Wakacyjny poradnik cz. II – czyli kiedy i gdzie wymienić złotówki na inną walutę

Upragniony wyjazd na wakacje za granicę zbliża się wielkimi krokami. Wycieczka dawno opłacona, bilety lotnicze zarezerwowane, lista miejsc, które odwiedzimy także zrobiona. Czy to wszystko? Warto również pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy płacić na urlopie. Gotówką? Podobno nie do końca bezpiecznie jest ją ze sobą zabierać. Jednak czasami jesteśmy do tego zmuszeni, gdy w grę nie wchodzą inne formy płatności. Tak się może zdarzyć, gdy wybieramy się w rejony, w których płatność kartą jest nadal mało popularna. Nie zapłacimy także przy pomocy naszego smartfona i innych nowoczesnych metod np. na straganach czy targach, których w miejscach turystycznych nie brakuje. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie wakacji bez zabrania ze sobą banknotów w portfelu. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, jak wymieniać złotówki na inne waluty, by było to bezpieczne i nie kosztowało nas fortuny.

Wakacyjny poradnik cz. II – czyli kiedy i gdzie wymienić złotówki na inną walutę

Kiedy zabrać ze sobą gotówkę na wakacje?

– Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, gdzie wybieramy się na wakacje. Jeżeli poruszamy się po Europie, po strefie euro, mamy do wyboru więcej opcji niż tylko zabranie ze sobą gotówki. Jednak, gdy wybieramy się do mniej turystycznie popularnego miejsca, dodatkowo słabo rozwiniętego pod względem nowoczesnych form płatności, (np. mała liczba bankomatów lub obsługiwany tylko jeden rodzaj kart), to jedyną pewną opcją właściwie pozostaje płacenie gotówką – podpowiada Marcin Tarasow, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Ale czy to jedyny argument za zabraniem ze sobą w podróż gotówki? Może okazać się, że w trakcie wakacji spędzanych nawet w krajach rozwiniętych, np. na zachodzie lub południu Europy, będą miały miejsce sytuacje, w których zapłacimy wyłącznie gotówką. Taki momentami są np. zakupy robione na targu, płatność za przejazd taksówką czy opłacenie biletu za wstęp do zwiedzania jakiegoś zabytku, itp. Mając tego świadomość, stajemy przed decyzją, gdzie wymienić walutę i czy zrobić to jeszcze w Polsce, przed wyjazdem, czy już w miejscu docelowym.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Na początek warto wiedzieć, że złotówki na inną walutę wymienimy w banku, w kantorze tradycyjnym oraz w tym internetowym. Ważne jest także znać takie pojęcie, jak spread walutowy. Jest to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Im spread jest większy, tym mniej korzystne jest dla nas nabycie obcej waluty.

– W przypadku tabel bankowych, może on wynosić nawet kilkanaście groszy, czyli niemało, co będzie mieć znaczenie, jeżeli chcemy wymienić większą sumę. W przypadku kantorów, wysokość spreadu będzie się różnić w zależności od konkretnych punktów. Najdrożej wymienimy walutę na tzw. ostatnią chwilę przed wylotem z kraju, w kantorach znajdujących się na lotniskach. W takich miejscach wysokimi cenami kursu walut właściciele kantorów rekompensują sobie wysokie stawki, które płacą, chociażby za czynsz. Dlatego o wymianie złotówek w kantorze warto pomyśleć przynajmniej na kilka dni przed podróżą, aby mieć czas poszukać w naszym miejscu zamieszkania tego punktu, w którym dokonamy transakcji na jak najlepszych warunkach – zaznacza Marcina Tarasow, ekspert ZFPF, Alex T. Great. 

Kantory internetowe – czy to bezpieczne?

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się tzw. internetowe kantory, czyli platformy, na których dokonamy wymiany walut wygodnie online. Czy to bezpieczne rozwiązanie i na czym ono polega?

 – Jeżeli właściciel internetowego kantora działa legalnie i w dodatku współpracuje z bankiem lub najlepiej z kilkoma, to transakcje w nim dokonywane są bezpieczne. W dodatku, to, co wyróżnia wymianę walut online spośród innych rodzajów handlu internetowego, to konieczność raportowania podejrzanych operacji finansowych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Należy również dodać, że kantory online, którym zależy na zapewnieniu jak największej wiarygodności i bezpieczeństwa swoim klientom, starają się o przyznanie krajowej licencji instytucji płatniczej wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. To potwierdzenie, że sposób działania takiego podmiotu jak kantor walut online może być poddane weryfikacji, oraz że każdy taki podmiot jest zobowiązany do regularnego raportowania do KNF. Trwają także prace nad tym, aby działalność internetowych platform wymiany walut została uregulowana prawnie i podlegała ustawie o usługach płatniczych – tłumaczy Ewa Kozłowska, ekspert ZFPFGold Finance.

Korzystanie z internetowych kantorów przeważnie opłaca się bardziej niż z tych „tradycyjnych”. Na takich platformach mamy do czynienia z niższym kursem walut i mniejszym spreadem na poziomie poniżej 1 proc., ponieważ cała transakcja odbywa się online, nie zawiera marż nakładanych przez właścicieli kantorów stacjonarnych czy banki, które potrafią być bardzo wysokie, tylko niewielką prowizję dla serwisu.

Aby wymienić złotówki na inną walutę online, musimy posiadać dwa konta: standardowe konto złotówkowe oraz konto walutowe. Najpierw przelewamy określoną sumę w złotówkach na rachunek kantoru, a potem dokonywany jest tzw. przelew zwrotny na nasze konto walutowe. – Miejmy jednak świadomość, że nie zawsze taka transakcja zostanie zrealizowana automatycznie i na przelew będziemy musieli poczekać nawet do 2 dni, więc nie czekajmy z wymianą waluty na ostatnią chwilę. Sprawdźmy również, czy bank, w którym mamy rachunek, posiada własny internetowy kantor – zazwyczaj będziemy mieć do niego dostęp przez serwis transakcyjny naszego banku. Korzystając z takiego rozwiązania wymienimy walutę „od ręki” – dodaje Ewa Kozłowska ekspert ZFPF, Gold Finance.

W Polsce czy za granicą – gdzie wymienić złotówki?

A co, jeśli wolimy jednak wymienić walutę dopiero po przyjeździe do kraju, w którym spędzamy wakacje lub nie zdążyliśmy tego zrobić przed podróżą? W takim przypadku możemy skorzystać z kantora dostępnego na lotnisku. Co z kosztami? We wszystkich krajach Europy spread jest na mniej więcej podobnym poziomie i obowiązują te same zasady wymiany walut, które znamy z kantorów w Polsce. Te ulokowane właśnie na lotniskach i w miejscach najbardziej obleganych przez turystów, na ogół oferują mniej atrakcyjne warunki wymiany, podobnie jak u nas.

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, powinniśmy liczyć się z tym, że wymiana walut poza granicami Polski będzie dla nas mniej korzystna. Nie odczujemy tego, np. gdy będziemy chcieli wymienić mniejszą sumę, np. 100 euro na lotnisku w Paryżu. Natomiast jeżeli nie chcemy stracić na takiej transakcji i zależy nam na atrakcyjnym kursie, warto wcześniej zaopatrzyć się w potrzebną walutę i złotówki wymienić jeszcze w kantorze w Polsce lub dokonać tego online na dedykowanej platformie. – Jeżeli wybieramy się na wakacje w dalsze i mniej popularne jednak rejony, np. do któregoś z krajów Afryki lub Azji, możemy mieć problem z szybką i łatwą wymianą złotówek. Jest to związane z małą popularnością naszej waluty na świecie. To kolejny argument, który powinien nas przekonywać do tego, aby dokonać transakcji jeszcze przed wakacjami, w Polsce – radzi Marcin Tarasow, ekspert ZFPFAlex T. Great.


2019-07-02 05:18
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 09:02 Dorota Wysokińska-Kuzdra na stanowisku senior partnera w Colliers International
wczoraj 09:00 Optyczny minimalizm – jedna para okularów do wszystkiego – to możliwe?
wczoraj 08:54 Adam Tomiczek i Maciej Giemza z ORLEN Team w pierwszej dziesiątce na mecie Silk Way Rally
2019-07-20 12:14 Bank Millennium integruje usługę Millenet Link z kolejnymi programami dla małych i średnich firm
2019-07-20 12:11 Ostatnie zmiany w prawie ważne dla przedsiębiorców
2019-07-20 12:09 Dlaczego Lubella Pełne Ziarno tak szybko znika? Bo ma nowy, delikatniejszy smak!
2019-07-20 12:06 Sezon urlopowy na polskich drogach - trudny czas dla kierowców ciężarówek
2019-07-20 12:04 Medycyna podróży, czyli nie wysyłaj zdrowia na urlop!
2019-07-19 09:05 Szczecińska Lastadia Office pod opieką Colliers International
2019-07-19 09:04 Dom inspirowany Bauhausem i lampa z recyklingu - ruszyły konkursy dla młodych twórców
2019-07-19 08:58 Codzienne funkcjonowanie z protezą zębową - co może nam przeszkadzać?
2019-07-19 08:57 Zabytkowy grób gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego odrestaurowany
2019-07-19 08:54 Motocykliści ORLEN Team z dobrymi lokatami przed ostatnim etapem Silk Way Rally 2019
2019-07-19 08:49 Elektrobudowa dostarczy do Anglii rozdzielnice, systemy i projekty za ponad 14 mln zł
2019-07-18 16:54 Wspierajmy potencjał polskiego sadownictwa
2019-07-18 16:46 Barometr EFL: zastój w inwestycjach MŚP już trzeci kwartał z rzędu
2019-07-18 16:42 Skuteczna walka z próchnicą – dieta ma znaczenie
2019-07-18 16:41 Colliers International wzmacnia Dział Powierzchni Biurowych
2019-07-18 15:56 Nastąpi przełom w doręczeniach?
2019-07-18 15:54 Jakub Przygoński piąty w trzeciej rundzie Driftingowych Mistrzostw Polski
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 01:17 Małpki nie lubią piwa
dzisiaj 01:17 Ledwo uszedł z życiem, dlatego teraz musi trochę odpocząć
dzisiaj 00:37 Mama 5-letniego Dawida wydała oświadczenie. Dziękuje wszystkim, którzy szukali chłopca
dzisiaj 00:37 Minister edukacji komentuje zamieszki w Białymstoku. "Marsze równości budzą ogromny opór"
dzisiaj 00:37 Wybory na Ukrainie: opozycyjna partia Platforma nie chce koalicji z partią Zełenskiego
dzisiaj 00:02 Szwedzka aktywistka Greta Thunberg nagrodzona we Francji
dzisiaj 23:47 Rekrutacja – sztuczny problem edukacji
dzisiaj 23:31 Marsz Równo¶ci w Bia³ymstoku. Szef MEN zastanawia siê, czy powinny byæ organizowane
dzisiaj 23:31 O¶wiadczenie matki 5-letniego Dawida. "Dziêkujê wszystkim tym, którym los mojego synka nie by³ obojêtny"
dzisiaj 23:18 Mirosława Stachowiak-Różecka w PR24
dzisiaj 23:04 SdPL, partia Wolność i Równość oraz Polska Lewica będą budować swoją listę lewicy
dzisiaj 23:04 Konflikt w cieśninie Ormuz. Wielka Brytania składa skargę do ONZ ws. przejęcia tankowca przez Iran
wczoraj 22:54 Piotr Kraśko dla Faktu: Noszenie butów za żoną to nie wstyd
wczoraj 22:38 "Wbrew nauce Jezusa", "kibole, homofobia". Tusk i Episkopat po Marszu Równości
wczoraj 22:35 Mrożący krew w żyłach wypadek na bungee. 39-latek spadł z kilkunastu metrów
wczoraj 22:28 Gwałtowne burze nad Polską. Liczne interwencje straży pożarnej
wczoraj 22:28 Tusk skomentował wydarzenia w Białymstoku
wczoraj 22:28 Wielka Brytania złożyła skargę do ONZ w sprawie przejęcia tankowca przez Iran
wczoraj 22:28 Salvini: Włochy nie są już obozem dla uchodźców
wczoraj 22:28 Francja: Przemycał migrantów w skrzyni. 47-letni kierowca tira skazany
wczoraj 22:28 Piontkowski: Trzeba się zastanowić, czy organizować marsze równości
wczoraj 22:28 W poniedziałek sekcja zwłok 5-letniego Dawida. Śledczy nie kończą działań
wczoraj 22:14 Niech Białystok będzie przestrogą
wczoraj 22:14 Partia Zełenskiego zwycięża w wyborach do parlamentu
wczoraj 22:11 Królowa połączy Koree
wczoraj 22:11 Kubacki: powalczyłem, ale zabolało lądowanie
wczoraj 22:11 Skandaliczne zachowanie Rosjan. Doyle mógł oberwać butelką!
wczoraj 22:11 Ciaś mistrzem po raz trzeci
wczoraj 22:11 Pobiegli po swoje
wczoraj 22:11 Debiut marzeń
wczoraj 22:11 Selekcja wciąż trwa. Polki pokonują Białoruś
wczoraj 22:11 Świst: To nie jest sprawiedliwy system. O złocie decyduje przypadek
wczoraj 21:58 Tusk komentuje wydarzenia z Bia³egostoku. "Tragedi± jest w³adza, która jest ich patronem"
wczoraj 21:58 Wypadek na bungee w Parku Rady Europy w Gdyni. Skoczkowi zsunê³a siê uprz±¿
wczoraj 21:58 Wyniki losowania Lotto 21.07.2019 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Super Szansa]
wczoraj 21:45 Letnia Grand Prix: Timi Zajc najlepszy w Wiśle. Dawid Kubacki na podium
wczoraj 21:45 USA: Netflix masowo traci subskrybentów przez aborcyjny szantaż
wczoraj 21:45 Ekstraklasa: Pogoń zdobyła Łazienkowską. "Portowcy" za silni dla Legii
wczoraj 21:45 Grzegorz Kaczmarczyk: dużo do poprawy jest w grze obronnej Legii
wczoraj 21:45 Speedway of Nations: biało-czerwoni wicemistrzami świata. Rosjanie obronili tytuł u siebie
wczoraj 21:45 Dwie wygrane siatkarek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jacek Nawrocki widzi mankamenty
wczoraj 21:45 Damian Trynkiewicz: poezja pozwala mi definiować siebie
wczoraj 21:37 Szukają śladów od 36 lat. Wydobyli kości
wczoraj 21:31 Tusk o agresywnych kibolach w Białymstoku: tragedią jest władza, która jest ich patronem
wczoraj 21:31 Tusk o agresywnych kibolach w Białymstoku: tragedią jest władza, która jest ich patronem
wczoraj 21:31 Były szef warszawskiego CBŚ: lider sekty chciał zabić papieża na Jasnej Górze; dziś ma mnie za największego oprawcę w Polsce
wczoraj 21:01 Marsz Równości w Białymstoku. Policja publikuje zdjęcia poszukiwanych za zajścia
wczoraj 21:01 Marsz Równości w Białymstoku. Policja publikuje zdjęcia poszukiwanych za zajścia
wczoraj 20:56 Gdynia: Wypadek podczas skoku na bungee
wczoraj 20:56 Donald Tusk skomentował wydarzenia w Białymstoku
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook