Nieopłacone polisy ubezpieczeniowe – wspólny grzech przedsiębiorców i konsumentów? – komentarz ekspercki Intrum analizujący najnowsze dane KRD

Jak pokazują najnowsze dane KRD i BIG[1], jedną z głównych bolączek firm działających na rynku ubezpieczeń, są klienci, którzy nie opłacają terminowo składek. Łączna wartośćzadłużenia naszego społeczeństwa wobec towarzystw ubezpieczeniowych wynosi już ponad 321 mln zł. Co więcej, suma ta regularnie rośnie. Jeszcze w 2014 r. wynosiła nieco ponad 46,5 mln zł, a trzy lata później już prawie 250 mln zł. Mogłoby się wydawaćże to głównie konsumenci zadłużeni u różnych podmiotów mają również problem z regularnym uiszczaniem opłat za świadczenia oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale w tym przypadku zadłużenie rozkłada się niemal równo między sektor B2C i przedsiębiorstwa. Skąd się bierze ten dług i czy jego źródła są inne niż te w przypadku niespłacanych regularnie rat kredytów i pożyczek?

Nieopłacone polisy ubezpieczeniowe – wspólny grzech przedsiębiorców i konsumentów? – komentarz ekspercki Intrum analizujący najnowsze dane KRD

Niepłacący na czas konsumenci i przedsiębiorcy są w równej mierze odpowiedzialni za dług, z którym musi się borykać branża ubezpieczeniowa. Ponad 160 mln zł to nieopłacone składki konsumentów, a przeszło 161 mln zł stanowią̨ długi firm. Z analiz KRD wynika jednak, że statystyczny „Kowalski” i przedsiębiorca nie płacą z innych powodów.

Konsument: nie płacę, bo nie pamiętam

Charakterystyka dłużników-konsumentów jest następująca: składek na podstawie umów zawieranych z towarzystwami ubezpieczeniowymi nie płaci 141 tys. osób., a „pojedyncze” średnie zadłużenie wynosi ponad 1 130 zł.  Niestety, nasze zadłużenie wobec ubezpieczycieli rośnie lawinowo. Obecnie wynosi 160 mln zł (najmniej solidni w opłacaniu składek są mieszkańcy Mazowsza – 25,6 mln zł, a najmniej mają do oddania mieszkańcy Podlasia – ich długi to 2,8 mln zł), ale pięć lat temu było to niecałe 36 mln zł. Największy skok w statystykach nastąpił między 2016 a 2017 r.: z 67 do ponad 130 mln zł. Jeżeli chodzi o wiek dłużników, to dominują osoby w przedziale wiekowym 36-45 lat, którą muszą zwrócić łącznie prawie aż 48 mln zł.  

– Jak wskazuje raport KRD, co również podpowiada nam nasze doświadczenie, towarzystwa ubezpieczeniowa przekazują do windykacji najczęściej długi wynikające z nieopłacanych terminowo składek na ubezpieczenie OC, (to także tłumaczy, dlaczego wśród dłużników przeważają mężczyźni), ale na tej liście znajdują się również polisy na życie, ubezpieczenia NNW czy autocasco. A dlaczego nie płacimy na czas? Istnieje grupa, która celowo unika tych zobowiązań, podobnie zresztą jak to ma miejsce przy spłacie, chociażby rat kredytów. Ale co w tym kontekście wydaje się ważniejsze, stajemy się dłużnikami często nieświadomie. Jest to chyba najbardziej widoczne na przykładzie ubezpieczeń samochodowych. Zmieniamy ubezpieczyciela i często zapominamy wypowiedzieć umowę poprzedniemu, a stara, abonamentowa umowa o świadczeniu usług odnawia się automatycznie. Nie pamiętamy o tym i dług rośnie. Zdarza się równieżże sprzedajemy samochód, czyli automatycznie nie potrzebujemy już ochrony, a zapominamy o tym powiadomić ubezpieczyciela, co oznacza, że nasze zobowiązanie wobec niego nie ustaje – komentuje Anna Paszko, ekspert Intrum.

Zdarza się również, że klienci firm ubezpieczeniowych w pośpiechu decydują się na wybór danego produktu, nie czytają dokładnie umów. Zapominają o tym lub nie są do końca świadomi, że decydują na pakiety ubezpieczeń lub transakcje wiązane, np. w ramach kupowanej polisy na życie decydują się na jakąś dodatkową ochronę. W związku z tym, od strony formalnej, muszą dokonywać dwóch oddzielnych płatności. Zapominają, że oprócz składki za „duże”, główne ubezpieczenie, muszą jeszcze płacić regularnie za jakieś mniejsze, dodatkowe.  

Przedsiębiorca: nie płacę, bo nie wiem, że muszę

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia, firmy są oczywiście zainteresowane innymi grupami produktów niż „Kowalski”. Przedsiębiorstwa wybierają ubezpieczenia finansowe, majątkowe (np. ubezpieczenia budynków, maszyn pozwalających na prowadzenie działalności, itp.), inwestycyjne, czy te pozwalające zabezpieczyć realizowane transakcje. Firmy mogą także wykupić ubezpieczenie nawet na wypadek utraty dochodów. Inny rodzaj ochrony niż ta wybierana przez konsumentów nie wpływa na to, że w porównaniu do tej grupy przedsiębiorcy są mniej zadłużeni wobec ubezpieczycieli. Obecnie ich dług wynosi ponad 161 mln zł – urósł do tej kwoty na przestrzeni pięciu ostatnich lat z sumy blisko 11 mln zł. W przypadku firm, średnie zadłużenie z tytułu nieopłaconej składki ubezpieczeniowej przypadającej na jedno przedsiębiorstwo wynosi prawie 5 400 zł, czyli więcej jednak niż w przypadku jednego konsumenta. 

Tempo zadłużania się polskich przedsiębiorców z tytułu niepłaconych na czas składek na różnego rodzaju ubezpieczenia jest zatrważające. Problemy z płatnościami nie są domeną tylko firm jednoosobowych, co miałoby swoje wytłumaczenie, chociażby z tego powodu, że to one przeważają w naszym kraju. Takie działalności stanowią blisko 60 proc. wszystkich dłużników z sektora B2B, ale 30 proc. stanowią także spółki z. o. o., wśród których znajdują się mniejsze, ale także i większe firmy, które jak się wydaje, nie powinny mieć problemów z wypłacalnością.

– Jak pokazuje najnowszy Europejski Raport Płatności Intrum, zatory płatnicze, które są jednym z bardziej znaczących problemów polskiej gospodarki, uderzają głównie w sektor MSP, czyli w najmniejszych i mniejszych przedsiębiorców, do której grupy zaliczają się także jednoosobowe działalności gospodarcze. Niepłacący na czas klienci i kontrahenci wpływają negatywnie na płynność finansową przedsiębiorstw. Uniemożliwiają firmom nie tylko rozwój, ale także finansują ich bieżącą działalność. Wobec tego, wielu właścicieli biznesów staje przed wyborem, czy ograniczone środki w pierwszej kolejności przeznaczyć na pensje dla pracowników i zapłatę najbardziej palących rachunków, czy za zapłatę innych zobowiązań, wśród których są też składki na ubezpieczenia. W takiej sytuacji decyzja staje się prosta i uiszczanie świadczeń na rzecz ubezpieczycieli zostaje odłożone w czasie i  wtedy pojawia sięzadłużenie – wyjaśnia Anna Paszko, Intrum.

Niestety, co pokazują dane KRD, wielu przedsiębiorców w naszym kraju nie radzi sobie z formalnościami związanymi z prowadzeniem firmy. Szczególnie ci „nowi na rynku”, nie zawsze mają świadomość tego, które ubezpieczenia i składki są dla nich obowiązkowe. Brak wiedzy prowadzi do zadłużenia wobec towarzystw ubezpieczeniowych. – Warto również pamiętaćże w przypadku niektórych świadczeń obowiązkowych, prawo nakłada na ubezpieczyciela obowiązek prowadzenia ciągłości ochrony, nawet wtedy, jeżeli przedsiębiorca nie uiszcza regularnie składek. To tłumaczy, dlaczego zadłużenie przedsiębiorców z tym obszarze stale się powiększa  – dodaje Anna Paszko, Intrum

A jak się rozkłada zadłużenie przedsiębiorców w naszym kraju wobec ubezpieczycieli, jeżeli chodzi o poszczególne branże? W tej niechlubnej liście przoduje transport – 63,5 mln zł długów. Drugie i trzecie miejsce należy do handlu i budownictwa – 23,3 mln zł i 14,5 mln zł. Znacznie zadłużone są także usługi – blisko 10 mln zł, a najmniej firmy z sektora zdrowotnego (1 mln zł).

Najwięcej zadłużonych firm pochodzi z woj. mazowieckiego (34,5 mln zł) długu, co jest zrozumiałe, ale także innych aglomeracji, wokół których skupiony jest biznes. Przykładem jest woj. śląskie (21,4 mln zł), wielkopolskie (18 mln zł) czy dolnośląskie (14 mln zł). Na ich tle najlepiej wypada opolskie z 2,3 mln zł długu. 

[1]  Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, Zadłużenie wobec firm ubezpieczeniowych, czerwiec 2019.


2019-08-12 18:14
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 06:47 Ekoprezenty na Dzień Babci i Dziadka
2020-01-21 09:06 ORLEN Team na mecie rajdu Dakar
2020-01-20 08:53 Nowe koncepty piekarnicze w Warszawie
2020-01-20 08:50 Przedostatni etap Rajdu Dakar: 5. miejsce Przygońskiego, najlepszy wynik Giemzy
2020-01-20 08:46 Wyremontowane oddziały na Parkitce
2020-01-20 08:45 Oczyszczają i poprawiają kondycję – poznaj moc aromatycznych herbat!
2020-01-20 08:39 Starbucks otworzył kawiarnię w budynku Półwiejska 2 w Poznaniu
2020-01-17 10:12 Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów
2020-01-17 10:09 ZNAMY ZWYCIĘZCÓW „AKCJI MURAL”
2020-01-17 10:07 Rekord przychodów w TenderHut w ostatnim miesiącu 2019 roku: prawie 4,8 mln zł w grudniu
2020-01-17 10:03 PETYCJA w sprawie nadania ulicy/skwerowi nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
2020-01-17 09:52 Bartłomiej Marszałek wystartuje w barwach ORLEN Team
2020-01-17 09:41 Zwycięstwo Wiśniewskiego, drugie miejsce Przygońskiego na 10. etapie rajdu Dakar
2020-01-17 09:20 Ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce?
2020-01-17 09:18 Jak remontują Polacy? - raport za 2019 rok
2020-01-17 09:17 Agility stawia na cyfrową logistykę i inwestuje w e-commerce
2020-01-16 09:38 Kuba Przygoński tuż za podium w 9. etapie Rajdu Dakar
2020-01-16 09:10 Ponad 70% transakcji w sektorze mieszkaniowym
2020-01-15 09:42 8. etap rajdu Dakar: Ponownie szybki odcinek, Przygoński w czołówce
2020-01-15 09:33 Mark Richardson wesprze Dział Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers International
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 00:40 Pięć asów Stysiak pomogło wygrać Savino. Wołosz wciąż zwycięska
dzisiaj 00:40 Stachyra wciąż nie oddał pieniędzy, wierzycieli zablokował
dzisiaj 00:40 Jastrzębie wygrało po pięciu latach
dzisiaj 00:40 Sylwia Spurek robi krzywdę historii [KOMENTARZ]
dzisiaj 00:40 Dlaczego PiS nie chce ujawnienia list poparcia do KRS? Tłumaczymy najważniejsze aspekty sporu
dzisiaj 00:40 Andrzej Duda o tym, co chciał powiedzieć w Jerozolimie. "Taka jest prawda o Zagładzie"
dzisiaj 00:29 Szokująca przygoda Wiktorii Gąsiewskiej w taksówce
dzisiaj 23:50 Andrzej Duda: Francja kolaborowała z Niemcami i ma głos w Jerozolimie
dzisiaj 23:47 Szefowa Greenpeace krytykuje Niemcy
dzisiaj 23:47 Prezydent o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie
dzisiaj 23:43 Drogi niczym ślizgawki. IMGW ostrzega przed oblodzeniami
dzisiaj 23:37 Szokująca deklaracja! RTŻ Rzeszów ma przyszłego mistrza świata?
dzisiaj 23:37 Trzech z czterech Polaków powalczy o Puchar Włoch
dzisiaj 23:37 Burnley zdobyło Old Trafford
dzisiaj 23:37 Puchar Króla: Awans Realu po męczarniach
dzisiaj 23:37 Juve pokonuje Romę w meczu Coppa Italia
dzisiaj 23:37 Brytyjski historyk: putinowska Rosja haniebnie powtarza sowiecki argument
dzisiaj 23:37 Francja: strajkujący odcięli prąd w fabrykach
dzisiaj 23:37 TVN24.pl: Kaczyñski "wykorzysta³ sytuacjê, by grillowaæ Ziobrê". Chodzi o ministra Wosia
dzisiaj 23:34 Puchar Włoch: Juventus w półfinale. Cristiano Ronaldo wciąż strzela
dzisiaj 23:34 Puchar Króla: Barcelona i Real grają dalej. Zwycięstwa bez błysku
wczoraj 22:47 Wyniki Lotto 22.01.2020 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa
wczoraj 22:47 Tajemniczy wirus w Chinach. Jest ostrzeżenie polskiego MSZ
wczoraj 22:44 Niebezpieczny wirus z Chin. Polskie MSZ apeluje
wczoraj 22:44 Wiceszef MON: Polska podpisze umowę na zakup samolotów F-35 do końca stycznia
wczoraj 22:40 Ryba wyskoczyła z wody i wbiła się 16-latkowi w szyję
wczoraj 22:40 Minister krytykuje projekt emerytur bez podatku. "Niesprawiedliwy społecznie"
wczoraj 22:40 Atak śmiercionośnego wirusa. 11-milionowe miasto Wuhan odcięte od świata
wczoraj 22:34 Unionistas de Salamanca – Real Madryt. Gdzie obejrzeć?
wczoraj 22:34 W oczekiwaniu na wystąpienia
wczoraj 22:34 Zadziwiająca decyzja
wczoraj 22:34 Nieobecność jest bardziej krzycząca niż milcząca obecność
wczoraj 22:34 Tajemniczy koronawirus. Chiny wprowadzają blokadę 11-milionowego miasta
wczoraj 22:34 Maleńka Hania z Kielc pojedzie na leczenie do USA. Niesamowita akcja pomocy i ponad 5 mln zł zebrane w ciągu kilku dni
wczoraj 22:34 USA: zmarł nazista, o którego ekstradycję starała się Polska
wczoraj 22:34 Wyniki losowania Lotto 22.01.2020 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Super Szansa]
wczoraj 22:34 MSZ wyda³o komunikat ws. zagro¿enia koronawirusem z Wuhan. W UE podniesiono poziom zagro¿enia
wczoraj 22:31 Prześniona demokracja
wczoraj 22:31 Laboratorium w Moskwie zawieszone. Jest decyzja WADA
wczoraj 22:31 Premier Mateusz Morawiecki w Programie 1 Polskiego Radia
wczoraj 22:31 Hanna Radziejowska: życiorys Pileckiego prowokuje do stawiania pytań
wczoraj 22:31 Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku
wczoraj 22:31 Marnujemy wodę na potęgę. Jak to zmienić?
wczoraj 21:44 Zaskakujące słowa Mateusza Morawieckiego o Konfederacji. "To potwierdza ich związki z Rosją"
wczoraj 21:44 Iran złożył deklarację ws. broni nuklearnej. Straszy Europę
wczoraj 21:41 Ekwador: Niecodzienna sytuacja podczas meczu
wczoraj 21:41 Chiny: Władze Wuhan zawieszają transport publiczny
wczoraj 21:37 Pożar w centrum Łodzi. Ruch tramwajów wstrzymany
wczoraj 21:31 „Szklarze” lepsi od Śląska. Ale Samiec-Talar blisko kontraktu
wczoraj 21:31 Asseco Resovia wraca do gry o fazę play-off
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook