Poznaj 3 life-hacki, dzięki którym nie wrócisz z wakacyjnego wyjazdu z długami

W zeszłym roku 60 proc. Polaków zadeklarowało, że wyjedzie na urlop w okresie czerwiec - wrzesień. Niemała grupa zdecydowała się także na wakacje poza ścisłym sezonem. Część z nas, aż 7,5 mln osób postanowiło spędzić swoje wolne dni za granicą[1]. A gdzie wyjeżdżaliśmy najchętniej? Największą popularnością cieszyła się Hiszpania Chorwacja i Grecja. Polacy też chętnie wybierali Włochy i Bułgarię. W tym roku oprócz „standardowych” destynacji modna jest także Tajlandia. Jednak bez względu na to, czy wakacje spędzamy nad pobliskim jeziorem, polskim morzem czy na Wyspach Kanaryjskich, wakacyjny wyjazd prawie zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Niestety także z tymi nieplanowymi. Dodatkowa opłata na lotnisku, o której nie wiedzieliśmy czy konieczność zapłaty za parking przy hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, mogą skutecznie popsuć nam urlop, co więcej – uszczuplić nasz portfel, a w niektórych przypadkach zmusić nawet do uruchomienia karty kredytowej lub wzięcia pożyczki. Jak podpowiada ekspert Intrum, takich dodatkowych kosztów można uniknąć, wystarczy tylko być uważnym i znać kilka prostych zasad organizowania wakacyjnych wyjazdów.    

Poznaj 3 life-hacki, dzięki którym nie wrócisz z wakacyjnego wyjazdu z długami
  1. Sprawdź dokładnie biuro podróży

Gdy marzą nam się zorganizowane wakacje typu all inclusive, powinniśmy dokładnie sprawdzić organizatora naszej wyprawy. Chociaż wydaje się, że z ostatnią falą upadłości biur podróży mieliśmy do czynienia już kilka lat temu, to nadal należy mieć się na baczności, bo możemy mieć nie tylko popsute wakacje, ale możemy także narobić sobie długów.

Przede wszystkim, warto wybierać duże, renomowane biura podróży. Mogłoby się wydawać, że w tych mniej znanych wycieczki będą tańsze, ale tak nie jest. To właśnie znane sieciówki, które mają dużo punktów sprzedaży i klientów, mogą sobie pozwolić na obniżanie cen, a „nie stać” ich na nierzetelne praktyki. Jeżeli jednak nadal będziemy mieć wątpliwości co do biura podróży, które chcemy wybrać, zawsze możemy sprawdzić taki podmiot. Gdzie? Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, do której wpisane są legalnie działające firmy turystyczne. Warto również zweryfikować wiarygodność finansową biura podróży w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdzimy w ten sposób, czy nie zalega ono z jakimiś świadczeniami i czy jest wypłacalne. Z kolei ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, jest bazą zawierającą listę zadłużonych organizatorów turystycznych. Wystarczy wpisać NIP wybranej firmy, aby sprawdzić jej płynność finansową. Tylko w samym 2017 r. do bazy było wpisanych ok. 238 placówek, które były zadłużone na łączną kwotę 3,5 mln zł. Możemy również włączyć monitoring firmy, by otrzymać powiadomienie o każdej informacji gospodarczej dotyczącej biura podróży, gdy tylko zostanie dopisana do bazy ERIF. Warto skorzystać z tej opcji, jeżeli wykupiliśmy wycieczkę ze sporym wyprzedzeniem.

– Znowelizowane prawo o świadczeniu usług turystycznych obowiązujące od lipca 2018 r., pomaga konsumentom zabezpieczyć się nie tylko przed upadłością wybranego biura podróży (na touroperatorach ciążą obowiązki związane z zapewnieniem odpowiednich rozwiązań na wypadek swojej niewypłacalności), ale również ogranicza ryzyko ponoszenia przez klientów dodatkowych kosztów, o których nie byli informowani na początku. Ma być to zrealizowane poprzez obowiązek przekazywania informacji podróżnym w prosty, zrozumiały i czytelny oraz niewprowadzający w błąd sposób – zaznacza Paulina Paula Bąk-Gierasimiuk, ekspert Intrum. Przed zawarciem umowy każdy organizator musi przekazać klientowi informacje o ewentualnych dodatkowych opłatach i kosztach z zastrzeżeniem, że jeżeli nie dopełni tego obowiązku informacyjnego, klient nie ponosi wspomnianych kosztów. Wyjeżdżający ma również prawo do bezkosztowej rezygnacji z wyjazdu w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczny wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych.

– Na koniec, ale nie najmniej ważne – uważajmy na tzw. oferty last minute. Upewnijmy się czy faktycznie wycieczka, która jest nam oferowana w danym biurze podróży, rzeczywiście jest tak atrakcyjna, jak jest to reklamowane. Może okazać się bowiem, że dokładnie ten sam wyjazd u touroperatora „obok” w standardowej ofercie jest jeszcze tańszy. Jednak zawsze nasze wątpliwości powinny budzić wyjątkowe tanie, mało realistyczne oferty – dodaje Paula Bąk-Gierasimiuk, ekspert Intrum.

  1. Upewniaj się, ile w rzeczywistości kosztuje Twój nocleg

Ci, którzy nie chcą jechać na wakacje z biurem podróży, muszą sami zorganizować sobie wyjazd, w tym i nocleg. Coraz więcej osób korzysta z usługi Airbnb. To serwis, którego użytkownicy oferują innym swoją kanapę, pokój, a nawet całe mieszkania przez wybrany czas za określoną sumę. Osoby, które wybierają to rozwiązanie, doceniają, że mają większą swobodę niż gdyby zatrzymali się w hotelu i przy tym mają zapewnione wszystkie udogodnienia, dzięki którym mogą czuć się komfortowo jak w domu. Wchodząc na Airbnb, można także w pełni spersonalizować swój nocleg, wybrać nie tylko lokalizację, liczbę łóżek, rozmiar łazienki, ale nawet wystrój wnętrza, łącznie z kolorami ścian i to, jak ma być wyposażona kuchnia. Od tych czynników będzie oczywiście uzależniona cena naszego lokum podczas wakacji. Na portalu znajdziemy również więcej promocji niż gdybyśmy korzystali z hotelowych sieci. I to prawdziwe perełki, np. nocleg w kamperze zaparkowanym w centrum Paryża czy w domku na plaży. Niektórzy właśnie takich atrakcji poszukują w wakacje.

– Oprócz oczywistych zalet, Airbnb ma także „minusy”. W takiej sformalizowanej postaci, jest to stosunkowo nowy sposób rezerwacji wakacyjnych noclegów. Usługa działa na całym świecie i należy pamiętać o tym, że niektóre kraje mogą mieć odmienne, mniej rygorystyczne prawo dotyczące świadczenia usług turystycznych. Co za tym idzie, korzystając z Airbnb w pewnych miejscach, musimy mieć świadomość, że nasze prawa jako turystów mogą być chronione w mniejszym stopniu, a to może mieć duże znaczenie w razie wakacyjnych komplikacji i dogadaniu się z właścicielem mieszkania – Paula Bąk-Gierasimiuk, ekspert Intrum.

Czytajmy zatem dokładnie oferty widniejące w serwisie Airbnb i zwróćmy szczególną uwagę na wszelkie zapisy mówiące o dodatkowych kosztach, aby nie było niespodzianek. Darmowy dostęp do sieci Wi-Fi w hotelach jest zjawiskiem powszechnym, a nawet oczywistym, ale już niekoniecznie musi tak być w mieszkaniu z Airbnb. Nie zdziwmy się również, jeżeli właściciel takiego lokalu policzy dodatkowo również za niepozostawienie po sobie porządku lub korzystanie z pralki, bądź innych sprzętów domowych. Pamiętajmy również, że wszelkie transakcje finansowe powinny odbywać się na portalu i być oficjalne. Nie zgadzajmy się na poniesienie części kosztów przy rezerwacji, a potem na zapłatę reszty kosztów gotówką „do ręki” właścicielowi mieszkania.

  1. Uważaj przy zakupie biletu lotniczego

Bądźmy również czujni podczas zakupu biletu lotniczego w sieci. W Internecie znajdziemy wiele stron, na których można tego dokonać. Ceny oferowane przez pośredników dotyczące tej samej destynacji mogą się między sobą znacząco różnić. Jak w przypadku ofert biur podróży, naszą uwagę powinny zwrócić wyjątkowo niskie ceny. Wraz z rozwojem tanich linii, tanie bilety nie są „nowością”, więc przywykliśmy do niskich cen. W tym przypadku jednak obowiązuje jedna zasada: im tańszy bilet lotniczy wybierzemy, tym bardziej wzrosną koszty wszelkich „dodatków”. Przykładem jest opłata za bagaż rejestrowany. Jeżeli zdecydujemy się na podróż liniami krajowymi, cena biletu będzie wyższa, ale w jego cenę wliczony jest już koszt takiego bagażu, a w zależności o wybranej klasy – nawet i posiłek. Za tę samą wybraną destynację możemy zapłacić u taniego przewoźnika nawet 2 razy mniej, ale będziemy musieli dodatkowo zapłacić np. za nadanie bagażu (bo w cenie biletu jest uwzględniony tylko ten podręczy). Przygotowując się do podróży samolotem, sprawdźmy również dokładnie, ile może ważyć pakunek, który zabieramy ze sobą na wakacje. Nadbagaż sporo kosztuje, w przypadku niektórych linii może wynosić nawet 50 proc. wartości biletu. Może być to niemiłą niespodzianką na początku wyjazdu, która skutecznie popsuje nam urlop. Co więcej, taką opłatę będziemy musieli wnieść bezpośrednio na lotnisku i w takich sytuacjach wiele lotnisk honoruje wyłącznie gotówkę, co jest dodatkowym utrudnieniem.

 Jeszcze przed zakupem biletu lotniczego zawsze uważnie czytajmy regulaminy udostępniane przez przewoźników, by dokładnie wiedzieć nie tylko, jakie obowiązki mają względem podróżujących i jakich reguł powinniśmy przestrzegać podczas lotu, ale również po to, by poznać zasady dotyczące zwrotów biletów i ewentualnych reklamacji i cennik dodatkowych opłat. W ten sposób będziemy mogli poznać wszystkie, realne koszty naszej podróży i podjąć decyzję czy się na nie zgadzamy, czy są może one dla nas wysokie i chcemy szukać tańszych opcji  podpowiada Paula Bąk-Gierasimiukekspert Intrum.

 

[1] Dane: Mondial Assistance, 2018 r.


2019-06-11 13:31
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 05:53 Przygotuj się na wakacje. Sprawdź, jak ochronić swoje ciało przed słońcem
dzisiaj 05:51 Przemysł 4.0 - nowe potrzeby, nowi specjaliści
dzisiaj 05:48 Warsaw UNIT drapie chmury – wieżowiec ma już blisko 200 metrów wysokości
dzisiaj 05:46 Tylko co trzeci młody Polak pracuje. Wakacyjny staż pomoże im zdobyć doświadczenie
wczoraj 07:42 690 mln ludzi na świecie cierpi głód. Świat przegrywa walkę z niedożywieniem, alarmuje UNICEF, WFP, FAO, WHO i IFAD
wczoraj 07:35 TOP 5 innowacji w branży finansowej, które warto znać
2020-07-14 06:23 Europa Środkowo-Wschodnia dogoniła Zachód pod względem produkcji
2020-07-13 07:09 Biznes zaangażowany w walkę z pandemią
2020-07-12 12:17 POLONUS JEŹDZI Z TOUR DE POLOGNE
2020-07-12 12:16 Alergiku! Zadbaj o swoje oczy z kroplami Ektin!
2020-07-12 12:14 Około 70 proc. szukających pracy sezonowej nie bierze pod uwagę wyjazdu za granicę
2020-07-12 12:13 Pakiet mobilności przyjęty w Parlamencie Europejskim. 38 proc. przewoźników niepokoi się konsekwencjami
2020-07-12 12:11 Wypadki z udziałem autobusów w Polsce
2020-07-12 12:05 Too Good To Go obchodzi pierwsze urodziny i wzmacnia szeregi!
2020-07-12 12:04 Colliers International reprezentuje europejskiego giganta obuwniczego
2020-07-11 06:20 W Polsce mamy suszę. Ulewy i burze nie poprawiają sytuacji
2020-07-11 06:18 Fundacja ORLEN wsparła potrzebujących w ramach e-sportowego projektu
2020-07-11 06:16 Praca zdalna nie sprawi, że biura znikną
2020-07-11 06:11 Cyfrowa rewolucja dopiero się rozpoczyna. Jak wpłynie na branżę zarządzania danymi?
2020-07-10 08:44 Ty odzyskałeś życie po kwarantannie, on nigdy nie ucieknie od choroby – najnowsza kampania Otwartych Klatek
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 14:30 6-latek uratował siostrę przed agresywnym psem. To cud, że przeżył
dzisiaj 14:30 Wypadek w metrze. Utrudnienia w kursowaniu I linii
dzisiaj 14:30 Ks. Isakowicz-Zaleski o komisji ds. pedofilii: PiS odwdzięcza się Kościołowi
dzisiaj 14:30 Prof. Krzysztof Simon o luzowaniu obostrzeń: ”Idiotyzm i mówię to świadomie”
dzisiaj 13:46 Górniczy związkowcy grożą protestami
dzisiaj 13:46 Banki nadal słabsze niż rynek i bez większych szans na istotne odbicie
dzisiaj 13:45 Wyniki wyborów 2020. Sąd Najwyższy o protestach. Mija termin
dzisiaj 13:45 Afera z rosyjskimi youtuberami. Kulisy rozmowy z prezydentem Andrzej Dudą
dzisiaj 13:45 Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Media: Pałac planuje zmianę miejsca
dzisiaj 13:45 "Newsroom". Program specjalny WP
dzisiaj 13:45 Elżbieta Witek wyjaśnia, dlaczego śmiała się podczas powoływania członków komisji ds. pedofilii
dzisiaj 13:45 Początek współpracy z PiS? Posłowie PSL nie poparli wotum nieufności dla ministrów Kamińskiego i Ziobry
dzisiaj 13:45 Mateusz Morawiecki o technologii 5G. "Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem"
dzisiaj 13:45 Wyniki wyborów 2020. Donald Tusk komentuje kuriozalną petycję (relacja na żywo 16 lipca)
dzisiaj 13:45 Życie przełożone na muzykę, czyli śpiewane autobiografie
dzisiaj 13:45 "Ojciec"– satyra rodzinna pełna absurdów
dzisiaj 13:45 Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia
dzisiaj 13:40 Rzecznik SN o prezes Joannie Lemańskiej: Lepiej dmuchać na zimne
dzisiaj 13:40 ​Śledztwo w sprawie "zamku" w Stobnicy. Zatrzymano siedem osób
dzisiaj 13:40 Elżbieta Witek tłumaczy się z napadu śmiechu podczas głosowania w Sejmie
dzisiaj 13:40 Wybory prezydenckie 2020. Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 164 protesty
dzisiaj 13:40 RMF nieoficjalnie: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy odbędzie się na Stadionie Narodowym
dzisiaj 13:37 Wypadek w metrze, nie kursują pociągi
dzisiaj 13:37 Lublin: ognisko koronawirusa w domu zakonnym
dzisiaj 13:37 Andrzej Sośnierz chce zreformować służbę zdrowia
dzisiaj 13:37 Nieoficjalnie: rozważane jest zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym
dzisiaj 13:37 Niepokój 11 noblistów ws. działań władz UW
dzisiaj 13:37 Straciła brytyjskie obywatelstwo za dołączenie do ISIS. Zwrot w sprawie
dzisiaj 13:37 Zostawił list i zapraszał w nim dzieci do swojego domu. Usłyszy zarzut przestępstwa przeciw wolności seksualnej
dzisiaj 13:37 Górnicy boją się o swoją przyszłość. Chcą interwencji premiera Morawieckiego
dzisiaj 13:37 Nieoficjalnie: rozważane jest zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym
dzisiaj 13:37 Sejm wybrał członków komisji ds. pedofilii. Marszałek Witek walczyła z atakami śmiechu
dzisiaj 13:37 Koronawirus na komisariacie, zakażona policjantka
dzisiaj 13:37 Katastrofa śmigłowca wojskowego w Tajwanie, nie żyje dwóch pilotów
dzisiaj 13:37 Nowe informacje ws. poszukiwañ Iwony Wieczorek. Na dzia³ce znaleziono ¶lady krwi i zabetonowany kana³
dzisiaj 13:37 Radom. Z powodu koronawirusa zmar³o dwóch ksiê¿y seniorów
dzisiaj 13:37 S±d nie zgodzi³ siê na areszt dla aktywistki LGBT. Prokuratura zapowiada za¿alenie
dzisiaj 13:37 Andrzej Duda pojecha³ na urlop nad morze. Doradzali mu to wspó³pracownicy
dzisiaj 13:20 Zadźgał nożem przyszłego pana młodego. Powiesił się w celi aresztu śledczego
dzisiaj 13:20 Szykują się zmiany w rządzie? Money.pl: odejść może trzech ministrów
dzisiaj 13:20 10-latka znalazła butelkę z cukierkami i list od pedofila. ”Przyjdź, mam 20 zł”
dzisiaj 12:37 Wojciech Nagel: Stan wiedzy Polaków o bankowości jest bardzo zły
dzisiaj 12:37 Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica
dzisiaj 12:37 Prairie Mining. Australijczycy przejechali się na polskim węglu
dzisiaj 12:36 Andrzej Duda nagrany przez rosyjskich komików. Kulisy sprawy
dzisiaj 12:36 Andrzej Duda pojechał na urlop. "Kilka dni zasłużonego odpoczynku"
dzisiaj 12:36 Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i ofiary śmiertelne. Dane Ministerstwa Zdrowia - 16 lipca
dzisiaj 12:36 Dramatyczny wypadek w Bielsku-Białej. Ciężarówka przygniotła samochód osobowy
dzisiaj 12:36 Koronawirus. Wielka Brytania wprowadzi obowiązkowe maseczki w sklepach
dzisiaj 12:36 Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada opozycji. "Nieprawdziwe zarzuty"
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook