Polska w finale globalnej kampanii #MyFreedomDay

Już jutro, 14 marca amerykańska telewizja CNN zmobilizuje młodych ludzi z całego świata do udziału w akcji #MyFreedomDay. Jej celem jest zwiększanie świadomości na temat współczesnego niewolnictwa. We współpracy z Kulczyk Foundation stacja po raz pierwszy przeprowadzi globalną transmisję z przebiegu kampanii w Polsce.

 

Polska w finale globalnej kampanii #MyFreedomDay

Na świecie jest obecnie ponad 40 mln niewolników, co czwarty z nich jest dzieckiem. Skala tego problemu jest ogromna i rośnie, dlatego tak ważne jest znaczenie kampanii #MyFreedomDay. Akcja została zainicjowana przez najpopularniejszą na świecie amerykańską stację informacyjną CNN. W jej ramach dziennikarze zadają proste pytanie: „Czym dla Ciebie jest wolność?” i zachęcają uczniów do podzielenia się swoimi odpowiedziami w mediach społecznościowych poprzez komentarze, zdjęcia lub materiały wideo oznaczone hashtagiem #MyFreedomDay. Zeszłoroczna edycja kampanii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyli w niej ludzie z ponad 100 krajów, a hashtag #MyFreedomDay został wyświetlony 1,4 miliarda razy na Twitterze i 20 milionów razy na Instagramie.

#MyFreedomDay dowodzi, że młodzież na całym świecie potrafi zmobilizować się, biorąc udział w całodniowej skoordynowanej akcji wsparcia dla osób, które przeszły przez piekło współczesnego niewolnictwa. Od Seulu po Sydney, od Londynu po Los Angeles. CNN spodziewa się, że tysiące uczniów zjednoczą się 14 marca, wzywając do położenia kresu niewolnictwu – mówi Leif Coorlim, redaktor naczelny CNN Freedom Project. – Uczniowie z polskiego Poznania przekonali nas, że w ramach swojego zgłoszenia do #MyFreedomDay planują coś naprawdę wielkiego i nie możemy się już doczekać chwili, gdy przekonamy się, co to będzie – dodaje.

W tym roku akcja może mieć rekordowy zasięg, ponieważ korespondenci CNN International zrelacjonują ten dzień z różnych szkół na całym świecie. Odwiedzą m.in. Hong Kong, Kenię, Koreę Południową, Liban, Wielką Brytanię, a także Polskę. W naszym kraju korespondenci z USA odwiedzą Poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego. Materiał z tej placówki, w którym stacja na żywo pokaże, jak polscy uczniowie wspierają akcję #MyFreedomDay, będzie transmitowany do 475 milionów gospodarstw domowych w ponad 200 krajach świata.

Cieszę się, że we współpracy z Kulczyk Foundation, stacja CNN International przeprowadzi transmisję z finału akcji #MyFreedomDay w Polsce i to w moim rodzinnym Poznaniu. Dla nas Polaków wolność stanowi najwyższą wartość, dlatego wierzę, że jutro wielu z nas włączy się w akcję i podzieli ze światem swoją interpretacją znaczenia słowa „wolność” – podkreśla Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Specjalna relacja w CNN International, którą poprowadzi dziennikarka Zain Asher, ruszy już 13 marca o godz. 18:30 i następnie będzie kontynuowana cały dzień 14 marca. Nie zabraknie w niej materiałów na żywo z innych szkół na świecie biorących udział w projekcie, w których stacja pokaże jak uczniowie, studenci i lokalne społeczności poprzez Facebooka, Twittera (@CNNFreedom), Instagram i dedykowaną zakładkę na stronie CNN (CNN.com/myfreedom) wspierają walkę ze współczesnym niewolnictwem.

Polsko-amerykański sojusz przeciwko współczesnemu niewolnictwu na świecie

Kampania #MyFreedomDay w Polsce to tylko część bliskiej współpracy Kulczyk Foundation z amerykańską stacją informacyjną. W marcu premierę na antenie CNN International miał film dokumentalny „Troubled Waters” (tłum. Wzburzone wody), poruszający problem handlu dziećmi w Ghanie. To pierwszy z cyklu reportaży realizowanych przez Dominikę Kulczyk i Kulczyk Foundation z najpopularniejszą na świecie amerykańską stacją informacyjną.

Prapremiera filmu „Troubled Waters” miała miejsce 28 lutego w Londynie. Pokazowi dokumentu towarzyszyła debata z udziałem m.in. Jej Królewskiej Wysokości, księżniczki Yorku Eugenii. Dzień później reportaż został wyemitowany na antenie CNN International. Dokument zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko.

Film jest przykładem dziennikarstwa aktywnie wpływającego na opisywaną rzeczywistość (tzw. impact journalism). Ich istotą jest odsłanianie prawdy w oparciu o relacje bezpośrednich świadków wydarzeń, połączone z osobistym zaangażowaniem reportera w poszukiwanie skutecznego sposobu rozwiązania opisywanych problemów społecznych. W kolejnych odsłonach cyklu, Dominika Kulczyk wraz z ekipą CNN, zapozna widzów z pracą innych organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.

Cykl jest pierwszą globalną produkcją tej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która została zrealizowana z udziałem reporterki z Polski i Europy Środkowej. Jest to efekt wieloletniej pracy Dominiki Kulczyk w zakresie odsłaniania przed szeroką publicznością problemów lokalnych społeczności w krajach rozwijających się. W naszym kraju międzynarodową działalność Kulczyk Foundation ukazuje emitowany od 2014 r. w stacji TVN serial dokumentalny „Efekt Domina”.

Wstyd współczesnego świata

Handel ludźmi, przymusowa praca dzieci czy aranżowane małżeństwa – to bezlitosne twarze współczesnego niewolnictwa. Wobec obojętności dużej części świata z roku na rok skala tego okrutnego zjawiska rośnie. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat niemal 90 milionów osób na całym świecie doświadczyło różnych form niewolnictwa1. W tej chwili pozbawionych wolności jest ponad 40 milionów ludzi2. Najbardziej szokuje to, że co czwarty współczesny niewolnik to dziecko. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy zyski ze współczesnego niewolnictwa wynoszą 150 mld dolarów rocznie.

Dominika Kulczyk

Jedyny polski filantrop, który poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie. Międzynarodowy działacz humanitarny, globalny inwestor odpowiedzialny społecznie, właściciel grupy firm działających w oparciu o najwyższe standardy etyczne. Twórca cyklu filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, reporter oraz Kawaler Orderu Uśmiechu.

Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się także na Uniwersytecie w Szanghaju, Uniwersytecie Pekińskim oraz w Rockefeller Foundation i w Bertelsmann Foundation, gdzie zdobywała wiedzę z zakresu strategicznej filantropii. Jest inicjatorką i prezesem Kulczyk Foundation, w której propaguje ideę pomagania najbardziej potrzebującym, poprzez wspieranie transparentnych i skutecznych projektów rozwojowych w Polsce i na świecie.

Kulczyk Foundation

Działająca od 2013 r. w Polsce i na świecie rodzinna organizacja pomocowa, która we współpracy z lokalnymi partnerami edukuje oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów ludzi, trwale zmieniając świat. Jej fundatorami byli Grażyna Kulczyk, dr Jan Kulczyk oraz Dominika Kulczyk. Fundacja powstała z inicjatywy Dominiki Kulczyk. I to właśnie ona od początku kieruje pracami Kulczyk Foundation.

Fundacja zrealizowała ponad 200 projektów pomocowych w 62 krajach na świecie, udzielając wsparcia 600 tys. potrzebującym. Tylko w kraju, z autorskiego programu fundacji Żółty Talerz, polegającego na zapewnieniu bezpłatnych, ciepłych i zdrowych posiłków w szkołach i świetlicach, korzysta ponad 18 tys. dzieci. Żółty Talerz to największy prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce. Kulczyk Foundation to także działalność edukacyjna, w ramach której zrealizowano 40 filmów dokumentalnych z serii „Efekt Domina”.

CNN

Cable News Network (CNN) to najpopularniejsza na świecie amerykańska stacja informacyjna, należąca do Turner Broadcasting System, oddziału AT&T's WarnerMedia. Została założona w 1980 roku przez Teda Turnera i Reese Schonfelda jako pierwszy, całodobowy kanał informacyjny na świecie. Obecnie skupia ponad dwadzieścia różnych kanałów telewizyjnych.

Poza USA programy CNN nadawane są za pośrednictwem kanału CNN International, który jest najszerzej rozpowszechnionym kanałem informacyjnym świata, docierającym do ponad 475 milionów gospodarstw domowych w ponad 200 krajach. CNN International ściśle współpracuje przy realizacji programów z amerykańskimi i międzynarodowymi biurami informacyjnymi sieci macierzystej CNN. W odróżnieniu jednak do amerykańskiego serwisu CNN, nadawanego głównie ze studiów CNN w Nowym Jorku i Atlancie, CNN International jest nadawana na różnych platformach telewizyjnych na całym świecie, głównie ze studiów spoza USA: z Londynu, Bombaju, Hong Kongu i Abu Zabi. Dyrektorem zarządzającym CNN International jest Tony Maddox.

1 „Global Estimates of Child Labour. Results and trends, 2012-2016”, International Labour Office.

2 Ibidem


2019-03-15 08:20
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 07:37 Zmiany w polityce podatkowej mogą doprowadzić do problemów całych branż
wczoraj 07:33 Opiekujesz się starszą osobą? Nie bój się prosić o pomoc!
wczoraj 07:24 Kacper Wróblewski dołączył do ORLEN Team
wczoraj 07:22 System Jakości Certyfikowany Produkt (CP) – co to znaczy?
2019-05-24 13:52 Filmowy finał „Koloratorium” – wielka gra o szkolne pracownie marzeń zakończona!
2019-05-24 13:46 Czy Prada stanie po stronie zwierząt i zrezygnuje ze sprzedaży futer?
2019-05-24 13:35 Mieszkańcy Mazowsza podzieleni w sprawie projektu CPK
2019-05-24 13:34 Schudłam i co dalej? Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu?
2019-05-24 13:31 Mali i średni przedsiębiorcy zaniepokojeni podwyżkami VAT
2019-05-24 13:26 Są obawy o przyszłość transportu. Zbadaliśmy nastroje polskich przewoźników drogowych.
2019-05-24 13:25 Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!
2019-05-24 13:23 O czym pamiętać w Dniu Mamy?
2019-05-24 13:22 PLEBISCYT i GALA „SERCE DLA ZWIERZĄT”
2019-05-24 13:21 Przyjaźni dla środowiska dzięki Wam
2019-05-24 13:20 Automatyczna wycena nieruchomości, czyli za ile realnie można sprzedać lub kupić mieszkanie
2019-05-24 13:09 Druga wieża The Warsaw HUB z wiechą
2019-05-24 08:11 Dyson wprowadza pierwszy, osobisty oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me™
2019-05-24 08:05 Finansowy portret MŚP w II kwartale 2019. Leasing pozostaje zewnętrznym narzędziem finansowym pierwszego wyboru dla MŚP w Polsce
2019-05-22 08:34 Są obawy o przyszłość transportu. Zbadaliśmy nastroje polskich przewoźników drogowych.
2019-05-22 08:31 Właściwy styl życia – klucz do zdrowej wątroby
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 04:57 Wojna technologiczna
dzisiaj 04:57 Niedźwiedzie, czyli trzy spółki, którym grozi przecena akcji: Alior Bank, CD Projekt i LPP
dzisiaj 04:57 Byki tygodnia, czyli trzy spółki z szansami na zwyżki: Dino Polska, Grupa Azoty i Tauron Polska Energia
dzisiaj 04:57 Mieszany tydzień na GPW
dzisiaj 04:52 Odrzucić eugenikę
dzisiaj 04:20 Wybory do PE. Słowacja: SMER przegrywa pierwszy raz od 13 lat
dzisiaj 04:20 Sebastian Mikosz rezygnuje z kierowania Kenya Airways
dzisiaj 04:20 Zdecydowane zwycięstwo PiS wśród amerykańskiej Polonii
dzisiaj 03:44 Sondaż late poll z godziny 2.00: Powiększa się przewaga PiS
dzisiaj 03:37 Z odwagą głoście Chrystusa
dzisiaj 03:26 Joanna Scheuring-Wielgus poza Europarlamentem. Psia afera się zemściła
dzisiaj 03:26 Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki sondażowe mogą się jeszcze zmienić
dzisiaj 03:26 Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Beata Szydło zdobyła najwięcej głosów
dzisiaj 03:26 Wybory do Europarlamentu 2019. Są zmiany, Konfederacja z mniejszym wynikiem
dzisiaj 03:05 Hegemon Jarosław Kaczyński [ANALIZA]
dzisiaj 02:26 Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów w Polsce?
dzisiaj 02:26 Podział miejsc w europarlamencie. Wstępne wyniki
dzisiaj 02:26 Wstępne wyniki na Wyspach: Partia Brexitu wygrała wybory do PE
dzisiaj 02:26 DRK: Zatonął statek na jeziorze. Zginęło 30 osób
dzisiaj 02:19 Niemiecka prasa gorzko o du¿ych partiach. "Trac± znaczenie", "rachunek za zajmowanie siê sob±"
dzisiaj 02:19 W 2009 r. obieca³ przy Tusku, ¿e odda dietê. Teraz Konrad Berkowicz mo¿e zostaæ europos³em
dzisiaj 02:19 W USA Polonia wybiera³a PiS. W okrêgu chicagowskim mieli ponad 70 proc. g³osów
dzisiaj 02:19 Do przerwy 0:3. Opozycja le¿y na deskach, ale wojny z PiS-em jeszcze nie przegra³a [ANALIZA]
dzisiaj 02:19 Silvio Berlusconi wraca do gry. By³y premier dosta³ siê do europarlamentu
dzisiaj 02:19 Wybory do PE. Kolejny sonda¿ late poll: PiS wzmacnia swój wynik, wa¿± siê losy Konfederacji
dzisiaj 01:47 "Haarec" : izraelska delegacja, której przyjazd do Polski odwołał polski MSZ, i tak przyjechała. Ale po cichu
dzisiaj 01:47 Wybory do PE. Wstępne wyniki w Wielkiej Brytanii: zwycięstwo Partii Brexitu
dzisiaj 01:47 Wstępny podział miejsc w całym Parlamencie Europejskim. Chadecy na czele
dzisiaj 01:34 Wybory europejskie: do przerwy 1:0 dla PiS
dzisiaj 01:11 Ipsos: Wieś i małe miasta głosowały na PiS. Duże i średnie miasta na KE
dzisiaj 01:11 Podział miejsc w europarlamencie. Nowa prognoza
dzisiaj 01:11 Wyniki late poll: PiS 43,1 proc., KE 38,4 proc.
dzisiaj 01:11 Radosław Sikorski: PiS ma z kim przegrać
dzisiaj 01:11 Wstępne oficjalne wyniki wyborów do PE w Niemczech
dzisiaj 01:11 Pool position PiS przed wyborami do Sejmu i Senatu
dzisiaj 01:04 Wybory do europarlamentu 2019. Adrian Zandberg o wyniku Lewicy Razem: Mamy wiele do przemy¶lenia
dzisiaj 01:04 Wyniki do europarlamentu 2019. Sonda¿ late poll: PiS zwiêksza przewagê nad Koalicj± Europejsk±
dzisiaj 01:04 Trzecie wybory i trzeci historyczny wynik PiS. A Jaros³aw Kaczyñski wci±¿ nienasycony [ANALIZA]
dzisiaj 01:04 Wybory do europarlamentu 2019. Magdalena Adamowicz: od stycznia mia³am w sobie niesamowity spokój
dzisiaj 01:04 Wybory do PE. Wysoki wynik Konfederacji na Opolszczy¼nie, Wiosna przyci±gnê³a Dolny ¦l±sk
dzisiaj 01:04 Wybory do europarlamentu 2019. W Parlamencie Europejskim najwiêksze frakcje du¿o trac±
dzisiaj 00:30 Unia Europejska na plus. Gospodarstwa zyskały siłę napędową
dzisiaj 00:26 Adam Jarubas. Wiceszef PSL i były marszałek świętokrzyskiego jedzie do Brukseli
dzisiaj 00:26 Gitanas Nauseda nowym prezydentem Litwy
dzisiaj 00:26 Krzysztof Brejza: albo Wiosna będzie z nami, albo będzie "młotkiem"
dzisiaj 00:26 Wybory do europarlamentu. Jak głosowały kobiety, a jak mężczyźni?
dzisiaj 00:26 Magdalena Adamowicz: ludzie są największym moim skarbem, to jest nasz wielki sukces
dzisiaj 00:26 Wybory do Parlamentu Europejskiego [NA ŻYWO]
dzisiaj 00:26 Izraelska delegacja, której przyjazd do Polski odwołał polski MSZ, i tak przyjechała. Ale po cichu
dzisiaj 00:26 Wybory do europarlamentu. Jak głosowały Polki a jak Polacy?
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook