Europejskie pieniądze na polską sztuczną inteligencję

Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium sztucznej inteligencji walczące z cyberprzemocą, otrzymało grant z europejskiego programu Horyzont 2020. Spośród 25 krajów i 2822 złożonych wniosków, dofinansowanie uzyskały jedynie 274 projekty, z czego zaledwie trzy z Polski. Łączna kwota przyznana przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro.

 

Europejskie pieniądze na polską sztuczną inteligencję

Horyzont 2020 to największy unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji, w ramach którego w ciągu 7 lat (2014–2020) dostępne są fundusze o wartości prawie 80 mld euro. Projekt Samurai Labs, dotyczący wykrywania i redukcji przemocy w sieci, otrzymał bardzo wysoką ocenę Europejskiej Rady Innowacji, która przyznała mu maksymalne dostępne w tej rundzie dofinansowanie. Środki mają być spożytkowane na potwierdzenie gotowości modelu biznesowego do wejścia na rynek. Realizacja projektu otwiera firmie dostęp do kolejnego grantu o wartości 2,5 mln euro. – Pozytywna ocena Europejskiej Rady Innowacji jest dla nas potwierdzeniem tego, że według niezależnych ekspertów nowa metoda zwalczania cyberprzemocy tworzona przez Samurai Labs ma potencjał do rzeczywistego obniżenia tego zjawiska w przestrzeni internetowej. Cieszy mnie fakt, że międzynarodowa komisja doceniła nasze osiągnięcia i otworzyła przed nami drogę, która pomoże zmienić świat na lepsze i zbudować globalną firmę technologiczną z Polski – z dumą przyznaje Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.

 

Wyjątkowe grono

Wśród beneficjentów programu znalazły się takie projekty jak: satelitarny system monitorowania pożarów, szybki test przesiewowy na raka piersi, oraz system Samurai, którego zadaniem jest wykrywanie i obniżanie przemocy w sieci. - Wniosek Samurai Labs otrzymał dofinansowanie z uwagi na swoją innowacyjność i przełomowe podejście, umożliwiające rozwiązanie realnego i niezwykle istotnego problemu społecznego. Samurai Labs to interdyscyplinarny zespół naukowców i ekspertów, wnoszących wartość dodaną do całego projektu – mówi Magda Zawadzka z firmy CRIDO, doradzającej przy pozyskaniu grantu. Przez 6 lat trwania programu Horyzont 2020, z wykorzystanego dotychczas budżetu (ok. 77 mld zł) Polska otrzymała zaledwie 1% środków. – Te dane pokazują, jak trudno jest otrzymać tego typu wsparcie. Tylko innowacyjne i przełomowe projekty mają na to szansę – dodaje Zawadzka. Warto podkreślić, że z samej tylko Polski do Komisji Europejskiej wpłynęło do tej pory ponad 12,5 tys. wniosków. – Kierunek, jaki obrali eksperci z Brukseli przy ocenie aplikacji, to także drogowskaz dla polskich instytucji, takich jak NCBR, wskazujący, które projekty niosą za sobą realną wartość, zarówno ekonomiczną jak i społeczną – podsumowuje Magda Zawadzka.  

 

Przełomowy projekt

Problem przemocy w sieci jest niezwykle istotny, ponieważ może dotknąć każdego. W szczególności zaś narażone są dzieci i młodzież. - Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony - zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci - tłumaczy Wroczyński. Proponowana przez Polaków koncepcja jest unikalna w skali światowej. Szef Facebooka, Mark Zuckerberg szacuje, że na skuteczne narzędzie wykrywające przemoc online potrzeba przynajmniej 5-10 lat. Obecnie, substytutem mającym realizować to zadanie jest armia moderatorów zatrudnionych przez technologicznego giganta. – W każdej minucie, na samym tylko Facebooku pojawia się pół miliona komentarzy. To skala daleko wykraczająca poza możliwości ludzkich moderatorów. Tylko rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję będzie mogło poradzić sobie z taką ilość informacji. Nasze rozwiązanie pozwala na natychmiastową i automatyczną reakcję, co jest kluczowe dla obniżenia przemocy - działając od razu, zapobiegamy jej eskalacji – podsumowuje Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w Samurai Labs. Rozwiązanie tworzone przez Polaków skutecznie łączy najnowsze osiągnięcia z dziedziny uczenia maszynowego z wnioskowaniem na podstawie wiedzy eksperckiej, co stanowi tzw. trzecią falę sztucznej inteligencji wg klasyfikacji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, osiągnięcia prototypu Samurai pozostawiają daleko w tyle amerykańskich potentatów pracujących nad podobnymi rozwiązaniami.

 

Praktycznie zastosowanie

Realizacja projektu Samurai Labs może przynieść wiele korzyści, zarówno dla społeczeństwa, jak i europejskiej gospodarki. Dzieci potrzebują ochrony, szkoły skutecznych narzędzi do monitorowania swoich sieci, a rodzice poczucia, że wdrożone rozwiązania zapobiegną cybernękaniu czy atakom pedofilskim. Wartość rynku aplikacji dla rodziców do 2020 roku wyniesie 3,4 miliarda dolarów, rynek gier przekroczy 140 miliardów, zaś globalny rynek edukacji to już wartość przekraczająca bilion dolarów. Przemoc jest fundamentalnym problemem rynku gier online, w które gra już ponad 2,4 mld ludzi. Aż 30% użytkowników rezygnuje z tych serwisów z powodu przemocy, co przekłada się wymiernie na straty, które Samurai może w znacznym stopniu ograniczyć. Projekt naukowców znad Wisły może przekuć się w komercyjny sukces, czyniąc z Samurai Labs pierwszego polskiego “jednorożca”, czyli firmę o wycenie przekraczającą miliard dolarów.

 

Europa od lat stara się wrócić na tory lidera innowacyjności. Ma ku temu potencjał w postaci doskonałych naukowców i inżynierów, oraz instrumenty takie jak program Horyzont 2020. Na efekty tych inwestycji przyjdzie jeszcze trochę poczekać, jednak systematyka w działaniu i długofalowa perspektywa może okazać się taktyką, dzięki której stary kontynent wygra wyścig o palmę pierwszeństwa w dziedzinie innowacji. Takie strategia jest szczególnie zasadna w projektach typu Deep Tech, które mimo dłuższego czasu potrzebnego na badania i rozwój, w efekcie przyczyniają się do powstania przełomowych rozwiązań zmieniających życie ludzi na całym świecie.
2019-06-19 11:15
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 08:31 Ruszyła telewizyjna kampania OTODOM „Dobre rady”
dzisiaj 08:28 Wzrasta społeczne przyzwolenie na nadużycia konsumenckie w obszarze finansów
dzisiaj 08:12 Przemysłowa rewolucja pod czujnym okiem technologii
dzisiaj 08:08 „Koloratorium” – za nami pierwszy etap programu. Teraz czas na finał!
dzisiaj 08:07 WIZJA STANÓW ZJEDNOCZONYCH EUROPY STAJE SIĘ FAKTEM
dzisiaj 07:57 Clear Channel wspiera 8. Targi CSR online
wczoraj 08:44 Adam Tomiczek wraca do rywalizacji w mistrzostwach Polski enduro
wczoraj 08:43 Program Pajacyk jedną z 3 najczęściej wspieranych akcji charytatywnych w Polsce
wczoraj 08:38 EUROPA GRUBYMI NIĆMI SZYTA
wczoraj 08:34 Atlas konsekwentnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju
wczoraj 08:31 Adam Tomiczek i Maciej Giemza w czołówce rajdu Baja TT do Pinhal
wczoraj 08:17 Uśmiech własny czy z katalogu?
wczoraj 08:06 ERCE DLA ZWIERZĄT 2020 Plebiscyt portalu Psy.pl
2020-09-21 10:21 Śmieci to ogromny problem naszych czasów. Jak walczy się z nim w Polsce i na świecie?
2020-09-21 10:17 Boom na zakup domów w Stanach Zjednoczonych
2020-09-21 10:16 Boom na zakup domów w Stanach Zjednoczonych
2020-09-21 10:08 Załogi ORLEN Team na mecie pierwszego dnia Baja Poland
2020-09-21 10:02 Juniorzy Wójcik Racing Team zdominowali Mistrzostwa Polski Pit Bike SM w Toruniu
2020-09-21 10:00 Baja Poland: zwycięstwa Giemzy i Wiśniewskiego, kierowcy ORLEN Team w pierwszej “10”
2020-09-21 09:58 Udane zawody Adama Tomiczka w III i IV rundzie Mistrzostw Polski Enduro
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 18:28 Nie będzie powrotu wiosennych restrykcji
dzisiaj 18:28 Po spotkaniu kierownictwa PiS
dzisiaj 18:28 Śląsk. Zapłaciły za zakupy cudzą kartą bankomatową. Policja prosi o pomoc
dzisiaj 18:28 Białoruś. Zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki. Dosadny wpis Mateusza Morawieckiego
dzisiaj 18:28 Zbigniew Ziobro pogrywa z prezesem? Antoni Dudek: To może trwać miesiące
dzisiaj 18:28 Jarosław Kaczyński kontra Zbigniew Ziobro. Szykuje się druga runda rozmów
dzisiaj 18:28 Narada PiS na Nowogrodzkiej zakończona. "Jesteśmy gotowi na wszelkie scenariusze"
dzisiaj 18:28 Wielkopolskie. Pijany włamał się do baru. Zatrzymał go właściciel
dzisiaj 18:25 Rzeczniczka PiS po spotkaniu kierownictwa partii: piłka cały czas po stronie Solidarnej Polski
dzisiaj 18:25 Dziś dojdzie do kolejnego spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą
dzisiaj 18:25 Sondaż: Solidarna Polska bliżej progu wyborczego
dzisiaj 18:25 Znamy najlepsze szpitale. Oto "Liderzy zmian w ochronie zdrowia"
dzisiaj 18:25 Igor Tuleya: jest realna możliwość, że na osiem lat pójdę do więzienia
dzisiaj 18:25 Proces gangu narkotykowego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wszystko przez koronawirusa
dzisiaj 18:25 Dziś dojdzie do kolejnego spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą
dzisiaj 18:21 Supersoczewka - jednym spojrzeniem uruchamiasz smartfona
dzisiaj 18:13 Polacy nie znoszą opakowań. Ponad połowa pokłóciła się z ich powodu
dzisiaj 18:13 Krawczyk i Włodarczyk uważają się za pięknych. Zgadzasz się?
dzisiaj 18:13 To był jeden z ostatnich wywiadów z Violettą Villas. Wyznała, dlaczego przepisała dom na gosposię
dzisiaj 18:11 PiS na czele stawki, koalicjanci poza Sejmem. Sondaż Indicator
dzisiaj 18:11 Anita Czerwińska po naradzie kierownictwa PiS: Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski
dzisiaj 18:11 James Bond działał w Polsce. Znaleziono dokumenty
dzisiaj 18:11 Prof. Maciej Banach: Obecnie wirus znajduje siê w czwartej, bardziej zara¼liwej fazie mutacji
dzisiaj 18:11 Pañstwa reaguj± na potajemn± inauguracjê £ukaszenki. MSZ: Wybrany w niedemokratycznych wyborach
dzisiaj 18:11 Zakoñczy³o siê spotkanie przy Nowogrodzkiej. Czerwiñska: Pi³ka jest po stronie Solidarnej Polski
dzisiaj 18:11 Kryzys w koalicji. Jest komentarz rzeczniczki po spotkaniu kierownictwa PiS
dzisiaj 18:11 W Polsce padł nowy rekord wędkarski. Waga ryby robi wrażenie
dzisiaj 18:11 Awantura w samolocie lecącym z Londynu. Polak nie chciał założyć maseczki
dzisiaj 18:11 Kryzys w koalicji. Jest komentarz rzeczniczki po spotkaniu kierownictwa PiS
dzisiaj 17:25 Damjan Bohar sprzedany. Słoweniec został najdroższym obcokrajowcem w historii Zagłębia Lubin
dzisiaj 17:25 Pompki na śniegu, medytacja, wolne na ślepo. Niestandardowe pomysły ojca Jamala Murraya na drodze syna do NBA
dzisiaj 17:25 Katarzyna Kawa po usunięciu z French Open: Trzeba zmienić przepisy!
dzisiaj 17:19 Kończy się wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM na linii lotniskowej
dzisiaj 17:19 USA: PMI najwyżej od 20 miesięcy
dzisiaj 17:19 Trzy niepokojące sygnały słabości
dzisiaj 17:19 Wizyta prezydenta we Włoszech
dzisiaj 17:19 Białoruś. Aleksander Łukaszenka i potajemne zaprzysiężenie. Jest reakcja Polski
dzisiaj 17:19 Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawić zegarki na czas zimowy?
dzisiaj 17:19 Koronawirus. Rok więzienia za rozsiewanie COVID-19. Burza o skazanie "pani Basi"
dzisiaj 17:19 Leszno. Pożar naczepy ciężarówki na S5
dzisiaj 17:19 PiS. Konferencja po spotkaniu kierownictwa przy ul. Nowogrodzkiej
dzisiaj 17:19 Jan Krzysztof Ardanowski o "piątce". "Jest pełna błędów i nielogiczności"
dzisiaj 17:19 Piaseczno. Szczeniak porzucony w mieszkaniu. Udało się go uratować
dzisiaj 17:19 Piątka dla zwierzątek
dzisiaj 17:16 Koronawirus na Dolnym Śląsku. Dwie szkoły w Trzebnicy nauczają w trybie zdalnym
dzisiaj 17:16 Minister Adamczyk: budowa drogi Via Baltica idzie w bardzo dobrym tempie
dzisiaj 17:16 "Sponsorowanie powrotów". Nowy pomysł na kryzys migracyjny
dzisiaj 17:16 Ognisko koronawirusa w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Rośnie liczba zakażonych
dzisiaj 17:16 Historia 100-letniego weterana, który zebrał 33 mln funtów dla brytyjskiej służby zdrowia, trafi do kin
dzisiaj 17:16 Projekt "Stop LGBT". Kolejna archidiecezja przeciw zbieraniu podpisów na terenach kościelnych
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook