Bo prawdziwy sport jest jeden! – ruszyła kampania społeczna EXTRAsprawni 2019

Godziny treningów, dziesiątki startów, gorycz porażki i smak zwycięstwa. Te same emocje łączą wszystkich sportowców, bez względu na ich sprawność. Kampania społeczna EXTRAsprawni ma na celu pokazać jedną, wspólną twarz sportu i przekonać, że sportowców z niepełnosprawnościami oraz tych w pełni sprawnych więcej łączy niż dzieli. Bohaterami spotu są sportowcy z niepełnosprawnościami: Sebastian Luty, kierowca wyścigowy i Szymon Klimza, pasjonat workoutu oraz Krzysztof Hołowczyc i Akop Szostak, którzy postanowili osobiście wesprzeć ideę kampanii. Jesień i zima w tym roku będą należeć do EXTRAsprawnych!

Bo prawdziwy sport jest jeden! – ruszyła kampania społeczna EXTRAsprawni 2019

Łączy nas sport

EXTRAsprawni 2019 to już druga odsłona kampanii społecznej realizowanej przez Avalon EXTREME. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Prawdziwy sport jest jeden” i ma na celu zmianę postrzegania sportu osób z niepełnosprawnościami. Projekt ma pokazać, że jest on równie spektakularny i emocjonujący co sport osób sprawnych. W ramach tej inicjatywy w mediach pojawi się spot, w którym udział wzięła grupa wyjątkowych sportowców. Bohaterami klipu są ambasadorowie Avalon EXTREME: Sebastian Luty (utytułowany kierowca rajdowy, sparaliżowany w 95%) i Szymon Klimza (pasjonat sportu, m.in. treningu wytrzymałościowego, narciarstwa alpejskiego, sitwake’a, biegów ekstremalnych, kolarstwa), którym wózek nie przeszkadza
w realizacji sportowych pasji. Projekt wsparli też goście specjalni, którzy poprzez swój udział chcą wyrazić solidarność i wsparcie dla idei kampanii: Krzysztof Hołowczyc (legenda polskiej motoryzacji, wybitny kierowca rajdowy i osobowość medialna) i Akop Szostak (znany trener personalny, zawodnik MMA, znany vloger). Spot będzie emitowany w telewizji, radiu oraz w Internecie. O potrzebie kampanii i swoim zaangażowaniu w nią, jej bohaterowie mówią w ten sposób:

- Chcemy zmienić myślenie o niepełnosprawności, zarówno wśród osób z niepełnosprawnościami, jak  i sprawnych. Sport jest jeden, gdyż od każdego wymaga wysiłku i zaangażowania, pasji i dążenia do wyznaczonego celu. To łączy nas wszystkich, bez względu na kondycję fizyczną. Na torze ścigam się  z zawodnikami w pełni sprawnymi i nie mam żadnej taryfy ulgowej. Dzięki kampanii EXTRAsprawni po raz drugi pokazujemy, że sporty uprawiane przez osoby z niepełnosprawnościami są równie ciekawe i ekscytujące co te osób sprawnych – mówi Sebastian Luty, ambasador Avalon Extreme Racing.

- Od lat obserwuję i wspieram Avalon EXTREME i dokonania jej ambasadorów. Ich niesamowity hart duchu, siła oraz wytrzymałość są zarówno dla mnie, jak i dla wielu innych osób, ogromną inspiracją i zasługują na podziw. Udział w kampanii to ogromny zaszczyt i świetna okazja, aby pokazać społeczeństwu, że warto kibicować sportowcom z niepełnosprawnościami i ich doceniać, gdyż robią niesamowite rzeczy. Sport jest wspaniałym ogniwem, który nas wszystkich łączy – podsumowuje Krzysztof Hołowczyc.

Spot to nie jedyny element kampanii. Dodatkowo, 27/11 startuje #avalonbinchallenge, dzięki któremu każdy w łatwy sposób może wesprzeć ideę kampanii. Internetowe wyzwanie polega na nagraniu krótkiego video, na którym rzuca się piłką, kulką papieru lub chociażby ogryzkiem do kosza. Filmik dokumentujący wykonanie challenge’u należy opublikować na Facebooku lub na innych kanale społecznościowym, dorzucając hasztagi: #extrasprawni, #avalonbinchallenge i wytypować trzy kolejne osoby do wykonania zadania, oznaczając ich profile na Facebooku.

Rzut do celu wykonywany przez rożne osoby, na różne sposoby i przy użyciu różnych akcesoriów, jest metaforą. Akcja pokazuje, że każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną, jest różny, ale wszyscy mogą osiągać cele, które sobie wyznaczą.

Sport ekstremalny a OzN

Kampania EXTRAsprawni to jedna z wielu inicjatyw Avalon Extreme, projektu, który ma na celu popularyzację sportów ekstremalnych wśród osób z niepełnosprawnościami w integracji z osobami pełnosprawnymi. Dzięki szerokiej dystrybucji spotów poprzez ogólnopolskie media, Avalon Extreme chce pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować swoje niesamowite pasje i odnosić w tym sukcesy. Sportowcy
z niepełnosprawnościami zasługują na taki sam podziw jak wszyscy inni. Sport to idealny łącznik tych dwóch grup, gdyż od każdego wymaga wysiłku, treningów i poświęceń. Osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami w dziedzinie sportu są jednak często niedoceniane, istnieje przekonanie, że te osoby są gorsze, słabsze, wolniejsze. Wszyscy ci, którzy uprawiają sport, szukają w nim jednak tego samego.

- Długo mogłabym wymieniać korzyści jakie płyną z aktywności fizycznej, w tym sportów ekstremalnych, zarówno dla sfery fizycznej, jak i psychicznej. Dzięki uczestnictwu w sporcie osoby z niepełnosprawnościami zauważają u siebie wzrost siły, wytrzymałości, lepiej zaczynają radzić sobie z codziennymi czynnościami. Wszystko to wzmacnia poczucie sprawczości, podnosi się samopoczucie, postrzeganie własnego ciała, co ponownie napędza chęć do dalszych treningów i aktywności. W wyniku wzmożonego wysiłku obserwujemy podniesienie poziomu endorfin, nazywanych potocznie hormonami szczęścia. Mówimy wręcz o antydepresyjnym efekcie wysiłku fizycznego, a ma to związek z niemal natychmiastowym podniesieniem poziomu wydzielania neuroprzekaźników jak dopamina, noradrenalina czy serotonina. Ważne jest przede wszystkim przełamywanie tabu, barier i stereotypów, które funkcjonują w społeczeństwie, co ważne zarówno w grupie pełno jak i niepełnosprawnych. Ogromną rolę z pewnością odgrywają kampanie, takie ja EXTRAsprawni. Myślę, że pokazywanie ludziom, zwłaszcza na tak wspaniałych przykładach, że niepełnosprawność to nie wyrok, a pasja i zaangażowanie mogą dla wielu osób stać się fascynującą drogą i sposobem na życie – podsumowuje dr Agnieszka Bołdak, psycholog sportu w Akademii Wychowania Fizycznego Warszawa.

W Polsce jest ponad 5 milionów osób z niepełnosprawnościami1. Wielu z nich uprawia z pasją sporty, także te ekstremalne. Kampania EXTRAsprawni ma na celu zmianę społecznego odbioru i postrzegania osób
z niepełnosprawnościami i zachęcenie do wspierania i kibicowania wszystkim sportowcom, zgodnie z duchem przesłania kampanii, że prawdziwy sport jest jeden.

Kampania społeczna EXTRAsprawni jest współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


1 Dane Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań, 2012, http://niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=page&id=78&print=1


2019-12-02 10:46
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 08:50 SKYSAWA z ukończonymi ścianami szczelinowymi
wczoraj 08:48 Rekruterzy docierają już do 86% kandydatów
wczoraj 08:44 Hala Gwardii jest i będzie dostępna dla wszystkich.
2019-12-13 08:43 Enter Air podpisał aneks do umowy z Itaka Holdings
2019-12-13 08:42 Kacper Wróblewski w nowym samochodzie podczas tegorocznego Rajdu Barbórka
2019-12-13 08:36 Millennium TFI z kompleksowym wsparciem dla firm w zakresie PPK
2019-12-13 08:35 POLSKIE PRAWO GWARANTEM BEZPIECZNEGO OBROTU PAPIEROSAMI ELEKTRONICZNYMI
2019-12-11 16:15 Bóle głowy czy stawów, osłabienie? To jesienne przeziębienie, a może objawy boreliozy?
2019-12-11 16:12 Sektor IT w usługach publicznych zacznie rosnąć?
2019-12-11 16:11 Dachser rozwija biznes drogowy w Finlandii
2019-12-11 16:06 Black Friday 2019 za nami, czas na szał świątecznych zakupów. Czy jak co roku przybędzie dłużników?
2019-12-11 16:05 CZAS CHAMPIONÓW NARODOWYCH
2019-12-11 16:04 Kredyt gotówkowy na Święta, czyli co warto wiedzieć?
2019-12-11 16:01 Lodowisko na placu Europejskim – zapraszamy już od 6 grudnia!
2019-12-10 07:48 Tachografy nie takie smart
2019-12-10 07:45 Enter Air podpisał umowę z Rainbow Tours
2019-12-10 07:42 Ciasteczka małe i duże – inspiracje na świąteczne wypieki
2019-12-10 07:40 Ghelamco potrójnym zwycięzcą Eurobuild Awards 2019
2019-12-10 07:32 Protesty przeciwko sieci restauracji Subway
2019-12-09 09:04 Protesty przeciwko sieci restauracji Subway
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 07:32 PiS na czele, Lewica depcze po piętach KO. Najnowszy sondaż
dzisiaj 07:32 Pogoda. Boże Narodzenie i Sylwester. Czy pod koniec roku spadnie śnieg?
dzisiaj 07:32 Horoskop dzienny na niedzielę 15 grudnia 2019 dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdź, co przewidział dla ciebie horoskop w najbliższej przyszłości
dzisiaj 07:32 Niedziele handlowe grudzień 2019. Sklepy otwarte 15 grudnia. Co z zakazem handlu w Boże Narodzenie?
dzisiaj 07:32 Karolina mieszka za granicą. Coraz rzadziej wraca do domu na święta. Woli "rodzinę z wyboru"
dzisiaj 07:32 Belgijski festiwal usunięty z listy dziedzictwa UNESCO przez skargi ws. antysemityzmu
dzisiaj 07:23 Tusk wydał wyrok na Schetynę [ANALIZA]
dzisiaj 06:20 Wyniki losowania Lotto, Lotto Plus, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Kaskada, Multi Multi, Super Szansa - 15.12.2019
dzisiaj 06:20 Niedziele handlowe 2019. Czy sklepy s± dzi¶ czynne? [15 grudnia]
dzisiaj 06:16 Od dziś nowy rozkład jazdy na kolei. Zobacz, co się zmieni
dzisiaj 05:17 Ambasador Francji tłumaczy słowa Macrona: nie groził Polsce
dzisiaj 01:05 Czy w Europie zabraknie gazu?
dzisiaj 01:05 Modlitwa o dobrego męża. Do jakich świętych?
dzisiaj 01:05 Spowiedź powszechna. Jak brzmi?
dzisiaj 01:05 Nowy Testament. Czytania na ślub, frazeologizmy
dzisiaj 01:05 Dary Ducha Świętego. Modlitwa o siedem darów Ducha Świętego
dzisiaj 01:05 Msza trydencka. Jak wygląda?
dzisiaj 00:02 USA: Strzelanina w centrum handlowym w Atlancie. Nagrania z miejsca zdarzenia
dzisiaj 23:58 Wielki rodak Rafy: Zrobi wszystko, by zostać nr 1 wszech czasów. Ma inną mentalność!
dzisiaj 23:58 22 punkty Smarzek-Godek. Piąty triumf ekipy z Bergamo w Serie A
dzisiaj 23:58 Sampdoria lepsza w derbach, asysta Karola Linettego
dzisiaj 23:58 "Gap się!". Przestrzenie spotkań z niepełnosprawnymi w Teatrze 21
dzisiaj 23:08 Rzym. Tysiące ludzi protestowało na wiecu "sardynek" na ulicach Wiecznego Miasta
dzisiaj 23:08 Podlaskie: Śmierć dwóch kobiet. Policja bada sprawę
dzisiaj 23:08 Łódź: Tragiczny pożar w kamienicy
wczoraj 22:59 Władze Wrocławia rozwiązały pikietę antyaborcyjną. Sutryk: nie ma zgody na tak obrzydliwe sprawy
wczoraj 22:59 Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony
wczoraj 22:59 W³ochy. Protesty "Sardynek" rosn± w si³ê. Wielotysiêczna demonstracja w Rzymie
wczoraj 22:55 PŚ w Klingenthal: Polacy na najwyższym stopniu podium
wczoraj 22:55 Pantery Kubiaka wróciły na fotel lidera ligi japońskiej
wczoraj 22:55 Kamil Majchrzak startuje w lidze czeskiej. Śladami Isi podąża Maja Chwalińska
wczoraj 22:55 Warszawianie odzyskali werwę. Zwyciężają Trefl Gdańsk w meczu dobrych znajomych
wczoraj 22:55 Monaco znów nie straciło bramki, cały mecz Kamila Glika
wczoraj 22:55 Duet na miarę lidera
wczoraj 22:55 Ekstraklasa: Legia Warszawa liderem tabeli. Niezgoda i Kante w świetnej formie
wczoraj 22:47 Sensacja w Krakowie! Wisła lepsza od lidera ekstraklasy
wczoraj 22:05 Rzym. Tysiące ludzi protestowało na wiecu "sardynek" przeszło ulicami Wiecznego Miasta
wczoraj 22:05 Wyniki Lotto 14.12.2019 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa
wczoraj 22:05 Radom. Nastolatka zgubiła kilka tysięcy złotych. Portfel znalazła kierowczyni autobusu
wczoraj 22:05 Tusk o Schetynie: Prawdopodobnie doszedł do ściany
wczoraj 22:05 Gwałcił i pobił ofiarę na śmierć. Chce uniknąć kary śmierci przez... smog
wczoraj 21:56 Słynny karnawał wyrzucony z listy UNESCO za "stereotypowe przedstawianie Żyda w karykaturze" [ZDJĘCIA]
wczoraj 21:56 Viktor Orban: jesteśmy gotowi zbudować z sąsiadami nową Europę Środkową
wczoraj 21:56 Tusk o Schetynie: większych błędów nie popełnił, ale doszedł do ściany
wczoraj 21:56 Pogodowy kataklizm we Francji. Stra¿acy próbuj± dop³yn±æ do poszkodowanych, kurorty odciête
wczoraj 21:56 Wyniki losowania Lotto 14.12.2019 [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa]
wczoraj 21:52 Zmarzlik ma już dokładny plan na kolejny sezon
wczoraj 21:52 Werner odpowiedział Lewemu. RB Leipzig wygrał z Fortuną
wczoraj 21:52 Serie A: falstart Gennaro Gattuso w Napoli. Arkadiusz Milik strzela kolejną bramkę
wczoraj 21:52 Skoki narciarskie: Michal Doleżal zadowolony po zwycięstwie. "Zostają tylko minimalne rezerwy"
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook