Plastyka uszu i nosa – jak wyglądają zabiegi chirurgii plastycznej?

Któż z nas nie ma kompleksów? Chęć ich pokonana to jeden z powodów dla których decydujemy się na zabiegi chirurgii plastycznej. Do najczęstszych operacji należą plastyka nosa (zwężenie czubka, usunięcie garbu) oraz korekcja odstających uszu. Na czym polega kwalifikacja do powyższych zabiegów oraz w jaki sposób przeprowadza się operacje? Rozmawiamy z dr med. Joanną Wiśniewską-Goryń, specjalistą chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarzem medycyny estetycznej oraz Dyrektorem Medycznym Centrum Zdrowej Skóry.

 
Plastyka uszu i nosa – jak wyglądają zabiegi chirurgii plastycznej?

Czy zgadza się Pani ze stwierdzeniem, że każdy z nas ma kompleksy?

Zdecydowanie tak. Mogą one dotyczyć wielu sfer naszego życia – statusu zawodowego, ekonomicznego czy towarzyskiego. Wciąż jednak zdecydowana większość z nich związana jest z naszym wyglądem. Jeżeli poprosilibyśmy 10 przypadkowych osób, aby wskazały swój największy kompleks, jestem przekonana, że większość z nich dotyczyłaby ciała. „Za dużo ważę”, „jestem za niski”, „mam odstające uszy”, „mój nos jest za duży” – to tylko nieliczne odpowiedzi, które moglibyśmy uzyskać.

Dlaczego tak często nie lubimy własnego ciała?

Powodów jest wiele. W dobie mediów społecznościowych wiele osób – zwłaszcza kobiet – bardzo często porównuje swój wygląd nie tylko z przyjaciółmi, ale przede wszystkim z celebrytami. Ponieważ chcemy wyglądać jak osoby, które cenimy i lubimy, bardzo mocno próbujemy się do nich upodobnić również wizualnie. Wówczas jesteśmy niezadowoleni z naszego wyglądu, chociaż obiektywnie nie posiadamy żadnym defektów. Czasami po prostu uważamy, że możemy wyglądać lepiej i dlatego chcemy coś w sobie poprawić. To całkiem naturalna reakcja.

Jako specjalista medycyny estetycznej spotyka się Pani z różnymi przypadkami. Jaką część ciała pacjenci chcą poprawiać najczęściej?

Zdecydowanie najczęściej przychodzą do mnie pacjenci, którzy chcą zoperować swój nos. Wielokrotnie zdarza się, że przynoszą ze sobą fotografie celebryty i proszą mnie, abym w wyniku operacji osiągnęła ten sam efekt. Niejednokrotnie muszę tłumaczyć pacjentowi, że posiada zupełnie inne rysy twarzy niż np. znany aktor, więc osiągnięty efekt nie spełni oczekiwań. Wówczas w trosce o dobro pacjenta proponujemy również inne rozwiązania, tak, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, z którego pacjent będzie zadowolony. Rola lekarza nie ogranicza się zatem wyłącznie do kwalifikacji pacjenta na zabieg, ale również oznacza pomoc w wypracowaniu jak najlepszego rozwiązania.

Załóżmy taką sytuację – zgłasza się do Pani pacjent, który może być zakwalifikowany do operacji nosa z powodów estetycznych. Jakie kroki należy podjąć po pierwszej wizycie w gabinecie?

Na początku lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego przedstawia on swoje oczekiwania, a specjalista „wizualizuje” nową linię nosa. Ponadto, pacjent otrzymuje skierowanie na badania krwi – morfologię, elektrolity i krzepliwość. Dodatkowo, należy sprawdzić parametry nerkowe, wykonać EKG oraz RTG klatki piersiowej. Komplet badań jest przedstawiany podczas konsultacji anestezjologicznej. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania ustalamy termin zabiegu, a pacjent otrzymuje skierowanie.

Co dzieje się bezpośrednio po operacji?

Jeżeli operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi pozostać 1-2 dni w klinice, natomiast operacje w obrębie nosa chrzęstnego pozwalają pacjentowi na opuszczenie kliniki jeszcze tego samego dnia. Po wykonaniu zabiegu zakładany jest gips, który pacjent musi nieustannie nosić przez ok. tydzień. Po upływie tego czasu pacjent udaje się do kliniki, aby go zdjąć. Wówczas po raz pierwszy może zobaczyć swój nowy nos i zazwyczaj... przeżywa szok, ponieważ nowy wygląd nosa bardzo dużo zmienia w naszej twarzy. Pacjenci muszą się jednak uzbroić w cierpliwość – tuż po zdjęciu opatrunku nos nie wygląda jeszcze tak dobrze jak byśmy tego chcieli – jest obrzęknięty, a wokół dolnych powiek mogą pojawić się zasinienia. Warto podkreślić, że obrzęk może utrzymywać się nawet do 2-3 miesięcy, natomiast ostateczny wygląd nosa uzyskujemy dopiero po ok. pół roku. Bardzo istotne jest, aby pacjent po operacji nie uprawiał, przez 2-3 miesiące, sportów, w których istnieje ryzyko częstych kontuzji.

Wróćmy do samej operacji nosa. Jakie możliwości zmiany naszego wyglądu posiada chirurg plastyk?

Operacje nosa możemy podzielić na dwie grupy – operacje ze wskazań estetycznych i z powodów zdrowotnych. Wśród operacji typowo estetycznych możemy wymienić m.in.: zwężenie czubka nosa, usunięcie garbu, natomiast wśród powodów operacji zdrowotnych znajdują się np. skrzywiona przegroda nosa czy nieprawidłowa budowa bocznych ścian nosa. Możemy oczywiście łączyć te operacje, poprawiając jednocześnie nasze zdrowie i wygląd. Istnieją dwa główne typy operacji – dotyczące części chrzęstnej (wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym), które wiążą się właśnie z modelowaniem czubka nosa – możemy go np. zwęzić czy skrócić. Natomiast drugi typ operacji dotyczy kości nosa – są one wykonywane w znieczuleniu ogólnym, a dotyczą m.in. usunięcia garbu, wyprostowania nosa lub przegrody.

Z jakimi innymi prośbami przychodzą do Pani pacjenci?

Tak naprawdę można powiedzieć, że ilu pacjentów, tyle różnych oczekiwań i próśb. Współczesna medycyna estetyczna oferuje tak szeroki zakres możliwości, że pacjent posiada bardzo duży wybór. Osocze bogatopłytkowe, usuwanie zmian skórnych, nici liftingujące... Wymieniać możemy bez końca. Jednak, pozostając w temacie operacji – pacjenci często zgłaszają się do mnie także z prośbą o zoperowanie uszu.

Z jakiego powodu?

Tutaj niespodzianki nie będzie – najczęściej chodzi o odstające uszy, które u wielu osób budzą kompleksy. To dość często niedoskonałość naszego ciała, która może być spowodowana czynnikami genetycznymi (dziedziczymy ją po którymś z rodziców), a przyczyną może być nawet ułożenie dziecka w łonie matki.

Jak wygląda operacja?

Sama operacja korekcji odstających uszu zazwyczaj trwa ok. półtorej godziny, choć w niektórych przypadkach czas ten może się wydłużyć. Najczęściej chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry na tylnej powierzchni ucha, odpreparowuje ją, by odsłonić chrząstkę, a następnie nacina chrząstkę i wygina ją ku tyłowi. Założone podczas zabiegu szwy utrzymują nowy kształt małżowiny usznej. Czasem, przy grubszej i masywniejszej chrząstce, chirurg może usunąć jej niewielki fragment w celu uzyskania bardziej naturalnego wyglądu fałdu grobelki. Inna technika, stosowana zdecydowanie rzadziej – w przypadku drobnych i delikatnych uszu, wymaga niewielkiego nacięcia skóry na tylnej części ucha, usunięcia skóry i założenia szwów wyginających chrząstkę do tyłu. Uzyskuje się w ten sposób zmianę kształtu chrząstki bez usuwania jej fragmentu.

Co się dzieje po zabiegu?

Chirurg zakłada pacjentowi opatrunek okalający głowę, który po tygodniu może być zastąpiony specjalną opaską. Po ok. 7 dniach od zakończenia operacji pacjent musi pojawić się w klinice w celu usunięcia opatrunku i szwów użytych podczas zabiegu. W tym przypadku pacjent powinien również wiedzieć, że początkowo uszy mogą być opuchnięte czy zaczerwienione. Jeśli chodzi o „konsekwencje” zabiegu – jedynym śladem, który zostaje na naszym ciele jest niewielka blizna na tylnej powierzchni ucha, która po pewnym czasie staje się niewidoczna.

Po jakim czasie pacjent uzyska oczekiwany efekt?

Chrząstka małżowiny usznej przebudowuje się od dwóch do sześciu miesięcy. Po tym okresie czasu staje się ona twardsza, elastyczna i odporna na zniekształcenia.

Co chciałaby Pani przekazać pacjentom, którzy zastanawiają się nad pierwszą wizytę u specjalisty chirurgii plastycznej?

Chirurgia plastyczna przeznaczona jest dla każdej osoby, która chciałaby coś zmienić w swoim wyglądzie. Obecnie posiadamy już tak wiele możliwości, że możemy zadowolić nawet najbardziej wymagającego pacjenta. Wizyty u lekarza medycyny estetycznej nie należy się bać, jednak warto wybierać sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy będę gwarantem skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego wykonania zabiegu. Wszystko jest w naszych rękach!
 

2019-06-12 09:32
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 06:40 Johnston Logistics staje się Dachser Ireland
wczoraj 06:16 ZWZ Elektrobudowy zdecydowało o emisji nowych akcji
2019-06-16 15:10 Firmy deweloperskie zapowiadają pomoc Powstańcom Warszawskim i przekazują pieniądze na budowę pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
2019-06-16 15:07 Regulacje wysokich lotów, czyli przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
2019-06-16 15:01 Przepuklina kręgosłupa – co robić, kiedy wypadnie mi dysk?
2019-06-16 15:00 Jak bezpiecznie podróżować w wakacje?
2019-06-16 14:41 Powiedzenie „Sell in May and go away!” niespodziewanie sprawdziło się w tym roku
2019-06-16 14:39 Globalny zjazd rentowności obligacji nie ominął Polski
2019-06-16 13:06 Warta przeniesie siedzibę do Warsaw UNIT
2019-06-16 13:04 Nowe oznaki spadku koniunktury – 3 na 10 firm przyspiesza sprzedaż, by sprostać oczekiwaniom „gorszych czasów
2019-06-16 13:00 Wakacyjna apteczka
2019-06-16 12:58 Europejskie porozumienie na rzecz BRD
2019-06-16 12:56 Reputacja przedsiębiorcy zależy od tacho
2019-06-16 12:33 Nowe trendy w gastronomii - smart & quality cooking
2019-06-16 12:29 Prawie dwie godzinny dziennie siedzimy w necie
2019-06-16 12:26 Reputacja przedsiębiorcy zależy od tacho
2019-06-16 12:25 Biznes na plaży w leasingu! TOP5 propozycji, dzięki którym zarobisz w wakacje
2019-06-16 12:22 Niewielkie trzy pokoje to szczyt marzeń Polaka
2019-06-16 12:14 Europejska kampania przeciwko Sodexo na rzecz poprawy dobrostanu kurcząt hodowanych na mięso
2019-06-16 12:13 Sodexo na celowniku obrońców zwierząt
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 00:32 Zabójstwo 10-latki. Do sieci wyciekło zdjęcie zatrzymanego, widać było jego twarz
dzisiaj 00:11 Obraz miasta przełomu wieków. Łódź w reportażach z XIX i XX wieku
dzisiaj 00:00 MME: Austriacy ograli Serbię, ale stracili swoją gwiazdę
dzisiaj 00:00 Reprezentant Austrii i nowy piłkarz RB Lipsk ma złamaną nogę
dzisiaj 00:00 Kontuzja Holdera?! Australijczyk upadł i wycofał się z zawodów [PREMIERSHIP]
dzisiaj 00:00 Wielkie poświęcenie Duńczyków. Złamane kości to nie problem
dzisiaj 00:00 MME: Dobry początek obrońców tytułu. Niemcy ograli Danię
dzisiaj 00:00 Awans tak blisko
dzisiaj 23:19 Jakub A. odprowadzał Kristinę do szkoły. Nowe fakty ws. brutalnej zbrodni
dzisiaj 23:17 ​Ziobro ws. zabójstwa 10-latki: Podejrzany nie był wytypowany od początku
dzisiaj 23:17 Ziobro o morderstwie Kristiny z Mrowin: To było na zimno wykalkulowane
wczoraj 22:53 Kazimierz Marcinkiewicz: moja stalkerka zażądała od komornika, by zabrał mi rower
wczoraj 22:53 Ziobro: podejrzany zabójstwa 10-latki nie był wytypowany od początku
wczoraj 22:42 Santa Evita
wczoraj 22:42 Pazur Urugwaju
wczoraj 22:42 Koniec kapitalizmu
wczoraj 22:42 Dlaczego cała Argentyna nie miała prądu?
wczoraj 22:42 Wyniki losowania Lotto 17.06.2019 [Multi Multi, Mini Lotto, Kaskada, Super Szansa]
wczoraj 22:42 Ostatni "Twój Weekend" z pierwsz± nagrod± na festiwalu Cannes Lions! A to niejedyny polski akcent
wczoraj 22:42 Kulisy zatrzymania mordercy Kristiny. U ojca mê¿czyzny pojawi³ siê mê¿czyzna szukaj±cy psa
wczoraj 22:42 £ukasz Schreiber zamie¶ci³ wpis ze zmanipulowanymi s³owami Tuska. Teraz siê t³umaczy i przeprasza
wczoraj 22:42 Terlecki twierdzi, ¿e pos³owie Kukiz'15 chc± do PiS. "Zastanawiamy siê, czy podtrzymywaæ ich istnienie"
wczoraj 22:32 Dikanda i "Muzyka Czterech Stron Wschodu"
wczoraj 22:32 Krzysztof Zanussi: to łaska Boża, że mogę być artystą
wczoraj 22:32 Stanisław Karczewski gościem Trójki
wczoraj 22:24 Chorwacki bramkarz w Jagiellonii
wczoraj 22:21 Taśma, która powaliła na ziemię. Apel do GKSŻ
wczoraj 22:21 MŚ kobiet: Niemki i Hiszpanki zagrają w 1/8 finału
wczoraj 22:21 Gala EBL i EBLK: Czeki, statuetki i okładka rozdane
wczoraj 22:21 Nowy piłkarz Cracovii. Pasy sprowadziły van Amersfoorta
wczoraj 22:21 Reprezentant Austrii i nowy piłkarz RB Lipsk ma złamaną nogę
wczoraj 22:06 Myśliwce NATO przechwytują rosyjskie samoloty
wczoraj 22:06 Zmarł chory na raka orionista
wczoraj 21:47 Straż Graniczna dostała sportowe auta do pościgów. Jeździ nimi komendant
wczoraj 21:47 Minister zmanipulował słowa Donalda Tuska. "Wydały mi się prawdziwe"
wczoraj 21:47 Mrowiny. Ćwiąkalski: przyznanie się do winy podejrzanego nie zaskakuje
wczoraj 21:47 Morderca Kristiny wpadł m.in. dzięki znajomym rodziny. Dopytywali o "kuzyna"
wczoraj 21:39 ​Policja sprawdza sprawę zerwania tablicy z siedziby PO w Poznaniu
wczoraj 21:39 Niemcy: Zabójstwo polityka miało skrajnie prawicowe podłoże? Głos prokuratury
wczoraj 21:39 Próba porwania w Szczecinie? Nauczyciele ostrzegają rodziców
wczoraj 21:39 Wypadek na stacji kolejowej. Nie żyje mężczyzna. Potrącił go pociąg
wczoraj 21:39 Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Sąsiedzi Jakuba A. ujawniają historię jego rodziny
wczoraj 21:14 Dr Jacek Bartosiak: ulegliśmy wizji adopcji przez Zachód
wczoraj 21:14 Francja, Niemcy i Hiszpania podpisały umowę ws. budowy wspólnego myśliwca [GALERIA]
wczoraj 21:14 Lider SLD: mamy pewne problemy z partią Wiosna
wczoraj 21:14 Resort Ziobry nie pozwie krakowskich prawników za krytykę. Pozwu nie wykluczają jednak naukowcy
wczoraj 21:03 Szeryfów trzech
wczoraj 21:03 Bat na VAT
wczoraj 21:03 Hamowanie karuzeli
wczoraj 21:03 Tusk przed komisją, czyli polityczne zapotrzebowanie na aferę
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook