Polska w Europie i na świecie – prognozy i zagrożenia na 2020 rok

Najnowszy raport World Economic Outlook wskazuje, że przewidywany wzrost gospodarczy na świecie w 2019 roku utrzymuje się na poziomie 3 proc. To znaczący spadek w porównaniu do 2017 roku, kiedy wynosił on 3,8 proc. Prognozy na 2020 rok to globalny wzrost do 3,4 proc., przy czym gospodarki państw rozwiniętych mają zwolnić do 1,7 proc. W ubiegłym roku Polska dołączyła do tego właśnie grona, awansując z grupy krajów rozwijających się. Nie wiadomo jednak, czy i jak odczujemy skutki aktualnej sytuacji w Europie, która determinuje rozwój światowej gospodarki? A są to napięcia w relacjach handlowych, bariery geopolityczne oraz niepewność związana z secesją Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty europejskiej.

Polska w Europie i na świecie – prognozy i zagrożenia na 2020 rok

Na arenie międzynarodowej państwa będą musiały zażegnywać wszelkie konflikty, które zakłócają płynność handlową i wymianę usług. Wyzwaniem dla sił rządzących są również zmiany klimatyczne, wynikające z prowadzonej przez lata polityki regulującej przemysł, szczególnie krajów rozwiniętych. Europa właśnie odczuwa znaczący spadek koniunktury. Co więcej, słabszy czas rynków strefy euro trwa od połowy 2018 roku, z czym mierzą się między innymi polscy przedsiębiorcy, a prognozy ekspertów World Economic Outlook mówią o wzrostach, ale niewielkich i w dalekiej perspektywie – komentuje Bartosz Najman, wiceprezes Inelo i Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK).

Roczny raport Global Transactions Forecast opracowywany we współpracy z instytucją Oxford Economics wśród czynników, mających największy wpływ na negatywne zmiany gospodarcze krajów UE oraz spadek koniunktury wymienia głównie spowolnienie ekonomiczne w Niemczech oraz ciągłą niewiadomą w sprawie brexitu. - Sytuacja głównie w cieśninie Folkestone-Calais i w Dover po secesji Brytyjczyków będzie tragiczna szczególnie dla branży transportowej. Gdy dołożymy do tego obostrzenia Komisji Europejskiej dotyczące swobody przewozów w ramach tak zwanego pakietu mobilności, chaos to delikatne określenie niepewnej przyszłości – dodaje Bartosz Najman. Jak będzie na pewno? Możemy się jedynie domyślać, dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami gospodarczymi dla wybranych krajów starego kontynentu.

Nad Wisłą

Rosnąca konsumpcja prywatna, a także ożywienie w inwestycjach spowodowały wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 roku na poziomie 4,3 proc. Tak wynika z danych Banku Światowego. Jednocześnie w kolejnych dwóch latach może wynieść odpowiednio 3,6 proc. w 2020 i 3,3 proc. w 2021 roku. Warto zaznaczyć, że prognozy są jednymi z bardziej optymistycznych w Europie. Co zatem może nam zaszkodzić? Zdecydowanie osłabienie głównego partnera handlowego. Country Raport Poland 2019 wskazuje, że 27,9 proc. towarów sprowadziliśmy w 2018 roku z Niemiec, wywieźliśmy tam niewiele mniej, bo 27,4 proc. wszystkich eksportowanych dóbr z Polski. To nasz główny partner handlowy, na co zatem warto zwracać szczególną uwagę, patrząc na kondycję ekonomiczną niemieckiego biznesu?

Nad Odrą

W Niemczech zauważalne jest znaczące spowolnienie gospodarcze, gdzie produkcja przemysłowa jest niższa niż rok temu. W dużej mierze za tę sytuację odpowiedzialne są nowe unijne standardy dotyczące emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlaczego? Sektor motoryzacyjny odnotowuje straty, co nie jest korzystne również dla rodzimych przedsiębiorców. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego największe spadki z powodu tąpnięcia przemysłu zachodniego sąsiada odczują firmy nastawione na eksport.

Podczas gdy w 2018 roku niemiecki rynek zanotował 1,5 proc. wzrost gospodarczy, w bieżącym roku było to jedynie 0,5 proc. Prognozy na kolejny rok to 1,2 proc. Jednak należy pamiętać, że to tylko przewidywania i wiele zależy od tego, co w najbliższym czasie zadzieje się na arenie międzynarodowej, w szczególności w obszarze wymiany handlowej. Już teraz niemiecki rząd asekuracyjnie obniża wskaźnik wzrostu swojego PKB na 2020 do 1 proc.

Zadyszka u Niemców ma również wpływ na działalność polskich przedsiębiorców, głównie w transporcie drogowym. To tam najczęściej podróżują ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych i to właśnie z sąsiadem zza Odry handlujemy do tej pory najwięcej. Z danych rynkowych Grupy Inelo wynika, że w wymianie towarowej między Polską a Niemcami aż 63 miliony ton przewiezione zostały przez rodzimych przewoźników, a tylko dwa miliony ton przez niemieckich transportowców. GUS podaje, że w ubiegłym roku wartość eksportowanych przez nas towarów za zachodnią granicę wyniosła 264 mln złotych, czyli blisko o 9 proc. więcej niż w ubiegłych latach. A badanie OCRK wyraźnie pokazało najpopularniejszy kierunek destynacji kierowców polskich ciężarówek. Do Niemiec jeździ co najmniej 52 proc. naszych truckerów – komentuje Łukasz Włoch, ekspert OCRK. - Przewoźnicy odczują mniejsze zapotrzebowanie na frachty do Niemiec spowodowane recesją w gospodarce tego państwa. Cały ten proces nastąpi nie nagle, a etapami, jednak to nie powinno uspokoić czujności właścicieli polskich firm – dodaje.

Nad Tamizą

Brytyjczycy wiedzą, że chcą recesji ze struktur unijnych, ale wydaje się, że nie wiedzą, jak zakończyć długotrwały związek z UE. Rozwody nie są ani łatwym, ani przyjemnym procesem, co w ostatnim czasie jest mocno widoczne w relacjach na linii Londyn – Bruksela. Priorytetem dla obu stron jest utrzymanie płynności wymiany towarowej i usług na linii Wielka Brytania a państwa członkowskie Wspólnoty. Najnowsza edycja World Economic Outlook wskazuje wzrost gospodarki Wielkiej Brytanii na poziomie 1,2 proc. w 2019 roku - to spadek o 0,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prognozy są bezpieczne na najbliższy czas. Wszystko może się jednak zmienić, gdyż brexit zaburzy istniejący układ handlowy, a także politykę eksportową krajów UE na teren Zjednoczonego Królestwa. Co więcej, najbardziej uderzy w branżę rolno-spożywczą – wyjaśnia Bartosz Najman, wiceprezes Inelo i OCRK.

Średnia wartość PKB w Wielkiej Brytanii wyniosła 1,8 proc. w latach 2001-2011, podobny wynik Brytyjczycy osiągnęli dziesięć lat później, tj. 1,7 proc. Rekordowy wzrost z 2016 roku w wysokości 3,1 proc. znacząco odbiega od obecnych prognoz, a te utrzymują się na poziomie 1,4 proc. na przyszły rok. Przy czym eksperci zgodnie podkreślają, że w przypadku brexitu bez racjonalnej umowy z unijnym legislatorem nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się brytyjski rynek w ciągu co najmniej dwóch do pięciu lat po secesji.

Najważniejszy cel obu stron negocjacyjnych to zapewnienie bezpieczeństwa na granicy Wielkiej Brytanii i UE, a także jak najmniej zakłóceń w wymianie towarowej. Tak zwane „trader readiness” to priorytet Pałacu Westminsterskiego. Jednak szacuje się, że przynajmniej połowa przedsiębiorców nie będzie właściwie przygotowana na brexit. W badaniu OCRK 70 proc. respondentów ocenia odejście Wielkiej Brytanii od Wspólnoty jako negatywną lub zdecydowanie negatywną. Blisko 30 proc. przedstawicieli sektora transportu drogowego przyznaje również, że planuje wycofać część taboru z krajów Zjednoczonego Królestwa, a 40 proc. aktywnie poszukuje zleceń w innych miejscach Europy – komentuje Bartosz Najman

To ważna informacja tym bardziej, że według danych rynkowych polskie ciężarówki stanowią ponad 20 proc. w ogólnym obrocie przewiezionych towarów między Europą a Wielką Brytanią. Ponadto przewozy z lub do Anglii realizowane przez firmy transportowe z Polski to blisko milion kursów rocznie, a branża transportowa jest jednym z sektorów najbardziej narażonych na wahania ekonomiczno-gospodarcze. Dlatego rekomendujemy naszym partnerom wsparcie w interpretowaniu nowego prawa, przestrzegania regulacji i procedur administracyjnych, które będą obowiązywać w przeprowadzaniu transakcji z państwem trzecim, a także właściwego planowania czasu pracy kierowców – dodaje Łukasz Włoch z OCRK.


2019-11-11 07:41
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 07:58 Akcyza przeniesiona o kwartał – co to oznacza dla branży?
dzisiaj 07:56 Warszawa liderem w regionie. Powstaje tu najwięcej biur w Europie Środkowo-Wschodnie
dzisiaj 07:54 Galeria Łódzka i poidełka dla zwierzaków
wczoraj 06:10 Kryzys związany z pandemią Covid-19 wpłynął negatywnie na płatności w Europie – przed firmami wyjątkowo trudny czas
wczoraj 06:05 Zaćma to groźna choroba oczu! Nie lekceważ jej objawów!
wczoraj 05:58 Wykorzystując swoje możliwości, niesiemy pomoc innym - Glovo w czasie pandemii
wczoraj 05:52 Koneser rozpoczyna cykl codziennych letnich atrakcji dla dzieci
2020-07-07 09:15 GP Austrii zakończone – 2 pkt dla Alfa Romeo Racing ORLEN
2020-07-07 09:13 Piąte miejsce Kuby Przygońskiego na inaugurację Driftingowych Mistrzostwach Polski
2020-07-07 08:55 Akcyza przeniesiona o kwartał – co to oznacza dla branży?
2020-07-07 08:48 Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór
2020-07-06 08:35 Przymusowy lockdown został dobrze spożytkowany – Kuba Przygoński
2020-07-06 08:18 Wspólne posiłki z Maślanką Mrągowską. Rusza kampania Mlekpolu
2020-07-06 08:14 TGTR #TogetherImprove pomoże polskim przedsiębiorcom
2020-07-05 09:18 Testy wodnej Formuły 1 na Zalewie Zegrzyńskim
2020-07-05 09:16 Centrum Praskie Koneser zaprasza na wystawę klasycznej motoryzacji
2020-07-05 09:11 Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi przeciw wirusom w nanotechnologii
2020-07-05 09:08 Runmageddon Adventure kusi przygodą
2020-07-04 10:30 Badanie EY – Jakie wyzwania stawiają przed firmami nowe technologie? Na jakie bariery prawne skarżą się przedsiębiorcy, chcący wdrażać innowacje?
2020-07-04 10:29 CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 13:19 W Rosji zatrzymano gubernatora. Jest podejrzewany o organizowanie zabójstw
dzisiaj 13:19 Wêgry. Zidentyfikowano substancjê, która mo¿e pomóc w leczeniu koronawirusa
dzisiaj 13:19 Epidemiolog i doradca Trumpa ostrzega: To dopiero pocz±tek pandemii koronawirusa
dzisiaj 13:19 Gmina Czarne. Mê¿czyzna zastrzeli³ ¿onê, a potem siebie. W domu by³o dwoje dzieci
dzisiaj 13:18 Na kogo zagłosują narodowcy? Trzy różne argumentacje
dzisiaj 13:18 Złota 44 z rekordową sprzedażą
dzisiaj 13:18 Ludzie przyszłego prezydenta. Kto stoi za kampanią Dudy i Trzaskowskiego?
dzisiaj 13:18 Córka Witolda Pileckiego popiera Dudę. Syn rotmistrza zagłosuje na Trzaskowskiego
dzisiaj 13:18 Niepokojące sygnały [NEWSLETTER]
dzisiaj 13:18 Będzie trudniej polskim przewoźnikom w UE
dzisiaj 13:02 GW: Kolejny biskup tuszował pedofilię w kościele. Sprawa w Watykanie
dzisiaj 13:00 Malanów: Rośnie liczba zakażonych w zakładzie meblarskim. Tysiące zagrożonych
dzisiaj 13:00 Zastrzelono sołtysa. W nocy policja znalazła kolejne ciało
dzisiaj 12:26 Oby nie było gorzej
dzisiaj 12:26 Staszewski: Faworytem są torunianie, ale my także mamy duże aspiracje
dzisiaj 12:26 Powrót ostatniego poszkodowanego
dzisiaj 12:26 Kamila Lićwinko: pobiję rekord telewizji
dzisiaj 12:19 Dolar w coraz większych tarapatach?
dzisiaj 12:19 QE daleko za półmetkiem
dzisiaj 12:19 Inter Cars: Czerwcowy wzrost obrotów
dzisiaj 12:19 924 proc. w górę w pierwszym dniu notowań
dzisiaj 12:19 Choroby cywilizacyjne
dzisiaj 12:16 Wszyscy ludzie prezydenta Dudy
dzisiaj 12:16 Lubelskie. Ksiądz podczas pogrzebu mówił o wyborach. Stanowisko w tej sprawie zajęła kuria
dzisiaj 12:16 Andrzej Duda - program wyborczy kandydata na prezydenta. Co zrobi, jeśli wygra II turę wyborów?
dzisiaj 12:16 Śląskie. Uwaga na krocionogi. Są groźne dla zdrowia i próbują dostać się do domów
dzisiaj 12:16 Konin. Śmierć 21-latka. Wiemy, kiedy będzie przesłuchanie policjanta
dzisiaj 12:16 Wybory prezydenckie 2020. PiS "schowało" Jarosława Kaczyńskiego. By nie szkodził Andrzejowi Dudzie
dzisiaj 12:16 Wybory 2020. Rząd pomaga Andrzejowi Dudzie w kampanii wyborczej? Opozycja pyta o koszty
dzisiaj 12:16 Oświadczenia majątkowe sędziów TK. Luksusowe domy, lokaty i tysiące książek
dzisiaj 12:16 Wybory 2020. Andrzej Duda o Koalicji Polskich Spraw. Kolejny apel prezydenta (Relacja na żywo - 9 lipca)
dzisiaj 12:16 "COVID-owe" kolonie. Jak radzą sobie dzieci i opiekunowie?
dzisiaj 12:16 Dla dorosłych i dla dzieci – "Czworo dzieci i Coś"
dzisiaj 12:16 Iza Rutkowska: część moich projektów jest obecnie nierealizowalna
dzisiaj 12:16 Bulwar(t)Sztuki w Krakowie - 50 wydarzeń w 30 dni wakacji
dzisiaj 12:16 Schwarzenegger przemówi Cywrusem. Nadchodzi Octopus Festiwal
dzisiaj 12:16 Na czym polega wyjątkowość prozy Izraela Joszuy Singera?
dzisiaj 12:16 Jakub Dubik: e-Bank Talentów wyłapuje najbardziej uzdolnione dzieci
dzisiaj 12:16 "COVID-owe" kolonie. Jak radzą sobie dzieci i opiekunowie?
dzisiaj 12:16 Praca w kraju kwitnącej wiśni. Co skrywają szklane wieżowce Tokio?
dzisiaj 12:15 Sondaże prezydenckie. Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda - kto wygra wybory?
dzisiaj 12:15 Węgry: Zidentyfikowano substancję pomocną w leczeniu COVID-19
dzisiaj 12:15 Warszawa: Zarzuty dla kierowcy autobusu
dzisiaj 12:15 Brutalne morderstwo na Mazurach. Aresztowano 27-latka
dzisiaj 12:15 Infekcja jako pamiątka wakacji. Turyści mogą wywołać drugą falę epidemii
dzisiaj 12:15 Boręty: Na mężczyznę runął dach
dzisiaj 12:15 "Rzeczpospolita": Zaplanowano fikcyjne "porwanie" prezydenta
dzisiaj 12:10 W³ochy. Udana operacja rozdzielenia bli¼niaczek syjamskich. Dziewczynki by³y zro¶niête g³owami
dzisiaj 12:10 Czeska Praga. Pijany Polak jecha³ po torowisku dla tramwajów. Utkn±³ w tunelu [WIDEO]
dzisiaj 12:10 Pogoda. IMGW ostrzega: Wróc± burze i gradobicia. Bêd± alerty pierwszego stopnia
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook