Bo prawdziwy sport jest jeden! – ruszyła kampania społeczna EXTRAsprawni 2019

Godziny treningów, dziesiątki startów, gorycz porażki i smak zwycięstwa. Te same emocje łączą wszystkich sportowców, bez względu na ich sprawność. Kampania społeczna EXTRAsprawni ma na celu pokazać jedną, wspólną twarz sportu i przekonać, że sportowców z niepełnosprawnościami oraz tych w pełni sprawnych więcej łączy niż dzieli. Bohaterami spotu są sportowcy z niepełnosprawnościami: Sebastian Luty, kierowca wyścigowy i Szymon Klimza, pasjonat workoutu oraz Krzysztof Hołowczyc i Akop Szostak, którzy postanowili osobiście wesprzeć ideę kampanii. Jesień i zima w tym roku będą należeć do EXTRAsprawnych!

Bo prawdziwy sport jest jeden! – ruszyła kampania społeczna EXTRAsprawni 2019

Łączy nas sport

EXTRAsprawni 2019 to już druga odsłona kampanii społecznej realizowanej przez Avalon EXTREME. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Prawdziwy sport jest jeden” i ma na celu zmianę postrzegania sportu osób z niepełnosprawnościami. Projekt ma pokazać, że jest on równie spektakularny i emocjonujący co sport osób sprawnych. W ramach tej inicjatywy w mediach pojawi się spot, w którym udział wzięła grupa wyjątkowych sportowców. Bohaterami klipu są ambasadorowie Avalon EXTREME: Sebastian Luty (utytułowany kierowca rajdowy, sparaliżowany w 95%) i Szymon Klimza (pasjonat sportu, m.in. treningu wytrzymałościowego, narciarstwa alpejskiego, sitwake’a, biegów ekstremalnych, kolarstwa), którym wózek nie przeszkadza
w realizacji sportowych pasji. Projekt wsparli też goście specjalni, którzy poprzez swój udział chcą wyrazić solidarność i wsparcie dla idei kampanii: Krzysztof Hołowczyc (legenda polskiej motoryzacji, wybitny kierowca rajdowy i osobowość medialna) i Akop Szostak (znany trener personalny, zawodnik MMA, znany vloger). Spot będzie emitowany w telewizji, radiu oraz w Internecie. O potrzebie kampanii i swoim zaangażowaniu w nią, jej bohaterowie mówią w ten sposób:

- Chcemy zmienić myślenie o niepełnosprawności, zarówno wśród osób z niepełnosprawnościami, jak  i sprawnych. Sport jest jeden, gdyż od każdego wymaga wysiłku i zaangażowania, pasji i dążenia do wyznaczonego celu. To łączy nas wszystkich, bez względu na kondycję fizyczną. Na torze ścigam się  z zawodnikami w pełni sprawnymi i nie mam żadnej taryfy ulgowej. Dzięki kampanii EXTRAsprawni po raz drugi pokazujemy, że sporty uprawiane przez osoby z niepełnosprawnościami są równie ciekawe i ekscytujące co te osób sprawnych – mówi Sebastian Luty, ambasador Avalon Extreme Racing.

- Od lat obserwuję i wspieram Avalon EXTREME i dokonania jej ambasadorów. Ich niesamowity hart duchu, siła oraz wytrzymałość są zarówno dla mnie, jak i dla wielu innych osób, ogromną inspiracją i zasługują na podziw. Udział w kampanii to ogromny zaszczyt i świetna okazja, aby pokazać społeczeństwu, że warto kibicować sportowcom z niepełnosprawnościami i ich doceniać, gdyż robią niesamowite rzeczy. Sport jest wspaniałym ogniwem, który nas wszystkich łączy – podsumowuje Krzysztof Hołowczyc.

Spot to nie jedyny element kampanii. Dodatkowo, 27/11 startuje #avalonbinchallenge, dzięki któremu każdy w łatwy sposób może wesprzeć ideę kampanii. Internetowe wyzwanie polega na nagraniu krótkiego video, na którym rzuca się piłką, kulką papieru lub chociażby ogryzkiem do kosza. Filmik dokumentujący wykonanie challenge’u należy opublikować na Facebooku lub na innych kanale społecznościowym, dorzucając hasztagi: #extrasprawni, #avalonbinchallenge i wytypować trzy kolejne osoby do wykonania zadania, oznaczając ich profile na Facebooku.

Rzut do celu wykonywany przez rożne osoby, na różne sposoby i przy użyciu różnych akcesoriów, jest metaforą. Akcja pokazuje, że każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną, jest różny, ale wszyscy mogą osiągać cele, które sobie wyznaczą.

Sport ekstremalny a OzN

Kampania EXTRAsprawni to jedna z wielu inicjatyw Avalon Extreme, projektu, który ma na celu popularyzację sportów ekstremalnych wśród osób z niepełnosprawnościami w integracji z osobami pełnosprawnymi. Dzięki szerokiej dystrybucji spotów poprzez ogólnopolskie media, Avalon Extreme chce pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować swoje niesamowite pasje i odnosić w tym sukcesy. Sportowcy
z niepełnosprawnościami zasługują na taki sam podziw jak wszyscy inni. Sport to idealny łącznik tych dwóch grup, gdyż od każdego wymaga wysiłku, treningów i poświęceń. Osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami w dziedzinie sportu są jednak często niedoceniane, istnieje przekonanie, że te osoby są gorsze, słabsze, wolniejsze. Wszyscy ci, którzy uprawiają sport, szukają w nim jednak tego samego.

- Długo mogłabym wymieniać korzyści jakie płyną z aktywności fizycznej, w tym sportów ekstremalnych, zarówno dla sfery fizycznej, jak i psychicznej. Dzięki uczestnictwu w sporcie osoby z niepełnosprawnościami zauważają u siebie wzrost siły, wytrzymałości, lepiej zaczynają radzić sobie z codziennymi czynnościami. Wszystko to wzmacnia poczucie sprawczości, podnosi się samopoczucie, postrzeganie własnego ciała, co ponownie napędza chęć do dalszych treningów i aktywności. W wyniku wzmożonego wysiłku obserwujemy podniesienie poziomu endorfin, nazywanych potocznie hormonami szczęścia. Mówimy wręcz o antydepresyjnym efekcie wysiłku fizycznego, a ma to związek z niemal natychmiastowym podniesieniem poziomu wydzielania neuroprzekaźników jak dopamina, noradrenalina czy serotonina. Ważne jest przede wszystkim przełamywanie tabu, barier i stereotypów, które funkcjonują w społeczeństwie, co ważne zarówno w grupie pełno jak i niepełnosprawnych. Ogromną rolę z pewnością odgrywają kampanie, takie ja EXTRAsprawni. Myślę, że pokazywanie ludziom, zwłaszcza na tak wspaniałych przykładach, że niepełnosprawność to nie wyrok, a pasja i zaangażowanie mogą dla wielu osób stać się fascynującą drogą i sposobem na życie – podsumowuje dr Agnieszka Bołdak, psycholog sportu w Akademii Wychowania Fizycznego Warszawa.

W Polsce jest ponad 5 milionów osób z niepełnosprawnościami1. Wielu z nich uprawia z pasją sporty, także te ekstremalne. Kampania EXTRAsprawni ma na celu zmianę społecznego odbioru i postrzegania osób
z niepełnosprawnościami i zachęcenie do wspierania i kibicowania wszystkim sportowcom, zgodnie z duchem przesłania kampanii, że prawdziwy sport jest jeden.

Kampania społeczna EXTRAsprawni jest współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


1 Dane Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań, 2012, http://niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=page&id=78&print=1


2019-12-02 10:46
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 06:10 Kryzys związany z pandemią Covid-19 wpłynął negatywnie na płatności w Europie – przed firmami wyjątkowo trudny czas
dzisiaj 06:05 Zaćma to groźna choroba oczu! Nie lekceważ jej objawów!
dzisiaj 05:58 Wykorzystując swoje możliwości, niesiemy pomoc innym - Glovo w czasie pandemii
dzisiaj 05:52 Koneser rozpoczyna cykl codziennych letnich atrakcji dla dzieci
wczoraj 08:15 GP Austrii zakończone – 2 pkt dla Alfa Romeo Racing ORLEN
wczoraj 08:13 Piąte miejsce Kuby Przygońskiego na inaugurację Driftingowych Mistrzostwach Polski
wczoraj 07:55 Akcyza przeniesiona o kwartał – co to oznacza dla branży?
wczoraj 07:48 Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór
2020-07-06 08:35 Przymusowy lockdown został dobrze spożytkowany – Kuba Przygoński
2020-07-06 08:18 Wspólne posiłki z Maślanką Mrągowską. Rusza kampania Mlekpolu
2020-07-06 08:14 TGTR #TogetherImprove pomoże polskim przedsiębiorcom
2020-07-05 09:18 Testy wodnej Formuły 1 na Zalewie Zegrzyńskim
2020-07-05 09:16 Centrum Praskie Koneser zaprasza na wystawę klasycznej motoryzacji
2020-07-05 09:11 Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi przeciw wirusom w nanotechnologii
2020-07-05 09:08 Runmageddon Adventure kusi przygodą
2020-07-04 10:30 Badanie EY – Jakie wyzwania stawiają przed firmami nowe technologie? Na jakie bariery prawne skarżą się przedsiębiorcy, chcący wdrażać innowacje?
2020-07-04 10:29 CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata
2020-07-04 10:26 Ciągle odczuwasz skutki stresu – to już nie tylko psychika
2020-07-04 10:11 Kwas hialuronowy - fakty i mity
2020-07-04 10:10 Kupujemy bez oglądania – czy tak wygląda przyszłość nieruchomości?
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 08:50 Z Diabłem sprawa. Teoria spiskowa w najczystszym wydaniu i absurdalna teza z Bońkiem
dzisiaj 08:50 Pomoc dla Brzęczka ma nadejść z Włoch
dzisiaj 08:50 „Przesunięcie igrzysk to błąd. Pretensje będziemy mogli mieć tylko do siebie”
dzisiaj 08:50 Adamczyk może odejść do Arki. Wciąż nie podpisał kontraktu z Nafciarzami
dzisiaj 08:50 Wymiana pokoleniowa. Czas na przegląd wojsk, kto zastąpi nasze gwiazdy?
dzisiaj 08:43 Nieliczni bronili marży
dzisiaj 08:43 Echo Investment: Roczny cel sprzedaży jest w zasięgu
dzisiaj 08:43 Grupa Orlen zwiększa produkcję prądu
dzisiaj 08:43 Mo-Bruk: Sprzyjające otoczenie
dzisiaj 08:43 Firmy borykają się ze spadkiem sprzedaży, ale chcą zatrudniać
dzisiaj 08:43 CD Projekt: bez tolerancji nie ma innowacji
dzisiaj 08:43 Producenci mebli łapią oddech
dzisiaj 08:40 Koronawirus. USA z ponad 3 milionami przypadków. Ponad 60 tysięcy jednego dnia
dzisiaj 08:40 Wybory prezydenckie 2020. Adam Bodnar wprost: Jestem pewny, część osób nie odda skutecznie swojego głosu
dzisiaj 08:40 Wyzwania USA. Nie tylko pandemia
dzisiaj 08:40 Spotkanie z kolejną gwiazdą letnich koncertów "Lata z Radiem" - sanah
dzisiaj 08:40 Puchar Polski: Cracovia po raz pierwszy w historii w finale. Legia Warszawa tylko tłem
dzisiaj 08:40 Zaczęło się w Świdniku – początek strajków 1980 roku
dzisiaj 08:39 "Dziennik Gazeta Prawna": Problem ze spisem wyborców zaważy na wyniku?
dzisiaj 08:39 Wybory 2020. Nie będzie debaty między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim
dzisiaj 08:39 "Rzeczpospolita": Trudna sytuacja Naczelnego Sądu Administracyjnego
dzisiaj 08:34 Onet: Nie bêdzie debaty z udzia³em Dudy i Trzaskowskiego. Zgody nie wyrazi³ Kurski
dzisiaj 08:34 USA. 37-letni Polak trafiony piorunem na pla¿y na Florydzie. Jego stan jest krytyczny
dzisiaj 08:34 Koronawirus w USA. 3 mln zaka¿eñ i dobowy rekord zachorowañ. Urzêdnicy zaskoczeni danymi w¶ród m³odych
dzisiaj 08:34 Ruch Ho³owni przetrwa? Kobosko: Trzy lata bez przedwczesnych wyborów to najtrudniejszy scenariusz
dzisiaj 08:33 Rządowy fundusz tylko na papierze, ale premier już obiecuje miliony
dzisiaj 08:33 Onet Rano. - 08.07
dzisiaj 08:33 Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków
dzisiaj 08:33 Uczestnicy przyjęcia pierwszokomunijnego w Wieniawie zarażeni koronawirusem
dzisiaj 08:33 Tragiczny wypadek pod Poznaniem. Kierowca z zarzutami
dzisiaj 08:33 Arriva zabiera głos w sprawie wypadków i rozpoczyna badania kierowców
dzisiaj 08:33 Ostatnie dni kampanii wyborczej. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski walczą o głosy [RELACJA NA ŻYWO]
dzisiaj 08:33 Fundusz Kościelny. Rosną wydatki na księży
dzisiaj 08:14 Trzaskowski ostrzega: jeśli wygra Duda, PiS dokręci śrubę 'na maksa'
dzisiaj 08:14 Trump wycofał USA z WHO. Biden zapowiada, że jeśli wygra wybory, cofnie decyzję
dzisiaj 07:41 Trudna sytuacja rodzinna byłego trenera Śląska. „Piłka nożna jest elementem rehabilitacji”
dzisiaj 07:34 Nasdaq: kolejne rekordy dzięki Tesli i Amazonowi
dzisiaj 07:34 Firmy borykają się ze spadkiem sprzedaży, ale i tak chcą zatrudniać
dzisiaj 07:34 Aktualne wskaźniki dla spółek z branży IT dają do myślenia
dzisiaj 07:34 Zarządzający mocno wierzą w akcje
dzisiaj 07:34 Kolejna frankowa rezerwa mBanku
dzisiaj 07:34 Uniki Trzaskowskiego (na środę)
dzisiaj 07:31 Na rozdrożu
dzisiaj 07:31 Podzieleni w niedzielę
dzisiaj 07:31 Włodzimierz Czarzasty gościem programu "Tłit"
dzisiaj 07:31 Wybory 2020. Wyniki oglądalności debat prezydenckich. Duża przewaga TVP nad "Areną Prezydencką"
dzisiaj 07:31 Wybory 2020. Była sekretarz stanu USA Madeleine Albright: Jestem zaniepokojona ponownymi atakami na niezależne media w Polsce
dzisiaj 07:31 Koronawirus w Polsce. "Koronasceptycy" szykują manifestację w Warszawie. "Odwołać pandemię!"
dzisiaj 07:31 Walka z gospodarczymi skutkami pandemii. Gość PR24: prof. Witold Modzelewski
dzisiaj 07:30 Koronawirus w Brazylii. Ponad 1,2 tys. zgonów w ciągu doby
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook