Wakacyjny poradnik cz. I – czyli co należy wiedzieć o ubezpieczeniach turystycznych w 2019 r. i nie tylko

680 tys. zł – tyle zapłaciłby pewien Polak za koszty leczenia za granicą podczas letniego wyjazdu. Mężczyzna przebywający na wakacjach na Majorce wymagał nagłej hospitalizacji i przeprowadzenia dwóch operacji ratujących mu życie. Gdyby nie fakt, że pacjent był ubezpieczony, jego urlop byłby najdroższą wyprawą w jego życiu i obciążeniem finansowym na wiele lat. Na szczęście, coraz częściej decydujemy się za zakup ubezpieczenia turystycznego. W zeszłym roku zdecydowało się na to blisko 75 proc. wyjeżdżających.[1] Na jakie polisy wakacyjne zwrócić uwagę, aby czuć się bezpiecznie? Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) radzą, które ubezpieczenie sprawdzi się najlepiej, kiedy będziemy przebywać poza Polską, a które warto wykupić, jeżeli decydujemy się na wypoczynek w kraju.

Wakacyjny poradnik cz. I – czyli co należy wiedzieć o ubezpieczeniach turystycznych w 2019 r. i nie tylko

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony – to powiedzenie sprawdza się szczególnie podczas wakacji. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się stanie podczas wyjazdu, a wypadki i problemy ze zdrowiem podczas urlopu mogą zepsuć nawet najlepszy wyjazd. Właściwie dobrane ubezpieczenie nie tylko uchroni nas przed ogromnymi rachunkami za leczenie, ale także pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu. Jakie ubezpieczenie warto wybrać, aby mieć spokojną głowę? Wybór jest naprawdę duży – wszystko jednak zależy od naszych potrzeb, wymagań oraz charakteru wyjazdu. Inna ochrona przyda nam się, kiedy będziemy podróżować w Polsce, a inna, jeżeli wybieramy się na wakacje do jednego z europejskich krajów. Na typowo turystyczny wyjazd połączony z odpoczynkiem lub zwiedzaniem zazwyczaj wystarczy nam standardowe ubezpieczenie. Jeśli jednak jesteśmy wielbicielami sportów ekstremalnych, warto zakupić szerszy zakres polisy. Jak i co warto ubezpieczyć przed wakacyjną podróżą?

„Zwykła” polisa nie zawsze wystarczy

Jeżeli spędzamy wakacje poza Polską, standardowa polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia, czyli wydatki związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą (leczenie ambulatoryjne, hospitalizację, koszty leków czy transport powrotny do Polski). Suma ubezpieczenia na terenie krajów europejskich nie powinna być niższa niż 20 tys. euro, a poza Europą wynosić od 40 tys. euro. – Taka kwota pozwoli na pokrycie kosztów niezbędnej opieki medycznej i ewentualnego leczenia. Podczas wakacyjnych wyjazdów znajdujemy się często w strefach przygranicznych, zwłaszcza w górach. Jeśli coś nam się stanie po drugiej stronie granicy, to za koszty ratownictwa będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, chyba, że posiadamy ubezpieczenie, które chroni nas nie tylko na terenie kraju, ale i również w strefie przygranicznej – do 30 km w głąb lądu – zaznacza Maciej Kowalkowski, ekspert ZFPF, Expander.

Urlopowicze często są przekonani, że wystarczającą ochronę za granicą zagwarantuje im EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona co prawda pokrycie kosztów leczenia w Europie, ale tylko w takim zakresie, w jakim przysługuje to w danym państwie ze środków publicznych. Należy również zaznaczyć, że wielu europejskich krajach pobyt w szpitalu czy specjalistyczne konsultacje lekarskie są dodatkowo płatne. W przypadku, gdy potrzebna będzie akcja ratunkowa np. z użyciem helikoptera, w większości państw karta EKUZ nie zadziała, a nas czekają opłaty za przelot z miejsca wypadku do szpitala w wysokości nawet 18 tys. zł. Najdroższą pomoc udzielona Polakowi w czasie wakacji kosztowała aż 250 tys. zł, a były to koszty związane z hospitalizacją, operacją, rehabilitacją i transportem do Polski.[2] Ubezpieczenie turystyczne jest więc dobrym uzupełnieniem ochrony przysługującej w ramach EKUZ.

Co w takim razie z ubezpieczeniem turystycznym na terenie kraju? – Przeważają większość z nas jest ubezpieczona, ponieważ pracodawcy odprowadzają za nas składki na ubezpieczenie zdrowotne. Możemy więc skorzystać z publicznych placówek medycznych w razie jakiegokolwiek wypadku, który miał miejsce w Polsce. Wydaje nam się, że to wystarczy i nie myślimy o dodatkowych świadczeniach. Często zapominamy jednak o tym, że kontakt z lekarzem na NFZ może być podczas wakacji utrudniony, a wtedy pomocy udzieli nam jedynie lekarz praktykujący prywatnie. Ubezpieczenie wakacyjne pokryje taki koszt, jak również ewentualną późniejszą konieczność kosztownej rehabilitacji. Taki wakacyjny wypadek może uniemożliwić nam potem pracę, a tym samym narazić nas na straty finansowe. Dzięki świadczeniu wypłaconemu z ubezpieczenia zdobędziemy dodatkowe środki na życie – mówi Maciej Kowalkowski, ekspert ZFPF, Expander.

Co warto wiedzieć o dodatkowym ubezpieczeniu?

Oprócz polisy pokrywającej koszty leczenia, kolejnym zabezpieczeniem może być tzw. NNW, czyli  ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, wypłacane w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jest także pomoc finansowa dla naszych bliskich – odszkodowanie zostanie wypłacone nie tylko w razie niefortunnego zdarzenia, ale również w razie naszej śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku. NNW może występować jako samodzielna polisa lub dodatek do innego ubezpieczenia np. turystycznego.

Jeśli podczas urlopu planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne, doskonałym rozwiązaniem może być dla nas dodatkowe ubezpieczenie na właśnie tego typu aktywności. Zdaniem Leszka Zięby, eksperta ZFPF, mFinanse, wykupienie dodatkowej polisy NNW powinno się rozważyć szczególnie wtedy, gdy planujemy aktywny wypoczynek. – Spływ kajakowy z rodziną, nurkowanie czy wędrówka po górach to świetne sposoby na spędzanie wolnego czasu, ale także ryzyko urazów, podtopień czy upadków. Nawet, jeśli nasze dzieci posiadają polisę szkolną, a my grupową, należy się dobrze przyjrzeć zakresie ochrony. Może się zdarzyć, że nasza obecna, podstawowa polisa NNW nie obejmuje urazów powstałych na skutek amatorskiego i wyczynowego uprawiania sportów. Przed wyjazdem, powinno się więc sprawdzić, w jakim zakresie i na jak wysoką sumę chroni nas wykupione ubezpieczenie – dodaje Leszek Zięba.

O co jeszcze możemy rozszerzyć nasze ubezpieczenie? Warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia naszego bagażu lub sprzętu sportowego. Możemy wtedy liczyć na zwrot kosztów za utracony lub zniszczony dobytek, a w przypadku zagubienia bagażu, również na pomoc ubezpieczyciela w jego odzyskaniu.

Z OC także na wakacje 

Na wakacyjnym wyjeździe nie zawsze możemy przewidzieć jakie wypadki i szkody możemy nieumyślnie wyrządzić innym. Dobrym pomysłem jest więc posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). – Jest to tzw. zwrot za spowodowane szkody np. jeśli zniszczymy aparat fotograficzny czy sprzęt sportowy lub z naszej winy ktoś dozna obrażeń ciała, ubezpieczenie pokryje koszty zadośćuczynienia. Może to być jednorazowa wypłata lub renta. OC obejmuje także takie przypadki jak zepsuty urlop np. po uszkodzeniu sprzętu narciarskiego czy wypłata odszkodowania za czas, w którym poszkodowana osoba nie mogła pracować z powodu urazów, które spowodowaliśmy. Warto sprawdzić, czy już nie posiadamy takiego ubezpieczenia - OC może być np. dodatkiem do polisy na życie – komentuje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Kolejnym rozszerzeniem naszego ubezpieczenia turystycznego może być zwrot kosztów w razie rezygnacji z wyjazdu. Taka polisa może okazać się przydatnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku zarezerwowania wakacji z dużym wyprzedzeniem lub podróżowania z dziećmi. Każda firma ubezpieczeniowa, która oferuje taką opcję pokrywa koszt rezygnacji z imprezy turystycznej, biletu lotniczego bądź rezerwacji noclegu w hotelu w całości bądź częściowo. Warto więc zabezpieczyć się i od razu kupić polisę chroniącą przed niespodziewanymi zdarzeniami, które mogą uniemożliwić nam wyjazd z przyczyn losowych, np. choroby, wypadku, kradzieży paszportu czy utraty pracy. Rezygnacja z wyjazdu musi być jednak uzasadniona – musimy przedstawić (udokumentowany) powód, dlaczego nie możemy odbyć podróży.

Zakup polisy przez Internet?

Ubezpieczenia na wakacje mają przewagę nad innymi ubezpieczeniami, np. polisami na życie, ponieważ te pierwsze możemy wykupić online, a niektóre z nich nawet wtedy, kiedy jesteśmy już na wyjeździe. W Internecie możemy teraz wygodnie kupić nie tylko polisy podróżne, ale także ubezpieczyć sprzęt – nie wymaga to dodatkowych umów, a decyzję możemy podjąć w dowolnym momencie. Zazwyczaj są to proste ubezpieczenia, którym brakuje dodatkowych produktów proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe i pośredników. – W niektórych wypadkach wykupienie ubezpieczenia wiąże się z przygotowaniem przez agenta indywidualnej oferty. Podczas, gdy jedni cenią sobie możliwość zakupu ubezpieczenie turystycznego wygodnie, online, nawet na kilka godzin przez wyjazdem, inna grupa konsumentów, nie chce zmieniać swoich nawyków zakupowych i ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem. Nie chcą tak ważnej kwestii, jaką jest wybór ochrony dla siebie i swojej rodziny podejmować bez konsultacji z ekspertem, dlatego po ubezpieczenie udają się do pośrednika. – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

 

[1] Dane: Mondial Assistance, 2018

[2] J.w.


2019-07-11 07:15
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 11:47 Akcja Mural – został już niecały miesiąc!
wczoraj 11:39 Jesienna edycja festiwalu Veganmania – już w niedzielę w Warszawie
wczoraj 11:37 Kolejny kwartał, kolejny rekord w sprzedaży hipotek przez pośredników ZFPF. Branża pośrednictwa finansowego w III kw. 2019 r.
wczoraj 11:33 Pakiet mobilności w trilogu. Co warto wiedzieć?
wczoraj 11:31 Ruszyła tabelka świątecznych marzeń dzieci z domów dziecka – pomóżmy im przeżyć niezapomniane chwile!
wczoraj 11:27 Zdrowie w twoich rękach – jak zadbać o kondycję z kampanią #MoveBetter
wczoraj 10:52 Zakredytowani Polacy
wczoraj 06:50 Czym jest dobra reputacja przewoźnika?
2019-11-20 09:59 Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce inwestują w działania proekologiczne
2019-11-20 09:33 Kto może uratować życie na drodze?
2019-11-19 09:07 Nowe narzędzie autoryzacji transakcji dla klientów Bankowości Przedsiębiorstw Banku Millennium z wykorzystaniem technologii Cronto
2019-11-19 08:54 Cyfrowe zmęczenie oczu – czyli jak właściwie korzystać z technologii?
2019-11-19 08:51 Praca u Polaka – czy to obciach?
2019-11-18 09:13 Śniadania na 100% z dżemami Łowicz
2019-11-18 09:06 AR Packaging nowym właścicielem Colorpack GmbH, największego akcjonariusza BSC Drukarni Opakowań
2019-11-18 08:54 Selgros Cash&Carry całkowicie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi i wprowadza bogaty asortyment elementów świeżych ryb
2019-11-16 07:04 Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła rynków
2019-11-16 07:03 CloudFerro z kontraktem dla niemieckiej agencji kosmicznej
2019-11-16 07:01 Niestabilna sytuacja w UK, złoto nadal mocne
2019-11-16 07:00 Rynek dyskontuje „mid-cycle slow down”
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 01:41 Posłanka do marszałek: "trzeba anulować, bo my przegramy". Lewica już zapowiada donos do prokuratury
dzisiaj 01:34 Zamieszanie w Sejmie wokół wyboru członków KRS. Lewica zawiadomi prokuraturę
dzisiaj 01:34 Zamieszanie w Sejmie wokół wyboru członków KRS. Lewica zawiadomi prokuraturę
dzisiaj 01:34 Co wydarzyło się w Sejmie? 13. emerytura, podniesienie akcyzy, wybór członków TS, KRS, TK
dzisiaj 00:38 Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina sędziami TK. Posłowie krzyczą "hańba"
dzisiaj 00:38 Sejm. Opozycja składa wniosek o ponowne głosowanie ws. wyboru sędziów TK
dzisiaj 00:38 Zamieszki w Boliwii, policja zaatakowała uczestników pogrzebu
dzisiaj 00:38 Piotrowicz, Pawłowicz i Stelina wybrani na sędziów Trybunału Konstytucyjnego
dzisiaj 00:31 Sejm wybrał nowych członków KRS. Wszyscy z PiS
dzisiaj 23:38 Europoseł PiS niczym karateka. Tak próbował wyważyć drzwi w PE [WIDEO]
dzisiaj 23:38 Pawłowicz, Piotrowicz i Stelina sędziami TK. Sejm wybrał głosami PiS. "Hańba"
dzisiaj 23:35 Parlament Europejski. Europoseł PiS kopie w drzwi. Potem się tłumaczy
dzisiaj 23:35 Gorąca debata w Sejmie. Posłowie krzyczą "hańba". Marszałek ogłasza przerwę
dzisiaj 23:35 Sejm. Posłowie zagłosowali ws. kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego
dzisiaj 23:35 Donald Tusk krytycznie o Trumpie: Ma nadzieję, że Unia Europejska się posypie
dzisiaj 23:35 Sejm wybrał skład Trybunału Stanu
dzisiaj 23:35 Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina sędziami Trybunału Konstytucyjnego
dzisiaj 23:28 Książka Zychowicza wyrzucona z konkursu, bo została "zbyt późno wydana"? REBIS zaprzecza w liście do Adama Bodnara
dzisiaj 23:28 Sejm powołał nowych członków Trybunału Stanu
dzisiaj 23:28 Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego
dzisiaj 23:28 Paw³owicz, Piotrowicz i Stelina sêdziami Trybuna³u Konstytucyjnego. Sejm zdecydowa³ po burzliwych obradach
dzisiaj 23:25 "Doktor Sen" Mike'a Flanagana. Ł. Adamski: film namaszczony przez Stephena Kinga
dzisiaj 23:23 Cucine Lube Mateusza Bieńka wciąż niepokonany w Serie A
dzisiaj 23:22 Zmiany odroczone w czasie
wczoraj 22:35 Pedofil z Gdańska stanie przed sądem. Molestował dzieci przez 16 lat
wczoraj 22:32 List Patryka Jakiego w Europarlamencie. "Okropnie napisany"
wczoraj 22:32 Wyniki Lotto 21.11.2019 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa
wczoraj 22:32 Getin Noble Bank pod kreską
wczoraj 22:32 Skąd pieniądze na 13. emeryturę? Sejm zadecydował
wczoraj 22:32 TVP zmienia lokalizację swojego sylwestra
wczoraj 22:32 Sejm: 10-proc. podwyżka akcyzy uchwalona
wczoraj 22:25 Sejm przegłosował ustawę o finansowaniu 13. emerytur
wczoraj 22:25 Sejm podwyższył akcyzę na alkohol i papierosy
wczoraj 22:25 Hartwich podczas debaty o Funduszu Solidarno¶ciowym zwróci³a siê do Kaczyñskiego. Szef PiS zdziwiony
wczoraj 22:25 TU-154M nr 102 przejêty przez Prokuraturê Krajow±. Cz³onkowie Podkomisji Smoleñskiej go zniszczyli
wczoraj 21:32 Konie biegają przez ekspresową S8. Zagrożenie dla kierowców, zwierzęta są ranne
wczoraj 21:32 W tym mieszkaniu radio grało bez przerwy od 3 lat. Prawda była makabryczna
wczoraj 21:29 Szef SLD: W piątek odbędzie się bardzo poważne spotkanie
wczoraj 21:29 Wielka Brytania krytykuje Izrael za "szkodliwe osadnictwo"
wczoraj 21:29 Premier Izraela oskarża policję i prokuraturę o zamach stanu
wczoraj 21:29 "Ani w Polsce, ani na Litwie żadna 'śmierć mózgu' się nie zdarzyła"
wczoraj 21:22 „Budżet nie przewiduje innej możliwości”. Jak w przedwojennej Polsce wykonywano karę śmierci?
wczoraj 21:22 TVP przenosi sylwestrowy koncert spod Wielkiej Krokwi
wczoraj 21:22 Europejska Partia Ludowa w kryzysie [KOMENTARZ]
wczoraj 21:22 Prognoza d³ugoterminowa na zimê. Kiedy spadnie ¶nieg? IMGW: "Nie bêdzie bestii ze wschodu"
wczoraj 21:22 Wyniki losowania Lotto 21.11.2019 [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa]
wczoraj 21:19 Nowy raport OECD ws. PKB. "Wzrost gospodarczy będzie solidny"
wczoraj 21:19 PŚ w skokach. Polacy w pełnej gotowości na Wisłę. Doleżal: idziemy w dobrym kierunku
wczoraj 21:17 Szwajcarski strażak z Dortmundu w kłopotach
wczoraj 21:14 Weekendowe problemy na drogach
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook