Wakacyjny poradnik cz. II – czyli kiedy i gdzie wymienić złotówki na inną walutę

Upragniony wyjazd na wakacje za granicę zbliża się wielkimi krokami. Wycieczka dawno opłacona, bilety lotnicze zarezerwowane, lista miejsc, które odwiedzimy także zrobiona. Czy to wszystko? Warto również pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy płacić na urlopie. Gotówką? Podobno nie do końca bezpiecznie jest ją ze sobą zabierać. Jednak czasami jesteśmy do tego zmuszeni, gdy w grę nie wchodzą inne formy płatności. Tak się może zdarzyć, gdy wybieramy się w rejony, w których płatność kartą jest nadal mało popularna. Nie zapłacimy także przy pomocy naszego smartfona i innych nowoczesnych metod np. na straganach czy targach, których w miejscach turystycznych nie brakuje. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie wakacji bez zabrania ze sobą banknotów w portfelu. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, jak wymieniać złotówki na inne waluty, by było to bezpieczne i nie kosztowało nas fortuny.

Wakacyjny poradnik cz. II – czyli kiedy i gdzie wymienić złotówki na inną walutę

Kiedy zabrać ze sobą gotówkę na wakacje?

– Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, gdzie wybieramy się na wakacje. Jeżeli poruszamy się po Europie, po strefie euro, mamy do wyboru więcej opcji niż tylko zabranie ze sobą gotówki. Jednak, gdy wybieramy się do mniej turystycznie popularnego miejsca, dodatkowo słabo rozwiniętego pod względem nowoczesnych form płatności, (np. mała liczba bankomatów lub obsługiwany tylko jeden rodzaj kart), to jedyną pewną opcją właściwie pozostaje płacenie gotówką – podpowiada Marcin Tarasow, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Ale czy to jedyny argument za zabraniem ze sobą w podróż gotówki? Może okazać się, że w trakcie wakacji spędzanych nawet w krajach rozwiniętych, np. na zachodzie lub południu Europy, będą miały miejsce sytuacje, w których zapłacimy wyłącznie gotówką. Taki momentami są np. zakupy robione na targu, płatność za przejazd taksówką czy opłacenie biletu za wstęp do zwiedzania jakiegoś zabytku, itp. Mając tego świadomość, stajemy przed decyzją, gdzie wymienić walutę i czy zrobić to jeszcze w Polsce, przed wyjazdem, czy już w miejscu docelowym.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Na początek warto wiedzieć, że złotówki na inną walutę wymienimy w banku, w kantorze tradycyjnym oraz w tym internetowym. Ważne jest także znać takie pojęcie, jak spread walutowy. Jest to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Im spread jest większy, tym mniej korzystne jest dla nas nabycie obcej waluty.

– W przypadku tabel bankowych, może on wynosić nawet kilkanaście groszy, czyli niemało, co będzie mieć znaczenie, jeżeli chcemy wymienić większą sumę. W przypadku kantorów, wysokość spreadu będzie się różnić w zależności od konkretnych punktów. Najdrożej wymienimy walutę na tzw. ostatnią chwilę przed wylotem z kraju, w kantorach znajdujących się na lotniskach. W takich miejscach wysokimi cenami kursu walut właściciele kantorów rekompensują sobie wysokie stawki, które płacą, chociażby za czynsz. Dlatego o wymianie złotówek w kantorze warto pomyśleć przynajmniej na kilka dni przed podróżą, aby mieć czas poszukać w naszym miejscu zamieszkania tego punktu, w którym dokonamy transakcji na jak najlepszych warunkach – zaznacza Marcina Tarasow, ekspert ZFPF, Alex T. Great. 

Kantory internetowe – czy to bezpieczne?

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się tzw. internetowe kantory, czyli platformy, na których dokonamy wymiany walut wygodnie online. Czy to bezpieczne rozwiązanie i na czym ono polega?

 – Jeżeli właściciel internetowego kantora działa legalnie i w dodatku współpracuje z bankiem lub najlepiej z kilkoma, to transakcje w nim dokonywane są bezpieczne. W dodatku, to, co wyróżnia wymianę walut online spośród innych rodzajów handlu internetowego, to konieczność raportowania podejrzanych operacji finansowych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Należy również dodać, że kantory online, którym zależy na zapewnieniu jak największej wiarygodności i bezpieczeństwa swoim klientom, starają się o przyznanie krajowej licencji instytucji płatniczej wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. To potwierdzenie, że sposób działania takiego podmiotu jak kantor walut online może być poddane weryfikacji, oraz że każdy taki podmiot jest zobowiązany do regularnego raportowania do KNF. Trwają także prace nad tym, aby działalność internetowych platform wymiany walut została uregulowana prawnie i podlegała ustawie o usługach płatniczych – tłumaczy Ewa Kozłowska, ekspert ZFPFGold Finance.

Korzystanie z internetowych kantorów przeważnie opłaca się bardziej niż z tych „tradycyjnych”. Na takich platformach mamy do czynienia z niższym kursem walut i mniejszym spreadem na poziomie poniżej 1 proc., ponieważ cała transakcja odbywa się online, nie zawiera marż nakładanych przez właścicieli kantorów stacjonarnych czy banki, które potrafią być bardzo wysokie, tylko niewielką prowizję dla serwisu.

Aby wymienić złotówki na inną walutę online, musimy posiadać dwa konta: standardowe konto złotówkowe oraz konto walutowe. Najpierw przelewamy określoną sumę w złotówkach na rachunek kantoru, a potem dokonywany jest tzw. przelew zwrotny na nasze konto walutowe. – Miejmy jednak świadomość, że nie zawsze taka transakcja zostanie zrealizowana automatycznie i na przelew będziemy musieli poczekać nawet do 2 dni, więc nie czekajmy z wymianą waluty na ostatnią chwilę. Sprawdźmy również, czy bank, w którym mamy rachunek, posiada własny internetowy kantor – zazwyczaj będziemy mieć do niego dostęp przez serwis transakcyjny naszego banku. Korzystając z takiego rozwiązania wymienimy walutę „od ręki” – dodaje Ewa Kozłowska ekspert ZFPF, Gold Finance.

W Polsce czy za granicą – gdzie wymienić złotówki?

A co, jeśli wolimy jednak wymienić walutę dopiero po przyjeździe do kraju, w którym spędzamy wakacje lub nie zdążyliśmy tego zrobić przed podróżą? W takim przypadku możemy skorzystać z kantora dostępnego na lotnisku. Co z kosztami? We wszystkich krajach Europy spread jest na mniej więcej podobnym poziomie i obowiązują te same zasady wymiany walut, które znamy z kantorów w Polsce. Te ulokowane właśnie na lotniskach i w miejscach najbardziej obleganych przez turystów, na ogół oferują mniej atrakcyjne warunki wymiany, podobnie jak u nas.

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, powinniśmy liczyć się z tym, że wymiana walut poza granicami Polski będzie dla nas mniej korzystna. Nie odczujemy tego, np. gdy będziemy chcieli wymienić mniejszą sumę, np. 100 euro na lotnisku w Paryżu. Natomiast jeżeli nie chcemy stracić na takiej transakcji i zależy nam na atrakcyjnym kursie, warto wcześniej zaopatrzyć się w potrzebną walutę i złotówki wymienić jeszcze w kantorze w Polsce lub dokonać tego online na dedykowanej platformie. – Jeżeli wybieramy się na wakacje w dalsze i mniej popularne jednak rejony, np. do któregoś z krajów Afryki lub Azji, możemy mieć problem z szybką i łatwą wymianą złotówek. Jest to związane z małą popularnością naszej waluty na świecie. To kolejny argument, który powinien nas przekonywać do tego, aby dokonać transakcji jeszcze przed wakacjami, w Polsce – radzi Marcin Tarasow, ekspert ZFPFAlex T. Great.


2019-07-02 05:18
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
wczoraj 07:08 PKN ORLEN i Elektrobudowa postanowiły o rozstrzygnięciu sporu dot. Metatezy w arbitrażu i częściowym rozliczeniu należności
2019-11-12 08:06 Selgros Cash&Carry całkowicie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi
2019-11-12 07:48 BSC Drukarnia Opakowań odnotowała 26-proc. wzrost sprzedaży w okresie I-III kwartał 2019 r.
2019-11-11 08:09 Foksal 13/15 najlepszym projektem mieszkaniowym, sprzedaż Warsaw Spire transakcją roku
2019-11-11 08:01 Amerykański wzrost gospodarczy na łasce zagranicznych specjalistów
2019-11-11 07:41 Polska w Europie i na świecie – prognozy i zagrożenia na 2020 rok
2019-11-10 16:15 O PODATKU CYFROWYM W „ŚWIETLICY WOLNOŚCI” – OKRĄGŁY STÓŁ WARSAW ENTERPRISE INSTITUTE ORAZ AMERICANS FOR TAX REFORM
2019-11-10 16:09 Przelewy w euro (SEPA) z kont firmowych bez opłat w Banku Millennium
2019-11-09 09:31 Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia i DworzecOnline.pl podsumowują sezon wakacyjny 2019!
2019-11-09 09:21 Michał Urbaniak i Ghelamco Poland zapraszają na Urbanator Days 2019
2019-11-09 09:13 Kiedy kontroler przerywa odpoczynek kierowcy
2019-11-09 09:05 Kosmiczne badania rynkowe
2019-11-08 08:04 Just Smile i gotuj w chłodne wieczory!
2019-11-08 08:02 Imponujące projekty, rekordowe transakcje i wielkie najmy – taki był 2019 rok dla Ghelamco w Polsce
2019-11-08 07:54 Student znaczy dłużnik?
2019-11-07 07:40 Psycholog wyjaśnia, dlaczego nie jemy wystarczającej ilości owoców i warzyw.
2019-11-07 07:35 Zboże na śniadanie z okazji Dnia Zdrowego Śniadania!
2019-11-07 07:33 Czy branża zarządzania wierzytelnościami potrzebuje Kodeksu Postępowania?
2019-11-06 11:17 Ból pooperacyjny. Czy przyjmowanie leków zawsze jest konieczne?
2019-11-05 15:38 Jak burgerownie sieciowe w Polsce reagują na trend roślinny? Raport RoślinnieJemy
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 05:44 Horoskop dzienny na czwartek 14 listopada 2019 dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdź, co przewidział dla ciebie horoskop w najbliższej przyszłości
dzisiaj 05:44 Nocne spotkanie w Belwederze. Nowy rząd będzie powołany do końca tygodnia
dzisiaj 05:44 PEM. Co na sprzedaż?
dzisiaj 05:44 Ergis: Finergis oferuje za akcje o 29,3 proc. więcej niż dotychczas
dzisiaj 05:44 Biomed Lublin. Widoczne efekty nowej strategii
dzisiaj 05:44 BSC: Wyniki i kurs rosną
dzisiaj 05:44 WIG20 z szansą odreagowania ostatnich dni
dzisiaj 05:44 Awersja do ryzyka wspiera dług
dzisiaj 05:44 Pogoń za rosnącymi indeksami
dzisiaj 05:44 Przejęcia dają zarobić
dzisiaj 05:44 Polacy pewni dalszego wzrostu cen mieszkań
dzisiaj 05:44 Mieszkania przegrywają tylko z dolarem i złotem
dzisiaj 05:37 Łódź. Prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Opole. Prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Olsztyn - prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Poznań: Jaka pogoda na dziś? Prognoza w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Rzeszów. Prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Gdańsk - 14.11.2019. Jaka będzie pogoda w mieście?
dzisiaj 05:37 Katowice. Prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Szczecin: jaka pogoda czeka nas 14.11.2019?
dzisiaj 05:37 Warszawa. Prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Wrocław. Prognoza pogody w dniu 14.11.2019
dzisiaj 05:37 Niedziele handlowe 2019. Czy 17 listopada sklepy bêd± otwarte?
dzisiaj 05:37 Pogoda na dzi¶ - czwartek 14 listopada. Deszcz bêdzie padaæ jedynie na pó³nocy i wschodzie Polski
dzisiaj 03:31 Kamil Wyszkowski: trzeba przeprowadzić terapię wstydem
dzisiaj 03:31 Strefa Gazy: Kolejne ofiary izraelskich nalotów. W nocy zginęło sześciu Palestyńczyków
dzisiaj 03:25 Prorok naszych czasów
dzisiaj 03:25 Krew na rękach
dzisiaj 02:28 Dziś przed południem desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera
dzisiaj 01:25 Smog zaburza rozwój mózgu u dzieci? Prof. Szwed: możliwe, że jest dużo gorzej, niż można było przypuszczać
dzisiaj 01:25 Jak wielki biznes walczy ze smogiem? "Polegając na kapitale ludzkim firm, udało się stworzyć coś wartościowego"
dzisiaj 01:25 Prezes Airly: na początku dużo samorządów nie chciało czujników, dziś ciężko znaleźć takie, które mówią „nie”
dzisiaj 01:25 Donald Tusk żegna się z Brukselą wspominając najważniejsze bitwy swojej kadencji
dzisiaj 01:20 Unia wzorem dla Startu. W Gnieźnie wystawią dwie juniorskie drużyny?
dzisiaj 01:20 Liga Mistrzów: We Włocławku grają lepiej
dzisiaj 01:20 Szczęśliwa 13 ŁKS
dzisiaj 00:20 Bundesliga. Wielki powrót? Pep Guardiola na szczycie listy życzeń Bayernu Monachium
dzisiaj 00:20 El. Euro 2020. Arkadiusz Reca postawił trudny krok w karierze. "Tak jest w życiu"
dzisiaj 00:20 ATP Finals. Nadal nie przestaje imponować. Hiszpan odwrócił losy meczu i walczy o awans do półfinałów
dzisiaj 00:20 Maja Kleszcz: "Osiecka de Lux" to płyta idealna na domówki
dzisiaj 00:20 "Między nami kobietami". Samanta Belling opowiada o sztuce
dzisiaj 00:17 Przegrane dogrywki w Finlandii. Awans Legii na włosku
dzisiaj 23:29 Kolejna fala przypływu w Wenecji. ''Woda ma osiągnąć poziom 125 centymetrów''
dzisiaj 23:26 Przemówienie Lecha Wałęsy w Kongresie USA. "Przed nami nowa era"
dzisiaj 23:26 Znamy przewodniczących komisji Senatu. 8 z KO, 6 z PiS
dzisiaj 23:26 Słowacja: Tragiczny wypadek autobusu z uczniami. Wśród ofiar czworo dzieci
dzisiaj 23:19 Lubnauer, Nowacka, Tracz, Poncyljusz, Nitras, Grupiński, Kierwiński wiceszefami klubu KO
dzisiaj 23:19 Strefa Gazy: 26 Palestyńczyków zginęło w izraelskich nalotów
dzisiaj 23:19 Rozpoczynają się przesłuchania ws. impeachmentu Trumpa. Relacja wideo
dzisiaj 23:19 Szymon Ho³ownia na prezydenta? Nie zaprzecza, nie potwierdza. "Trzeba siê zastanowiæ"
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook