Plastyka uszu i nosa – jak wyglądają zabiegi chirurgii plastycznej?

Któż z nas nie ma kompleksów? Chęć ich pokonana to jeden z powodów dla których decydujemy się na zabiegi chirurgii plastycznej. Do najczęstszych operacji należą plastyka nosa (zwężenie czubka, usunięcie garbu) oraz korekcja odstających uszu. Na czym polega kwalifikacja do powyższych zabiegów oraz w jaki sposób przeprowadza się operacje? Rozmawiamy z dr med. Joanną Wiśniewską-Goryń, specjalistą chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarzem medycyny estetycznej oraz Dyrektorem Medycznym Centrum Zdrowej Skóry.

 
Plastyka uszu i nosa – jak wyglądają zabiegi chirurgii plastycznej?

Czy zgadza się Pani ze stwierdzeniem, że każdy z nas ma kompleksy?

Zdecydowanie tak. Mogą one dotyczyć wielu sfer naszego życia – statusu zawodowego, ekonomicznego czy towarzyskiego. Wciąż jednak zdecydowana większość z nich związana jest z naszym wyglądem. Jeżeli poprosilibyśmy 10 przypadkowych osób, aby wskazały swój największy kompleks, jestem przekonana, że większość z nich dotyczyłaby ciała. „Za dużo ważę”, „jestem za niski”, „mam odstające uszy”, „mój nos jest za duży” – to tylko nieliczne odpowiedzi, które moglibyśmy uzyskać.

Dlaczego tak często nie lubimy własnego ciała?

Powodów jest wiele. W dobie mediów społecznościowych wiele osób – zwłaszcza kobiet – bardzo często porównuje swój wygląd nie tylko z przyjaciółmi, ale przede wszystkim z celebrytami. Ponieważ chcemy wyglądać jak osoby, które cenimy i lubimy, bardzo mocno próbujemy się do nich upodobnić również wizualnie. Wówczas jesteśmy niezadowoleni z naszego wyglądu, chociaż obiektywnie nie posiadamy żadnym defektów. Czasami po prostu uważamy, że możemy wyglądać lepiej i dlatego chcemy coś w sobie poprawić. To całkiem naturalna reakcja.

Jako specjalista medycyny estetycznej spotyka się Pani z różnymi przypadkami. Jaką część ciała pacjenci chcą poprawiać najczęściej?

Zdecydowanie najczęściej przychodzą do mnie pacjenci, którzy chcą zoperować swój nos. Wielokrotnie zdarza się, że przynoszą ze sobą fotografie celebryty i proszą mnie, abym w wyniku operacji osiągnęła ten sam efekt. Niejednokrotnie muszę tłumaczyć pacjentowi, że posiada zupełnie inne rysy twarzy niż np. znany aktor, więc osiągnięty efekt nie spełni oczekiwań. Wówczas w trosce o dobro pacjenta proponujemy również inne rozwiązania, tak, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, z którego pacjent będzie zadowolony. Rola lekarza nie ogranicza się zatem wyłącznie do kwalifikacji pacjenta na zabieg, ale również oznacza pomoc w wypracowaniu jak najlepszego rozwiązania.

Załóżmy taką sytuację – zgłasza się do Pani pacjent, który może być zakwalifikowany do operacji nosa z powodów estetycznych. Jakie kroki należy podjąć po pierwszej wizycie w gabinecie?

Na początku lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego przedstawia on swoje oczekiwania, a specjalista „wizualizuje” nową linię nosa. Ponadto, pacjent otrzymuje skierowanie na badania krwi – morfologię, elektrolity i krzepliwość. Dodatkowo, należy sprawdzić parametry nerkowe, wykonać EKG oraz RTG klatki piersiowej. Komplet badań jest przedstawiany podczas konsultacji anestezjologicznej. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania ustalamy termin zabiegu, a pacjent otrzymuje skierowanie.

Co dzieje się bezpośrednio po operacji?

Jeżeli operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi pozostać 1-2 dni w klinice, natomiast operacje w obrębie nosa chrzęstnego pozwalają pacjentowi na opuszczenie kliniki jeszcze tego samego dnia. Po wykonaniu zabiegu zakładany jest gips, który pacjent musi nieustannie nosić przez ok. tydzień. Po upływie tego czasu pacjent udaje się do kliniki, aby go zdjąć. Wówczas po raz pierwszy może zobaczyć swój nowy nos i zazwyczaj... przeżywa szok, ponieważ nowy wygląd nosa bardzo dużo zmienia w naszej twarzy. Pacjenci muszą się jednak uzbroić w cierpliwość – tuż po zdjęciu opatrunku nos nie wygląda jeszcze tak dobrze jak byśmy tego chcieli – jest obrzęknięty, a wokół dolnych powiek mogą pojawić się zasinienia. Warto podkreślić, że obrzęk może utrzymywać się nawet do 2-3 miesięcy, natomiast ostateczny wygląd nosa uzyskujemy dopiero po ok. pół roku. Bardzo istotne jest, aby pacjent po operacji nie uprawiał, przez 2-3 miesiące, sportów, w których istnieje ryzyko częstych kontuzji.

Wróćmy do samej operacji nosa. Jakie możliwości zmiany naszego wyglądu posiada chirurg plastyk?

Operacje nosa możemy podzielić na dwie grupy – operacje ze wskazań estetycznych i z powodów zdrowotnych. Wśród operacji typowo estetycznych możemy wymienić m.in.: zwężenie czubka nosa, usunięcie garbu, natomiast wśród powodów operacji zdrowotnych znajdują się np. skrzywiona przegroda nosa czy nieprawidłowa budowa bocznych ścian nosa. Możemy oczywiście łączyć te operacje, poprawiając jednocześnie nasze zdrowie i wygląd. Istnieją dwa główne typy operacji – dotyczące części chrzęstnej (wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym), które wiążą się właśnie z modelowaniem czubka nosa – możemy go np. zwęzić czy skrócić. Natomiast drugi typ operacji dotyczy kości nosa – są one wykonywane w znieczuleniu ogólnym, a dotyczą m.in. usunięcia garbu, wyprostowania nosa lub przegrody.

Z jakimi innymi prośbami przychodzą do Pani pacjenci?

Tak naprawdę można powiedzieć, że ilu pacjentów, tyle różnych oczekiwań i próśb. Współczesna medycyna estetyczna oferuje tak szeroki zakres możliwości, że pacjent posiada bardzo duży wybór. Osocze bogatopłytkowe, usuwanie zmian skórnych, nici liftingujące... Wymieniać możemy bez końca. Jednak, pozostając w temacie operacji – pacjenci często zgłaszają się do mnie także z prośbą o zoperowanie uszu.

Z jakiego powodu?

Tutaj niespodzianki nie będzie – najczęściej chodzi o odstające uszy, które u wielu osób budzą kompleksy. To dość często niedoskonałość naszego ciała, która może być spowodowana czynnikami genetycznymi (dziedziczymy ją po którymś z rodziców), a przyczyną może być nawet ułożenie dziecka w łonie matki.

Jak wygląda operacja?

Sama operacja korekcji odstających uszu zazwyczaj trwa ok. półtorej godziny, choć w niektórych przypadkach czas ten może się wydłużyć. Najczęściej chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry na tylnej powierzchni ucha, odpreparowuje ją, by odsłonić chrząstkę, a następnie nacina chrząstkę i wygina ją ku tyłowi. Założone podczas zabiegu szwy utrzymują nowy kształt małżowiny usznej. Czasem, przy grubszej i masywniejszej chrząstce, chirurg może usunąć jej niewielki fragment w celu uzyskania bardziej naturalnego wyglądu fałdu grobelki. Inna technika, stosowana zdecydowanie rzadziej – w przypadku drobnych i delikatnych uszu, wymaga niewielkiego nacięcia skóry na tylnej części ucha, usunięcia skóry i założenia szwów wyginających chrząstkę do tyłu. Uzyskuje się w ten sposób zmianę kształtu chrząstki bez usuwania jej fragmentu.

Co się dzieje po zabiegu?

Chirurg zakłada pacjentowi opatrunek okalający głowę, który po tygodniu może być zastąpiony specjalną opaską. Po ok. 7 dniach od zakończenia operacji pacjent musi pojawić się w klinice w celu usunięcia opatrunku i szwów użytych podczas zabiegu. W tym przypadku pacjent powinien również wiedzieć, że początkowo uszy mogą być opuchnięte czy zaczerwienione. Jeśli chodzi o „konsekwencje” zabiegu – jedynym śladem, który zostaje na naszym ciele jest niewielka blizna na tylnej powierzchni ucha, która po pewnym czasie staje się niewidoczna.

Po jakim czasie pacjent uzyska oczekiwany efekt?

Chrząstka małżowiny usznej przebudowuje się od dwóch do sześciu miesięcy. Po tym okresie czasu staje się ona twardsza, elastyczna i odporna na zniekształcenia.

Co chciałaby Pani przekazać pacjentom, którzy zastanawiają się nad pierwszą wizytę u specjalisty chirurgii plastycznej?

Chirurgia plastyczna przeznaczona jest dla każdej osoby, która chciałaby coś zmienić w swoim wyglądzie. Obecnie posiadamy już tak wiele możliwości, że możemy zadowolić nawet najbardziej wymagającego pacjenta. Wizyty u lekarza medycyny estetycznej nie należy się bać, jednak warto wybierać sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy będę gwarantem skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego wykonania zabiegu. Wszystko jest w naszych rękach!
 

2019-06-12 09:32
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 05:53 Przygotuj się na wakacje. Sprawdź, jak ochronić swoje ciało przed słońcem
dzisiaj 05:51 Przemysł 4.0 - nowe potrzeby, nowi specjaliści
dzisiaj 05:48 Warsaw UNIT drapie chmury – wieżowiec ma już blisko 200 metrów wysokości
dzisiaj 05:46 Tylko co trzeci młody Polak pracuje. Wakacyjny staż pomoże im zdobyć doświadczenie
wczoraj 07:42 690 mln ludzi na świecie cierpi głód. Świat przegrywa walkę z niedożywieniem, alarmuje UNICEF, WFP, FAO, WHO i IFAD
wczoraj 07:35 TOP 5 innowacji w branży finansowej, które warto znać
2020-07-14 06:23 Europa Środkowo-Wschodnia dogoniła Zachód pod względem produkcji
2020-07-13 07:09 Biznes zaangażowany w walkę z pandemią
2020-07-12 12:17 POLONUS JEŹDZI Z TOUR DE POLOGNE
2020-07-12 12:16 Alergiku! Zadbaj o swoje oczy z kroplami Ektin!
2020-07-12 12:14 Około 70 proc. szukających pracy sezonowej nie bierze pod uwagę wyjazdu za granicę
2020-07-12 12:13 Pakiet mobilności przyjęty w Parlamencie Europejskim. 38 proc. przewoźników niepokoi się konsekwencjami
2020-07-12 12:11 Wypadki z udziałem autobusów w Polsce
2020-07-12 12:05 Too Good To Go obchodzi pierwsze urodziny i wzmacnia szeregi!
2020-07-12 12:04 Colliers International reprezentuje europejskiego giganta obuwniczego
2020-07-11 06:20 W Polsce mamy suszę. Ulewy i burze nie poprawiają sytuacji
2020-07-11 06:18 Fundacja ORLEN wsparła potrzebujących w ramach e-sportowego projektu
2020-07-11 06:16 Praca zdalna nie sprawi, że biura znikną
2020-07-11 06:11 Cyfrowa rewolucja dopiero się rozpoczyna. Jak wpłynie na branżę zarządzania danymi?
2020-07-10 08:44 Ty odzyskałeś życie po kwarantannie, on nigdy nie ucieknie od choroby – najnowsza kampania Otwartych Klatek
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 14:30 6-latek uratował siostrę przed agresywnym psem. To cud, że przeżył
dzisiaj 14:30 Wypadek w metrze. Utrudnienia w kursowaniu I linii
dzisiaj 14:30 Ks. Isakowicz-Zaleski o komisji ds. pedofilii: PiS odwdzięcza się Kościołowi
dzisiaj 14:30 Prof. Krzysztof Simon o luzowaniu obostrzeń: ”Idiotyzm i mówię to świadomie”
dzisiaj 13:46 Górniczy związkowcy grożą protestami
dzisiaj 13:46 Banki nadal słabsze niż rynek i bez większych szans na istotne odbicie
dzisiaj 13:45 Wyniki wyborów 2020. Sąd Najwyższy o protestach. Mija termin
dzisiaj 13:45 Afera z rosyjskimi youtuberami. Kulisy rozmowy z prezydentem Andrzej Dudą
dzisiaj 13:45 Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Media: Pałac planuje zmianę miejsca
dzisiaj 13:45 "Newsroom". Program specjalny WP
dzisiaj 13:45 Elżbieta Witek wyjaśnia, dlaczego śmiała się podczas powoływania członków komisji ds. pedofilii
dzisiaj 13:45 Początek współpracy z PiS? Posłowie PSL nie poparli wotum nieufności dla ministrów Kamińskiego i Ziobry
dzisiaj 13:45 Mateusz Morawiecki o technologii 5G. "Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem"
dzisiaj 13:45 Wyniki wyborów 2020. Donald Tusk komentuje kuriozalną petycję (relacja na żywo 16 lipca)
dzisiaj 13:45 Życie przełożone na muzykę, czyli śpiewane autobiografie
dzisiaj 13:45 "Ojciec"– satyra rodzinna pełna absurdów
dzisiaj 13:45 Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia
dzisiaj 13:40 Rzecznik SN o prezes Joannie Lemańskiej: Lepiej dmuchać na zimne
dzisiaj 13:40 ​Śledztwo w sprawie "zamku" w Stobnicy. Zatrzymano siedem osób
dzisiaj 13:40 Elżbieta Witek tłumaczy się z napadu śmiechu podczas głosowania w Sejmie
dzisiaj 13:40 Wybory prezydenckie 2020. Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 164 protesty
dzisiaj 13:40 RMF nieoficjalnie: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy odbędzie się na Stadionie Narodowym
dzisiaj 13:37 Wypadek w metrze, nie kursują pociągi
dzisiaj 13:37 Lublin: ognisko koronawirusa w domu zakonnym
dzisiaj 13:37 Andrzej Sośnierz chce zreformować służbę zdrowia
dzisiaj 13:37 Nieoficjalnie: rozważane jest zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym
dzisiaj 13:37 Niepokój 11 noblistów ws. działań władz UW
dzisiaj 13:37 Straciła brytyjskie obywatelstwo za dołączenie do ISIS. Zwrot w sprawie
dzisiaj 13:37 Zostawił list i zapraszał w nim dzieci do swojego domu. Usłyszy zarzut przestępstwa przeciw wolności seksualnej
dzisiaj 13:37 Górnicy boją się o swoją przyszłość. Chcą interwencji premiera Morawieckiego
dzisiaj 13:37 Nieoficjalnie: rozważane jest zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym
dzisiaj 13:37 Sejm wybrał członków komisji ds. pedofilii. Marszałek Witek walczyła z atakami śmiechu
dzisiaj 13:37 Koronawirus na komisariacie, zakażona policjantka
dzisiaj 13:37 Katastrofa śmigłowca wojskowego w Tajwanie, nie żyje dwóch pilotów
dzisiaj 13:37 Nowe informacje ws. poszukiwañ Iwony Wieczorek. Na dzia³ce znaleziono ¶lady krwi i zabetonowany kana³
dzisiaj 13:37 Radom. Z powodu koronawirusa zmar³o dwóch ksiê¿y seniorów
dzisiaj 13:37 S±d nie zgodzi³ siê na areszt dla aktywistki LGBT. Prokuratura zapowiada za¿alenie
dzisiaj 13:37 Andrzej Duda pojecha³ na urlop nad morze. Doradzali mu to wspó³pracownicy
dzisiaj 13:20 Zadźgał nożem przyszłego pana młodego. Powiesił się w celi aresztu śledczego
dzisiaj 13:20 Szykują się zmiany w rządzie? Money.pl: odejść może trzech ministrów
dzisiaj 13:20 10-latka znalazła butelkę z cukierkami i list od pedofila. ”Przyjdź, mam 20 zł”
dzisiaj 12:37 Wojciech Nagel: Stan wiedzy Polaków o bankowości jest bardzo zły
dzisiaj 12:37 Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica
dzisiaj 12:37 Prairie Mining. Australijczycy przejechali się na polskim węglu
dzisiaj 12:36 Andrzej Duda nagrany przez rosyjskich komików. Kulisy sprawy
dzisiaj 12:36 Andrzej Duda pojechał na urlop. "Kilka dni zasłużonego odpoczynku"
dzisiaj 12:36 Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i ofiary śmiertelne. Dane Ministerstwa Zdrowia - 16 lipca
dzisiaj 12:36 Dramatyczny wypadek w Bielsku-Białej. Ciężarówka przygniotła samochód osobowy
dzisiaj 12:36 Koronawirus. Wielka Brytania wprowadzi obowiązkowe maseczki w sklepach
dzisiaj 12:36 Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada opozycji. "Nieprawdziwe zarzuty"
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook