Logistyka jako barometr gospodarki?

Wysoka liczba zakłóceń w łańcuchach dostaw w wyniku pandemii Covid-19 spowodowała, że operatorzy logistyczni oraz ich klienci musieli zewrzeć szyki i znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Działania wymagały szybkich decyzji i były dla operatorów doskonałym sprawdzianem elastyczności i szybkości podejmowania decyzji. O bieżących wyzwaniach dla branży logistycznej i przemysłu, wykorzystaniu informacji z łańcuchów dostaw do badania koniunktury oraz o najtrudniejszym dniu dla logistyki po wybuchu pandemii rozmawiamy z Rafałem KRAJEWSKIM, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska.

Logistyka jako barometr gospodarki?

Na ile logistykę można wykorzystać do prognozowania sytuacji gospodarczej?

Dzisiejsze łańcuchy dostaw są bardzo rozbudowane i zwykle dobrze monitorowane dzięki postępującej digitalizacji w logistyce i przemyśle. Każde odchylenie od normy – zarówno pozytywne jak i negatywne – jest łatwe do identyfikacji i może służyć jako źródło do dalszych analiz i prognoz. Horyzont obserwacji jest ograniczony wyłącznie liczbą operacji logistycznych i branż dla których pracujemy. Przy dzisiejszym tempie rozwoju technologii łatwo sobie wyobrazić, że operator logistyczny może obserwować w czasie rzeczywistym wahania w gospodarce przez analizę dynamiki przepływów od fazy wydobycia surowców, przez logistykę produkcji do fazy utylizacji produktów.

Gdyby spojrzeć na temat z perspektywy rozwoju tzw. logistyki wyprzedzającej, to obecne możliwości w zakresie prognozowania trendów rynkowych można uznać za ograniczone. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i analiz Big Data, w przyszłości możliwe będzie prognozowanie popytu, a dostawy będą realizowane z wyprzedzeniem. Możliwości logistyki wyprzedającej będą sprzyjać dalszej optymalizacji łańcucha dostaw, ale również przyniosą wiele korzyści dla producentów towarów i dostawców usług.

GEFCO pracuje dla wielu branż. Jak sobie radzicie w obecnej sytuacji?

Firma wywodzi się z branży motoryzacyjnej, nasi pierwsi klienci to producenci pojazdów, części zamiennych czy komponentów, a także zarządcy flotami, importerzy i dealerzy. Jednak na przestrzeni wielu lat Grupa na świecie i w Polsce wykonała strategiczny ruch dywersyfikacji sektorowej. Obecnie jako GEFCO Polska jesteśmy gotowi odpowiedzieć na oczekiwania każdej firmy, bez względu na profil działalności, a naszą mocną stroną jest wsparcie globalnej sieci.

W dobie koronawirusa staramy się wykorzystywać przewagę, jaką daje obsługa logistyczna wielu branż. Sektor motoryzacyjny niewątpliwie mocno odczuł skutki pandemii, ale na przykład branża e-commerce umożliwia nam częściową rekompensatę poniesionych strat. Otrzymujemy nowe zlecenia i na tej sytuacji korzystają także nasi podwykonawcy, na przykład przewoźnicy kontraktowi, których przekierowujemy do pracy na innych trasach.

Pandemia była zatem swoistym testem dla całej branży logistycznej.

Dokładnie. Decyzje podejmowane podczas pierwszej fali pandemii były dla GEFCO najlepszym sprawdzianem elastyczności w biznesie. A przypomnę, że właśnie ta cecha operatora logistycznego była najbardziej pożądana jeszcze zanim świat dowiedział się o Covid-19. Sprawdzian jaki musieliśmy przejść wspólnie z naszymi klientami wypadł bardzo dobrze za co chciałbym podziękować wszystkim pracownikom GEFCO Polska. Wzmocniliśmy również relacje z wieloma naszymi klientami.

Na niektóre sytuacje – na przykład opóźnienia dostaw w wyniku kontroli sanitarnych na granicach – nie mieliśmy wpływu. Inne wymagały wprowadzenia szeregu zmian w łańcuchach dostaw. Tak było u jednego z klientów GEFCO z branży AGD. W zatrzymywaniu i wznawianiu produkcji w kilkunastu zakładach nie było żadnej powtarzalności, co wymagało od nas reagowania z dnia na dzień. Pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie sytuacja producentów telewizorów. Pomimo przełożenia terminów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i Olimpiady, czyli dwóch wydarzeń mocno stymulujących sprzedaż, popyt na telewizory spadł tylko nieznacznie.

Jakie transporty z pierwszej fali pandemii są warte przypomnienia?

GEFCO przetransportowało 500 ton ważnych części motoryzacyjnych z Wuhan do Francji. Transport został zrealizowany przy użyciu jednego z pierwszych pociągów blokowych, które wyruszyły z Wuhan po wybuchu światowego kryzysu COVID-19. Innym przykładem są dostawy tysięcy łóżek medycznych do szpitali i klinik w Europie, transport lotniczy 400 tys. kombinezonów medycznych dla szpitali z Polski oraz dostawy środków medycznych, w tym testów na obecność koronawirusa Covid-19, dla klientów z branży farmaceutycznej. Z kolei gdy europejskie montownie samochodów wstrzymały pracę, GEFCO zorganizowało magazyny przy lotniskach. Dzięki temu nasi klienci mieli szybki dostęp do części po wznowieniu produkcji.

Pandemia wymusiła wprowadzenie również wielu zmian wewnątrz firmy. Powołaliśmy specjalny zespół kryzysowy do spraw zwalczania zagrożeń związanych z koronawirusem. Osoby, które mogą pracować zdalnie zostały wysłane na home office. Dla innych zorganizowaliśmy dodatki paliwowe lub auta służbowe, aby nie musiały podróżować komunikacją zbiorową. Do dzisiaj przy wejściu do naszych obiektów monitorowana jest temperatura. Każdy z pracowników posiada dostęp do maseczek ochronnych i rękawiczek jednorazowych, a na terenie firmy działa szereg punktów umożliwiających dezynfekcję.

Pamięta Pan najtrudniejszy dzień dla branży logistycznej po wybuchu pandemii?

Covid-19 spowodował rekordową w historii logistyki liczbę zakłóceń w łańcuchach dostaw. Pandemia udowodniła, jak ważna jest elastyczność dostawcy usług logistycznych i jak ważne jest posiadanie planu B. Wygranym, jeżeli można tak określić kogokolwiek w obecnej sytuacji, były te firmy, które potrafiły błyskawicznie reagować na zmiany i dostosowywać się do nowej sytuacji na rynku.

Filozofia biznesu według GEFCO opiera się na haśle Partners Unlimited i według tego kompasu staraliśmy się działać w stosunku do naszych klientów w czasie zamknięcia gospodarki. Uczestniczyliśmy w wielu konsultacjach dotyczących losów produkcji i reorganizacji pracy w zakładach. Zamiast szukać najtrudniejszego dnia, łatwiej jest mi przypomnieć sobie atmosferę ogromnej mobilizacji i jedności, która towarzyszyła nam w pierwszych dniach przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz ciągłości biznesu naszych klientów w dniach bezpośrednio poprzedzających lock-down. Nowe informacje na temat sytuacji docierały do nas co chwilę, na granicach wewnątrzunijnych tworzyły się niewidziane od lat wielokilometrowe kolejki, a decyzje trzeba było podejmować i realizować w błyskawicznym tempie. Funkcjonowanie firm uzależnione było w dużej części od decyzji polityków i ekspertów ds. chorób zakaźnych, co nigdy nie miało miejsca na taką skalę w historii polskiego biznesu po 1989 roku.

Trzy rzeczy, które pandemia zmieni w branży logistycznej to…

Po pierwsze dalszy wzrost zainteresowania firm digitalizacją procesów biznesowych. Nowe wyzwania przekonały wielu sceptyków do cyfryzacji, która pomaga oszczędzać, ale wymaga zwrócenia większej uwagi na kwestie bezpieczeństwa danych. Drugie spostrzeżenie dotyczy zdolności firm do reagowania na sytuacje kryzysowe. Z jednej strony mam na myśli budowanie skutecznych planów antykryzysowych na negatywne zdarzenia, które są w zasięgu przewidywań firm, z drugiej natomiast budowanie odporności przedsiębiorstw na wszelkie sytuacje, również te, które wydają się nieprawdopodobne i są pomijane przy budowaniu planów antykryzysowych. Po trzecie, obecny kryzys pokazał jak ważna jest dywersyfikacja biznesu. Firmy operujące w wielu sektorach, aktywne geograficznie w wielu krajach i posiadające wiele usług w swojej ofercie wyjdą z pandemii ze zwiększonym udziałem rynkowym w stosunku do specjalistów od jednego produktu czy rynku. W GEFCO patrzymy na nową rzeczywistość z nadzieją i dostrzegamy szanse, które niesie przyszłość. Mamy za sobą ponad 70 lat zbierania doświadczeń i z optymizmem oraz entuzjazmem patrzymy na kolejne lata.

 


2020-09-16 11:57
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 08:51 UNICEF: Polska dopiero na 31. miejscu w rankingu jakości życia dzieci w krajach bogatych
dzisiaj 08:45 ID Logistics podsumowuje I półrocze 2020
dzisiaj 08:41 Zdrowy sen. Czy śpimy tak samo dobrze jak przed pandemią koronawirusa?
dzisiaj 08:36 Pierwsza społecznościowa konferencja w Polsce dla ekspertów z dziedziny Microsoft Dynamics
dzisiaj 08:23 Jak zachować pewność w niepewnych czasach?
dzisiaj 08:15 Polska 2050 rozpoczęła konsultacje społeczne
wczoraj 08:31 Ruszyła telewizyjna kampania OTODOM „Dobre rady”
wczoraj 08:28 Wzrasta społeczne przyzwolenie na nadużycia konsumenckie w obszarze finansów
wczoraj 08:12 Przemysłowa rewolucja pod czujnym okiem technologii
wczoraj 08:08 „Koloratorium” – za nami pierwszy etap programu. Teraz czas na finał!
wczoraj 08:07 WIZJA STANÓW ZJEDNOCZONYCH EUROPY STAJE SIĘ FAKTEM
wczoraj 07:57 Clear Channel wspiera 8. Targi CSR online
2020-09-22 09:44 Adam Tomiczek wraca do rywalizacji w mistrzostwach Polski enduro
2020-09-22 09:43 Program Pajacyk jedną z 3 najczęściej wspieranych akcji charytatywnych w Polsce
2020-09-22 09:38 EUROPA GRUBYMI NIĆMI SZYTA
2020-09-22 09:34 Atlas konsekwentnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju
2020-09-22 09:31 Adam Tomiczek i Maciej Giemza w czołówce rajdu Baja TT do Pinhal
2020-09-22 09:17 Uśmiech własny czy z katalogu?
2020-09-22 09:06 ERCE DLA ZWIERZĄT 2020 Plebiscyt portalu Psy.pl
2020-09-21 10:21 Śmieci to ogromny problem naszych czasów. Jak walczy się z nim w Polsce i na świecie?
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 13:01 NBA: Niesamowity mecz i 37 punktów rezerwowego 20-latka
dzisiaj 13:01 Współwłaściciel West Ham United wskazał na Łukasza Fabiańskiego jako jeden z dwóch udanych transferów
dzisiaj 13:01 Dobry występ i porażka Zyskowskiego w Hiszpanii
dzisiaj 13:01 Michniewicz kompletuje sztab w Legii. Trafi do niego trener z Lecha Poznań
dzisiaj 13:01 Pierwszy sprawdzian
dzisiaj 12:55 Marek Dietl: To czas na inwestycje w frontier markets
dzisiaj 12:55 AB pokazuje wyniki
dzisiaj 12:55 Duality z przytupem weszło na małą giełdę
dzisiaj 12:55 Idea Bank na symbolicznym plusie
dzisiaj 12:55 Kredyty hipoteczne nieco bardziej dostępne
dzisiaj 12:55 Marek Dietl, prezes GPW: Armenia ma być Szwajcarią w Europie
dzisiaj 12:55 Koronawirus w szczecińskiej szkole
dzisiaj 12:55 Poznań. Zatrzymano 33-latka. Jest podejrzewany o napadanie na kobiety
dzisiaj 12:55 Białoruś. Aleksander Łukaszenka i potajemne zaprzysiężenie. "Kto miał wiedzieć, to wiedział"
dzisiaj 12:55 Tragedia na drodze w Brzeźnicy Leśnej. Motocykl zderzył się z łosiem. 10-latka w ciężkim stanie
dzisiaj 12:55 Mateusz Morawiecki spotkał się z Ursulą von der Leyen. "Chcemy uniknąć lockdownu"
dzisiaj 12:55 Koronawirus. UE nawołuje do zaostrzenia restrykcji
dzisiaj 12:55 Kielce. Gang z filharmonii stanął przed sądem
dzisiaj 12:52 Zwierzę przemysłowe
dzisiaj 12:52 Temat tygodnia. Odc. 32
dzisiaj 12:52 POLITICO: 5 rzeczy, które należy wiedzieć o nowym unijnym planie dla migrantów
dzisiaj 12:52 Dzień Chłopaka - wierszyki i życzenia na 30 września
dzisiaj 12:52 "Piątka dla zwierząt". "Z hucznej piątki, mamy tak naprawdę dwójkę albo trójkę"
dzisiaj 12:52 Koronawirus na Pomorzu. Tak dużo zakażeń jeszcze nie było
dzisiaj 12:52 Ardanowski: PiS kieruje się zasadami neomarksistowskimi
dzisiaj 12:52 Znamy finalistów Grand Video Awards 2020
dzisiaj 12:52 Trwa podziemny protest górników. Zespoły robocze omawiają sytuację kopalń
dzisiaj 12:52 Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej z szefową KE. Morawiecki: w kwestii migracji V4 ma zasady, których się trzymamy
dzisiaj 12:52 Łukaszenko o swojej inauguracji: ten, kto miał o tym wiedzieć, to wiedział
dzisiaj 12:46 Joachim Mencel gościem Trójki
dzisiaj 12:46 James Bond przebywał w Polsce w latach 60. Szpiegował i pił piwo
dzisiaj 12:46 CB radio zakazane na niemieckich drogach. Czy w Polsce będzie podobnie?
dzisiaj 12:40 Dostała to od macochy. Po chwili wybuchnęła płaczem
dzisiaj 12:40 Kaczyńscy składają życzenia i biorą się za bigos!
dzisiaj 12:40 Premier mówi: „Przez ostatnich osiem lat...”, Sejm reaguje
dzisiaj 12:40 Kasprzyk świętuje jubileusz
dzisiaj 12:40 Kate Middleton jest bezpłodna?
dzisiaj 12:38 Z laboratorium wydostała się bakteria. Chiny ukrywały skalę zakażeń, nie leczono chorych
dzisiaj 12:38 Korea Płd.: Zaginiony urzędnik nie żyje. Zabili go żołnierze Korei Płn.
dzisiaj 12:38 Białoruskie MSW: Podczas protestów służby użyły środków specjalnych
dzisiaj 12:36 Sonda¿: Polacy nie chc± odpowiedzialno¶ci zbiorowej duchownych za pedofiliê
dzisiaj 12:36 Lublin. Kontrowersje w sieci po publikacji zdjêæ ¶lubnych. Para m³oda z faszystowskimi symbolami
dzisiaj 12:36 Skarga do KE ws. o¶miu parafii. Fundacja Kai Godek chce zawiadomiæ prokuraturê
dzisiaj 12:36 Sulêcin. Niemowlê nie mog³o z³apaæ oddechu. Policjant wbieg³ z maluchem na izbê przyjêæ [WIDEO]
dzisiaj 12:36 Pomorskie. Policjanci znale¼li sprawców po¿aru dwóch aut. To ch³opcy w wieku 4 i 9 lat
dzisiaj 12:36 TOPR szuka 40-letniej turystki w Warszawy. Telefon zalogowa³ siê w rejonie Hali G±sienicowej
dzisiaj 12:36 Ekspert o rekordzie zaka¿eñ: Widzimy wzrosty zachorowañ przy podobnej liczbie testów
dzisiaj 12:36 Amerykañski bombowiec strategiczny nad Polsk±. Polskie F-16 eskortowa³y B-52
dzisiaj 12:36 Pomorskie. O krok od tragedii. Ko³o oderwa³o siê od ciê¿arówki, odbi³o od drzewa i wpad³o do auta
dzisiaj 12:36 "Prezesowi Kaczyñskiemu wydawa³o siê, ¿e gdy pstryknie palcami, to rzeczywisto¶æ zmieni siê wedle jego woli" [WYWIAD]
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook