Płatności mobilne w Polsce. Co warto wiedzieć oraz, na co należy uważać?

Jak wynika z raportu Intrum, mimo iż nadal preferowaną metodą płatności dla Polaków pozostaje gotówka, to aż 1/3 konsumentów w naszym kraju płaci za codzienne zakupy za pomocą urządzeń mobilnych[1]. Tylko w pierwszej połowie 2019 roku dokonaliśmy ponad 38 mln zbliżeniowych transakcji, wykorzystując do tego celu nasze smartfony i smart-zegarki[2]. Coraz większą popularność zdobywa także płatność systemem BLIK – w III kw. 2019 roku zapłaciliśmy w ten sposób aż 56 mln razy[3]. Czy to oznacza, że wkrótce będziemy społeczeństwem bezgotówkowym?  Co nas przyciąga do alternatywnych metod płatności i jak korzystać z nich bezpiecznie, aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Płatności mobilne w Polsce. Co warto wiedzieć oraz, na co należy uważać?

Polacy chętnie płacą telefonem

Liczba aktywnych użytkowników mobilnych aplikacji bankowych w naszym kraju wynosi już prawie 9,5 mln[4], co oznacza, że statystycznie przeszło już co trzeci Polak ceni sobie wygodne dokonywania transakcji w dowolnym momencie, bez konieczności logowania się do serwisu www swojego banku czy osobistego odwiedzania placówki. Rozwój technologii wprowadził również na rynek nowe metody płatności, które Polacy wręcz pokochali. – Jeszcze jakiś czas temu „nowością” było to, że mogliśmy udać się na zakupy bez gotówki, pozostawiając w portfelu tylko kartę. Dziś możemy się obyć zupełnie bez niego. Wystarczy nam smartfon, bez którego nie wychodzimy z domu. Jeżeli mamy na nim zainstalowaną aplikację naszego banku, nie tylko możemy zawsze szybko sprawdzić stan naszego konta, ale także zapłacić zbliżeniowo, a taką metodę płatności wybiera coraz więcej konsumentów w Polsce – komentuje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse. Na czym ona polega?

Płatność zbliżeniowa za pośrednictwem telefonu to transakcja bezgotówkowa, działająca w podobny sposób, jak płacenie zbliżeniowe kartą. Jest możliwa wtedy, kiedy nasz smartfon posiada wbudowany moduł NFC, czyli system pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie danych na odległość 20 cm. Musimy również posiadać zainstalowaną aplikację banku, który pozwala na taką metodę płacenia. Kojarzymy ją z naszą fizyczną kartą płatniczą. Podczas zakupów wystarczy, że zbliżymy telefon do terminala, a środki z naszego konta są automatyczne przekazywane odbiorcy. Jeżeli transakcja obejmuje kwotę poniżej 50 zł, zazwyczaj nie musimy jej potwierdzać. Jeżeli przekracza tę sumę lub ustawiamy takie zabezpieczenie, płatność będziemy musieli zatwierdzić wpisując kod PIN – lub w zależności od modelu smartfona czy systemu operacyjnego – poprzez zeskanowanie linii papilarnych.

– Prawie wszystkie większe banki działające na polskim rynku umożliwiają płatności zbliżeniowe telefonem, dlatego obecnie realnie szeroko grono konsumentów ma dostęp do tej metody płacenia. Nie ma także dolnych limitów takich transakcji, więc zbliżeniowo zapłacimy nawet za paczkę chusteczek czy butelkę wody. Możemy w ten sposób lepiej panować nad swoimi wydatkami lub nawet zaoszczędzić. W aplikacji mobilnej banku od razu jest rejestrowana każda płatność, więc mamy łatwy i szybki podgląd na to, ile i na co wydajemy. Banki co chwilę zachęcają także do skorzystania z programów lojalnościowych, które są dedykowane klientom płacącym zbliżeniowo. Może być to np. oferowane zniżek w wybranych sklepach lub zwrot części kwoty wydanej na zakupach, tzw. cashback – zaznacza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.

„Nowinki” w świecie płatności mobilnych, czyli Google Pay i Apple Pay

Stosunkowo od niedawna użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android i smart-zegarków z systemem Wear OS mogą płacić również za pośrednictwem usługi Google Pay. Sam proces płacenia przypomina ten, który znamy z płacenia zbliżeniowego kartąGoogle Pay to nazwa aplikacji, a także nazwa usługi – „wirtualnego” portfela. Umożliwia znacznie więcej, niż wygodne bezgotówkowe płatności (aby zapłacić dzięki Google Pay, nie musimy posiadać włączonej aplikacji czy odblokowanego telefonu). Do usługi można dodać (poza kartami debetowymi i kredytowymi) karty lojalnościowe czy podarunkowe.

Użytkownicy iPhonów również mogą skorzystać z podobnego rozwiązania, jakim jest Apple Pay. Aby dokonać płatności, należy potwierdzić swoją tożsamość dotykając przycisk „home” odczytujący linie papilarne lub, jeśli mamy nowszy model telefonu – dwukrotnie kliknąć w boczny przycisk i skorzystać z biometrii twarzy, czyli tzw. Face ID.

BLIK: „ulubieniec” polskich konsumentów

 Kolejną metodą płatności, której możemy dokonać za pośrednictwem naszego smartfona, jest system BLIK, wprowadzony na rynek przez spółkę Polski Standard Płatności utworzoną przez największe banki działające na polskim rynku. Dostęp do niego mają obecnie prawie wszyscy użytkownicy bankowości mobilnej. Największą zaletą tej metody jest bezpieczeństwo dokonywania płatności. Aby zapłacić BLIK-iem, należy otworzyć odpowiednią „zakładkę” w aplikacji mobilnej swojego banku, pobrać 6-cyfrowy kod PIN, którym autoryzujemy płatność. Jest on ważny 120 sek. (hakerzy mają więc mało czasu na przechwycenie naszych danych). Po tym czasie płatność jest niemożliwa. Aby zapłacić, trzeba cały proces powtórzyć od początku i wygenerować nowy kod.

– Płatności BLIK-iem cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Tylko w III kw. tego roku dokonaliśmy dzięki tej metodzie ponad 56 milionów transakcji. To intuicyjny w obsłudze system pozwalający na płatność w sklepie stacjonarnym i internetowym, ale także na wypłatę gotówki z bankomatu czy wykonanie przelewu bezpośrednio na telefon odbiorcy. Nie wymaga także podpinania pod aplikację mobilną banku karty płatniczej, a jedynie zalogowania się do aplikacji banku. Płatności dokonywane BLIK-iem zapewniają przede wszystkim większe bezpieczeństwo transakcji m.in. poprzez możliwość zidentyfikowania na wyświetlaczu telefonu kwoty i odbiorcy. Dobrą wiadomością dla konsumentów jest również fakt, że tę formę płatności honoruje coraz więcej punktów – zaznacza Leszek Zięba ekspert ZFPF, mFinanse.

Płatności mobilne: najważniejsze jest bezpieczeństwo

Płatności mobilne z pewnością są wygodne i coraz bezpieczniejsze dzięki rozwojowi technologii i stosowanych zabezpieczeń, jednak nie można ukrywać, że korzystając z tego rozwiązania, narażamy swoje dane i oczywiście pieniądze na niebezpieczeństwo i to niestety czasami z własnej winy. Jedną z takich sytuacji jest np. zgubienie telefonu, co zwiększa szansę na to, aby nieuczciwa osoba mogła skorzystać z naszych środków. Co możemy zrobić w takim przypadku?

– Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, gdzie znajduje się obecnie nasz telefon. Wiele modeli smartfonów posiada wgarną usługę autolokalizacji, która pozwala na zdalne zlokalizowanie telefonu. Możemy w tym celu zainstalować wcześniej na nim jedną z dedykowanych aplikacji, której mechanizm działania jest podobny. Dodatkowo pozwoli zablokować lub wyczyścić urządzenie ze wszystkich danych, dzięki czemu ograniczymy działanie hakerów czy złodziei. Jeżeli jednak nie zgubiliśmy telefonu, a mamy pewność, że został skradziony, w takiej sytuacji zawsze powinniśmy udać się na Policję, gdzie uzyskamy pomoc w zastrzeżeniu danych. O fakcie z pewnością powinien zostać również powiadomiony operator sieci komórkowej, z którego usług korzystamy. Jeżeli tego nie zrobimy i nie zablokujemy karty SIM, pozwalamy na to, aby osoby trzecie korzystały z telefonu na nasz koszt – podpowiada Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.  

Niestety, kosztem, który wszyscy płacimy za rozwój technologii i dostęp do bankowości internetowej czy płatności mobilnych, jest także wzrost zagrożeń cyberprzestępstwami. Nasz telefon może zostać zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie wyłudzające dane. Aby się przed tym uchronić, warto zachować czujność, jeżeli otrzymamy podejrzane wiadomości szczególnie z hiperłączami odsyłającymi nas do innych stron lub próśb o przesłanie pieniędzy. Instytucje finansowe nigdy nie wysyłają do swoich klientów prośby o podanie danych do logowania – każda taka próba podszycia się powinna zostać zgłoszona do banku. Te z kolei nieustannie pracują nad zabezpieczeniami szyfrowania transakcji, ulepszając tym samym technologię ochrony np. poprzez wykorzystanie uwierzytelniania dwupoziomowego, polegającego na podaniu hasła oraz kodu, który zostanie nam wysłany w wiadomości SMS.

Aby zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo, warto dodatkowo zainstalować w telefonie oprogramowanie antywirusowe, ale przede wszystkim unikać płatności przy korzystaniu z niepewnej, tzw. otwartej sieci Wi-Fi, np. w centrum handlowym. Jeszcze inny sposób na wyłudzenie od nas pieniędzy znaleźli oszuści wykorzystujący system płatności BLIK. Przestępcy przejmują konta użytkowników serwisów społecznościowych i piszą wiadomości do ich znajomych. Następnie przekonują ich do podania kodu BLIK, w celu przekazania pieniędzy, argumentując to np. awaryjną sytuacją. Ofiary godzą się na transakcję i dokonują płatności w aplikacji mobilnej, tracąc przez to swoje pieniądze. Przed oszustwami możemy się jednak obronić – wystarczy każdą nietypową prośbę o gotówkę potwierdzać bezpośrednio z osobą, której mamy zrobić przelew np. podczas rozmowy telefonicznej.

 

 

[1] Intrum, European Consumer Payment Report 2019.

[2] Raport Cashless, Bankowość mobilna i płatności mobilne w Polsce 2019.

[3] Raport NetB@nk dla Związku Banków Polski, dane: czerwiec 2019.

[4] Raport NetB@nk, Bankowość internetowa i mobilna, płatności bezgotówkowe, 2019.


2020-01-13 16:33
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 08:00 Hub Technologiczny Glovo w Polsce – gdzie, kiedy i kogo będzie potrzebował start-up?
dzisiaj 07:58 Enter Air publikuje wyniki za I kw. 2020 r.
dzisiaj 07:43 Gig economy jako remedium na niepewną przyszłość
dzisiaj 07:39 WEI APELUJE O ZMIANY W OBSZARZE PRAWA I SĄDOWNICTWA GOSPODARCZEGO W POLSCE
dzisiaj 07:30 Fracht FWO Polska poszerza skalę działalności w transporcie morskim
2020-08-08 12:08 Aplikacją w koronawirusa. Czy nasze dane są bezpieczne?
2020-08-08 12:05 Forum Odpowiedzialnego Biznesu partnerem międzynarodowego projektu „Upskill 4 Future”
2020-08-08 12:02 Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności? Kabotaż i cross-trade na nowych zasadach w 2022 roku.
2020-08-08 11:52 Wakacje pod znakiem urody. Zabiegi, które każdy może wykonać latem
2020-08-08 11:42 Czy Twój partner wie, jak towarzyszyć Ci w drodze na sam szczyt? Kiedy ostatnio „umierałaś” z rozkoszy?
2020-08-07 09:16 Wróblewski na start – ORLEN Team rozpoczyna mistrzostwa Polski w Rzeszowie
2020-08-07 09:15 100 dni Ruchu Polska 2050
2020-08-07 09:06 Konsumencie, tak możesz pomóc lokalnemu biznesowi w korona-kryzysie. „Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum” cz. 4
2020-08-07 09:05 Czy ustawa odorowa rozwiąże problemy mieszkańców wsi?
2020-08-07 09:04 Hub Technologiczny Glovo w Polsce – gdzie, kiedy i kogo będzie potrzebował start-up?
2020-08-07 08:59 Nowy raport KOROUN: niemowlęta najbardziej zagrożone meningokokami
2020-08-07 08:51 Bon turystyczny dostępny za pośrednictwem bankowości internetowej Banku Millennium
2020-08-06 08:08 Co trzecie dziecko na świecie jest zatrute ołowiem
2020-08-06 08:00 Jak rozwijać swoje przedsiębiorstwo transportowe w 2020 roku?
2020-08-06 07:58 Columbus Energy wchodzi z przełomową ofertą
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 10:01 Skąd się biorą najgorsze filmy świata?
dzisiaj 10:01 "Lato z Radiem" w cysterskim zespole klasztornym w Lubiążu
dzisiaj 10:01 Bohdan Tomaszewski ze sportowców uczynił herosów. "Doskonały dziennikarz, człowiek wielkiej kultury"
dzisiaj 09:56 Mateusz Morawiecki zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Białorusi
dzisiaj 09:56 Wypadek na A1, zderzyły się ciężarówka i samochód osobowy
dzisiaj 09:56 Pomorze. Wiele kąpielisk zamkniętych z powodu sinic
dzisiaj 09:56 Awaria olbrzymiej karuzeli. Ludzie uwięzieni na wysokości
dzisiaj 09:15 Zaskakująca decyzja syna premiera Mazowieckiego!
dzisiaj 09:15 Janda: Ja nie chcę iść na emeryturę
dzisiaj 09:15 Dziwna reakcja Dudy na wygraną Tuska
dzisiaj 09:15 Poszła na imprezę z przyjaciółmi. Dzień później była martwa
dzisiaj 09:15 Ojciec skatował 3,5-miesięcznego synka!
dzisiaj 09:15 Na zwolnieniu z podatków emeryci zyskają więcej!
dzisiaj 09:15 Piotr Gliński: Obronimy polską kulturę
dzisiaj 09:15 Wybory na Białorusi. CKW: Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc.
dzisiaj 09:15 "Rz" ostrzega młodych: Uwaga na pracoholizm
dzisiaj 09:15 500 plus w formie bonu? Sondaż "Rzeczpospolitej"
dzisiaj 09:15 Zbigniew Ziobro zapowiada formalną odpowiedź na apel Dunji Mijatović
dzisiaj 09:15 Zajścia na Krakowskim Przedmieściu. Policja publikuje film
dzisiaj 09:15 Premier Morawiecki zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE w sprawie Białorusi
dzisiaj 09:11 "Ty zarazo lizbijska". Pos³anka Lewicy znalaz³a list na wycieraczce. S±siad kaza³ jej siê wynosiæ
dzisiaj 09:11 Protesty na Bia³orusi. Bielsat: Nie ¿yje co najmniej jedna osoba. Ofiara przyjecha³a z Polski
dzisiaj 09:11 Krwawa noc na Bia³orusi. Co z £ukaszenk±? "Rosja chcia³aby siê go ju¿ pozbyæ i przy³±czyæ Bia³oru¶"
dzisiaj 09:11 "Mamy dobre informacje". Unijna komisarz o terminie dostêpno¶ci szczepionki na koronawirusa
dzisiaj 09:11 Szczecin. Powa¿na awaria olbrzymiej karuzeli. Kilkadziesi±t osób uwiêzionych na du¿ej wysoko¶ci
dzisiaj 09:11 Szumowski o ok³adce "Sieci". "Kto¶ powinien siê zastanowiæ nad swoim zdrowiem psychicznym"
dzisiaj 09:11 Tragedia na kąpielisku. Matka weszła do wody po zabawkę córeczki i zmarła
dzisiaj 09:11 Super Express: Groźny wypadek Andrzeja Dudy na skuterze
dzisiaj 09:11 Wybory na Białorusi. Są wstępne wyniki podane przez CKW
dzisiaj 09:01 Czas wreszcie zejść z huśtawki
dzisiaj 09:01 Juniorzy dają nadzieję na lepsze czasy. Inwentarz olimpijski – badminton
dzisiaj 09:01 Czekają na mistrzostwa. Inwentarz olimpijski – tenis stołowy
dzisiaj 09:01 Czy świat się pomylił w sprawie Kapustki?
dzisiaj 09:01 Łukasz Kadziewicz: Koledzy mówią, że „Kadziowi” odbiło. No to zwariowałem!
dzisiaj 09:01 Jerzy Dudek: Format Final 8 sprzyja Bayernowi
dzisiaj 09:01 Co za rehabilitacja! Dzień po zawalonej końcówce zdobył 51 punktów
dzisiaj 09:01 120. urodziny Pucharu Davisa. Zaczęło się od szalonego pomysłu studentów
dzisiaj 08:58 Potencjalna korekta USD/PLN
dzisiaj 08:58 Prezes URE o cenach prądu i zmianach na rynku energii
dzisiaj 08:55 Nie lekceważmy zasad
dzisiaj 08:55 Andrzej Dera i Michał Szczerba gośćmi programu "Tłit"
dzisiaj 08:55 Wybory na Białorusi. Mateusz Morawiecki chce szczytu UE
dzisiaj 08:55 Horoskop tygodniowy na 10-16 sierpnia dla wszystkich znaków zodiaku. Co cię czeka w tym tygodniu?
dzisiaj 08:55 Koronawirus w Polsce. Dariusz Piontkowski o zbliżającym się powrocie do szkół
dzisiaj 08:55 Białoruś. Jest reakcja polskiego MSZ na sytuację po wyborach prezydenckich
dzisiaj 08:49 Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem
dzisiaj 08:44 Koronawirus. Przełom w opracowywaniu szczepionki. Unijna komisarz: mamy dobre informacje
dzisiaj 08:44 Starcia na Białorusi. Co wiemy do tej pory?
dzisiaj 08:44 Wybory na Białorusi. Są wstępne wyniki
dzisiaj 08:44 Czy Łukaszenko mógł wylecieć z Białorusi? W tej chwili tego nie wiadomo. Od wybuchu zamieszek nie zabrał publicznie głosu
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook