Efektywna gospodarka odpadami w walce ze zmianami klimatu

25 minut - tyle średnio trwa użytkowanie jednorazowej torby foliowej. Badania pokazują, że nawet co minutę w oceanach lądują odpady plastikowe wielkości ciężarówki. Produkujemy śmieci na ogromną skalę: spożywcze i ogrodowe, budowlane i rozbiórkowe, górnicze i przemysłowe... lista jest długa. Czas zrozumieć, że odpady mają nie tylko negatywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie na zmiany klimatu, ale doprowadzają również do strat gospodarczych. Jednakże powinniśmy je postrzegać nie tylko jako problem, ale również jako zasób do wykorzystania, którym musimy o wiele lepiej gospodarować. 

 
Efektywna gospodarka odpadami w walce ze zmianami klimatu
Ilość plastiku, która nas otacza, stale rośnie. Co ciekawe, twórca popularnych „reklamówek”, Sten Gustaf Thulin wierzył, że jego wynalazek pozwoli chronić środowisko, stanowiąc alternatywę dla papierowych toreb, których produkcja przyczynia się do wyrębu drzew. Niestety, aż 40% produkowanych foliówek używanych jest tylko raz. To jednak zaledwie wierzchołek tworzonej przez nas góry śmieci, która negatywnie wpływa nie tylko na nasze życie, ale również na całe ekosystemy i życie przyszłych pokoleń.
Odpady są nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale powodują również ogromne straty gospodarcze. Niewykorzystywanie „pozostałości” oznacza marnowanie pracy i innych nakładów, takich jak grunty czy energia, potrzebnych do wydobycia surowców, produkcji, dystrybucji i konsumpcji.
 

To, czy odpady nadal będą stanowić wyzwanie dla społeczeństwa, zależy nie tylko od tego, ile będziemy ich produkować, ale przede wszystkim od tego, w jaki sposób będziemy nimi gospodarować

uważa dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB.

Oszczędność na poziomie 95% ? To możliwe!
W celu zapanowania nad gospodarką odpadami, 24 stycznia 2018 r. został uruchomiony przez Ministerstwo Środowiska elektroniczny rejestr o nazwie „Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami” (BDO). Umożliwia on kompleksowe gromadzenie i zarządzanie informacjami dotyczącymi gospodarki odpadami, a także zapewnia podmiotom w pełni elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych. Co niezwykle istotne, rejestr stale się rozwija.
 

- 1 stycznia 2020 r. uruchomione zostaną dwa nowe komponenty - moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. Dzięki BDO będziemy mieli pełną wiedzę na temat gospodarki i przepływu masy odpadów. Analiza i ocena tych danych umożliwi diagnozę stanu gospodarki odpadami w skali kraju i przyczyni się do efektywniejszej walki z nieprawidłowościami występującymi w tym sektorze

– dodaje dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB.

Szczelna gospodarka odpadami to możliwość wykorzystania zasobów, które są już w obiegu. Część odpadów może zostać spalona lub poddana recyklingowi. Energię wytworzoną w procesie spalania można wykorzystać do produkcji ciepła lub energii elektrycznej, zastępując tym samym energię produkowaną z paliw kopalnych. W taki sposób odzysk energii z odpadów przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, które wpływają na zmiany klimatu. Na przykład recykling aluminiowej puszki pozwala zaoszczędzić aż 95 % energii potrzebnej do jej wyprodukowania z wykorzystaniem nowych surowców.
Twoje śmieci mają znaczenie dla zmian klimatu
Odpady nie tylko zanieczyszczają glebę, wody gruntowe i powietrze, ale powodują także emisję dwutlenku węgla i metanu do atmosfery, przyczyniając się tym samym do zmian klimatu.
Jak podaje Komisja Europejska, ilość wytwarzanych odpadów w UE stale rośnie i wynosi aktualnie około 30 mld ton rocznie. Niestety tylko 40% odpadów pochodzących z gospodarstw domowych jest poddawanych recyklingowi lub ponownie wykorzystywanych. Poddanie recyklingowi 1 kg papieru, zamiast wyrzucenia go do śmieci, pozwala uniknąć prawie 1 kg emisji dwutlenku węgla i metanu.
Im szerzej zakrojony recykling i przeróbka odpadów, tym niższy „ślad węglowy” i negatywny wpływ na środowisko oraz globalne ocieplenie.
Konsumpcja – tak, ale z głową
W obliczu rosnących potrzeb społeczeństwa i kurczących się zasobów naturalnych na świecie, głównym wyzwaniem staje się odpowiedzialna produkcja, pozwalająca „wytwarzać więcej, równocześnie zużywając mniej”. Aby temu sprostać, musimy zmienić zarówno sposób produkcji i konsumpcji towarów, jak również nasze podejście do odpadów. Cały łańcuch wartości (ang. value chain), od etapu projektowania produktu i opakowania po wybór materiałów, musi zostać zaplanowany od nowa, z myślą o zapobieganiu powstawaniu odpadów. Natomiast pozostałości z jednego procesu powinny zostać wykorzystane jako nakłady w innym. Wymaga to jednak wspólnego wysiłku i zaangażowania wszystkich interesariuszy: konsumentów, producentów, polityków, władz lokalnych, zakładów przetwarzania odpadów itd. Odpady to nie tylko problem, któremu należy przeciwdziałać, ale też cenne zasoby, które należy jak najefektywniej wykorzystywać. Taki sposób myślenia daje nadzieję, że zużycie zasobów naturalnych nie wykroczy poza możliwości regeneracyjne przyrody.
Bardzo ważnym elementem tego procesu jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju (EZR), która dostarcza wiedzy na temat wpływu codziennych wyborów na przyszłość naszej Planety. Decyzje, takie jak: zakupy artykułów spożywczych, ubrań, wybór środka transportu, sposób korzystania z wody i prądu, ograniczenie ilości produkowanych odpadów czy ich właściwa segregacja, to kluczowe elementy zrównoważonego rozwoju. EZR pomaga uświadomić, że poprzez zmianę nawyków i sposobu myślenia, wpływamy nie tylko na nasze otoczenie, ale także na klimat oraz przyszłość naszą i następnych pokoleń. Jedną z takich inicjatyw edukacyjnych jest projekt realizowany przez IOŚ-PIB, Klimada 2.0, czyli „baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”. Projekt ma za zadanie uzmysłowienie społeczeństwu, że zmiany klimatu to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim przyszło się nam mierzyć w XXI wieku, a to jakie decyzje podejmujemy obecnie, będzie miało ogromny wpływ na to, czy uda nam się je zatrzymać.
 

2019-12-02 10:42
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 06:10 Kryzys związany z pandemią Covid-19 wpłynął negatywnie na płatności w Europie – przed firmami wyjątkowo trudny czas
dzisiaj 06:05 Zaćma to groźna choroba oczu! Nie lekceważ jej objawów!
dzisiaj 05:58 Wykorzystując swoje możliwości, niesiemy pomoc innym - Glovo w czasie pandemii
dzisiaj 05:52 Koneser rozpoczyna cykl codziennych letnich atrakcji dla dzieci
wczoraj 08:15 GP Austrii zakończone – 2 pkt dla Alfa Romeo Racing ORLEN
wczoraj 08:13 Piąte miejsce Kuby Przygońskiego na inaugurację Driftingowych Mistrzostwach Polski
wczoraj 07:55 Akcyza przeniesiona o kwartał – co to oznacza dla branży?
wczoraj 07:48 Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór
2020-07-06 08:35 Przymusowy lockdown został dobrze spożytkowany – Kuba Przygoński
2020-07-06 08:18 Wspólne posiłki z Maślanką Mrągowską. Rusza kampania Mlekpolu
2020-07-06 08:14 TGTR #TogetherImprove pomoże polskim przedsiębiorcom
2020-07-05 09:18 Testy wodnej Formuły 1 na Zalewie Zegrzyńskim
2020-07-05 09:16 Centrum Praskie Koneser zaprasza na wystawę klasycznej motoryzacji
2020-07-05 09:11 Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi przeciw wirusom w nanotechnologii
2020-07-05 09:08 Runmageddon Adventure kusi przygodą
2020-07-04 10:30 Badanie EY – Jakie wyzwania stawiają przed firmami nowe technologie? Na jakie bariery prawne skarżą się przedsiębiorcy, chcący wdrażać innowacje?
2020-07-04 10:29 CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata
2020-07-04 10:26 Ciągle odczuwasz skutki stresu – to już nie tylko psychika
2020-07-04 10:11 Kwas hialuronowy - fakty i mity
2020-07-04 10:10 Kupujemy bez oglądania – czy tak wygląda przyszłość nieruchomości?
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 08:50 Z Diabłem sprawa. Teoria spiskowa w najczystszym wydaniu i absurdalna teza z Bońkiem
dzisiaj 08:50 Pomoc dla Brzęczka ma nadejść z Włoch
dzisiaj 08:50 „Przesunięcie igrzysk to błąd. Pretensje będziemy mogli mieć tylko do siebie”
dzisiaj 08:50 Adamczyk może odejść do Arki. Wciąż nie podpisał kontraktu z Nafciarzami
dzisiaj 08:50 Wymiana pokoleniowa. Czas na przegląd wojsk, kto zastąpi nasze gwiazdy?
dzisiaj 08:43 Nieliczni bronili marży
dzisiaj 08:43 Echo Investment: Roczny cel sprzedaży jest w zasięgu
dzisiaj 08:43 Grupa Orlen zwiększa produkcję prądu
dzisiaj 08:43 Mo-Bruk: Sprzyjające otoczenie
dzisiaj 08:43 Firmy borykają się ze spadkiem sprzedaży, ale chcą zatrudniać
dzisiaj 08:43 CD Projekt: bez tolerancji nie ma innowacji
dzisiaj 08:43 Producenci mebli łapią oddech
dzisiaj 08:40 Koronawirus. USA z ponad 3 milionami przypadków. Ponad 60 tysięcy jednego dnia
dzisiaj 08:40 Wybory prezydenckie 2020. Adam Bodnar wprost: Jestem pewny, część osób nie odda skutecznie swojego głosu
dzisiaj 08:40 Wyzwania USA. Nie tylko pandemia
dzisiaj 08:40 Spotkanie z kolejną gwiazdą letnich koncertów "Lata z Radiem" - sanah
dzisiaj 08:40 Puchar Polski: Cracovia po raz pierwszy w historii w finale. Legia Warszawa tylko tłem
dzisiaj 08:40 Zaczęło się w Świdniku – początek strajków 1980 roku
dzisiaj 08:39 "Dziennik Gazeta Prawna": Problem ze spisem wyborców zaważy na wyniku?
dzisiaj 08:39 Wybory 2020. Nie będzie debaty między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim
dzisiaj 08:39 "Rzeczpospolita": Trudna sytuacja Naczelnego Sądu Administracyjnego
dzisiaj 08:34 Onet: Nie bêdzie debaty z udzia³em Dudy i Trzaskowskiego. Zgody nie wyrazi³ Kurski
dzisiaj 08:34 USA. 37-letni Polak trafiony piorunem na pla¿y na Florydzie. Jego stan jest krytyczny
dzisiaj 08:34 Koronawirus w USA. 3 mln zaka¿eñ i dobowy rekord zachorowañ. Urzêdnicy zaskoczeni danymi w¶ród m³odych
dzisiaj 08:34 Ruch Ho³owni przetrwa? Kobosko: Trzy lata bez przedwczesnych wyborów to najtrudniejszy scenariusz
dzisiaj 08:33 Rządowy fundusz tylko na papierze, ale premier już obiecuje miliony
dzisiaj 08:33 Onet Rano. - 08.07
dzisiaj 08:33 Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków
dzisiaj 08:33 Uczestnicy przyjęcia pierwszokomunijnego w Wieniawie zarażeni koronawirusem
dzisiaj 08:33 Tragiczny wypadek pod Poznaniem. Kierowca z zarzutami
dzisiaj 08:33 Arriva zabiera głos w sprawie wypadków i rozpoczyna badania kierowców
dzisiaj 08:33 Ostatnie dni kampanii wyborczej. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski walczą o głosy [RELACJA NA ŻYWO]
dzisiaj 08:33 Fundusz Kościelny. Rosną wydatki na księży
dzisiaj 08:14 Trzaskowski ostrzega: jeśli wygra Duda, PiS dokręci śrubę 'na maksa'
dzisiaj 08:14 Trump wycofał USA z WHO. Biden zapowiada, że jeśli wygra wybory, cofnie decyzję
dzisiaj 07:41 Trudna sytuacja rodzinna byłego trenera Śląska. „Piłka nożna jest elementem rehabilitacji”
dzisiaj 07:34 Nasdaq: kolejne rekordy dzięki Tesli i Amazonowi
dzisiaj 07:34 Firmy borykają się ze spadkiem sprzedaży, ale i tak chcą zatrudniać
dzisiaj 07:34 Aktualne wskaźniki dla spółek z branży IT dają do myślenia
dzisiaj 07:34 Zarządzający mocno wierzą w akcje
dzisiaj 07:34 Kolejna frankowa rezerwa mBanku
dzisiaj 07:34 Uniki Trzaskowskiego (na środę)
dzisiaj 07:31 Na rozdrożu
dzisiaj 07:31 Podzieleni w niedzielę
dzisiaj 07:31 Włodzimierz Czarzasty gościem programu "Tłit"
dzisiaj 07:31 Wybory 2020. Wyniki oglądalności debat prezydenckich. Duża przewaga TVP nad "Areną Prezydencką"
dzisiaj 07:31 Wybory 2020. Była sekretarz stanu USA Madeleine Albright: Jestem zaniepokojona ponownymi atakami na niezależne media w Polsce
dzisiaj 07:31 Koronawirus w Polsce. "Koronasceptycy" szykują manifestację w Warszawie. "Odwołać pandemię!"
dzisiaj 07:31 Walka z gospodarczymi skutkami pandemii. Gość PR24: prof. Witold Modzelewski
dzisiaj 07:30 Koronawirus w Brazylii. Ponad 1,2 tys. zgonów w ciągu doby
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook