Firmowy car-sharing: “moda” potrzebna środowisku i niebanalny sposób na employer branding

Car-sharing, czyli system wspólnego użytkowania samochodów osobowych staje się coraz bardziej popularny także Polsce. Początki tego modelu biznesowego mają swoje korzenie w Europie już w połowie XX wieku. Na początku polegał głównie na udostępnieniu za opłatą samochodów przez operatorów floty pojazdów. Z czasem car-sharing nabrał bardziej społecznego wymiaru. Dziś tylko jeden z popularniejszych serwisów dedykowanych wspólnym przejazdom dla osób podróżujących na długich dystansach posiada 40 mln użytkowników na całym świecie i jest dostępny w 22 krajach. Zjawisko car-sharingu znalazło wielu miłośników wśród osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne, bo jego korzyści dla naszej Planety są oczywiste: mniejszy ruch samochodowy wpływający na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spalinami i mniejsze zużycie infrastruktury drogowej. Nie dziwi więc fakt, że wspólne korzystanie z aut stało się także modne wśród firm, które działają zgodnie z polityką sustainability

Firmowy car-sharing: “moda” potrzebna środowisku i niebanalny sposób na employer branding

Troska o środowisko naturalne obowiązkiem pracodawcy XXI w. 

Dziś już nie tylko największe korporacje, ale i mniejsze firmy działają zgodnie z filozofią sustainability. Chodzi o zrównoważone funkcjonowanie przedsiębiorstwa i ważną częścią tego modelu jest dbanie o dobro Planety. Ważne jest wdrażanie rozwiązań, które będą ograniczać negatywny wpływ danej firmy na środowisko naturalne, ale to nie wszystko. Odpowiedzialnością firm powinno być także wyszukiwanie rozwiązań, które pozwolą zachować na dłużej dla przyszłych pokoleń to, co mamy dzięki naturze. Dlaczego? 

– Dbanie o środowisko naturalne powinno być obowiązkiem nas wszystkich, bo to człowiek odpowiada za jego degradację. “Moda na ekologię” to dobra moda i pocieszające jest to, że coraz więcej osób także w Polsce postanawia być “eko”, czyli chociażby segregować odpady, robić odpowiedzialnie zakupy, aby jedzenie (i nasze pieniądze!) nie lądowały w koszu. Problemem są nadal firmy. Nie chodzi jednak wcale o fabryki i zakłady produkcyjne. Te, przynajmniej działające w Europie, płacą kary za “trucie” środowiska, więc muszą wdrażać ekologiczne rozwiązania. Warto skupić się na dzielnicach biurowych, które istnieją w każdym dużym mieście w Polsce. Warszawski Służewiec nazywany “Mordorem” liczy więcej osób niż przeciętnej wielkości osiedle w stolicy. Pracownicy takich “zagłębi” biurowych przebywają w pracy każdego dnia 8-10, a nawet 12 godzin. A w ciągu dnia nie tylko pracują…, ale również produkują masę śmieci. Dlatego pracodawcy powinni zachęcać do dbania o środowisko również na co dzień w biurach – komentuje Agnieszka Surowiec, Dyrektor HR i Komunikacji w Intrum.

Segregowanie śmieci w miejscu pracy, wykorzystywanie eko-papieru w obiegu biurowym, wyeliminowanie plastikowych naczyń ze wspólnych, firmowych kuchni, to proekologiczne rozwiązania, które można spotkać w coraz to większej liczbie firm, nie tylko w Warszawie. Moda na “bycie-eko” rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Innym pozytywnym zjawiskiem jest ograniczenie podróży służbowych, na rzecz odbywania spotkań na Skype czy organizowania telekonferencji. Skutek – mniejsze zanieczyszczenie środowiska i wiele pieniędzy zaoszczędzonych w firmowej kasie.

Car-sharing w walce o czystsze powietrze

W działaniach związanych z filozofią sustainability, których celem jest dbanie o środowisko, można pójść jeszcze dalej, czego przykładem jest firma Intrum, która dla swoich pracowników od lutego tego roku uruchomiła car-sharing.

– Podejście sustainability jest na stałe wpisane w misję Intrum. W naszej firmie funkcjonuje wiele ekologicznych inicjatyw, niektóre z nich są oddolnymi pomysłami naszych pracowników. Dbanie o potrzeby i komfort naszego zespołu jest dla nas tak samo ważne, jak dbanie o środowisko. Postanowiliśmy więc połączyć te kwestie. Efektem jest powołanie do życia platformy “Intrum Wojaż”, która wykorzystuje zasady znane z car-sharingu – wyjaśnia Kamil Kozłowski, Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju w Intrum, pomysłodawca “Intrum Wojaż”. 

“Intrum Wojaż” zachęca pracowników do korzystania ze wspólnych przejazdów do pracy lub organizowania wspólnych podróży służbowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma chce walczyć z zanieczyszczeniem środowiska. 

Korzystanie z “Intrum Wojaż” jest wygodne i intuicyjne. Na wewnętrznej platformie online pracownicy mogą udostępniać we własnych samochodach podczas wspólnej podróży wolne miejsca dla pasażerów (wystarczy podać datę wyjazdu, kierunek oraz liczbę wolnych miejsc). Osoby, które nie posiadają własnych pojazdów, także mogą wziąć udział w programie, poprzez zgłaszanie zapotrzebowania na transport do danego miejsca i dzielenie podróży z innymi osobami. 

– Nasza inicjatywa dopiero wystartowała, ale już zbiera pochlebne opinie pierwszych użytkowników. Każda osoba, która zdecyduje skorzystać się z “Intrum Wojaż” przyczynia się do ochrony środowiska, bo w tym przypadku matematyka mówi wszystko. Jeżeli tylko jednego dnia 5 osób wybierze się do pracy jednym samochodem, to na ulicach w godzinach szczytu 4 samochody mniej będą się przyczyniać do zatruwania środowiska. To może jeszcze nie robi wrażenia, ale wystarczy pomnożyć ten efekt przez 250 dni roboczych w roku i zachęcić, chociażby 20 proc. pracowników jednej firmy do car-sharingu, to przekonamy się, że korzyści dla środowiska są wymierne – zachęca Kamil Kozłowski, Intrum.

Employer branding 2.0, czyli firma musi być „eko”

Takie inicjatywy, jak firmowy car-sharing są prostym i nieangażującym sposobem na dbanie o środowisko, ale mogą być również wpisane w działania employer brandingowe i przynieść dodatkowe korzyści dla pracodawcy. 

– Z moich doświadczeń w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych wynika jasno, że szczególnie dla osób wchodzących na dzisiejszy rynek pracy, liczy się nie tylko wysokość pensji, która czeka na nich na danym stanowisku, ale również to, co jeszcze może zaoferować im przyszły pracodawca. Nie chodzi tylko o takie benefity pozapłacowe, jak np. dostęp do ubezpieczenia, prywatnej opieki zdrowotnej czy pakiet na siłownię. Osoby z pokolenia X, Y (ale nie tylko) chcą mieć pewność, że będą pracować w firmie, dla której dbanie o środowisko, jest tak samo ważne, jak dla nich. Chcą pracować dla marki, która bierze odpowiedzialność za swoje działania. Stąd płynie prosty wniosek  pracodawcy, którzy postawią na ekologię, zdobywają ważne narzędzie w walce o pracownika. Wdrażając proste rozwiązania, mogą przyciągnąć największe talenty i liczyć na ich lojalność – podpowiada Agnieszka Surowiec, Dyrektor HR i Komunikacji w Intrum.


2020-02-14 08:57
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 06:24 5+ z bezpieczeństwa, czyli zachowanie kilkulatka w szkole
dzisiaj 06:23 Innowacyjna medycyna w służbie zdrowia mężczyzn
dzisiaj 06:22 Big Ben z nowymi witrażowymi tarczami
dzisiaj 06:18 Wrocławskie centrum biznesowe się rozrasta
dzisiaj 06:17 Butyl na pierwszym planie – AIB na Targach BUDMA
wczoraj 09:50 Trendy HR 2020
wczoraj 09:40 Marcin Mandryk nowym kierownikiem wykonawczym w obszarze produktu i efektywności sprzedaży
wczoraj 09:35 Czy branżę logistyczną czeka recesja w 2020 roku? – Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility
wczoraj 09:28 PRZEPISY CHRONIĄCE PASAŻERÓW LINII LOTNICZYCH MAJĄ 15 LAT – AIRHELP RADZI, JAK Z NICH KORZYSTAĆ
wczoraj 07:07 PROTAN POLSKA Diamentem „Forbesa” 2020
wczoraj 06:43 Kuba Przygoński i Timo Gottschalk przetestują nowe auto w Rajdzie Kataru
2020-02-18 13:22 Człowiek jako trend 2020 r.
2020-02-17 07:48 Głos pacjentów jeszcze silniej zabrzmi przy Polskim Towarzystwie Chirurgii Onkologicznej.
2020-02-17 07:36 Zima na stoku? Uważaj na oczy!
2020-02-15 14:48 Coraz częściej sprzedajemy usługi IT za granicę
2020-02-15 14:46 Spółka Grupy Kapitałowej ORLEN z teamem DTM
2020-02-15 14:42 Eksport alkoholi na Wschód - jak znaleźć kontrahenta i sprawnie zorganizować dostawę do Rosji?
2020-02-14 08:59 Dachser rośnie w Argentynie
2020-02-14 08:58 Wyzwania na rynku inwestycyjnym w 2020
2020-02-14 08:57 Firmowy car-sharing: “moda” potrzebna środowisku i niebanalny sposób na employer branding
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 13:14 Gdy wybuchają bomby, ona wybucha... śmiechem. Ojciec nauczył trzylatkę żartować z nalotów
dzisiaj 13:14 ​Łódź: Student wyprowadzony w kajdankach. Groził pracownikom uczelni
dzisiaj 13:14 Patryk Vega: Mam taśmy z afery podkarpackiej
dzisiaj 13:14 Szczyt Rady Europejskiej. PO: Czym handluje polski rząd?
dzisiaj 13:14 Brutalne ataki na kobiety na Śląsku. Zatrzymano podejrzanego
dzisiaj 13:08 Adam Drozdowski: Najlepsze akcje Value są bardzo tanie
dzisiaj 13:08 Polska nie jest na pierwszej linii wśród państw odczuwających problemy Chin
dzisiaj 13:08 Orbis: Kontynuacja poprawy
dzisiaj 13:08 Druga gospodarka świata długo będzie podnosiła się po wirusie
dzisiaj 13:01 Pomnik pomordowanych Polaków nie powstanie w Berlinie? CDU boi się o głosy
dzisiaj 13:01 Tłusty czwartek 2020. Tradycja tego święta sięga średniowiecza
dzisiaj 13:01 Nadszedł tłusty czwartek 2020. Kiedy zaczynają się ostatki? Już za kilka dni Środa Popieclowa
dzisiaj 13:01 Kontrowersyjne słowa Lecha Wałęsy o Polsce. "Nie podoba się taka Europa, to won"
dzisiaj 13:01 Gdańsk: Hans G. odwołał się od wyroku. Mówił: "Zabiłbym wszystkich Polaków”
dzisiaj 13:01 Nowa Sarzyna. 83-latka zginęła na pasach. Tragiczny wypadek
dzisiaj 13:01 Baptyści bronią kar cielesnych i kontrowersyjnej książki. "Zawiera wiele cennych rad"
dzisiaj 12:55 Zmarła dwójka pasażerów statku wycieczkowego, zarażonych koronawirusem
dzisiaj 12:55 Powstaniec zmarł, a jego książki trafiły na śmietnik. "Wielki skandal"
dzisiaj 12:55 Warszawa zaoszczędziła miliony. Wszystko dzięki zimie, której nie ma
dzisiaj 12:55 Tego będą uczyć się w szkole o profilu disco polo. "Bo kto teraz słucha jazzu?"
dzisiaj 12:55 Nowy sondaż to ostrzeżenie dla Dudy. CBOS o „kolejnym pogorszeniu notowań”
dzisiaj 12:55 Wniosek o areszt dla agenta Tomka. Usłyszał kolejne zarzuty
dzisiaj 12:53 Szalacha przed losowaniem ćwierćfinałów LM: Nie przestraszymy się nikogo
dzisiaj 12:53 PŚ w Rasnovie: Gdzie oglądać kwalifikacje?
dzisiaj 12:53 Fibak: Przed Hubertem turnieje w ulubionych warunkach. "W Dubaju z Pospisilem wynik byłby odwrotny"
dzisiaj 12:53 Pietrzak wraca do Polski. Podpisał kontrakt z Lechią
dzisiaj 12:53 Barcelona ściąga piłkarza poza oknem. Kupiła Braithwaite'a
dzisiaj 12:50 Zawracanie rzeki
dzisiaj 12:50 USA: Znaleziono torebkę sprzed 60 lat. Wyjątkowe znaleziska w środku
dzisiaj 12:50 Piotr Zelt tłumaczy w "Onet Rano.", co powiedział TVP o Kindze Rusin
dzisiaj 12:50 Jest zgoda na przejęcie linii Condor przez Polską Grupę Lotniczą
dzisiaj 12:50 Świadek koronny "Pancerny Banaś" [OPINIA]
dzisiaj 12:50 Jak wspierać charytatywnie online i nie robić tego bezmyślnie?
dzisiaj 12:50 CBOS: pogarszają się oceny prezydenta Andrzeja Dudy
dzisiaj 12:50 Kidawa-Błońska - przypadkowa kandydatura z dużą szansą na sukces
dzisiaj 12:50 Śmierć 18-latka na komisariacie. Jego bliscy oskarżają policjantów, prokuratura wszczęła śledztwo
dzisiaj 12:50 Park of Poland: Park wodny już otwarty. Atrakcje, cennik, godziny otwarcia
dzisiaj 12:50 CBOS: pogarszają się oceny prezydenta Andrzeja Dudy
dzisiaj 12:50 Jest zgoda na przejęcie linii Condor przez Polską Grupę Lotniczą
dzisiaj 12:50 Nie bêdzie kary dla Joanny Lichockiej? PiS nie wyst±pi z wnioskiem o jej ukaranie. "Nie widzê podstaw"
dzisiaj 12:50 Drugi dzieñ akcji CBA wobec Banasia. Funkcjonariusze w mieszkaniu syna prezesa NIK
dzisiaj 12:50 CBOS o "kolejnym pogorszeniu notowañ" Andrzeja Dudy. Ro¶nie liczba negatywnych ocen
dzisiaj 12:50 Unia Europejska zabierze Polsce pieni±dze za ³amanie praworz±dno¶ci? Raczej nie. Ale ma za to inny plan [WYWIAD]
dzisiaj 12:50 Pinczyn. Mê¿czyzna z broni± w rêku napad³ na sklep. W³a¶cicielka przegoni³a go mopem
dzisiaj 12:50 Polska Grupa Lotnicza przejmie linie Condor. Jest zgoda niemieckiego urzędu
dzisiaj 12:50 Eksperci: zatrudnienie i płace jeszcze rosną, ale już widać spowolnienie
dzisiaj 12:50 Ranking FIFA: Polska utrzymała miejsce w drugiej dziesiątce
dzisiaj 12:50 Wielkie starcie o Złotego Niedźwiedzia. W Berlinie rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy
dzisiaj 12:50 Sto lat Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
dzisiaj 12:50 Rosalie. z nowymi piosenkami
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook