Firmowy car-sharing: “moda” potrzebna środowisku i niebanalny sposób na employer branding

Car-sharing, czyli system wspólnego użytkowania samochodów osobowych staje się coraz bardziej popularny także Polsce. Początki tego modelu biznesowego mają swoje korzenie w Europie już w połowie XX wieku. Na początku polegał głównie na udostępnieniu za opłatą samochodów przez operatorów floty pojazdów. Z czasem car-sharing nabrał bardziej społecznego wymiaru. Dziś tylko jeden z popularniejszych serwisów dedykowanych wspólnym przejazdom dla osób podróżujących na długich dystansach posiada 40 mln użytkowników na całym świecie i jest dostępny w 22 krajach. Zjawisko car-sharingu znalazło wielu miłośników wśród osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne, bo jego korzyści dla naszej Planety są oczywiste: mniejszy ruch samochodowy wpływający na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spalinami i mniejsze zużycie infrastruktury drogowej. Nie dziwi więc fakt, że wspólne korzystanie z aut stało się także modne wśród firm, które działają zgodnie z polityką sustainability

Firmowy car-sharing: “moda” potrzebna środowisku i niebanalny sposób na employer branding

Troska o środowisko naturalne obowiązkiem pracodawcy XXI w. 

Dziś już nie tylko największe korporacje, ale i mniejsze firmy działają zgodnie z filozofią sustainability. Chodzi o zrównoważone funkcjonowanie przedsiębiorstwa i ważną częścią tego modelu jest dbanie o dobro Planety. Ważne jest wdrażanie rozwiązań, które będą ograniczać negatywny wpływ danej firmy na środowisko naturalne, ale to nie wszystko. Odpowiedzialnością firm powinno być także wyszukiwanie rozwiązań, które pozwolą zachować na dłużej dla przyszłych pokoleń to, co mamy dzięki naturze. Dlaczego? 

– Dbanie o środowisko naturalne powinno być obowiązkiem nas wszystkich, bo to człowiek odpowiada za jego degradację. “Moda na ekologię” to dobra moda i pocieszające jest to, że coraz więcej osób także w Polsce postanawia być “eko”, czyli chociażby segregować odpady, robić odpowiedzialnie zakupy, aby jedzenie (i nasze pieniądze!) nie lądowały w koszu. Problemem są nadal firmy. Nie chodzi jednak wcale o fabryki i zakłady produkcyjne. Te, przynajmniej działające w Europie, płacą kary za “trucie” środowiska, więc muszą wdrażać ekologiczne rozwiązania. Warto skupić się na dzielnicach biurowych, które istnieją w każdym dużym mieście w Polsce. Warszawski Służewiec nazywany “Mordorem” liczy więcej osób niż przeciętnej wielkości osiedle w stolicy. Pracownicy takich “zagłębi” biurowych przebywają w pracy każdego dnia 8-10, a nawet 12 godzin. A w ciągu dnia nie tylko pracują…, ale również produkują masę śmieci. Dlatego pracodawcy powinni zachęcać do dbania o środowisko również na co dzień w biurach – komentuje Agnieszka Surowiec, Dyrektor HR i Komunikacji w Intrum.

Segregowanie śmieci w miejscu pracy, wykorzystywanie eko-papieru w obiegu biurowym, wyeliminowanie plastikowych naczyń ze wspólnych, firmowych kuchni, to proekologiczne rozwiązania, które można spotkać w coraz to większej liczbie firm, nie tylko w Warszawie. Moda na “bycie-eko” rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Innym pozytywnym zjawiskiem jest ograniczenie podróży służbowych, na rzecz odbywania spotkań na Skype czy organizowania telekonferencji. Skutek – mniejsze zanieczyszczenie środowiska i wiele pieniędzy zaoszczędzonych w firmowej kasie.

Car-sharing w walce o czystsze powietrze

W działaniach związanych z filozofią sustainability, których celem jest dbanie o środowisko, można pójść jeszcze dalej, czego przykładem jest firma Intrum, która dla swoich pracowników od lutego tego roku uruchomiła car-sharing.

– Podejście sustainability jest na stałe wpisane w misję Intrum. W naszej firmie funkcjonuje wiele ekologicznych inicjatyw, niektóre z nich są oddolnymi pomysłami naszych pracowników. Dbanie o potrzeby i komfort naszego zespołu jest dla nas tak samo ważne, jak dbanie o środowisko. Postanowiliśmy więc połączyć te kwestie. Efektem jest powołanie do życia platformy “Intrum Wojaż”, która wykorzystuje zasady znane z car-sharingu – wyjaśnia Kamil Kozłowski, Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju w Intrum, pomysłodawca “Intrum Wojaż”. 

“Intrum Wojaż” zachęca pracowników do korzystania ze wspólnych przejazdów do pracy lub organizowania wspólnych podróży służbowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma chce walczyć z zanieczyszczeniem środowiska. 

Korzystanie z “Intrum Wojaż” jest wygodne i intuicyjne. Na wewnętrznej platformie online pracownicy mogą udostępniać we własnych samochodach podczas wspólnej podróży wolne miejsca dla pasażerów (wystarczy podać datę wyjazdu, kierunek oraz liczbę wolnych miejsc). Osoby, które nie posiadają własnych pojazdów, także mogą wziąć udział w programie, poprzez zgłaszanie zapotrzebowania na transport do danego miejsca i dzielenie podróży z innymi osobami. 

– Nasza inicjatywa dopiero wystartowała, ale już zbiera pochlebne opinie pierwszych użytkowników. Każda osoba, która zdecyduje skorzystać się z “Intrum Wojaż” przyczynia się do ochrony środowiska, bo w tym przypadku matematyka mówi wszystko. Jeżeli tylko jednego dnia 5 osób wybierze się do pracy jednym samochodem, to na ulicach w godzinach szczytu 4 samochody mniej będą się przyczyniać do zatruwania środowiska. To może jeszcze nie robi wrażenia, ale wystarczy pomnożyć ten efekt przez 250 dni roboczych w roku i zachęcić, chociażby 20 proc. pracowników jednej firmy do car-sharingu, to przekonamy się, że korzyści dla środowiska są wymierne – zachęca Kamil Kozłowski, Intrum.

Employer branding 2.0, czyli firma musi być „eko”

Takie inicjatywy, jak firmowy car-sharing są prostym i nieangażującym sposobem na dbanie o środowisko, ale mogą być również wpisane w działania employer brandingowe i przynieść dodatkowe korzyści dla pracodawcy. 

– Z moich doświadczeń w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych wynika jasno, że szczególnie dla osób wchodzących na dzisiejszy rynek pracy, liczy się nie tylko wysokość pensji, która czeka na nich na danym stanowisku, ale również to, co jeszcze może zaoferować im przyszły pracodawca. Nie chodzi tylko o takie benefity pozapłacowe, jak np. dostęp do ubezpieczenia, prywatnej opieki zdrowotnej czy pakiet na siłownię. Osoby z pokolenia X, Y (ale nie tylko) chcą mieć pewność, że będą pracować w firmie, dla której dbanie o środowisko, jest tak samo ważne, jak dla nich. Chcą pracować dla marki, która bierze odpowiedzialność za swoje działania. Stąd płynie prosty wniosek  pracodawcy, którzy postawią na ekologię, zdobywają ważne narzędzie w walce o pracownika. Wdrażając proste rozwiązania, mogą przyciągnąć największe talenty i liczyć na ich lojalność – podpowiada Agnieszka Surowiec, Dyrektor HR i Komunikacji w Intrum.


2020-02-14 08:57
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 07:34 Dopłaty do odsetek od kredytów obrotowych. Bank Millennium wspiera przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii.
wczoraj 07:32 Odsłonięto mural upamiętniający Kazimierza Deynę
wczoraj 07:31 Eksperci językowi radzą, jak zabłysnąć podczas biznesowych spotkań
wczoraj 07:20 Sieć Biedronka partnerem głównym Targów CSR online
wczoraj 07:19 #Act4SDGs. Część konferencyjna #TargiCSR w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ
wczoraj 07:03 Student też ma szansę na kredyt
2020-09-25 09:50 2 miliony aktywnych klientów cyfrowych Banku Millennium
2020-09-25 09:37 Runmageddończycy dla „Barierołamacza”
2020-09-25 09:35 Hillebrand inwestuje w cyfryzację usług i rozwija platformę myHillebrand
2020-09-25 09:34 Rzeźba i medale w Colliers Office Gallery
2020-09-25 09:29 W pogoni za pozycją lidera klasyfikacji Mistrzostw Polski w Rallycrossie. Kuba Przygoński przed trzecią rundą sezonu
2020-09-25 09:17 Strategiczna inwestycja CEVA Logistics – operator uruchamia globalną platformę logistyczną CargoWise
2020-09-25 09:15 Wójcik Racing Team jedzie po miejsca na podium w Mistrzostwach Świata FIM EWC
2020-09-25 08:41 Majsterkowanie – „męska rzecz”. Jakie narzędzia sprawdzą się w domowym warsztacie?
2020-09-24 09:51 UNICEF: Polska dopiero na 31. miejscu w rankingu jakości życia dzieci w krajach bogatych
2020-09-24 09:45 ID Logistics podsumowuje I półrocze 2020
2020-09-24 09:41 Zdrowy sen. Czy śpimy tak samo dobrze jak przed pandemią koronawirusa?
2020-09-24 09:36 Pierwsza społecznościowa konferencja w Polsce dla ekspertów z dziedziny Microsoft Dynamics
2020-09-24 09:23 Jak zachować pewność w niepewnych czasach?
2020-09-24 09:15 Polska 2050 rozpoczęła konsultacje społeczne
Najnowsze wiadomości z Polska
wczoraj 22:31 Wykonali zadanie i spełnili marzenia kibiców. Torunianie wracają do elity! [relacja]
wczoraj 22:31 Pierwsza porażka Zająca. Jagiellonia nie dogoniła Zagłębia
wczoraj 22:25 Poznań. Nielegalne eksperymenty na pacjentach? Reportaż "Superwizjera"
wczoraj 22:25 Małopolska. Pożar zakładu w Izdebniku. Ewakuacja w pobliskim DPS
wczoraj 22:25 Wyniki Lotto 26.09.2020 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa
wczoraj 22:25 Pogoda. Babie lato coraz bliżej Polski. Prognoza długoterminowa
wczoraj 22:25 Pogoda. To już koniec lata. Będzie mokro i chłodno
wczoraj 22:22 Przed nami deszczowa i ponura niedziela. W Tatrach możliwe opady śniegu
wczoraj 22:22 Dlaczego Niemcy nie mogą powiedzieć "nie" projektowi Nord Stream 2
wczoraj 22:22 Jarosław Gowin: gorąco namawiamy Jarosława Kaczyńskiego, by wszedł do rządu
wczoraj 22:18 Premier: jesteśmy po to, by być razem z Białorusinami w drodze do wolności
wczoraj 22:18 Kennedy vs. Nixon – pierwsza debata telewizyjna
wczoraj 22:18 Czy lyocell stanie się jedwabiem przyszłości?
wczoraj 22:18 Selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek zakażony koronawirusem
wczoraj 22:18 Deskorolka, czyli surfing na płaskim
wczoraj 22:10 Internauci bezlitośni dla szefa PiS. Memy podbijają sieć
wczoraj 22:10 Niezapowiedziany gość na świętach w „M jak miłość". Komentarz produkcji
wczoraj 22:10 Portman mówi "nie" głodówkom
wczoraj 22:10 Historia miłości Kate i Williama
wczoraj 22:08 Jako jedyny przeżył. Wstrząsająca relacja z katastrofy samolotu
wczoraj 22:08 Wyniki losowania Lotto 26.09.2020 [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa]
wczoraj 22:08 Morawiecki wygwizdany podczas koncertu "Solidarni z Białorusią"
wczoraj 21:25 Jurajscy Rycerze nie zwalniają tempa. Wygrali w Olsztynie
wczoraj 21:25 Lechia rozbiła Podbeskidzie i jest trzecia w tabeli. Koncertowa gra Pietrzaka i Paixao
wczoraj 21:25 EBL: Wpadka wicemistrza w Ostrowie. Stanęli w czwartej kwarcie
wczoraj 21:25 Chelsea przegrywała już trzema bramkami, ale rzutem na taśmę wywalczyła remis z West Bromwich
wczoraj 21:25 Wykonali zadanie i spełnili marzenia kibiców. Torunianie wracają do elity! [relacja]
wczoraj 21:25 Pozytywny wynik testu na koronawirusa u Jerzego Brzęczka
wczoraj 21:16 Białoruś. Koncert na PGE Narodowym. Mateusz Morawiecki: Chcemy być razem z Białorusinami w ich drodze
wczoraj 21:16 Ten Bowie nam się należał
wczoraj 21:14 Białoruś: Marsz kobiet w Mińsku. Mężczyźni w kominiarkach nie powstrzymali Białorusinek [ZDJĘCIA, WIDEO]
wczoraj 21:14 "Solidarni z Białorusią" na PGE Narodowym. Przed koncertem przemawiał premier Morawiecki
wczoraj 21:01 Wyłowiono ciało z Wisły
wczoraj 21:01 Lisicki: Hajdarowicz chciał sprzedać mi „Uważam Rze”
wczoraj 21:01 Robert Janowski dostał nową fuchę
wczoraj 21:01 Te domy wyglądają normalnie, ale kryją tajemnice! ZDJĘCIA
wczoraj 20:59 Mateusz Morawiecki: Białorusini mają prawo do wolności
wczoraj 20:59 Michał Dworczyk: Wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu bardzo prawdopodobne
wczoraj 20:59 Ziobro i Gowin wygrali swoje "wojny o krzes³o". Na planie "wicepremier Kaczyñski" straci Morawiecki
wczoraj 20:59 Hiszpañski polityk udawa³, ¿e mówi po angielsku. My¶la³, ¿e dziêki masce nikt nie zauwa¿y
wczoraj 20:59 Gowin komentuje odej¶cie Emilewicz. "Ró¿nice narasta³y od d³u¿szego czasu". Zapowiada nowy resort
wczoraj 20:59 Premier Indii: nasza szczepionka przeciw Covid-19 będzie powszechnie dostępna
wczoraj 20:13 VAR w doliczonym czasie gry zdecydował o remisie w meczu Cracovii z Rakowem
wczoraj 20:13 Jurajscy Rycerze nie zwalniają tempa. Wygrali w Olsztynie
wczoraj 20:13 Lechia rozbiła Podbeskidzie i jest trzecia w tabeli. Koncertowa gra Pietrzaka i Paixao
wczoraj 20:07 Jak kształtuje się liczba zakażonych
wczoraj 20:07 Minister zdrowia ostrzega. Przed fejkowym kontem
wczoraj 20:07 Francja. Podejrzany o atak w Paryżu przyznał się do winy. I do pomyłki
wczoraj 20:07 Rafał Dutkiewicz wraca do polityki. Jako przewodniczący ruchu Nowa Nadzieja
wczoraj 20:07 Koronawirus w Polsce. GIS zapewnia: epidemia jest pod kontrolą
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook