuację rynkową. Takie narzędzia mogą być również przydatna dla osób, które dopiero planują zakup mieszkania i chcą zorientować się co do cen interesujących ich nieruchomości lub ocenić czy oferta, którą rozważają jest atrakcyjna cenowo. Nie muszą przeglądać wielu portali przeszukując setki ogłoszeń, aby zorientować się w cenach w wybranej lokalizacji.


2019-05-24 13:20
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
2019-08-16 17:22 VERVA Street Racing – weekend ekstremalnych emocji w Gdyni
2019-08-16 17:18 Kuba Przygoński z ORLEN Team powalczy w przedostatniej rundzie Driftingowych Mistrzostw Polski
2019-08-16 17:11 Modny gadżet, czyli aparat ortodontyczny. Jaki wybrać?
2019-08-14 07:39 Transport się nie opłaca, czyli o tym, kto rządzi w branży TSL?
2019-08-14 07:36 Eleganckie garden party w kilka chwil
2019-08-14 07:34 Dachser z nowym oddziałem na północy Niemiec
2019-08-14 07:31 Bank Millennium wprowadził do oferty dla firm terminale płatnicze POS
2019-08-14 07:28 Okres grzewczy coraz bliżej. Jak wymienić piec jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym?
2019-08-12 18:14 Nieopłacone polisy ubezpieczeniowe – wspólny grzech przedsiębiorców i konsumentów? – komentarz ekspercki Intrum analizujący najnowsze dane KRD
2019-08-12 18:12 Kawy mrożone idealne na lato
2019-08-12 18:08 Sukces motocyklistów ORLEN Team na Hungarian Baja. Kuba Przygoński tuż za podium
2019-08-12 18:06 Sobota na Hungarian Baja: Tomiczek liderem, Giemza trzeci. Ciężki dzień dla Kuby Przygońskiego
2019-08-12 18:02 Coraz lepsze tempo i kolejne ważne punkty – Kacper Wróblewski piąty w Rajdzie Rzeszowskim
2019-08-12 17:58 Kuba Przygoński z ORLEN Team wiceliderem po prologu Hungarian Baja
2019-08-12 17:52 Corner House: nowoczesny dom miejski w duchu slow life
2019-08-12 17:51 10. edycja VERVA Street Racing – będą wielkie prędkości i emocje
2019-08-12 17:49 Tanich mieszkań jak na lekarstwo
2019-08-12 17:48 Zwyrodnienie stawu biodrowego – czy zawsze konieczna jest operacja?
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 14:04 Kościuszko z Lenina
dzisiaj 14:02 Koszykarzy plan na Chiny: Jedna godzina, czyli jeden dzień
dzisiaj 14:02 Kolejne ograniczenie na kluby! Będzie limit zawodników!
dzisiaj 14:02 US Open: Anisimowa wycofała się z turnieju po śmierci ojca
dzisiaj 13:38 Świadek wypadku Woźniaka-Staraka: Łódź bardzo długo kręciła się w kółko
dzisiaj 13:26 Panika na pokładzie Open Arms. Migranci rzucali się do morza
dzisiaj 13:26 Lewica zawiadamia prokuraturę w sprawie wiceministra Piebiaka
dzisiaj 13:26 Olsztyn: 18-latek zaatakował kierowcę śrubokrętem
dzisiaj 13:26 Tusk zarzuca Johnsonowi popieranie twardej granicy w Irlandii
dzisiaj 13:17 Rynek szuka kierunku
dzisiaj 13:17 Zmarł Jerzy Wiśniewski, założyciel i prezes PBG
dzisiaj 13:17 Wzrosną składki pośredników kredytowych
dzisiaj 13:17 NIK krytykuje zakup Sierra Gorda. Były prezes odpowiada
dzisiaj 13:17 Alumetal: 44-proc. spadek zysku
dzisiaj 13:07 Szczecin: Łabędź tamował ruch na moście. Został upomniany
dzisiaj 13:07 Samotne matki proszą prezydenta Dudę o pomoc
dzisiaj 13:07 Oświadczenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka po publikacji Onetu
dzisiaj 13:07 Lewica zawiadamia prokuraturę po tekście Onetu
dzisiaj 13:07 Wybory parlamentarne. Jak poprawnie zagłosować?
dzisiaj 13:07 Łódź: 44-latek wybił szyby, bo - jak tłumaczył - był zakochany
dzisiaj 13:07 Czarnecki o swoim wystąpieniu w kościele: pytanie, czy było to niestosowne, uważam za żart
dzisiaj 13:05 S±d Najwy¿szy krytykuje projekt o powo³aniu komisji ds. pedofilii. Mo¿e ³amaæ prawa cz³owieka
dzisiaj 13:05 Piebiak, czyli problem. Na aferze z wiceministrem sprawiedliwo¶ci straci nie tylko PiS, ale i pañstwo polskie [ANALIZA]
dzisiaj 13:05 CB¦P zatrzyma³o fa³szerzy. Luksusowe samochody by³y rozbierane, a ich warto¶æ zani¿ana
dzisiaj 13:05 Gdzie jest burza? Ostrze¿enia IMGW przed nawa³nicami i intensywnym deszczem dla 12 województw
dzisiaj 13:05 "Rządy Pieniądza" Eksperci o optymalizacji podatkowej
dzisiaj 13:05 Puchar Polski: znamy pary 1/32 finału. Dwa starcia z Ekstraklasy
dzisiaj 13:05 "Rozpruwacz kulturalny". O twórczości Gyula Krudy’ego, jednego z najważniejszych pisarzy węgierskich XX wieku
dzisiaj 13:05 Honorata Zapaśnik: kończy się złota era reporterów wojennych
dzisiaj 13:05 Janusz Szewczak gościem PR24
dzisiaj 12:58 Znamy pary 1/32 finału Pucharu Polski
dzisiaj 12:35 Rosja: 4 ośrodki nie podają danych o promieniowaniu. „Kwestie sieciowe”
dzisiaj 12:35 Wypadek podczas wycinki w lesie. Drzewo przygniotło operatora ciągnika
dzisiaj 12:35 Ministerstwo fabryką trolli. Morawiecki: zażądałem wyjaśnień od Ziobry
dzisiaj 12:23 Wielkopolska: Drzewo przygniotło mężczyznę w lesie
dzisiaj 12:23 Premier Morawiecki żąda wyjaśnień od ministra Ziobry
dzisiaj 12:23 Podkarpackie: Kasprzak i Tyszka liderami list PSL-Koalicja Polska
dzisiaj 12:14 Pogoda. Uwaga na gwałtowne burze i potężne ulewy. Ostrzeżenia IMGW
dzisiaj 12:14 Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości. Krystian Markiewicz: rozważam kroki prawne
dzisiaj 12:14 Piotr Woźniak-Starak poszukiwany. Dwie akcje na jeziorze Kisajno
dzisiaj 12:14 Warszawska giełda. W tej chwili najważniejsze jest to, co dzieje się za granicą.
dzisiaj 12:14 Raport surowcowy
dzisiaj 12:14 Nie żyje Jerzy Wiśniewski, prezes PBG i Rafako
dzisiaj 12:14 Czy amerykańska giełda ma się lepiej za prezydentury Trumpa?
dzisiaj 12:14 Onet: wiceminister sprawiedliwości "aranżował i kontrolował akcję" dyskredytowania sędziów
dzisiaj 12:04 Po wybuchu w Nionoksie już cztery ośrodki w Rosji nie podają danych o promieniowaniu
dzisiaj 12:04 Kampania wyborcza PSL. Paweł Kukiz o wspólnym starcie
dzisiaj 12:04 Polski misjonarz zginął tragicznie w Portoryko
dzisiaj 12:04 Kąpiel możliwa we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach
dzisiaj 12:04 "New York Times": Państwo Islamskie rośnie w siłę
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook