Automatyczna wycena nieruchomości, czyli za ile realnie można sprzedać lub kupić mieszkanie

Właściwa ocena wartości nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Osoby planujące sprzedaż lub zakup własnego domu lub mieszkania, często borykają się z tym problemem. Dane z polskiego rynku mówią, że co roku przed takim wyzwaniem staje około milion osób – właścicieli lub potencjalnych nabywców. Jak szybko i wiarygodnie wycenić lokal mieszkalny? Czy automatyczna wycena nieruchomości może ułatwić to zadanie?

Planujesz sprzedać nieruchomość, ale nie wiesz jaka cena będzie tą właściwą? Rozważasz zakup domu lub mieszkania, ale nie wiesz czy zaproponowana Ci wartość to ta najbardziej odpowiednia? Na takie pytania odpowiedzi szuka wiele osób. Na ile wycenić nieruchomość, żeby z jednej strony nie zniechęcić potencjalnych kupujących zaporową stawką, a z drugiej nie sprzedać zbyt tanio? Za ile realnie warto kupić lokal, aby nie przepłacić?

Oficjalnie

Na rynku działają specjaliści – rzeczoznawcy majątkowi – zajmujący się profesjonalnie wycenami lokali mieszkalnych. Takie estymacje wartości nieruchomości, prezentowane są w formie operatów szacunkowych. Rzeczoznawcy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie i na podstawie różnorodnych parametrów nieruchomości szacują jej wartość rynkową. Ich wyliczenia opierają się na wielu składowych i wskaźnikach, m.in. na danych transakcyjnych podobnych nieruchomości z okolicy. Stąd ich wyceny są zazwyczaj najbardziej zbliżone do rzeczywistej wartości w danym okresie.

Operat szacunkowy to oficjalny i wiążący dokument, który wymagany jest przez sądy lub banki w procesie decyzji kredytowej. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zapisane są szczegóły dotyczące tego, jak ten dokument ma wyglądać, jakie elementy musi zawierać i kto może go opracowywać – mówi Anton Bubiel, prezes zarządu platformy Rentier.io.

Niestety, operat szacunkowy nie jest tanią usługą. Sporadycznie zdarzają się także błędy popełniane przez rzeczoznawców. Dodatkowo, zawierają one elementy subiektywnego osądu ekspertów i zlecając przygotowanie wyceny kilku różnym rzeczoznawcom można otrzymać różne kwoty wartości nieruchomości. Zatem, jeżeli operat szacunkowy nie jest potrzebny dla banku lub sądu, to można skorzystać z alternatywy.

Z pomocą lub samodzielnie

Nieoficjalny szacunek wartości mieszkania lub domu mogą przeprowadzić także doświadczeni pośrednicy nieruchomości. Znają oni bowiem bardzo dobrze lokalne rynki i posiadają informacje o sprzedawanych w okolicy nieruchomościach. Dlatego też są w stanie ocenić z duża dozą prawdopodobieństwa realną wartość lokalu. Wynagrodzenie za pracę związaną z taką oceną pokrywa właściciel nieruchomości zazwyczaj w postaci prowizji płaconej pośrednikowi po sprzedaży mieszkania.

Co jeżeli jednak właściciel lokalu nie chce skorzystać z płatnych usług rzeczoznawcy lub pośrednika? Czy jest w stanie sam właściwe ocenić realną wartość nieruchomości? Może samodzielnie przeszukać portale ogłoszeniowe i odnaleźć na własną rękę podobne domy lub mieszkania w okolicy. Zadanie to może być jednak zajmujące czasowo i bardzo pracochłonne. Co więcej, może się okazać, że aktualnie nikt nie sprzedaje podobnych nieruchomości w okolicy i ciężko będzie znaleźć dane porównawcze. Zatem, jeżeli właściciel mieszkania lub domu, nie chce tracić czasu na samodzielne poszukiwania i analizy, może skorzystać z rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają wycenę nieruchomości.

Na rynku są już dostępne narzędzia, które w oparciu o duże ilości danych, zarówno historycznych, jak i aktualnych, pozwalają w prosty i szybki sposób dokonać wyceny wartości posesji, lokali czy posiadłości. Wśród takich narzędzi są również automatyczne wyceniarki nieruchomości.

Jak działają automatyczne wyceny?

Algorytmy komputerowe wyszukują dane na temat cen nieruchomości o podobnych parametrach oraz na podstawie wprowadzonych przez użytkownika szczegółów i sprawdzają ceny ofertowe lub transakcyjne nieruchomości w określonej lokalizacji. Automatyczne modele wyceny bazują na autorskich algorytmach i nie stanowią operatu szacunkowego w rozumieniu przepisów, ani nie są wykonywane w oparciu o metodologię i techniki wynikające z przepisów lub innych regulacji prawnych odnoszących się do wycen nieruchomości. Natomiast przyspieszają i ułatwiają proces zbierania ofert podobnych nieruchomości z danej okolicy i wyciągania na tej podstawie wniosków przez właściciela lokalu mieszkalnego co do najbardziej realnej w danym okresie ceny transakcyjnej.

Oczywiście tego typu narzędzia nie biorą pod uwagę wiele czynników, które uwzględniane są przez rzeczoznawców, np. ewentualnych wad prawnych lokalu ani specyficznych niestandardowych parametrów. Nie zastąpią więc profesjonalnych wycen. Są natomiast dużo tańszym lub wręcz darmowym rozwiązaniem oraz szybszym niż usługa rzeczoznawcy sposobem na poznanie realnej wartości lokalu. Wśród płatnych narzędzi dostępnych na polskim rynku są wyceniarki Urban.One oraz Ceny.szybko.pl, a całkowicie bezpłatnie od kilku tygodniu możliwość automatycznej wyceny nieruchomości na podstawie danych ofertowych setek tysięcy nieruchomości oferuje platfroma Rentier.io.

Nasza platforma, bez potrzeby zakładania konta czy podawania maila, daje możliwość sprawdzenia w kilka sekund rezultatów automatycznej wyceny nieruchomości wraz z listą ofert podobnych nieruchomości w okolicy – mówi Anton Bubiel z Rentier.io. – Przedstawiane estymacje przygotowane są na podstawie cen ofertowych zbliżonych pod kątem lokalizacji, typu i wieku budynku, parametrów technicznych i standardu innych lokali mieszkalnych – dodaje Bubiel.

Korzystanie z automatycznej wyceny nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy rozważają sprzedaż nieruchomości i chcą lepiej poznać aktualną sytuację rynkową. Takie narzędzia mogą być również przydatna dla osób, które dopiero planują zakup mieszkania i chcą zorientować się co do cen interesujących ich nieruchomości lub ocenić czy oferta, którą rozważają jest atrakcyjna cenowo. Nie muszą przeglądać wielu portali przeszukując setki ogłoszeń, aby zorientować się w cenach w wybranej lokalizacji.


2019-05-24 13:20
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 05:53 Przygotuj się na wakacje. Sprawdź, jak ochronić swoje ciało przed słońcem
dzisiaj 05:51 Przemysł 4.0 - nowe potrzeby, nowi specjaliści
dzisiaj 05:48 Warsaw UNIT drapie chmury – wieżowiec ma już blisko 200 metrów wysokości
dzisiaj 05:46 Tylko co trzeci młody Polak pracuje. Wakacyjny staż pomoże im zdobyć doświadczenie
wczoraj 07:42 690 mln ludzi na świecie cierpi głód. Świat przegrywa walkę z niedożywieniem, alarmuje UNICEF, WFP, FAO, WHO i IFAD
wczoraj 07:35 TOP 5 innowacji w branży finansowej, które warto znać
2020-07-14 06:23 Europa Środkowo-Wschodnia dogoniła Zachód pod względem produkcji
2020-07-13 07:09 Biznes zaangażowany w walkę z pandemią
2020-07-12 12:17 POLONUS JEŹDZI Z TOUR DE POLOGNE
2020-07-12 12:16 Alergiku! Zadbaj o swoje oczy z kroplami Ektin!
2020-07-12 12:14 Około 70 proc. szukających pracy sezonowej nie bierze pod uwagę wyjazdu za granicę
2020-07-12 12:13 Pakiet mobilności przyjęty w Parlamencie Europejskim. 38 proc. przewoźników niepokoi się konsekwencjami
2020-07-12 12:11 Wypadki z udziałem autobusów w Polsce
2020-07-12 12:05 Too Good To Go obchodzi pierwsze urodziny i wzmacnia szeregi!
2020-07-12 12:04 Colliers International reprezentuje europejskiego giganta obuwniczego
2020-07-11 06:20 W Polsce mamy suszę. Ulewy i burze nie poprawiają sytuacji
2020-07-11 06:18 Fundacja ORLEN wsparła potrzebujących w ramach e-sportowego projektu
2020-07-11 06:16 Praca zdalna nie sprawi, że biura znikną
2020-07-11 06:11 Cyfrowa rewolucja dopiero się rozpoczyna. Jak wpłynie na branżę zarządzania danymi?
2020-07-10 08:44 Ty odzyskałeś życie po kwarantannie, on nigdy nie ucieknie od choroby – najnowsza kampania Otwartych Klatek
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 15:05 W Lubinie są z niego zadowoleni. Martin Ševela zostaje w Zagłębiu, podpisał nowy kontrakt
dzisiaj 14:55 Wyczekiwanie na Wall Street
dzisiaj 14:55 Gwarancje płyną z BGK do firm
dzisiaj 14:55 Trzy ćwierci mikrośmierci
dzisiaj 14:54 Mateusz Morawiecki w "Daily Telegraph" o technologii 5G: "Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem"
dzisiaj 14:54 Vera Jourova o funduszach UE a praworządności: "teraz albo nigdy!"
dzisiaj 14:54 Andrzej Duda i prank rosyjskich komików. Media: Więcej osób poniesie konsekwencje
dzisiaj 14:54 Koronawirus. Adam Małysz już zdrowy. Powiedział, czego najbardziej mu brakowało w czasie choroby COVID-19
dzisiaj 14:54 Bon turystyczny. Emeryci nie dostaną dodatkowych pieniędzy. Dla kogo bon turystyczny?
dzisiaj 14:54 Co mówi o nas nasze imię? Naukowiec odpowiada!
dzisiaj 14:54 Jak słyszą zwierzęta?
dzisiaj 14:49 Viera Jourova o powiązaniu unijnych środków z praworządnością: Nie można tego poświęcić
dzisiaj 14:49 Zaginięcie Iwony Wieczorek. Nowe informacje w sprawie poszukiwań
dzisiaj 14:49 RMF: Telefon rosyjskich komików do Andrzeja Dudy. Więcej osób poniesie konsekwencje
dzisiaj 14:49 Zaprezentowano pierwsze zdjęcia Słońca z misji Solar Orbiter
dzisiaj 14:49 Komisja PE przyjęła raport krytykujący stan praworządności w Polsce
dzisiaj 14:49 Nieudany zamach w Porozumieniu. Jadwiga Emilewicz chce wzmocnić Morawieckiego
dzisiaj 14:46 Bielsko-Biała: ciężarówka przewróciła się na auto osobowe
dzisiaj 14:46 Hiszpanie oburzeni zachowaniem brytyjskich turystów. "W tym celu granice są otwarte?"
dzisiaj 14:46 Nagranie z tańczącą Kingą Dudą ponownie zdobywa popularność
dzisiaj 14:46 Co dalej z Szymonem Hołownią?
dzisiaj 14:46 Uszczypliwość Tuska, chodzi o Halloween
dzisiaj 14:46 Gorący dzień w Sejmie. Dyskusja o wyborach [RELACJA NA ŻYWO]
dzisiaj 14:46 Platforma po wakacjach przedstawi nowy program. Budka nie wyklucza, ¿e zmieni siê te¿ nazwa partii
dzisiaj 14:46 Holandia. Radna zakry³a nazwê "Pu³awy" têczow± flag±. Zerwano wspó³pracê przez "strefy anty-LGBT"
dzisiaj 14:46 GIS ostrzega przed nowym narkotykiem. Jest 60 razy mocniejszy ni¿ morfina
dzisiaj 14:46 RMF FM nieoficjalnie: Andrzej Duda zostanie zaprzysiê¿ony na Stadionie Narodowym, a nie w Sejmie
dzisiaj 14:46 El¿bieta Witek t³umaczy siê ze ¶miechu podczas posiedzenia Sejmu. "Nie ¶mia³am siê z komisji, tylko z sytuacji"
dzisiaj 14:30 6-latek uratował siostrę przed agresywnym psem. To cud, że przeżył
dzisiaj 14:30 Wypadek w metrze. Utrudnienia w kursowaniu I linii
dzisiaj 14:30 Ks. Isakowicz-Zaleski o komisji ds. pedofilii: PiS odwdzięcza się Kościołowi
dzisiaj 14:30 Prof. Krzysztof Simon o luzowaniu obostrzeń: ”Idiotyzm i mówię to świadomie”
dzisiaj 13:46 Górniczy związkowcy grożą protestami
dzisiaj 13:46 Banki nadal słabsze niż rynek i bez większych szans na istotne odbicie
dzisiaj 13:45 Wyniki wyborów 2020. Sąd Najwyższy o protestach. Mija termin
dzisiaj 13:45 Afera z rosyjskimi youtuberami. Kulisy rozmowy z prezydentem Andrzej Dudą
dzisiaj 13:45 Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Media: Pałac planuje zmianę miejsca
dzisiaj 13:45 "Newsroom". Program specjalny WP
dzisiaj 13:45 Elżbieta Witek wyjaśnia, dlaczego śmiała się podczas powoływania członków komisji ds. pedofilii
dzisiaj 13:45 Początek współpracy z PiS? Posłowie PSL nie poparli wotum nieufności dla ministrów Kamińskiego i Ziobry
dzisiaj 13:45 Mateusz Morawiecki o technologii 5G. "Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem"
dzisiaj 13:45 Wyniki wyborów 2020. Donald Tusk komentuje kuriozalną petycję (relacja na żywo 16 lipca)
dzisiaj 13:45 Życie przełożone na muzykę, czyli śpiewane autobiografie
dzisiaj 13:45 "Ojciec"– satyra rodzinna pełna absurdów
dzisiaj 13:45 Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia
dzisiaj 13:40 Rzecznik SN o prezes Joannie Lemańskiej: Lepiej dmuchać na zimne
dzisiaj 13:40 ​Śledztwo w sprawie "zamku" w Stobnicy. Zatrzymano siedem osób
dzisiaj 13:40 Elżbieta Witek tłumaczy się z napadu śmiechu podczas głosowania w Sejmie
dzisiaj 13:40 Wybory prezydenckie 2020. Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 164 protesty
dzisiaj 13:40 RMF nieoficjalnie: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy odbędzie się na Stadionie Narodowym
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook