Czy branża zarządzania wierzytelnościami potrzebuje Kodeksu Postępowania?

Jeszcze nie tak dawno zasady etyki były traktowane jako „dodatek” w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorstwa przyjmowały model funkcjonowania, który pozwalał odnieść sukces na rynku, a rozmowy o odpowiedzialnym postępowaniu wydawały się zbędne. Czasy jednak się zmieniły. Bycie etycznym uczestnikiem rynku stało wymogiem biznesowym XXI w. Dziś nikt nie chce robić interesów z firmami, co do których istnieje nawet cień podejrzenia, że działają nie-fair. To samo dotyczy sektora zarządzania wierzytelnościami. Firmy windykacyjne są często ostatnią deską ratunku dla wierzycieli, którzy chcą polubownie odzyskać należne im pieniądze, Ci jednak chcą, by dokonywało się to w sposób etyczny i z poszanowaniem praw osób zadłużonych. Windykatorzy doskonale wiedzą, że od ich podejścia w dużej mierze zależy to, czy zdobędą zaufanie dłużników. Dlatego branża przestrzega zasad etyki i kieruje się kanonem dobrych praktyk, z którego mogą czerpać inni uczestnicy rynku. Co to znaczy w praktyce i na czym polega etyczna windykacja? Odpowiedzi na te pytania będzie można będzie poznać podczas konferencji Credit Management & Collection Days, organizowanej przez Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami (PZZW), która odbędzie się w dniach 14-15 listopada w Łochowie.

Czy branża zarządzania wierzytelnościami potrzebuje Kodeksu Postępowania?

„Etyczna windykacja” to nie oksymoron

Dla polskich przedsiębiorców, którzy walczą z zatorami płatniczymi, odzyskanie należnych im pieniędzy od niepłacących na czas klientów i kontrahentów jest sytuacją typu „być albo nie być”. Zwracają się o pomoc do firm windykacyjnych, którym powierzają w pewnym sensie losy swoich firm. Windykatorzy doskonale wiedzą, że od tego, w jaki sposób rozpoczną rozmowę z zadłużoną osobą, zależy to, czy ta zacznie spłacać swoje zobowiązanie. Jeżeli dłużnik spotka na swojej drodze nietycznego, natarczywego windykatora, który nie odnosi się do niego z szacunkiem, sprawa jest  z gruntu przegrana. Przegrywa i wierzyciel, który traci sposób na polubowne odzyskanie swoich pieniędzy i  dłużnik, który nie wykona pierwszego kroku, by wyjść na finansową prostą. Dlatego etyka w pracy windykatora ma priorytet. Potwierdza to Lucyna Dassuj, Prezes Fundacji Moja Upadłość:

 W mojej pracy niejednokrotnie spotykam się z osobami, które starają się wyjść z ogromnych problemów finansowych. Jednak należy zaznaczyć, że nie każdy dłużnik nie spłaca zaległych zobowiązań, bo go na to nie stać. Z relacji niektórych wynika, że wcześniej mieli negatywne doświadczenia związane z windykatorami. Mieli nieszczęście spotkać na swojej drodze nieetycznych i nierzetelnych windykatorów, którzy swoim nastawieniem wręcz zniechęcali do podjęcia negocjacji i w konsekwencji do spłaty zadłużenia. Jednostki, które prezentują takie podejście znaleźć można w każdej branży. Jednak nawet pojedynczy przypadek psuje dobre imię pozostałym. Taki problem dotyka sektor zarządzania wierzytelnościami. Etyczne postępowanie ważne jest dla firm windykacyjnych, ale też dla innych podmiotów, które uczestniczą w procesie odzyskiwania należności i np. posiadają kontakt z dłużnikami. Nierzadko spotykają się z prawdziwymi dramatami ludzkimi. Jeżeli nie okażą zrozumienia i szacunku, dokładają takim osobom tylko kolejnych problemów, nie pomagają także wierzycielom – mówi Lucyna Dassuj.

Zwiększyć świadomość na temat działania branży windykacji

Problemem jest również to, że jako społeczeństwo posiadamy niski poziom wiedzy na temat działań i roli firm windykacyjnych w naszej gospodarce. Okazuje się, że bardzo często osoby zadłużone nie wiedzą, jak powinien wyglądać kontakt z windykatorem, a tym samym nie zawsze potrafią rozpoznać nietyczne zachowanie. Jest to problem, ponieważ jednostki, które postępują w ten sposób należy wyłapywać i edukować. Odpowiedzią są działania Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami, który jest przewodnikiem dla firm z branży, wskazując im najlepsze praktyki. PZZW w czerwcu tego roku powołał nowy organ, Komisję Etyki. Jednym z głównych działań Komisji ma być weryfikowanie nieuczciwych praktyk, których mogą ewentualnie dopuścić firmy członkowskie należące do PZZW.

– Wyłoniliśmy narzędzia, które pozwalają na zgłoszenie nieprawidłowości w działaniach windykacyjnych, które mogą być kierowane do Komisji Etyki PZZW przez osoby zadłużone, ale również członków innych organizacji czy zewnętrzne podmioty chroniące interesy dłużników. Podstawy każdego zgłoszenia są szczegółowo wyjaśniane, by zdecydować, czy zgłoszone postępowanie naszego członka nosi znamiona naruszenia Zasad Etyki, których przestrzeganie jest obowiązkiem każdej firmy zrzeszonej w PZZW. W przypadku potwierdzenia nieetycznego działania firmy, Komisja Etyki podejmuje działania, które mają na celu wyeliminowanie niepożądanych praktyk i ich skutków, a jednocześnie zobowiązujemy członka naszej organizacji do wdrożenia odpowiednich zmiany w swojej  działalności, aby takie nierzetelne zachowanie nie powtórzyło się w przyszłości. Na takich zmianach oczywiście korzystają również osoby zadłużone, które wymagają od windykatorów etycznej postawy – mówi Krzysztof Sołkiewicz, Przewodniczący Komisji Etyki, Pretorius.

Mediacja musi być etyczna

Stosowanie „dobrych praktyk”  jest teraz tak samo ważne jak sposoby odzyskiwania należności, które zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wierzyciele, aby porozumieć się z dłużnikiem i odzyskać swoje pieniądze, korzystają z pomocy windykatorów. Jednak w „najtrudniejszych” przypadkach mogą zwrócić się także do mediatora. Mediacje z zadłużonymi jednostkami prowadzą dedykowane podmioty. W obu przypadkach chodzi o stworzenie warunków do rozmów między wierzycielem, a dłużnikiem. Zadaniem mediatora jest pomóc porozumieć się obu stronom.

– Aby nawiązać kontakt z osobą zadłużoną i w konsekwencji móc liczyć na polubowną spłatę zadłużeniawierzyciel może złożyć wniosek do mediatora o rozpoczęcie mediacji z dłużnikiem. Ten z kolei musi wyrazić na nią zgodę, ponieważ jej kluczowym aspektem jest obustronna chęć rozwiązania sprawy oraz dobrowolne rozpoczęcie rozmów. Odbywa się ona przy udziale mediatora – „trzeciej strony”, która zapewnia wierzycielowi i zadłużonej jednostce przestrzeń do porozumienia i która ma doprowadzić do zawarcia ugody, czyli spłaty zaległego zadłużenia. Tak samo jak w windykacji, w mediacjach musimy przestrzegać zasad etycznych, szczególnie że w tym przypadku podstawowym zadaniem mediatora jest zachowanie bezstronności wobec każdej ze stron. Kodeks etyki mediatorów został przygotowany przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości i można go pobrać ze strony MS, zachęcam do zapoznania się z tym dokumentem – mówi Katarzyna Mikołajczyk, Mediator Sądowy, Wiceprezes Zarządu Unlock MUD.

Etyczny przewodnik po branży

Zasady etyki nie są czymś, co można raz, odgórnie wprowadzić w danej firmie, a jej pracownicy będą niejako automatycznie zachowywać się w pożądany sposób. Trzeba nieustannie przypominać, dlaczego etyczne postępowanie jest ważne, by pewne postawy stały się oczywiste. Co zatem może zrobić branża, jeżeli chodzi o edukację windykatorów we wspomnianym obszarze i jak pomóc jednocześnie wierzycielom oraz dłużnikom, by wiedzieli, na czym dokładnie powinno polegać etyczne działanie podmiotów z sektora zarzadzania wierzytelnościami? Stworzyć zespół reguł, którego będą przestrzegać wszystkie podmioty rynku.

– Pracujemy obecnie nad rozszerzeniem Zasad Etyki Rynku Zarządzania Wierzytelnościami PZZW, czyli nad Kodeksem Postępowania i Praktyk Windykacyjnych PZZW. Dokument ten ma pełnić rolę przewodnika dla firm windykacyjnych w prowadzeniu działalności nie tylko respektującej prawo, ale rzetelnej i etycznej. Szczegółowe zapisy będą zawierały praktyczne wskazówki i przykłady zastosowania najlepszych praktyk z tego obszaru, promując tym samym transparentny wymiar branży. Zależy nam na tym, aby podstawowe wartości promujące poszanowanie wspólnych standardów i zasad, były stosowane przez wszystkie podmioty z naszego sektora, bez wyjątku – wyjaśnia Krzysztof Sołkiewicz, Przewodniczący Komisji Etyki PZZW, Pretorius.

Etyka i inne zagadnienia związane z zarządzaniem wierzytelnościami poruszone zostaną podczas konferencji Credit Management & Collection Days. W ramach wydarzenia odbędą się liczne prelekcje i debaty, ściśle podejmujące tematy dotyczące odzyskiwania należności np. z perspektywy ekonomiczno-legislacyjnej,  jak i relacji oraz współpracy sektora finansowego z innymi branżami. W wydarzeniu wezmą udział firmy z branży windykacyjnej, IT, pożyczkowej, ale także przedstawiciele urzędów centralnych czy BIG.


2019-11-07 07:33
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 07:08 PKN ORLEN i Elektrobudowa postanowiły o rozstrzygnięciu sporu dot. Metatezy w arbitrażu i częściowym rozliczeniu należności
2019-11-12 08:06 Selgros Cash&Carry całkowicie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi
2019-11-12 07:48 BSC Drukarnia Opakowań odnotowała 26-proc. wzrost sprzedaży w okresie I-III kwartał 2019 r.
2019-11-11 08:09 Foksal 13/15 najlepszym projektem mieszkaniowym, sprzedaż Warsaw Spire transakcją roku
2019-11-11 08:01 Amerykański wzrost gospodarczy na łasce zagranicznych specjalistów
2019-11-11 07:41 Polska w Europie i na świecie – prognozy i zagrożenia na 2020 rok
2019-11-10 16:15 O PODATKU CYFROWYM W „ŚWIETLICY WOLNOŚCI” – OKRĄGŁY STÓŁ WARSAW ENTERPRISE INSTITUTE ORAZ AMERICANS FOR TAX REFORM
2019-11-10 16:09 Przelewy w euro (SEPA) z kont firmowych bez opłat w Banku Millennium
2019-11-09 09:31 Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia i DworzecOnline.pl podsumowują sezon wakacyjny 2019!
2019-11-09 09:21 Michał Urbaniak i Ghelamco Poland zapraszają na Urbanator Days 2019
2019-11-09 09:13 Kiedy kontroler przerywa odpoczynek kierowcy
2019-11-09 09:05 Kosmiczne badania rynkowe
2019-11-08 08:04 Just Smile i gotuj w chłodne wieczory!
2019-11-08 08:02 Imponujące projekty, rekordowe transakcje i wielkie najmy – taki był 2019 rok dla Ghelamco w Polsce
2019-11-08 07:54 Student znaczy dłużnik?
2019-11-07 07:40 Psycholog wyjaśnia, dlaczego nie jemy wystarczającej ilości owoców i warzyw.
2019-11-07 07:35 Zboże na śniadanie z okazji Dnia Zdrowego Śniadania!
2019-11-07 07:33 Czy branża zarządzania wierzytelnościami potrzebuje Kodeksu Postępowania?
2019-11-06 11:17 Ból pooperacyjny. Czy przyjmowanie leków zawsze jest konieczne?
2019-11-05 15:38 Jak burgerownie sieciowe w Polsce reagują na trend roślinny? Raport RoślinnieJemy
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 18:23 Radio ZET z nagrodą magazynu "Media Marketing Polska"
dzisiaj 18:23 Płonie Dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Słychać potężne wybuchy
dzisiaj 18:20 USA. Strzelanina w szkole w Kalifornii. Są ranni
dzisiaj 18:20 Niedźwiedzie znowu górą
dzisiaj 18:20 Sfinks z dużą stratą po trzech kwartałach
dzisiaj 18:20 11 spółek na najbliższy kwartał
dzisiaj 18:20 USA: Strzelanina w szkole. Co najmniej siedem osób rannych
dzisiaj 18:20 Wrocław: Pożar w budynku Dworca Świebodzkiego. Są ranni
dzisiaj 18:13 Odkryto rekordowo długi tunel ucieczkowy z czasów II Wojny Światowej
dzisiaj 18:13 Ugoda Skarbu Państwa z bliskimi ofiar katastrofy MTK
dzisiaj 18:13 Pięciu mężczyzn stanie przed sądem za propagowanie faszyzmu. Koniec śledztwa kieleckiej prokuratury
dzisiaj 18:13 Piotr Urbanek apeluje do szefa "Iustitii" ws. afery hejterskiej
dzisiaj 18:13 Pożar na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu. Dziewięć osób rannych
dzisiaj 18:13 Tomasz Grodzki: jestem wielbicielem szybkich i bezpiecznych aut
dzisiaj 18:13 "Sebiksie, Karyno, D¿esiko, Brajanie. To ju¿ szósta rano, s³yszycie pukanie?". Policyjny teledysk
dzisiaj 18:11 MPiT: październikowe dane o inflacji wskazują na wyhamowanie wzrostu cen
dzisiaj 18:10 Marcin Ociepa gościem Trójki
dzisiaj 18:10 "24 pytania": Jarosław Zieliński
dzisiaj 18:08 Plebiscyt „PS” na Najlepszego Sportowca. Startujemy w piątek!
dzisiaj 18:08 ROW Rybnik ogłosił skład na PGE Ekstraligę! Nie ma wielkich nazwisk
dzisiaj 17:20 Policjant śmiertelnie postrzelił 21-latka. „Huk jakby zderzyły się dwa auta”
dzisiaj 17:20 Piotr Müller gościem Radia ZET w piątek
dzisiaj 17:20 Pogoda: W weekend gwałtowne ocieplenie. Temperatura wzrośnie do 20 stopni
dzisiaj 17:17 Powódź i śmierć w Wenecji. Mojżesz nie uratował świętego Marka. Powodem korupcja
dzisiaj 17:17 Pałac Saski bez Senatu. Stanisław Karczewski nie zrealizuje swojego marzenia. Nowy marszałek przeciwko
dzisiaj 17:17 Marsz Równości w Białymstoku. Nie będzie śledztwa ws. prezydenta miasta
dzisiaj 17:17 ABW nie mogła czekać dłużej. Niedoszli zamachowcy współpracowali z Brunonem Kwietniem
dzisiaj 17:17 Pościg za pijanym kierowcą tico. W środku kobieta w ciąży i dziecko
dzisiaj 17:17 Elbląg: Pięć miesięcy odsiadki za strzelanie z wiatrówki do zwierząt
dzisiaj 17:17 Wielka Brytania: Kazirodczy rodzice próbowali zabić szóstkę dzieci. Udało się z dwójką
dzisiaj 17:17 Odkryto prawdopodobnie najdłuższy jeniecki tunel ucieczkowy z czasów wojny
dzisiaj 17:17 Setki butelek stuletniego alkoholu na dnie Bałtyku. Zaskakujące odkrycie
dzisiaj 17:17 RMF: Po 13 latach od katastrofy hali MTK bliscy ofiar otrzymają odszkodowania
dzisiaj 17:17 Katowice: Zaginął 60-latek
dzisiaj 17:17 Ministrem sportu zostanie na razie premier Morawiecki?
dzisiaj 17:17 "Klub nie będzie brał udziału w próbie łamania konstytucji"
dzisiaj 17:10 S±d uchyli³ areszt Rosjaninowi, który odpowiada³ za transport tygrysów z W³och do Dagestanu
dzisiaj 17:10 "Co? Lewacy dostali rodzinê?", "koalicja PiS-SLD kwitnie". Prawica komentuje nominacjê pos³anki Razem
dzisiaj 17:10 W pi±tek powo³anie nowego rz±du Mateusza Morawieckiego. Termin potwierdzi³a Kancelaria Prezydenta
dzisiaj 17:07 PGNiG: zysk w III kwartale wyniósł 30 mln zł
dzisiaj 17:05 Pechowa kontuzja Gomólskiego. Groźny nie tylko żużel i motocross
dzisiaj 17:05 Umierająca dyscyplina wraca do Polski. Ważny turniej w Łodzi
dzisiaj 17:05 Thierry Henry został trenerem Montreal Impact
dzisiaj 17:04 Trybunał na straty
dzisiaj 16:53 Edyta Górniak o przyjaźni z wulgarnym raperem: Zatykam uszy, gdy go słucham!
dzisiaj 16:53 Nowy marszałek ma jaguara i ogromne oszczędności
dzisiaj 16:17 Organizator transportu tygrysów może wyjść na wolność. Sąd uchylił areszt
dzisiaj 16:17 Setki butelek 102-letniego koniaku na dnie Bałtyku. Są w "dobrym stanie"
dzisiaj 16:14 KO stawia ultimatum. Chce, by prezydent zaprzysiągł 3 wybranych wcześniej sędziów do TK
dzisiaj 16:14 Treblinka. Odkrycie IPN przy niemieckim obozie. Parking w miejscu mogiły
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook