Dziękuję, nie pracuję!

Polska branża transportowa mierzy się ostatnio z wieloma problemami, a jednym z najpoważniejszych jest brak rąk do pracy. Raport TransJobs.Eu wskazuje, że na rynku brakuje około 30 tysięcy kierowców zawodowych. Ponadto, co roku z zawodu odchodzi kolejne 25 tysięcy. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy i co mogą zrobić przedsiębiorcy, by zachęcić pracowników do pozostania za kółkiem?
Dziękuję, nie pracuję!

Nowa praca? To tylko 7 dni.
Jednym z głównych powodów, dla których przewoźnicy mają znaczące problemy ze znalezieniem kierowców, jest struktura rynku. Większość polskich firm transportowych to małe przedsiębiorstwa, posiadające średnio 6 pojazdów i zatrudniające w związku z tym niewielu kierowców. Duża liczba podmiotów w grze oznacza większą konkurencję. Dla tirowców taka sytuacja jest bardzo korzystna.

- Obecnie panuje świetna koniunktura dla zawodowych kierowców. Duże zapotrzebowanie na ich usługi oznacza, że przewoźnicy zmuszeni są konkurować również płacami. Przekłada się to na rosnące wynagrodzenie - przeciętnie kierowca otrzymuje dzisiaj ponad 5 tysięcy złotych . Świadomość średnich zarobków w branży i duży wybór działających w niej podmiotów, pozwala kierowcom skutecznie negocjować wyższe stawki i wybierać sobie pracodawcę niejednokrotnie uzależniając decyzję od warunków technicznych wykonywania przyszłej pracy, takich jak „nie jeżdżę samochodem starszym niż 2 lata”. Przewoźnicy nie mają niestety takiego komfortu i często są zmuszeni do desperackich działań, by wywiązać się z kontraktu, gdy nagle tzn. z dnia na dzień, a czasami z godziny na godzinę, zwolni się któryś z kierowców -– mówi Mariusz Skurzyński ekspert ds. PIP z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Sytuacja w branży wskazuje jednoznacznie na rynek pracownika. Mając w perspektywie rosnące pensje i wiele ofert, zawodowy kierowca jest w stanie znaleźć pracę już w ciągu tygodnia , co powoduje dużą rotację między firmami. Dla porównania, pracodawca na znalezienie kierowcy potrzebuje około miesiąca. Dysproporcja jest więc bardzo duża. Potwierdzają to również dane z raportu TransJobs – tylko 15% kierowców pracuje u jednego przewoźnika dłużej niż 2 lata . Niestabilność w zatrudnieniu jest dodatkowo wzmacniana poprzez częste porzucenia pracy bez okresu wypowiedzenia (z dnia na dzień).


Problemy z płatnościami
Zmiana pracodawcy najczęściej spowodowana jest otrzymaniem korzystniejszej oferty, ale warto również przyjrzeć się danym TransJobs, z których wynika, że 4,7% badanych kierowców rzadko otrzymuje wypłatę na czas, a 1,7% stwierdziło, że nigdy nie otrzymuje jej punktualnie . Biorąc pod uwagę, że artykuł 94 pkt. 5 Kodeksu pracy jednoznacznie precyzuje terminy wypłaty wynagrodzeń, to uchybienie tym terminom jest wykroczeniem przeciwko prawom

pracownika. Jest to jeden z ważniejszych czynników podważających zaufanie do firmy i może zachęcić pracownika do poszukiwania innego pracodawcy, który terminowo wywiązuje się z płatności. W zakresie rozliczeń finansowych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, poza nieterminową wypłatą wynagrodzenia, powodami do porzucenia pracy są również niewłaściwa wysokość wypłacanego wynagrodzenia (zaniżanie wynagrodzenia) oraz niewypłacanie w pełnej naliczonej wysokości zwrotu kosztów podróży odbywanych przez pracowników w ramach czynności służbowych. Na obronę przedsiębiorców należy jednak dodać, że problemy z punktualnymi przelewami często nie wynikają ze złej woli, tylko specyfiki trudnego rynku. Wiele firm musi bowiem borykać się z terminami płatności dochodzącymi nawet do kwartału.


Pieniądze to nie wszystko

Inną przyczyną odpływu siły roboczej jest niewątpliwie charakter samego zawodu. Z danych OCRK wynika, że polscy kierowcy spędzają ponad pół roku poza domem w ramach odbywanych podróży służbowych i rocznie przejeżdżają prawie 100 tysięcy km. Tak długa nieobecność w domu wymaga podjęcia decyzji życiowej i często wpływa ujemnie na rodzinę. Nie jest to więc zajęcie na długie lata, co potwierdzają dane – kierowcy powyżej 50 roku życia stanowią niecałe 20% wszystkich pracujących w tym zawodzie. Jest to również praca wymagająca znacznej odporności na stres, a niekiedy wręcz stalowych nerwów, by poradzić sobie na przykład z sytuacjami kradzieży ładunku lub napadu. Problem jest istotny, szacuje się bowiem, że w samych Niemczech straty z tego powodu mogą wynosić nawet do 1,3 miliarda euro rocznie .

Jak naprawić branżę?

Co mogą w takiej sytuacji zrobić przedsiębiorcy by zatrzymać, a niekiedy w ogóle znaleźć pracowników? Z perspektywy podwyżki płac niestety niewiele, ponieważ sporo firm i tak operuje na granicy opłacalności, a pensje mają duży udział w kosztach. Wydaje się, że najlepszym wyjściem by zapełnić lukę kadrową, byłoby wprowadzenie zmian systemowych, na przykład stworzenie systemu dofinansowań do szkoleń , które zachęciłyby więcej młodych osób do pracy w branży. Doraźnym rozwiązaniem może również być sprowadzenie siły roboczej na przykład zza wschodniej granicy, ale generuje to kilka problemów. W Polsce zatrudnionych w branży TSL jest ponad 40 tysięcy kierowców ukraińskich, lecz mają oni często niższe kwalifikacje, niż ich polscy koledzy. Jest to skutek pewnej luki prawnej, która pozwala na uznanie przez Polskę uprawnień zawodowych wydanych na Ukrainie, podczas gdy w naszym kraju do uzyskania statusu kierowcy zawodowego potrzebny jest drogi egzamin. Dane GITD mówią o prawie 50 tysiącach takich pozwoleń, wydanych dla obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. Jak natomiast zatrzymać kierowców w firmie, by nie przechodzili do konkurencji?
- Pracownik, który odchodzi bez wypowiedzenia, to poważny kłopot dla firmy. W razie bezpodstawnego zastosowania przez pracownika tego trybu ustania zatrudnienia może ona dochodzić swoich praw przed sądem, w ramach wytoczonego przeciwko takiemu pracownikowi powództwa, na podstawie art. 61 Kodeksu pracy i wnioskować o odszkodowanie. Są to jednak działania doraźne, które próbują niwelować skutki problemu, ale nie jego przyczyny. By zachęcić kierowców do lojalności, polskie firmy powinny rozważyć poprawę warunków pracy, ale przede wszystkim dotrzymywać terminów wypłaty wynagrodzeń i skupić się na działaniach, które w sposób trwalszy scementują więź pracownik – pracodawca. Ponieważ specyfika rynku nie zawsze na to pozwala, trzeba znaleźć rozwiązania, które angażowałyby zarówno kierowców, jak i przewoźników. Jedno jest pewne – musiałyby mieć charakter systemowy i instytucjonalny. Mogłaby to być na przykład platforma do dyskusji nad rozwiązaniami prawnymi, które nie traktowałyby preferencyjnie żadnej ze stron i służyły wszystkim – zauważa Mariusz Skurzyński ekspert ds. PIP z OCRK.


 

2018-11-08 12:14
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 11:23 BSC Drukarnia Opakowań publikuje wyniki za 2018 r.
dzisiaj 10:55 Pokolenie Y kupuje najwięcej mieszkań
dzisiaj 10:54 Co jest paliwem dla rozwoju firm transportowych w Polsce?
dzisiaj 08:03 Marcin Nieplowicz, główny ekonomista EFL:W 2019 rynek leasingu w Polsce wzrośnie dziesiąty rok z rzędu
dzisiaj 08:01 Społecznicy rozpoczęli zbiórkę na rzecz budowy pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
dzisiaj 08:00 Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat
dzisiaj 07:58 Sztuczna inteligencja zastąpi księgowych
dzisiaj 07:55 Jak poszukiwać mieszkania na wynajem, to tylko w... marcu
dzisiaj 07:54 Uczniowie podstawówek będą się uczyć podstaw diety roślinnej
dzisiaj 07:14 Stolica ponownie nagrodzi Powstańców Warszawskich
wczoraj 11:23 Łowicz zmienia się dla najmłodszych! Nowa odsłona dżemów 100% z owoców EXTRA GŁADKICH
wczoraj 11:17 Ciężki okres branży transportowej
wczoraj 11:12 Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej – świętuj, byle nie za słodko!
wczoraj 07:49 Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami zaprasza na April Consumer Credit Days 2019
2019-03-18 12:18 Wybitni szefowie kuchni zainaugurowali cykl charytatywnych kolacji wegańskich
2019-03-18 12:12 Co można wyczytać z naszej krwi?
2019-03-18 12:06 Spowolnienie gospodarcze w Europie staje się faktem – komentarz Zarządzającego o rynku akcji
2019-03-18 08:48 Europejski Dzień Mózgu. Co jeść, aby dbać o nasz mózg?
2019-03-18 08:36 Union Investment TFI po raz siódmy ze statuetką Alfa
2019-03-15 11:13 O czym polski przedsiębiorca może nie wiedzieć?
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 14:22 WIG20 powraca do punktu wyjścia
dzisiaj 14:22 Hiszpania utrzyma dobre tempo wzrostu
dzisiaj 14:22 Armagedon na rynku stali
dzisiaj 14:16 Jan Śpiewak: Schetyna stworzył Koalicję Emerytalną
dzisiaj 14:16 "Stranger Things". Zwiastun trzeciego sezonu serialu Netflixa
dzisiaj 14:16 Dziewczynie przeszczepiono nerkę jej chłopaka. Później mogli wziąć ślub
dzisiaj 14:16 Zarobki w Biedronce. Ile zarabiają pracownicy sklepów?
dzisiaj 14:16 Równonoc wiosenna. Początek astronomicznej wiosny
dzisiaj 14:16 7-latek bawił się telefonem przypiętym do ładowarki. Zginął od porażenia prądem
dzisiaj 14:16 Dzień wagarowicza. Kiedy wielu uczniów robi sobie wolne?
dzisiaj 14:16 Trujący dym nad Świnoujściem? Wojsko miało ćwiczenia, ale zapewnia, że środki nie były toksyczne
dzisiaj 14:16 Stolica Kazachstanu zmienia nazwę. Odtąd Astana będzie Nursułtanem
dzisiaj 14:04 Skoczyć do raju. Queenstown światową stolicą bungee
dzisiaj 14:04 Akceleratory biznesu
dzisiaj 14:04 El. ME 2020. Trener Austrii: Polska ma silną ofensywę, ale jak każdy zespół ma też swoje słabości
dzisiaj 13:52 ​Magdalena Adamowicz apeluje do polityków, dziennikarzy i duchownych
dzisiaj 13:52 Wielkopolskie: Były proboszcz z Rawicza oskarżony o pedofilię
dzisiaj 13:52 Brytyjski rząd złożył wniosek o opóźnienie brexitu
dzisiaj 13:52 ​Kard. Dziwisz broni Jana Pawła II. "Krzywdzące opinie"
dzisiaj 13:52 ​Dolnośląskie: Najniższa emerytura w regionie wynosi 30 groszy
dzisiaj 13:52 Wyciekły dane klientów firmy InPost
dzisiaj 13:49 Kiedy mecz Austria – Polska. Data i godzina meczu eliminacji Euro 2020
dzisiaj 13:49 Austria – Polska: transmisja w TV i online live stream – el. ME 2020
dzisiaj 13:46 Odrzutowcem na spotkanie w remizie strażackiej. Nowe fakty o podniebnej wyprawie posłów
dzisiaj 13:40 Brexitu na razie nie będzie? Brytyjski rząd złożył wniosek o opóźnienie wyjścia z UE
dzisiaj 13:40 Ksiądz oskarżony o pedofilię. Grozi mu kilkanaście lat więzienia
dzisiaj 13:40 Przekroczył dozwoloną prędkość CZTEROKROTNIE. Wiózł dwoje dzieci [WIDEO]
dzisiaj 13:40 Radio ZET: zawiadomienia do prokuratury ws.gmin, które pożyczały pieniądze w parabankach
dzisiaj 13:40 Kładka omal nie zmiażdżyła statku wycieczkowego. Kapitan i operator staną przed sądem [WIDEO]
dzisiaj 13:19 Pierwszy deficyt w budżecie w tym roku
dzisiaj 13:19 Bayer przegrywa w USA
dzisiaj 13:19 Rekordowa dywidenda w Atalu
dzisiaj 13:19 Celon Pharma: zyski z górę, kurs w dół
dzisiaj 13:19 Jak może zachować się dolar po FED?
dzisiaj 13:19 Nadchodzi sezon na oferty akcji jednorożców
dzisiaj 13:19 Większa inflacja na Wyspach
dzisiaj 13:19 Pharmena rusza z ofertą publiczną
dzisiaj 13:19 Trwa energetyczny chaos
dzisiaj 13:19 Druzgocący raport z giełd kryptowalut
dzisiaj 13:13 Wypadek w Ratułowie. Chłopiec jest w stanie krytycznym
dzisiaj 13:13 Wrocław: przekroczył dozwoloną prędkość o 102 kilometry; stracił prawo jazdy
dzisiaj 13:13 Dwóch bezdomnych zatrzymanych za oszustwa w internecie
dzisiaj 13:13 Kosiniak-Kamysz: podpisanie karty LGBT przed wyborami to błąd polityczny
dzisiaj 13:13 Naukowcy odkryli zaskakujące działanie grzybów
dzisiaj 13:13 Nawet dwa lata więzienia za porwanie, którego nie było
dzisiaj 13:13 Zarobki w niemieckim Lidlu. Sieć podnosi wynagrodzenie minimalne
dzisiaj 13:13 Podpisano umowę na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych
dzisiaj 13:13 Premier May: rząd złożył wniosek o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca br.
dzisiaj 13:13 Trujący dym nad Świnoujściem? Wojsko miało ćwiczenia, ale zapewnia, że środki nie były toksyczne
dzisiaj 13:04 W³adys³aw Teofil Bartoszewski o Kaczyñskim: Wybitny polityk, ale o zagranicy nie ma pojêcia
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook