Polska w finale globalnej kampanii #MyFreedomDay

Już jutro, 14 marca amerykańska telewizja CNN zmobilizuje młodych ludzi z całego świata do udziału w akcji #MyFreedomDay. Jej celem jest zwiększanie świadomości na temat współczesnego niewolnictwa. We współpracy z Kulczyk Foundation stacja po raz pierwszy przeprowadzi globalną transmisję z przebiegu kampanii w Polsce.

 

Polska w finale globalnej kampanii #MyFreedomDay

Na świecie jest obecnie ponad 40 mln niewolników, co czwarty z nich jest dzieckiem. Skala tego problemu jest ogromna i rośnie, dlatego tak ważne jest znaczenie kampanii #MyFreedomDay. Akcja została zainicjowana przez najpopularniejszą na świecie amerykańską stację informacyjną CNN. W jej ramach dziennikarze zadają proste pytanie: „Czym dla Ciebie jest wolność?” i zachęcają uczniów do podzielenia się swoimi odpowiedziami w mediach społecznościowych poprzez komentarze, zdjęcia lub materiały wideo oznaczone hashtagiem #MyFreedomDay. Zeszłoroczna edycja kampanii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyli w niej ludzie z ponad 100 krajów, a hashtag #MyFreedomDay został wyświetlony 1,4 miliarda razy na Twitterze i 20 milionów razy na Instagramie.

#MyFreedomDay dowodzi, że młodzież na całym świecie potrafi zmobilizować się, biorąc udział w całodniowej skoordynowanej akcji wsparcia dla osób, które przeszły przez piekło współczesnego niewolnictwa. Od Seulu po Sydney, od Londynu po Los Angeles. CNN spodziewa się, że tysiące uczniów zjednoczą się 14 marca, wzywając do położenia kresu niewolnictwu – mówi Leif Coorlim, redaktor naczelny CNN Freedom Project. – Uczniowie z polskiego Poznania przekonali nas, że w ramach swojego zgłoszenia do #MyFreedomDay planują coś naprawdę wielkiego i nie możemy się już doczekać chwili, gdy przekonamy się, co to będzie – dodaje.

W tym roku akcja może mieć rekordowy zasięg, ponieważ korespondenci CNN International zrelacjonują ten dzień z różnych szkół na całym świecie. Odwiedzą m.in. Hong Kong, Kenię, Koreę Południową, Liban, Wielką Brytanię, a także Polskę. W naszym kraju korespondenci z USA odwiedzą Poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego. Materiał z tej placówki, w którym stacja na żywo pokaże, jak polscy uczniowie wspierają akcję #MyFreedomDay, będzie transmitowany do 475 milionów gospodarstw domowych w ponad 200 krajach świata.

Cieszę się, że we współpracy z Kulczyk Foundation, stacja CNN International przeprowadzi transmisję z finału akcji #MyFreedomDay w Polsce i to w moim rodzinnym Poznaniu. Dla nas Polaków wolność stanowi najwyższą wartość, dlatego wierzę, że jutro wielu z nas włączy się w akcję i podzieli ze światem swoją interpretacją znaczenia słowa „wolność” – podkreśla Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Specjalna relacja w CNN International, którą poprowadzi dziennikarka Zain Asher, ruszy już 13 marca o godz. 18:30 i następnie będzie kontynuowana cały dzień 14 marca. Nie zabraknie w niej materiałów na żywo z innych szkół na świecie biorących udział w projekcie, w których stacja pokaże jak uczniowie, studenci i lokalne społeczności poprzez Facebooka, Twittera (@CNNFreedom), Instagram i dedykowaną zakładkę na stronie CNN (CNN.com/myfreedom) wspierają walkę ze współczesnym niewolnictwem.

Polsko-amerykański sojusz przeciwko współczesnemu niewolnictwu na świecie

Kampania #MyFreedomDay w Polsce to tylko część bliskiej współpracy Kulczyk Foundation z amerykańską stacją informacyjną. W marcu premierę na antenie CNN International miał film dokumentalny „Troubled Waters” (tłum. Wzburzone wody), poruszający problem handlu dziećmi w Ghanie. To pierwszy z cyklu reportaży realizowanych przez Dominikę Kulczyk i Kulczyk Foundation z najpopularniejszą na świecie amerykańską stacją informacyjną.

Prapremiera filmu „Troubled Waters” miała miejsce 28 lutego w Londynie. Pokazowi dokumentu towarzyszyła debata z udziałem m.in. Jej Królewskiej Wysokości, księżniczki Yorku Eugenii. Dzień później reportaż został wyemitowany na antenie CNN International. Dokument zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko.

Film jest przykładem dziennikarstwa aktywnie wpływającego na opisywaną rzeczywistość (tzw. impact journalism). Ich istotą jest odsłanianie prawdy w oparciu o relacje bezpośrednich świadków wydarzeń, połączone z osobistym zaangażowaniem reportera w poszukiwanie skutecznego sposobu rozwiązania opisywanych problemów społecznych. W kolejnych odsłonach cyklu, Dominika Kulczyk wraz z ekipą CNN, zapozna widzów z pracą innych organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.

Cykl jest pierwszą globalną produkcją tej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która została zrealizowana z udziałem reporterki z Polski i Europy Środkowej. Jest to efekt wieloletniej pracy Dominiki Kulczyk w zakresie odsłaniania przed szeroką publicznością problemów lokalnych społeczności w krajach rozwijających się. W naszym kraju międzynarodową działalność Kulczyk Foundation ukazuje emitowany od 2014 r. w stacji TVN serial dokumentalny „Efekt Domina”.

Wstyd współczesnego świata

Handel ludźmi, przymusowa praca dzieci czy aranżowane małżeństwa – to bezlitosne twarze współczesnego niewolnictwa. Wobec obojętności dużej części świata z roku na rok skala tego okrutnego zjawiska rośnie. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat niemal 90 milionów osób na całym świecie doświadczyło różnych form niewolnictwa1. W tej chwili pozbawionych wolności jest ponad 40 milionów ludzi2. Najbardziej szokuje to, że co czwarty współczesny niewolnik to dziecko. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy zyski ze współczesnego niewolnictwa wynoszą 150 mld dolarów rocznie.

Dominika Kulczyk

Jedyny polski filantrop, który poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie. Międzynarodowy działacz humanitarny, globalny inwestor odpowiedzialny społecznie, właściciel grupy firm działających w oparciu o najwyższe standardy etyczne. Twórca cyklu filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, reporter oraz Kawaler Orderu Uśmiechu.

Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się także na Uniwersytecie w Szanghaju, Uniwersytecie Pekińskim oraz w Rockefeller Foundation i w Bertelsmann Foundation, gdzie zdobywała wiedzę z zakresu strategicznej filantropii. Jest inicjatorką i prezesem Kulczyk Foundation, w której propaguje ideę pomagania najbardziej potrzebującym, poprzez wspieranie transparentnych i skutecznych projektów rozwojowych w Polsce i na świecie.

Kulczyk Foundation

Działająca od 2013 r. w Polsce i na świecie rodzinna organizacja pomocowa, która we współpracy z lokalnymi partnerami edukuje oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów ludzi, trwale zmieniając świat. Jej fundatorami byli Grażyna Kulczyk, dr Jan Kulczyk oraz Dominika Kulczyk. Fundacja powstała z inicjatywy Dominiki Kulczyk. I to właśnie ona od początku kieruje pracami Kulczyk Foundation.

Fundacja zrealizowała ponad 200 projektów pomocowych w 62 krajach na świecie, udzielając wsparcia 600 tys. potrzebującym. Tylko w kraju, z autorskiego programu fundacji Żółty Talerz, polegającego na zapewnieniu bezpłatnych, ciepłych i zdrowych posiłków w szkołach i świetlicach, korzysta ponad 18 tys. dzieci. Żółty Talerz to największy prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce. Kulczyk Foundation to także działalność edukacyjna, w ramach której zrealizowano 40 filmów dokumentalnych z serii „Efekt Domina”.

CNN

Cable News Network (CNN) to najpopularniejsza na świecie amerykańska stacja informacyjna, należąca do Turner Broadcasting System, oddziału AT&T's WarnerMedia. Została założona w 1980 roku przez Teda Turnera i Reese Schonfelda jako pierwszy, całodobowy kanał informacyjny na świecie. Obecnie skupia ponad dwadzieścia różnych kanałów telewizyjnych.

Poza USA programy CNN nadawane są za pośrednictwem kanału CNN International, który jest najszerzej rozpowszechnionym kanałem informacyjnym świata, docierającym do ponad 475 milionów gospodarstw domowych w ponad 200 krajach. CNN International ściśle współpracuje przy realizacji programów z amerykańskimi i międzynarodowymi biurami informacyjnymi sieci macierzystej CNN. W odróżnieniu jednak do amerykańskiego serwisu CNN, nadawanego głównie ze studiów CNN w Nowym Jorku i Atlancie, CNN International jest nadawana na różnych platformach telewizyjnych na całym świecie, głównie ze studiów spoza USA: z Londynu, Bombaju, Hong Kongu i Abu Zabi. Dyrektorem zarządzającym CNN International jest Tony Maddox.

1 „Global Estimates of Child Labour. Results and trends, 2012-2016”, International Labour Office.

2 Ibidem


2019-03-15 08:20
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 07:01 Fakty i mity o witaminie C – poznajmy ją bliżej
wczoraj 06:52 Krakowski Kredens stawia warunek partnerom handlowym: jajka “trójki” mają zniknąć ze składu produktów
2019-03-22 07:57 Tarnów – chodnik przy Szkole Podstawowej nr 18
2019-03-22 07:34 Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami zaprasza na April Consumer Credit Days 2019
2019-03-21 10:01 Wyśpij się, a ZOBACZYSZ różnicę
2019-03-21 09:59 Coraz większa odpowiedzialność członków zarządu
2019-03-21 09:51 Ponad ćwierć miliarda zł preferencyjnego finansowaniadla polskich innowacyjnych przedsiębiorców
2019-03-21 09:46 Komunikat prasowy Warszawskiego Forum Samorządowego ws inicjatywy TrashTag Challenge
2019-03-20 12:23 BSC Drukarnia Opakowań publikuje wyniki za 2018 r.
2019-03-20 11:55 Pokolenie Y kupuje najwięcej mieszkań
2019-03-20 11:54 Co jest paliwem dla rozwoju firm transportowych w Polsce?
2019-03-20 09:03 Marcin Nieplowicz, główny ekonomista EFL:W 2019 rynek leasingu w Polsce wzrośnie dziesiąty rok z rzędu
2019-03-20 09:01 Społecznicy rozpoczęli zbiórkę na rzecz budowy pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
2019-03-20 09:00 Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat
2019-03-20 08:58 Sztuczna inteligencja zastąpi księgowych
2019-03-20 08:55 Jak poszukiwać mieszkania na wynajem, to tylko w... marcu
2019-03-20 08:54 Uczniowie podstawówek będą się uczyć podstaw diety roślinnej
2019-03-20 08:14 Stolica ponownie nagrodzi Powstańców Warszawskich
2019-03-19 12:23 Łowicz zmienia się dla najmłodszych! Nowa odsłona dżemów 100% z owoców EXTRA GŁADKICH
2019-03-19 12:17 Ciężki okres branży transportowej
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 19:55 "Światła nagle zgasły". Tak miły rejs zamienił się w koszmar
dzisiaj 19:55 PŚ w skokach: piękny gest reprezentantów Polski. Przekazali trofeum Horngacherowi
dzisiaj 19:55 El. ME 2020. Polska - Łotwa: biało-czerwoni chcą kolejnego zwycięstwa. Lewandowski i Piątek razem w wyjściowym składzie
dzisiaj 19:55 Jan Berdyszak – Myślące dzieło
dzisiaj 19:43 Zabójstwo 38-latki w Trawnikach
dzisiaj 19:43 Norwegia: Statek wycieczkowy dotarł po awarii do portu
dzisiaj 19:43 19-latek wypadł z okna podczas imprezy w Zielonej Górze
dzisiaj 19:40 Oni błyszczeli na koniec rundy zasadniczej. Drużyna gwiazd 25. kolejki PlusLigi
dzisiaj 19:31 Rumunia jak USA. Premier Dancila: przeniesiemy naszą ambasadę w Izraelu
dzisiaj 19:31 19-latek wypadł z okna na trzecim piętrze. Bawił się na domówce
dzisiaj 19:04 Mozambik: wzrasta liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Idai i powodzi
dzisiaj 19:04 Jaka pogoda czeka nas w poniedziałek 25 marca?
dzisiaj 18:55 Marsz Obroñców ¯ycia w Warszawie. Uczestnicy chc± przyjêcia przez w³adzê projektu "Zatrzymaj Aborcjê"
dzisiaj 18:55 Nowy sonda¿ dla "Wiadomo¶ci". Sze¶æ partii w Sejmie, PiS z 15 punktami przewagi nad PO
dzisiaj 18:52 Baltic Handball Cup: komplet zwycięstw biało-czerwonych. Argentyna pokonana
dzisiaj 18:52 Monika Kucia: chcemy Państwa zaprosić wgłąb własnych uprzedzeń
dzisiaj 18:52 Marcowa premiera na STT – "Dejanira"
dzisiaj 18:40 W PE debata nad zniesieniem sezonowych zmian czasu
dzisiaj 18:40 Kraków: Oświatowa "S" planuje głodówkę od południa w poniedziałek
dzisiaj 18:40 Dworczyk o "jedynce" dla partnera Biedronia na liście do PE: Podwójne standardy
dzisiaj 18:37 Orlen Wisła nie dowiozła przewagi z MOL Szeged. Wicemistrz Polski tylko postraszył faworyta
dzisiaj 18:28 Rodzice obrzezali pięciomiesięczne dziecko. Zmarło w szpitalu
dzisiaj 18:28 Koniec horroru pasażerów. ''Viking Sky'' dotarł po awarii do portu
dzisiaj 18:01 K-Pop, czyli co tak zdenerwowało polską prawicę
dzisiaj 18:01 Marokańska policja brutalnie stłumiła protest nauczycieli
dzisiaj 18:01 USA mają jutro uznać zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan
dzisiaj 18:01 Norwegia: statek "Viking Sky" dotarł po awarii do portu
dzisiaj 18:01 Finlandia: próba ataku na szefa MSZ Timo Soiniego
dzisiaj 17:52 "Seksistowska" - fala oskar¿eñ po akcji ministerstwa. Niemiecki resort broni siê, ¿e "ratuje ¿ycie"
dzisiaj 17:49 PŚ w biathlonie: Wierer z Kryształową Kulą. Oeberg najszybsza w ostatnim biegu sezonu
dzisiaj 17:49 Adrian Panek: "Wilkołak" to film o początku i końcu pewnej cywilizacji
dzisiaj 17:49 50 lat na scenie. Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem
dzisiaj 17:37 Ponad 5 tysięcy przypadków rosyjskiej dezinformacji
dzisiaj 17:34 Sezon żużlowy w Polsce oficjalnie otwarty. Kibice nie zawiedli. Co się stało z Woryną?
dzisiaj 17:34 GKM wygrał w Gorzowie. To może być sezon Buczkowskiego i Kildemanda
dzisiaj 17:34 Sajfutdinow wygrał Memoriał Smoczyka. Pech Smektały. Kościuch nadaje się na PGE Ekstraligę
dzisiaj 17:34 Hit kolejki o nic dla ZAKS-y. Kędzierzynianie po raz trzeci wygrali z PGE Skrą w tym sezonie
dzisiaj 17:31 Roman Giertych skomentował najnowszy sondaż. Znalazł winnego
dzisiaj 17:31 Absurd zakazu handlu w niedziele. Sąd "uwolnił" ludzi, którzy sami chcieli pracować
dzisiaj 17:31 Polacy pamiętają o rodakach ratujących Żydów. To rocznica tragedii rodziny Ulmów
dzisiaj 17:31 Katastrofa statku w Norwegii. Polak jest wśród załogi wycieczkowca
dzisiaj 17:25 Lawina w Alpach. Śnieg porwał cztery osoby. Jedna nie żyje
dzisiaj 17:04 KGHM w Parkiet TV
dzisiaj 16:49 Uczniowie na pomoc strajkuj±cym nauczycielom. Jest list otwarty do w³adz, trwa zbiórka podpisów
dzisiaj 16:46 Wiosna się zaczęła
dzisiaj 16:46 El. ME 2020: Polska - Łotwa. Z tym rywalem przegraliśmy pod wodzą Bońka. Na Euro nas zabrakło
dzisiaj 16:46 PK w skokach: błysk polskiego zaplecza na koniec sezonu. Zniszczoł wygrał w Czajkowskim, Stękała drugi
dzisiaj 16:46 PŚ w skokach: niemiecki trener odmówił Polakom. "Zastanawiał się bardzo długo"
dzisiaj 16:46 Czy musical na podstawie filmu to dobry pomysł?
dzisiaj 16:46 Adrian Panek: "Wilkołak" to film początku i końca pewnych cywilizacji
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook