Poznaj 3 life-hacki, dzięki którym nie wrócisz z wakacyjnego wyjazdu z długami

W zeszłym roku 60 proc. Polaków zadeklarowało, że wyjedzie na urlop w okresie czerwiec - wrzesień. Niemała grupa zdecydowała się także na wakacje poza ścisłym sezonem. Część z nas, aż 7,5 mln osób postanowiło spędzić swoje wolne dni za granicą[1]. A gdzie wyjeżdżaliśmy najchętniej? Największą popularnością cieszyła się Hiszpania Chorwacja i Grecja. Polacy też chętnie wybierali Włochy i Bułgarię. W tym roku oprócz „standardowych” destynacji modna jest także Tajlandia. Jednak bez względu na to, czy wakacje spędzamy nad pobliskim jeziorem, polskim morzem czy na Wyspach Kanaryjskich, wakacyjny wyjazd prawie zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Niestety także z tymi nieplanowymi. Dodatkowa opłata na lotnisku, o której nie wiedzieliśmy czy konieczność zapłaty za parking przy hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, mogą skutecznie popsuć nam urlop, co więcej – uszczuplić nasz portfel, a w niektórych przypadkach zmusić nawet do uruchomienia karty kredytowej lub wzięcia pożyczki. Jak podpowiada ekspert Intrum, takich dodatkowych kosztów można uniknąć, wystarczy tylko być uważnym i znać kilka prostych zasad organizowania wakacyjnych wyjazdów.    

Poznaj 3 life-hacki, dzięki którym nie wrócisz z wakacyjnego wyjazdu z długami
  1. Sprawdź dokładnie biuro podróży

Gdy marzą nam się zorganizowane wakacje typu all inclusive, powinniśmy dokładnie sprawdzić organizatora naszej wyprawy. Chociaż wydaje się, że z ostatnią falą upadłości biur podróży mieliśmy do czynienia już kilka lat temu, to nadal należy mieć się na baczności, bo możemy mieć nie tylko popsute wakacje, ale możemy także narobić sobie długów.

Przede wszystkim, warto wybierać duże, renomowane biura podróży. Mogłoby się wydawać, że w tych mniej znanych wycieczki będą tańsze, ale tak nie jest. To właśnie znane sieciówki, które mają dużo punktów sprzedaży i klientów, mogą sobie pozwolić na obniżanie cen, a „nie stać” ich na nierzetelne praktyki. Jeżeli jednak nadal będziemy mieć wątpliwości co do biura podróży, które chcemy wybrać, zawsze możemy sprawdzić taki podmiot. Gdzie? Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, do której wpisane są legalnie działające firmy turystyczne. Warto również zweryfikować wiarygodność finansową biura podróży w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdzimy w ten sposób, czy nie zalega ono z jakimiś świadczeniami i czy jest wypłacalne. Z kolei ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, jest bazą zawierającą listę zadłużonych organizatorów turystycznych. Wystarczy wpisać NIP wybranej firmy, aby sprawdzić jej płynność finansową. Tylko w samym 2017 r. do bazy było wpisanych ok. 238 placówek, które były zadłużone na łączną kwotę 3,5 mln zł. Możemy również włączyć monitoring firmy, by otrzymać powiadomienie o każdej informacji gospodarczej dotyczącej biura podróży, gdy tylko zostanie dopisana do bazy ERIF. Warto skorzystać z tej opcji, jeżeli wykupiliśmy wycieczkę ze sporym wyprzedzeniem.

– Znowelizowane prawo o świadczeniu usług turystycznych obowiązujące od lipca 2018 r., pomaga konsumentom zabezpieczyć się nie tylko przed upadłością wybranego biura podróży (na touroperatorach ciążą obowiązki związane z zapewnieniem odpowiednich rozwiązań na wypadek swojej niewypłacalności), ale również ogranicza ryzyko ponoszenia przez klientów dodatkowych kosztów, o których nie byli informowani na początku. Ma być to zrealizowane poprzez obowiązek przekazywania informacji podróżnym w prosty, zrozumiały i czytelny oraz niewprowadzający w błąd sposób – zaznacza Paulina Paula Bąk-Gierasimiuk, ekspert Intrum. Przed zawarciem umowy każdy organizator musi przekazać klientowi informacje o ewentualnych dodatkowych opłatach i kosztach z zastrzeżeniem, że jeżeli nie dopełni tego obowiązku informacyjnego, klient nie ponosi wspomnianych kosztów. Wyjeżdżający ma również prawo do bezkosztowej rezygnacji z wyjazdu w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczny wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych.

– Na koniec, ale nie najmniej ważne – uważajmy na tzw. oferty last minute. Upewnijmy się czy faktycznie wycieczka, która jest nam oferowana w danym biurze podróży, rzeczywiście jest tak atrakcyjna, jak jest to reklamowane. Może okazać się bowiem, że dokładnie ten sam wyjazd u touroperatora „obok” w standardowej ofercie jest jeszcze tańszy. Jednak zawsze nasze wątpliwości powinny budzić wyjątkowe tanie, mało realistyczne oferty – dodaje Paula Bąk-Gierasimiuk, ekspert Intrum.

  1. Upewniaj się, ile w rzeczywistości kosztuje Twój nocleg

Ci, którzy nie chcą jechać na wakacje z biurem podróży, muszą sami zorganizować sobie wyjazd, w tym i nocleg. Coraz więcej osób korzysta z usługi Airbnb. To serwis, którego użytkownicy oferują innym swoją kanapę, pokój, a nawet całe mieszkania przez wybrany czas za określoną sumę. Osoby, które wybierają to rozwiązanie, doceniają, że mają większą swobodę niż gdyby zatrzymali się w hotelu i przy tym mają zapewnione wszystkie udogodnienia, dzięki którym mogą czuć się komfortowo jak w domu. Wchodząc na Airbnb, można także w pełni spersonalizować swój nocleg, wybrać nie tylko lokalizację, liczbę łóżek, rozmiar łazienki, ale nawet wystrój wnętrza, łącznie z kolorami ścian i to, jak ma być wyposażona kuchnia. Od tych czynników będzie oczywiście uzależniona cena naszego lokum podczas wakacji. Na portalu znajdziemy również więcej promocji niż gdybyśmy korzystali z hotelowych sieci. I to prawdziwe perełki, np. nocleg w kamperze zaparkowanym w centrum Paryża czy w domku na plaży. Niektórzy właśnie takich atrakcji poszukują w wakacje.

– Oprócz oczywistych zalet, Airbnb ma także „minusy”. W takiej sformalizowanej postaci, jest to stosunkowo nowy sposób rezerwacji wakacyjnych noclegów. Usługa działa na całym świecie i należy pamiętać o tym, że niektóre kraje mogą mieć odmienne, mniej rygorystyczne prawo dotyczące świadczenia usług turystycznych. Co za tym idzie, korzystając z Airbnb w pewnych miejscach, musimy mieć świadomość, że nasze prawa jako turystów mogą być chronione w mniejszym stopniu, a to może mieć duże znaczenie w razie wakacyjnych komplikacji i dogadaniu się z właścicielem mieszkania – Paula Bąk-Gierasimiuk, ekspert Intrum.

Czytajmy zatem dokładnie oferty widniejące w serwisie Airbnb i zwróćmy szczególną uwagę na wszelkie zapisy mówiące o dodatkowych kosztach, aby nie było niespodzianek. Darmowy dostęp do sieci Wi-Fi w hotelach jest zjawiskiem powszechnym, a nawet oczywistym, ale już niekoniecznie musi tak być w mieszkaniu z Airbnb. Nie zdziwmy się również, jeżeli właściciel takiego lokalu policzy dodatkowo również za niepozostawienie po sobie porządku lub korzystanie z pralki, bądź innych sprzętów domowych. Pamiętajmy również, że wszelkie transakcje finansowe powinny odbywać się na portalu i być oficjalne. Nie zgadzajmy się na poniesienie części kosztów przy rezerwacji, a potem na zapłatę reszty kosztów gotówką „do ręki” właścicielowi mieszkania.

  1. Uważaj przy zakupie biletu lotniczego

Bądźmy również czujni podczas zakupu biletu lotniczego w sieci. W Internecie znajdziemy wiele stron, na których można tego dokonać. Ceny oferowane przez pośredników dotyczące tej samej destynacji mogą się między sobą znacząco różnić. Jak w przypadku ofert biur podróży, naszą uwagę powinny zwrócić wyjątkowo niskie ceny. Wraz z rozwojem tanich linii, tanie bilety nie są „nowością”, więc przywykliśmy do niskich cen. W tym przypadku jednak obowiązuje jedna zasada: im tańszy bilet lotniczy wybierzemy, tym bardziej wzrosną koszty wszelkich „dodatków”. Przykładem jest opłata za bagaż rejestrowany. Jeżeli zdecydujemy się na podróż liniami krajowymi, cena biletu będzie wyższa, ale w jego cenę wliczony jest już koszt takiego bagażu, a w zależności o wybranej klasy – nawet i posiłek. Za tę samą wybraną destynację możemy zapłacić u taniego przewoźnika nawet 2 razy mniej, ale będziemy musieli dodatkowo zapłacić np. za nadanie bagażu (bo w cenie biletu jest uwzględniony tylko ten podręczy). Przygotowując się do podróży samolotem, sprawdźmy również dokładnie, ile może ważyć pakunek, który zabieramy ze sobą na wakacje. Nadbagaż sporo kosztuje, w przypadku niektórych linii może wynosić nawet 50 proc. wartości biletu. Może być to niemiłą niespodzianką na początku wyjazdu, która skutecznie popsuje nam urlop. Co więcej, taką opłatę będziemy musieli wnieść bezpośrednio na lotnisku i w takich sytuacjach wiele lotnisk honoruje wyłącznie gotówkę, co jest dodatkowym utrudnieniem.

 Jeszcze przed zakupem biletu lotniczego zawsze uważnie czytajmy regulaminy udostępniane przez przewoźników, by dokładnie wiedzieć nie tylko, jakie obowiązki mają względem podróżujących i jakich reguł powinniśmy przestrzegać podczas lotu, ale również po to, by poznać zasady dotyczące zwrotów biletów i ewentualnych reklamacji i cennik dodatkowych opłat. W ten sposób będziemy mogli poznać wszystkie, realne koszty naszej podróży i podjąć decyzję czy się na nie zgadzamy, czy są może one dla nas wysokie i chcemy szukać tańszych opcji  podpowiada Paula Bąk-Gierasimiukekspert Intrum.

 

[1] Dane: Mondial Assistance, 2018 r.


2019-06-11 13:31
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 06:40 Johnston Logistics staje się Dachser Ireland
wczoraj 06:16 ZWZ Elektrobudowy zdecydowało o emisji nowych akcji
2019-06-16 15:10 Firmy deweloperskie zapowiadają pomoc Powstańcom Warszawskim i przekazują pieniądze na budowę pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
2019-06-16 15:07 Regulacje wysokich lotów, czyli przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
2019-06-16 15:01 Przepuklina kręgosłupa – co robić, kiedy wypadnie mi dysk?
2019-06-16 15:00 Jak bezpiecznie podróżować w wakacje?
2019-06-16 14:41 Powiedzenie „Sell in May and go away!” niespodziewanie sprawdziło się w tym roku
2019-06-16 14:39 Globalny zjazd rentowności obligacji nie ominął Polski
2019-06-16 13:06 Warta przeniesie siedzibę do Warsaw UNIT
2019-06-16 13:04 Nowe oznaki spadku koniunktury – 3 na 10 firm przyspiesza sprzedaż, by sprostać oczekiwaniom „gorszych czasów
2019-06-16 13:00 Wakacyjna apteczka
2019-06-16 12:58 Europejskie porozumienie na rzecz BRD
2019-06-16 12:56 Reputacja przedsiębiorcy zależy od tacho
2019-06-16 12:33 Nowe trendy w gastronomii - smart & quality cooking
2019-06-16 12:29 Prawie dwie godzinny dziennie siedzimy w necie
2019-06-16 12:26 Reputacja przedsiębiorcy zależy od tacho
2019-06-16 12:25 Biznes na plaży w leasingu! TOP5 propozycji, dzięki którym zarobisz w wakacje
2019-06-16 12:22 Niewielkie trzy pokoje to szczyt marzeń Polaka
2019-06-16 12:14 Europejska kampania przeciwko Sodexo na rzecz poprawy dobrostanu kurcząt hodowanych na mięso
2019-06-16 12:13 Sodexo na celowniku obrońców zwierząt
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 00:32 Zabójstwo 10-latki. Do sieci wyciekło zdjęcie zatrzymanego, widać było jego twarz
dzisiaj 00:11 Obraz miasta przełomu wieków. Łódź w reportażach z XIX i XX wieku
dzisiaj 00:00 MME: Austriacy ograli Serbię, ale stracili swoją gwiazdę
dzisiaj 00:00 Reprezentant Austrii i nowy piłkarz RB Lipsk ma złamaną nogę
dzisiaj 00:00 Kontuzja Holdera?! Australijczyk upadł i wycofał się z zawodów [PREMIERSHIP]
dzisiaj 00:00 Wielkie poświęcenie Duńczyków. Złamane kości to nie problem
dzisiaj 00:00 MME: Dobry początek obrońców tytułu. Niemcy ograli Danię
dzisiaj 00:00 Awans tak blisko
dzisiaj 23:19 Jakub A. odprowadzał Kristinę do szkoły. Nowe fakty ws. brutalnej zbrodni
dzisiaj 23:17 ​Ziobro ws. zabójstwa 10-latki: Podejrzany nie był wytypowany od początku
dzisiaj 23:17 Ziobro o morderstwie Kristiny z Mrowin: To było na zimno wykalkulowane
wczoraj 22:53 Kazimierz Marcinkiewicz: moja stalkerka zażądała od komornika, by zabrał mi rower
wczoraj 22:53 Ziobro: podejrzany zabójstwa 10-latki nie był wytypowany od początku
wczoraj 22:42 Santa Evita
wczoraj 22:42 Pazur Urugwaju
wczoraj 22:42 Koniec kapitalizmu
wczoraj 22:42 Dlaczego cała Argentyna nie miała prądu?
wczoraj 22:42 Wyniki losowania Lotto 17.06.2019 [Multi Multi, Mini Lotto, Kaskada, Super Szansa]
wczoraj 22:42 Ostatni "Twój Weekend" z pierwsz± nagrod± na festiwalu Cannes Lions! A to niejedyny polski akcent
wczoraj 22:42 Kulisy zatrzymania mordercy Kristiny. U ojca mê¿czyzny pojawi³ siê mê¿czyzna szukaj±cy psa
wczoraj 22:42 £ukasz Schreiber zamie¶ci³ wpis ze zmanipulowanymi s³owami Tuska. Teraz siê t³umaczy i przeprasza
wczoraj 22:42 Terlecki twierdzi, ¿e pos³owie Kukiz'15 chc± do PiS. "Zastanawiamy siê, czy podtrzymywaæ ich istnienie"
wczoraj 22:32 Dikanda i "Muzyka Czterech Stron Wschodu"
wczoraj 22:32 Krzysztof Zanussi: to łaska Boża, że mogę być artystą
wczoraj 22:32 Stanisław Karczewski gościem Trójki
wczoraj 22:24 Chorwacki bramkarz w Jagiellonii
wczoraj 22:21 Taśma, która powaliła na ziemię. Apel do GKSŻ
wczoraj 22:21 MŚ kobiet: Niemki i Hiszpanki zagrają w 1/8 finału
wczoraj 22:21 Gala EBL i EBLK: Czeki, statuetki i okładka rozdane
wczoraj 22:21 Nowy piłkarz Cracovii. Pasy sprowadziły van Amersfoorta
wczoraj 22:21 Reprezentant Austrii i nowy piłkarz RB Lipsk ma złamaną nogę
wczoraj 22:06 Myśliwce NATO przechwytują rosyjskie samoloty
wczoraj 22:06 Zmarł chory na raka orionista
wczoraj 21:47 Straż Graniczna dostała sportowe auta do pościgów. Jeździ nimi komendant
wczoraj 21:47 Minister zmanipulował słowa Donalda Tuska. "Wydały mi się prawdziwe"
wczoraj 21:47 Mrowiny. Ćwiąkalski: przyznanie się do winy podejrzanego nie zaskakuje
wczoraj 21:47 Morderca Kristiny wpadł m.in. dzięki znajomym rodziny. Dopytywali o "kuzyna"
wczoraj 21:39 ​Policja sprawdza sprawę zerwania tablicy z siedziby PO w Poznaniu
wczoraj 21:39 Niemcy: Zabójstwo polityka miało skrajnie prawicowe podłoże? Głos prokuratury
wczoraj 21:39 Próba porwania w Szczecinie? Nauczyciele ostrzegają rodziców
wczoraj 21:39 Wypadek na stacji kolejowej. Nie żyje mężczyzna. Potrącił go pociąg
wczoraj 21:39 Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Sąsiedzi Jakuba A. ujawniają historię jego rodziny
wczoraj 21:14 Dr Jacek Bartosiak: ulegliśmy wizji adopcji przez Zachód
wczoraj 21:14 Francja, Niemcy i Hiszpania podpisały umowę ws. budowy wspólnego myśliwca [GALERIA]
wczoraj 21:14 Lider SLD: mamy pewne problemy z partią Wiosna
wczoraj 21:14 Resort Ziobry nie pozwie krakowskich prawników za krytykę. Pozwu nie wykluczają jednak naukowcy
wczoraj 21:03 Szeryfów trzech
wczoraj 21:03 Bat na VAT
wczoraj 21:03 Hamowanie karuzeli
wczoraj 21:03 Tusk przed komisją, czyli polityczne zapotrzebowanie na aferę
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook