Psycholog wyjaśnia, dlaczego nie jemy wystarczającej ilości owoców i warzyw.

Jak powszechnie wiadomo, spożywanie owoców i warzyw może w znaczący sposób wpłynąć na poprawę naszego zdrowia. Zwiększenie świadomości dotyczącej prawidłowego odżywania, a także upowszechnianie wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości warzyw i owoców są efektem wielu programów i akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie zdrowia i żywienia. Jednak pomimo tak licznych działań wspierających i promujących wpływ właściwe skomponowanej diety na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wciąż nie wszyscy Polacy spożywają zalecane minimum 400 g warzyw i owoców dziennie – przeciętnie spożywamy ich zaledwie ok. 280 g.[1] Skąd wynika więc rozbieżność pomiędzy teorią, a codzienną praktyką?

 
Psycholog wyjaśnia, dlaczego nie jemy wystarczającej ilości owoców i warzyw.
W nowych wynikach badań opublikowanych w Nutrition Reviews[2] wskazano na kilka czynników przyczyniających się do ogólnokrajowego niewystarczającego spożycia owoców i warzyw, sugerując, że przyczyną tego zjawiska mogą być aspekty psychologiczne.
Autor badań dr David Benton, profesor psychologii, z Uniwersytetu w Swansea skomentował przytoczone wyniki: Dzięki kampaniom prozdrowotnym, przekazywanie konsumentom wiedzy jest proste. Trudniejszą są zmiany zachowania. Mimo tego, że wiele osób zna „zasadę 5 porcji”, w praktyce dla wielu z nich trudnością jest przełożenie zdobytej wiedzy na realną zmianę nawyków żywieniowych, bo nie są na to mentalnie gotowi. Podstawą każdej zmiany jest wiara we własne możliwości
Dr Benton wskazuje na czynniki psychospołeczne, które wpływają na spożycie owoców i warzyw jako efekt poczucia własnych możliwości i wiedzy, że spożywanie tych produktów pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Wyjaśnia, że wewnętrzna motywacja (lub możliwość wyboru) częściej powoduje pozytywne zachowania zdrowotne niż motywacja zewnętrzna (lub działania w celu akceptacji społecznej). Kiedy badamy powody niewystarczającego spożycia owoców i warzyw, wiele osób wskazuje jako przyczynę bariery, takie jak np.: czas przygotowania, dostępność czy cena warzyw i owoców. Jednak jak sugerują badania – nasze poczucie własnych możliwości, czyli nasze przekonanie, że możemy osiągnąć cel, jest decydującym czynnikiem w zwiększeniu konsumpcji owoców i warzyw. – dodaje dr Benton.
Zmieniając nasz sposób myślenia i koncentrując się na praktycznych rozwiązaniach, możemy pokonać te bariery. Na przykład spożywanie soku owocowego, w porównaniu do zjedzenia całego owocu, często wiąże się z poczuciem skuteczności w osiąganiu celu jakim jest wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców do diety, a tym samym częściej jest przyczyną długoterminowej zmiany diety. Włączenie soku owocowego do diety nie ma na celu zastąpienia nim owoców, ale może potencjalnie przyczynić się do zwiększenia konsumpcji owoców jako takich. Ponadto, warto także podkreślić, że w opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, podstawę stanowią warzywa i owoce, a jedną ich porcją może być właśnie szklanka soku, a w przypadku osób starszych nawet dwie szklanki[3]. – A jak pokazują wyniki badań, osoby pijące sok owocowy o 42% mają większe szanse na zrealizowanie założeń i spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie.[4] – podsumowuje dr Brenton.
Potwierdzeniem są wyniki badania opublikowane w Journal of Behavioural Medicine[5], w których oceniano wpływ poczucia własnej skuteczności w utrwalaniu zachowań mających wpływ na wzrost spożycia owoców i warzyw. W przedmiotowym badaniu uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – każdej z nich przekazano podstawową wiedzę z zakresu żywienia i zdrowia, z uwzględnieniem korzyści dla prawidłowego funkcjonowania organizmu wynikających ze zwiększenia spożycia owoców i warzyw. Dodatkowo, jedna grupa miała wziąć również udział w programie koncentrującym się na skuteczności w działaniu – zadaniem w ramach programu było np. zaplanowanie, kiedy i gdzie badani będą spożywać warzywa i owoce. Wyniki badania pokazały, że grupa, która została zaangażowana dodatkowo w program, wykazywała większą skłonność do spożywania posiłków i faktycznie konsumowała większe ilości owoców i warzyw w porównaniu z grupą, która nie była zaangażowana w dodatkowe zadanie.
Wskazówki dotyczące zwiększania skuteczności działania
Dr Benton radzi, w jaki sposób zwiększyć skuteczność w poprawie stylu życia na bardziej zdrowy:

· Wybieraj żywność, która nie sprawia ci trudności w konsumpcji. Spożywanie soku owocowego, w porównaniu do zjedzenia owocu, często wiąże się z poczuciem skuteczności w osiąganiu celu jakim jest wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców do diety, np. ze względu na to, że otwarcie kartonu czy butelki nie stanowi bariery dla większości osób. Jest to szybki i wygodny sposób na wprowadzenie 1 z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców. Śniadanie jest świetną okazją, by uzupełnić je o porcję zdrowia – dodaj do niego szklankę (200 ml) 100% soku owocowego i rozpocznij dzień z uśmiechem;

· Planując codzienne menu, pamiętaj o uwzględnieniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Pamiętaj, aby mieć w domu odpowiednią ilość owoców, warzyw i soków;

· Szukaj posiłków, których jedzenie sprawi Ci przyjemność i próbuj nowych dań, które ładnie wyglądają: np. wybierz mieszankę warzyw z sosem, który lubisz – może być pikantny, na bazie imbiru, pomidora lub cytrusów, najważniejsze by danie ci smakowało;

· Licz swoje owocowo-warzywne porcje, podobnie jak liczysz kroki. Próbując wykonywać rekomendowane 10 000 kroków dziennie, dlaczego miałbyś nie spróbować jeść 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia?

Wskazówki pomagające zrealizować rekomendacje dotyczące spożywania minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie
Szybkie tempo życia, wiele wyzwań i wciąż za krótka doba, to dla wielu osób dobra wymówka aby nie zwracać uwagi na dietę. Tymczasem, dbanie o zbilansowaną, zdrową dietę rodziny oraz spożywanie minimalnej rekomendowanej ilości warzyw i owoców dziennie wcale nie wymaga dodatkowego czasu, ani wysiłku, wystarczy dobra organizacja dnia i motywacja do zmiany – podsumowuje dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska dietetyk, Adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UJ Collegium Medicum.
 

2019-11-07 07:40
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 08:00 Hub Technologiczny Glovo w Polsce – gdzie, kiedy i kogo będzie potrzebował start-up?
dzisiaj 07:58 Enter Air publikuje wyniki za I kw. 2020 r.
dzisiaj 07:43 Gig economy jako remedium na niepewną przyszłość
dzisiaj 07:39 WEI APELUJE O ZMIANY W OBSZARZE PRAWA I SĄDOWNICTWA GOSPODARCZEGO W POLSCE
dzisiaj 07:30 Fracht FWO Polska poszerza skalę działalności w transporcie morskim
2020-08-08 12:08 Aplikacją w koronawirusa. Czy nasze dane są bezpieczne?
2020-08-08 12:05 Forum Odpowiedzialnego Biznesu partnerem międzynarodowego projektu „Upskill 4 Future”
2020-08-08 12:02 Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności? Kabotaż i cross-trade na nowych zasadach w 2022 roku.
2020-08-08 11:52 Wakacje pod znakiem urody. Zabiegi, które każdy może wykonać latem
2020-08-08 11:42 Czy Twój partner wie, jak towarzyszyć Ci w drodze na sam szczyt? Kiedy ostatnio „umierałaś” z rozkoszy?
2020-08-07 09:16 Wróblewski na start – ORLEN Team rozpoczyna mistrzostwa Polski w Rzeszowie
2020-08-07 09:15 100 dni Ruchu Polska 2050
2020-08-07 09:06 Konsumencie, tak możesz pomóc lokalnemu biznesowi w korona-kryzysie. „Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum” cz. 4
2020-08-07 09:05 Czy ustawa odorowa rozwiąże problemy mieszkańców wsi?
2020-08-07 09:04 Hub Technologiczny Glovo w Polsce – gdzie, kiedy i kogo będzie potrzebował start-up?
2020-08-07 08:59 Nowy raport KOROUN: niemowlęta najbardziej zagrożone meningokokami
2020-08-07 08:51 Bon turystyczny dostępny za pośrednictwem bankowości internetowej Banku Millennium
2020-08-06 08:08 Co trzecie dziecko na świecie jest zatrute ołowiem
2020-08-06 08:00 Jak rozwijać swoje przedsiębiorstwo transportowe w 2020 roku?
2020-08-06 07:58 Columbus Energy wchodzi z przełomową ofertą
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 09:15 Zaskakująca decyzja syna premiera Mazowieckiego!
dzisiaj 09:15 Janda: Ja nie chcę iść na emeryturę
dzisiaj 09:15 Dziwna reakcja Dudy na wygraną Tuska
dzisiaj 09:15 Poszła na imprezę z przyjaciółmi. Dzień później była martwa
dzisiaj 09:15 Ojciec skatował 3,5-miesięcznego synka!
dzisiaj 09:15 Na zwolnieniu z podatków emeryci zyskają więcej!
dzisiaj 09:15 Piotr Gliński: Obronimy polską kulturę
dzisiaj 09:15 Wybory na Białorusi. CKW: Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc.
dzisiaj 09:15 "Rz" ostrzega młodych: Uwaga na pracoholizm
dzisiaj 09:15 500 plus w formie bonu? Sondaż "Rzeczpospolitej"
dzisiaj 09:15 Zbigniew Ziobro zapowiada formalną odpowiedź na apel Dunji Mijatović
dzisiaj 09:15 Zajścia na Krakowskim Przedmieściu. Policja publikuje film
dzisiaj 09:15 Premier Morawiecki zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE w sprawie Białorusi
dzisiaj 09:11 "Ty zarazo lizbijska". Pos³anka Lewicy znalaz³a list na wycieraczce. S±siad kaza³ jej siê wynosiæ
dzisiaj 09:11 Protesty na Bia³orusi. Bielsat: Nie ¿yje co najmniej jedna osoba. Ofiara przyjecha³a z Polski
dzisiaj 09:11 Krwawa noc na Bia³orusi. Co z £ukaszenk±? "Rosja chcia³aby siê go ju¿ pozbyæ i przy³±czyæ Bia³oru¶"
dzisiaj 09:11 "Mamy dobre informacje". Unijna komisarz o terminie dostêpno¶ci szczepionki na koronawirusa
dzisiaj 09:11 Szczecin. Powa¿na awaria olbrzymiej karuzeli. Kilkadziesi±t osób uwiêzionych na du¿ej wysoko¶ci
dzisiaj 09:11 Szumowski o ok³adce "Sieci". "Kto¶ powinien siê zastanowiæ nad swoim zdrowiem psychicznym"
dzisiaj 09:11 Tragedia na kąpielisku. Matka weszła do wody po zabawkę córeczki i zmarła
dzisiaj 09:11 Super Express: Groźny wypadek Andrzeja Dudy na skuterze
dzisiaj 09:11 Wybory na Białorusi. Są wstępne wyniki podane przez CKW
dzisiaj 09:01 Czas wreszcie zejść z huśtawki
dzisiaj 09:01 Juniorzy dają nadzieję na lepsze czasy. Inwentarz olimpijski – badminton
dzisiaj 09:01 Czekają na mistrzostwa. Inwentarz olimpijski – tenis stołowy
dzisiaj 09:01 Czy świat się pomylił w sprawie Kapustki?
dzisiaj 09:01 Łukasz Kadziewicz: Koledzy mówią, że „Kadziowi” odbiło. No to zwariowałem!
dzisiaj 09:01 Jerzy Dudek: Format Final 8 sprzyja Bayernowi
dzisiaj 09:01 Co za rehabilitacja! Dzień po zawalonej końcówce zdobył 51 punktów
dzisiaj 09:01 120. urodziny Pucharu Davisa. Zaczęło się od szalonego pomysłu studentów
dzisiaj 08:58 Potencjalna korekta USD/PLN
dzisiaj 08:58 Prezes URE o cenach prądu i zmianach na rynku energii
dzisiaj 08:55 Nie lekceważmy zasad
dzisiaj 08:55 Andrzej Dera i Michał Szczerba gośćmi programu "Tłit"
dzisiaj 08:55 Wybory na Białorusi. Mateusz Morawiecki chce szczytu UE
dzisiaj 08:55 Horoskop tygodniowy na 10-16 sierpnia dla wszystkich znaków zodiaku. Co cię czeka w tym tygodniu?
dzisiaj 08:55 Koronawirus w Polsce. Dariusz Piontkowski o zbliżającym się powrocie do szkół
dzisiaj 08:55 Białoruś. Jest reakcja polskiego MSZ na sytuację po wyborach prezydenckich
dzisiaj 08:49 Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem
dzisiaj 08:44 Koronawirus. Przełom w opracowywaniu szczepionki. Unijna komisarz: mamy dobre informacje
dzisiaj 08:44 Starcia na Białorusi. Co wiemy do tej pory?
dzisiaj 08:44 Wybory na Białorusi. Są wstępne wyniki
dzisiaj 08:44 Czy Łukaszenko mógł wylecieć z Białorusi? W tej chwili tego nie wiadomo. Od wybuchu zamieszek nie zabrał publicznie głosu
dzisiaj 08:44 Białoruskie centrum "Wiasna": co najmniej jedna osoba zginęła w starciach z policją
dzisiaj 08:44 Oświadczenie MSZ w sprawie wydarzeń na Białorusi
dzisiaj 08:03 Sławomir Nowak straci polskie obywatelstwo?
dzisiaj 08:03 Nie ma pieniędzy na remonty kamienic
dzisiaj 08:03 Tak Damięcki rozkochuje w sobie Patrycję
dzisiaj 08:03 Clooney jedzie. Zobacz, jaki ma motor! FOTO
dzisiaj 08:03 Polskie czterdziestki w kostiumach kąpielowych
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook