Student znaczy dłużnik?

Niedawno rozpoczął się nowy rok akademicki. Dla części studentów to start kolejnego ważnego etapu w życiu, który zakłada również początek samodzielnego dysponowania własnymi finansami. A jak sobie radzą w tej kwestii młodzi-dorośli? Wydaje się, że nie najlepiej. Choć na przestrzeni ostatnich trzech lat, to w grupie wiekowej 18-24 lat, którą blisko w połowie stanowią żacy, przybyło najmniej niesolidnych dłużników, to jednak zadłużenie młodych Polaków stale rośnie. W 2016 r. co 25. osoba w tej grupie miała problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań, dziś już co 20. Osoby, które niedawno rozpoczęły dorosłe życie, są winne wierzycielom łącznie ponad 1 mld zł i w tym przypadku chodzi tylko o zaległy dług. Zadłużone są w sumie na kwotę ponad 8,6 mld zł[1]. Dlaczego, tak niefrasobliwe podchodzą do kwestii regulowania swoich należności? Odpowiada ekspert Intrum.

Student znaczy dłużnik?

Wkraczanie w dorosłość z długami to niestety standard

Według danych BIG InfoMonitor oraz BIK, rekordzistą jest 23-latek z przeterminowanym długiem wynoszącym 3,5 mln zł, ale osoba, która nie ukończyła 25. roku życia ma na swoim koncie średnio nieco ponad 7 tys. zaległego długu. Jak zaznacza Barbara Urban, ekspert Intrum, problemem nie jest kwota, ale wiek dłużników.

– W tym przypadku chodzi jedynie o przeterminowane zadłużenie, czyli niespłacane na czas raty kredytów, pożyczek czy nieopłacone rachunki. Całościowe zadłużenie młodych Polaków wynosi zdecydowanie więcej. Oznacza to, że niemała grupa dwudziestolatków w naszym kraju rozpoczyna dorosłe życie z długami. Kwota 7 tys. zaległego długu, która przypada średnio na jednego młodego dłużnika, może nie wydawać się astronomiczną kwotą, szczególnie w porównaniu do zadłużenia osób po 40. roku życia. Jednak należy pamiętać o tym, że osoby kończące studia albo jeszcze uczące się, zarabiają przeważnie mniej niż średnią krajową i nie mogą liczyć na zarobki swoich rodziców. Niektóre z nich w ogóle nie posiadają stałego zatrudnienia. Biorąc pod uwagę te fakty, wydaje się, że spłata zaciągniętych zobowiązań jest dla nich sporym wysiłkiem finansowym. Na obronę młodych dłużników można dodać, że to właśnie niskie pensje w połączeniu z wydatkami wiążącymi się z życiem na własnych rachunek, skłaniają właśnie do zadłużenia się – stwierdza Barbara Urban, Intrum.

Potwierdzają tę uwagę dane na temat źródła pochodzenia zaległego zadłużenia młodych Polaków.

Brak wiedzy w kwestii finansów przyczyną długów

Przeterminowane zadłużenie w kwocie ponad 1 mld zł rozkłada się niemal po równo na zaległości kredytowe i pozakredytowe (535 mln zł vs. 526 mln zł). Oznacza to, że osoby w wieku 18-24 lat nie tylko nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów i pożyczek, ale i z regularnym płaceniem rachunków oraz wywiązywaniem się z pozostałych zobowiązań finansowych. Jak wynika z danych zebranych przez BIG oraz BIK, 7 na 8 osób we wspomnianym wieku przyznaje, że wydaje więcej, niż może sobie na to pozwolić, a co 4 do życia ponad stan. Młodzi najpierw zapożyczają się, by sfinansować zakupy, na których ich nie stać (blisko 10 proc. osób do 24 roku życia traci miesięcznie ponad 1/5 swoich dochodów, kupując zbyt drogie rzeczy)[2]. Następnie wpadają w pułapkę finansową i korzystają z kart kredytowych lub zaciągają drobne kredyty czy pożyczki, by zdobyć pieniądze na podstawowe potrzeby. Można wnioskować z tego, że młodzi Polacy, studenci, doskonale zorientowani w świecie, korzystający e-bankowości i różnych produktów finansowych, nie posiadają elementarnej wiedzy na temat tego, jak powstaje dług i jakie są konsekwencje nadmiernego zadłużania się, które są szczególnie niebezpieczne na progu dorosłego życia.

 Powyższe dane znajdują także odzwierciedlenie w doświadczeniach Intrum, w naszych rozmowach z osobami zadłużonymi. Młodzi sami przyznają, że brakuje im odpowiedniej edukacji finansowej w kwestii finansów osobistych. Szkoła nie przekazuje wystarczających informacji. Dłużnicy nie mogą także zbytnio liczyć w tym temacie na swoich rodziców, którzy sami zmagają się z długami. Co więcej, młodzi powtarzają problemy dorosłych. Najlepszym tego przykładem jest

fakt, że najwięcej młodych dłużników zamieszkuje województwo dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie, skąd pochodzą rekordziści – dłużnicy ze starszych grup wiekowych. W dodatku, osoby między 18, a 24 rokiem życia nie wiedzą, że problemy finansowe już w tak wczesnym wieku, mogą rzutować na całe dorosłe życie – zaznacza Barbara Urban, ekspert Intrum i dodaje, że nie chodzi tylko o wyrabianie w sobie złych nawyków finansowych, które mogą mieć swoje skutki w przyszłości.

Niektórzy dość niefrasobliwie podchodzą do swoich zobowiązań finansowych. Młodym-dorosłym wydaje się, że jedna nieopłacona rata za zakupy nie będzie stanowić problemu. Jednak taka zaległość czy nawet nieuiszczona kara za jazdę bez biletu komunikacją miejską po kilku latach może wzrosnąć do pokaźnej sumy. Można się również spodziewać, że wcześniej czy później wierzyciel upomni się o swoje pieniądze i umieści niepłacącego na czarnej liście dłużników. –Ten z kolei dowie się o tym momencie, kiedy będzie chciał zaciągnąć np. kredyt na rozwój własnej działalności, na zakup mieszkania czy samochodu lub, gdy wierzyciel poprosi firmę windykacyjną o pomoc w odzyskaniu swoich pieniędzy, co będzie niemiłym zaskoczeniem. Zaległe długi, których dopuściliśmy się w wieku 20 lat, mogą skutecznie pokrzyżować nasze „dorosłe” plany na kolejnych etapach życia  dodaje Barbara Urban, ekspert Intrum.

Przybędzie młodych dłużników?

Biorąc pod uwagę fakt, że rośnie przeterminowane zadłużenie młodych Polaków oraz ich podejście do spłacania zaciągniętych zobowiązań, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie przybędzie niesolidnych dłużników. Już ponad 600 tys. osób w wieku 18 - 24 lat (blisko co 5 osoba z tej grupy wiekowej) spłaca jakieś zobowiązanie (w sumie jest to 1,1 mln różnych kredytów i pożyczek!), a łączna ich suma wynosi 8,61 mld zł. Na jednego zadłużonego przypada prawie 7 800 zł długu.

Wśród wszystkich zobowiązań największą grupę, bo prawie 70 proc. stanowią kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i ratalne), co dodatkowo potwierdza spostrzeżenie, że młodzi żyją ponad stan i kupują rzeczy, na które po prostu nie jest ich stać. Dalej na liście znalazło się korzystanie z limitów na koncie (blisko 21 proc.) i kart kredytowych (ponad 12 proc.). Ciekawa kwestia dotyczy kredytów hipotecznych. Stanowią one jedynie 1,4 proc. wszystkich spłacanych długów, ale jeżeli chodzi o wartość, to przodują - 2,7 mld zł, co stanowi ponad 1/3 długu, jaki pozostaje osobom w wieku 18-24 lat do spłaty. Te dane nie powinny dziwić, bo kredyty mieszkaniowe udzielane są na zdecydowanie wyższe kwoty, niż np. te gotówkowe. – W grupie wiekowej do 25. roku życia znajdują się osoby, które już poważnie myślą o swojej przyszłości i zaciągają kredyty hipoteczne na zakup pierwszego mieszkania w życiu. Takie zobowiązanie wpływa na łączną wysokość długów, a potem odpowiada za spore problemy finansowe, kiedy zobowiązanie przestaje być regularnie spłacane – wyjaśnia Barbara Urban, ekspert Intrum.

[1]Źródłem danych prezentowanych w tekście jest Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biuro Informacji Kredytowej.

[2] Quality Watch dla BIG InfoMonitor.


2019-11-08 07:54
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
2020-05-23 10:01 #Bezpieczniwpracy – czyli jak dostosować funkcjonowanie firmy do nowych wymogów bezpieczeństwa?
2020-05-23 09:53 Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości (VHR) z kazachskich satelitów dostępne na platformie CREODIAS
2020-05-23 09:52 Colliers sygnatariuszem Karty Różnorodności
2020-05-23 09:50 FOXY WSPIERA UNICEF W WALCE Z KORONAWIRUSEM
2020-05-23 09:49 Fracht FWO Polska z Klubem Przyjaciół K.I.D.S wspiera działania na rzecz tworzenia dziecięcych szpitali przyszłości
2020-05-23 09:38 Dzień Różnorodności Biologicznej. Sprawdź, dlaczego należy dbać o każdy gatunek
2020-05-22 09:31 Zawodnicy ORLEN Team i Grupy Sportowej ORLEN zmierzą się z esportowcami i kibicami w wirtualnym wyścigu
2020-05-22 09:28 W czasie pandemii #BiznesReagujeOdpowiedzialnie. Rozmowy z prezeską IKEA Retail Polska oraz dyrektor wykonawczą BNP Paribas Bank Polska
2020-05-22 09:22 Galeria Łódzka z apetytem na normalność
2020-05-22 09:20 GEFCO i AUTO1.com rozwijają logistykę samochodów używanych
2020-05-22 09:19 Colliers z nową usługą dla firm wracających do biur
2020-05-22 09:15 Dziedziczenie długów – co zrobić, żeby długi rodziców nie przeszły na dzieci
2020-05-22 09:14 Elastyczność i patriotyczne współdziałanie, czyli logistyka w dobie koronawirusa
2020-05-22 09:05 Bank Millennium udostępnia kolejny bank w ramach usługi inicjowania płatności z innego banku
2020-05-22 08:56 Składowanie odpadów nie musi być niebezpieczne. Instalacje nowej generacji w pełni chronią środowisko
2020-05-22 08:50 Bank Millennium - Mariusz Gromada analizuje dane o COVID #12
2020-05-21 09:25 Zatory płatnicze w MŚP – były, są i będą?
2020-05-21 09:17 Nowy Spot Szymona Hołowni podkreśla wagę solidarności społecznej
2020-05-21 09:13 Koncert w czasach zarazy, czyli jak pandemia zmieniła nasz sposób obcowania z kulturą.
2020-05-21 09:07 Colliers International przejmuje w zarządzanie Biura przy Willi
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 08:43 Horoskop tygodniowy na 25-31 maja dla wszystkich znaków zodiaku. Co cię czeka w tym tygodniu?
dzisiaj 08:43 Maseczki z Chin i Ministerstwo Zdrowia. Prokuratura rozszerza śledztwo
dzisiaj 08:43 Powrót do szkół. Dariusz Piontkowski o łączeniu dwóch form edukacji
dzisiaj 08:43 Włodzimierz Czarzasty gościem programu "Tłit"
dzisiaj 08:43 Maseczki niedługo niepotrzebne? Minister zdrowia Łukasz Szumowski ujawnia plany rządu
dzisiaj 08:38 "Super Express": Bliska współpracownica Kaczyńskiego odchodzi
dzisiaj 08:38 Koronawirus we Włoszech. Otwierają się siłownie i baseny
dzisiaj 08:38 Minister zdrowia: Dzisiaj lub jutro decyzja w sprawie maseczek
dzisiaj 08:32 Prokuratura bada sprawę felernych maseczek kupionych przez Ministerstwo Zdrowia, KGHM i WOŚP
dzisiaj 08:32 Mniej pieniędzy na zielone inwestycje. "Te, które już się rozpoczęły, będą kontynuowane"
dzisiaj 08:32 Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek na ulicach
dzisiaj 08:32 Podlaskie: 15-letni motorowerzysta zginął w wypadku. Drugi nastolatek ranny
dzisiaj 08:32 S. Małgorzata Borkowska OSB: kto zgrzeszył, on czy jego rodzice?
dzisiaj 08:32 Rafał Trzaskowski: najpierw trzeba odbić urząd prezydenta, a później rząd
dzisiaj 08:32 Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek na ulicach
dzisiaj 08:16 Zaczepił go bezdomny, jak zareagował Hołownia? Na jaw wyszedł zdumiewający fakt!
dzisiaj 08:11 Koronawirus na strajku przedsiębiorców? Policja: Jeden z zatrzymanych ma objawy
dzisiaj 08:02 Maciej Rybus zmieni klub? Polak w orbicie zainteresowań tureckiego giganta
dzisiaj 07:53 W Polsce z gwiazdami
dzisiaj 07:53 W Śląsku będą warianty zastępcze
dzisiaj 07:53 W nieznane z wiarą i pokorą
dzisiaj 07:53 Umowa dla Karbownika warta miliony
dzisiaj 07:53 Wielka rywalizacja u mistrza
dzisiaj 07:53 Gladiator w zawieszeniu. Gdzie trafi Sićko?
dzisiaj 07:53 Kopalnie porażone koronawirusem
dzisiaj 07:53 Zarządzający stawiają na zwyżki złota i miedzi. Ropa pod presją
dzisiaj 07:53 Kryzys w sektorze drobiarskim
dzisiaj 07:47 Spada poparcie dla Andrzeja Dudy. Rafa³ Trzaskowski w drugiej turze, reszta daleko w tyle [SONDA¯]
dzisiaj 07:40 Koronawirus w Polsce i na świecie. Amerykanie luzują obostrzenia [relacja - 25 maja]
dzisiaj 07:40 Jacek Kurski w zarządzie TVP. Moment jego powrotu jest nieprzypadkowy?
dzisiaj 07:35 Są wyniki kontroli CBA ws. projektu "Wirtualna sala sądowa"
dzisiaj 07:35 "Rzeczpospolita": Sprawa maseczek. Śledztwo się rozszerza
dzisiaj 07:35 Koronawirus. Brazylia nowym epicentrum epidemii
dzisiaj 07:35 "Rzeczpospolita": Nowy wyborczy plan PiS
dzisiaj 07:35 Rafał Trzaskowski dla "Rz": Najpierw trzeba odbić urząd prezydenta, a później rząd
dzisiaj 07:29 Od dziś w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III
dzisiaj 07:29 Horoskop dzienny na poniedziałek 25 maja 2020 roku
dzisiaj 07:29 Koronawirus w Polsce i na świecie. Dziś dzieci z klas I-III wracają do szkół [RELACJA NA ŻYWO]
dzisiaj 07:29 Szumowski: drugiego lockdownu nie da się zrobić
dzisiaj 07:29 Onet Rano - 25.05
dzisiaj 07:29 Wydatki na kler ukryte przez rząd
dzisiaj 07:08 Deszcz i burze nie odpuszczą. Dziś niespokojnie w całym kraju
dzisiaj 06:59 72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
dzisiaj 06:50 Mecz, który dał mi nieśmiertelność
dzisiaj 06:50 Jurajscy Rycerze się zbroją
dzisiaj 06:50 Dla Lewandowskiego terminarz nie ma znaczenia
dzisiaj 06:50 Winiarski: Rok 2006 był przełomowy
dzisiaj 06:50 Vrdoljak: Legię zweryfikują puchary
dzisiaj 06:50 Chcą w Tokio zadziwić świat przed emeryturą
dzisiaj 06:50 Ranking „PS"" mistrzowie świata rządzą
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook