Automatyczna wycena nieruchomości, czyli za ile realnie można sprzedać lub kupić mieszkanie

Właściwa ocena wartości nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Osoby planujące sprzedaż lub zakup własnego domu lub mieszkania, często borykają się z tym problemem. Dane z polskiego rynku mówią, że co roku przed takim wyzwaniem staje około milion osób – właścicieli lub potencjalnych nabywców. Jak szybko i wiarygodnie wycenić lokal mieszkalny? Czy automatyczna wycena nieruchomości może ułatwić to zadanie?

Planujesz sprzedać nieruchomość, ale nie wiesz jaka cena będzie tą właściwą? Rozważasz zakup domu lub mieszkania, ale nie wiesz czy zaproponowana Ci wartość to ta najbardziej odpowiednia? Na takie pytania odpowiedzi szuka wiele osób. Na ile wycenić nieruchomość, żeby z jednej strony nie zniechęcić potencjalnych kupujących zaporową stawką, a z drugiej nie sprzedać zbyt tanio? Za ile realnie warto kupić lokal, aby nie przepłacić?

Oficjalnie

Na rynku działają specjaliści – rzeczoznawcy majątkowi – zajmujący się profesjonalnie wycenami lokali mieszkalnych. Takie estymacje wartości nieruchomości, prezentowane są w formie operatów szacunkowych. Rzeczoznawcy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie i na podstawie różnorodnych parametrów nieruchomości szacują jej wartość rynkową. Ich wyliczenia opierają się na wielu składowych i wskaźnikach, m.in. na danych transakcyjnych podobnych nieruchomości z okolicy. Stąd ich wyceny są zazwyczaj najbardziej zbliżone do rzeczywistej wartości w danym okresie.

Operat szacunkowy to oficjalny i wiążący dokument, który wymagany jest przez sądy lub banki w procesie decyzji kredytowej. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zapisane są szczegóły dotyczące tego, jak ten dokument ma wyglądać, jakie elementy musi zawierać i kto może go opracowywać – mówi Anton Bubiel, prezes zarządu platformy Rentier.io.

Niestety, operat szacunkowy nie jest tanią usługą. Sporadycznie zdarzają się także błędy popełniane przez rzeczoznawców. Dodatkowo, zawierają one elementy subiektywnego osądu ekspertów i zlecając przygotowanie wyceny kilku różnym rzeczoznawcom można otrzymać różne kwoty wartości nieruchomości. Zatem, jeżeli operat szacunkowy nie jest potrzebny dla banku lub sądu, to można skorzystać z alternatywy.

Z pomocą lub samodzielnie

Nieoficjalny szacunek wartości mieszkania lub domu mogą przeprowadzić także doświadczeni pośrednicy nieruchomości. Znają oni bowiem bardzo dobrze lokalne rynki i posiadają informacje o sprzedawanych w okolicy nieruchomościach. Dlatego też są w stanie ocenić z duża dozą prawdopodobieństwa realną wartość lokalu. Wynagrodzenie za pracę związaną z taką oceną pokrywa właściciel nieruchomości zazwyczaj w postaci prowizji płaconej pośrednikowi po sprzedaży mieszkania.

Co jeżeli jednak właściciel lokalu nie chce skorzystać z płatnych usług rzeczoznawcy lub pośrednika? Czy jest w stanie sam właściwe ocenić realną wartość nieruchomości? Może samodzielnie przeszukać portale ogłoszeniowe i odnaleźć na własną rękę podobne domy lub mieszkania w okolicy. Zadanie to może być jednak zajmujące czasowo i bardzo pracochłonne. Co więcej, może się okazać, że aktualnie nikt nie sprzedaje podobnych nieruchomości w okolicy i ciężko będzie znaleźć dane porównawcze. Zatem, jeżeli właściciel mieszkania lub domu, nie chce tracić czasu na samodzielne poszukiwania i analizy, może skorzystać z rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają wycenę nieruchomości.

Na rynku są już dostępne narzędzia, które w oparciu o duże ilości danych, zarówno historycznych, jak i aktualnych, pozwalają w prosty i szybki sposób dokonać wyceny wartości posesji, lokali czy posiadłości. Wśród takich narzędzi są również automatyczne wyceniarki nieruchomości.

Jak działają automatyczne wyceny?

Algorytmy komputerowe wyszukują dane na temat cen nieruchomości o podobnych parametrach oraz na podstawie wprowadzonych przez użytkownika szczegółów i sprawdzają ceny ofertowe lub transakcyjne nieruchomości w określonej lokalizacji. Automatyczne modele wyceny bazują na autorskich algorytmach i nie stanowią operatu szacunkowego w rozumieniu przepisów, ani nie są wykonywane w oparciu o metodologię i techniki wynikające z przepisów lub innych regulacji prawnych odnoszących się do wycen nieruchomości. Natomiast przyspieszają i ułatwiają proces zbierania ofert podobnych nieruchomości z danej okolicy i wyciągania na tej podstawie wniosków przez właściciela lokalu mieszkalnego co do najbardziej realnej w danym okresie ceny transakcyjnej.

Oczywiście tego typu narzędzia nie biorą pod uwagę wiele czynników, które uwzględniane są przez rzeczoznawców, np. ewentualnych wad prawnych lokalu ani specyficznych niestandardowych parametrów. Nie zastąpią więc profesjonalnych wycen. Są natomiast dużo tańszym lub wręcz darmowym rozwiązaniem oraz szybszym niż usługa rzeczoznawcy sposobem na poznanie realnej wartości lokalu. Wśród płatnych narzędzi dostępnych na polskim rynku są wyceniarki Urban.One oraz Ceny.szybko.pl, a całkowicie bezpłatnie od kilku tygodniu możliwość automatycznej wyceny nieruchomości na podstawie danych ofertowych setek tysięcy nieruchomości oferuje platfroma Rentier.io.

Nasza platforma, bez potrzeby zakładania konta czy podawania maila, daje możliwość sprawdzenia w kilka sekund rezultatów automatycznej wyceny nieruchomości wraz z listą ofert podobnych nieruchomości w okolicy – mówi Anton Bubiel z Rentier.io. – Przedstawiane estymacje przygotowane są na podstawie cen ofertowych zbliżonych pod kątem lokalizacji, typu i wieku budynku, parametrów technicznych i standardu innych lokali mieszkalnych – dodaje Bubiel.

Korzystanie z automatycznej wyceny nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy rozważają sprzedaż nieruchomości i chcą lepiej poznać aktualną sytuację rynkową. Takie narzędzia mogą być również przydatna dla osób, które dopiero planują zakup mieszkania i chcą zorientować się co do cen interesujących ich nieruchomości lub ocenić czy oferta, którą rozważają jest atrakcyjna cenowo. Nie muszą przeglądać wielu portali przeszukując setki ogłoszeń, aby zorientować się w cenach w wybranej lokalizacji.


2019-05-24 13:20
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 06:40 Johnston Logistics staje się Dachser Ireland
wczoraj 06:16 ZWZ Elektrobudowy zdecydowało o emisji nowych akcji
2019-06-16 15:10 Firmy deweloperskie zapowiadają pomoc Powstańcom Warszawskim i przekazują pieniądze na budowę pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
2019-06-16 15:07 Regulacje wysokich lotów, czyli przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
2019-06-16 15:01 Przepuklina kręgosłupa – co robić, kiedy wypadnie mi dysk?
2019-06-16 15:00 Jak bezpiecznie podróżować w wakacje?
2019-06-16 14:41 Powiedzenie „Sell in May and go away!” niespodziewanie sprawdziło się w tym roku
2019-06-16 14:39 Globalny zjazd rentowności obligacji nie ominął Polski
2019-06-16 13:06 Warta przeniesie siedzibę do Warsaw UNIT
2019-06-16 13:04 Nowe oznaki spadku koniunktury – 3 na 10 firm przyspiesza sprzedaż, by sprostać oczekiwaniom „gorszych czasów
2019-06-16 13:00 Wakacyjna apteczka
2019-06-16 12:58 Europejskie porozumienie na rzecz BRD
2019-06-16 12:56 Reputacja przedsiębiorcy zależy od tacho
2019-06-16 12:33 Nowe trendy w gastronomii - smart & quality cooking
2019-06-16 12:29 Prawie dwie godzinny dziennie siedzimy w necie
2019-06-16 12:26 Reputacja przedsiębiorcy zależy od tacho
2019-06-16 12:25 Biznes na plaży w leasingu! TOP5 propozycji, dzięki którym zarobisz w wakacje
2019-06-16 12:22 Niewielkie trzy pokoje to szczyt marzeń Polaka
2019-06-16 12:14 Europejska kampania przeciwko Sodexo na rzecz poprawy dobrostanu kurcząt hodowanych na mięso
2019-06-16 12:13 Sodexo na celowniku obrońców zwierząt
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 00:32 Zabójstwo 10-latki. Do sieci wyciekło zdjęcie zatrzymanego, widać było jego twarz
dzisiaj 00:11 Obraz miasta przełomu wieków. Łódź w reportażach z XIX i XX wieku
dzisiaj 00:00 MME: Austriacy ograli Serbię, ale stracili swoją gwiazdę
dzisiaj 00:00 Reprezentant Austrii i nowy piłkarz RB Lipsk ma złamaną nogę
dzisiaj 00:00 Kontuzja Holdera?! Australijczyk upadł i wycofał się z zawodów [PREMIERSHIP]
dzisiaj 00:00 Wielkie poświęcenie Duńczyków. Złamane kości to nie problem
dzisiaj 00:00 MME: Dobry początek obrońców tytułu. Niemcy ograli Danię
dzisiaj 00:00 Awans tak blisko
dzisiaj 23:19 Jakub A. odprowadzał Kristinę do szkoły. Nowe fakty ws. brutalnej zbrodni
dzisiaj 23:17 ​Ziobro ws. zabójstwa 10-latki: Podejrzany nie był wytypowany od początku
dzisiaj 23:17 Ziobro o morderstwie Kristiny z Mrowin: To było na zimno wykalkulowane
wczoraj 22:53 Kazimierz Marcinkiewicz: moja stalkerka zażądała od komornika, by zabrał mi rower
wczoraj 22:53 Ziobro: podejrzany zabójstwa 10-latki nie był wytypowany od początku
wczoraj 22:42 Santa Evita
wczoraj 22:42 Pazur Urugwaju
wczoraj 22:42 Koniec kapitalizmu
wczoraj 22:42 Dlaczego cała Argentyna nie miała prądu?
wczoraj 22:42 Wyniki losowania Lotto 17.06.2019 [Multi Multi, Mini Lotto, Kaskada, Super Szansa]
wczoraj 22:42 Ostatni "Twój Weekend" z pierwsz± nagrod± na festiwalu Cannes Lions! A to niejedyny polski akcent
wczoraj 22:42 Kulisy zatrzymania mordercy Kristiny. U ojca mê¿czyzny pojawi³ siê mê¿czyzna szukaj±cy psa
wczoraj 22:42 £ukasz Schreiber zamie¶ci³ wpis ze zmanipulowanymi s³owami Tuska. Teraz siê t³umaczy i przeprasza
wczoraj 22:42 Terlecki twierdzi, ¿e pos³owie Kukiz'15 chc± do PiS. "Zastanawiamy siê, czy podtrzymywaæ ich istnienie"
wczoraj 22:32 Dikanda i "Muzyka Czterech Stron Wschodu"
wczoraj 22:32 Krzysztof Zanussi: to łaska Boża, że mogę być artystą
wczoraj 22:32 Stanisław Karczewski gościem Trójki
wczoraj 22:24 Chorwacki bramkarz w Jagiellonii
wczoraj 22:21 Taśma, która powaliła na ziemię. Apel do GKSŻ
wczoraj 22:21 MŚ kobiet: Niemki i Hiszpanki zagrają w 1/8 finału
wczoraj 22:21 Gala EBL i EBLK: Czeki, statuetki i okładka rozdane
wczoraj 22:21 Nowy piłkarz Cracovii. Pasy sprowadziły van Amersfoorta
wczoraj 22:21 Reprezentant Austrii i nowy piłkarz RB Lipsk ma złamaną nogę
wczoraj 22:06 Myśliwce NATO przechwytują rosyjskie samoloty
wczoraj 22:06 Zmarł chory na raka orionista
wczoraj 21:47 Straż Graniczna dostała sportowe auta do pościgów. Jeździ nimi komendant
wczoraj 21:47 Minister zmanipulował słowa Donalda Tuska. "Wydały mi się prawdziwe"
wczoraj 21:47 Mrowiny. Ćwiąkalski: przyznanie się do winy podejrzanego nie zaskakuje
wczoraj 21:47 Morderca Kristiny wpadł m.in. dzięki znajomym rodziny. Dopytywali o "kuzyna"
wczoraj 21:39 ​Policja sprawdza sprawę zerwania tablicy z siedziby PO w Poznaniu
wczoraj 21:39 Niemcy: Zabójstwo polityka miało skrajnie prawicowe podłoże? Głos prokuratury
wczoraj 21:39 Próba porwania w Szczecinie? Nauczyciele ostrzegają rodziców
wczoraj 21:39 Wypadek na stacji kolejowej. Nie żyje mężczyzna. Potrącił go pociąg
wczoraj 21:39 Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Sąsiedzi Jakuba A. ujawniają historię jego rodziny
wczoraj 21:14 Dr Jacek Bartosiak: ulegliśmy wizji adopcji przez Zachód
wczoraj 21:14 Francja, Niemcy i Hiszpania podpisały umowę ws. budowy wspólnego myśliwca [GALERIA]
wczoraj 21:14 Lider SLD: mamy pewne problemy z partią Wiosna
wczoraj 21:14 Resort Ziobry nie pozwie krakowskich prawników za krytykę. Pozwu nie wykluczają jednak naukowcy
wczoraj 21:03 Szeryfów trzech
wczoraj 21:03 Bat na VAT
wczoraj 21:03 Hamowanie karuzeli
wczoraj 21:03 Tusk przed komisją, czyli polityczne zapotrzebowanie na aferę
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook