Wkrótce poznamy Liderów Nieruchomości, doradców i specjalistów na dziwne czasy

Rynek nieruchomości ma się dobrze, choć sporo się na nim dzieje. Polacy wciąż kupują i sprzedają domy czy mieszkania, o czym świadczy choćby fakt, że ruch w Otodom, najpopularniejszym serwisie z nieruchomościami był we wrześniu o 20-procent większy niż rok wcześniej. Zmiany preferencji mieszkaniowych, trendów cenowych czy rynku najmu są jednak bardzo dynamiczne. Gdzie zatem szukać specjalistów, którzy doradzą przy tak ważnej decyzji, jaką jest zakup nieruchomości? Idealnymi kandydatami wydają się laureaci konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2020, których poznamy już 22 października.

Wkrótce poznamy Liderów Nieruchomości, doradców i specjalistów  na dziwne czasy

Co się dzieje na rynku?

Boom na rynku nieruchomości w ostatnich latach trwał w najlepsze. Od 2016 do 2019 roku mieszkania na rynku pierwotnym drożały o niecałe 9%, a na rynku wtórnym – o ponad 22%. W niektórych miastach były to podwyżki nawet na poziomie 41%, także w przypadku domów. Pandemia zatrzymała te wzrosty. Obecnie sytuacja się nieco zmieniła: nieruchomości nie tanieją, ale ceny stoją w miejscu

Dodatkowo należy zaznaczyć, że dostęp do kredytów hipotecznych jest teraz utrudniony przez większe wkłady własne oraz dodatkowe weryfikacje zdolności kredytowej. Specjaliści mówią o nadchodzącej recesji, która również nie zachęca do zaciągnięcia hipoteki. Z drugiej strony spadek liczby transakcji kredytowych zrekompensowały osoby, które z powodu najwyższej w UE inflacji i skrajnie niskiego oprocentowania lokat zaczęły wycofywać swoje pieniądze z banków i przenosić je na rynek nieruchomości. W niepewnych czasach jest on jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań.

Jak odnotował Otodom, od połowy marca do końca czerwca częściej szukaliśmy domów niż mieszkań, co było ewenementem. W szczytowym momencie, tj. 12 kwietnia br. domy na sprzedaż stanowiły 48% wyszukiwań, a mieszkania na sprzedaż 33%. Dla porównania jeszcze 3 marca mieszkania stanowiły 51%, a domy 36%. Z kolei w lipcu i sierpniu te nieruchomości były wyszukiwane porównywalnie często. We wrześniu szala znów przechyliła się w stronę mieszkań, ale różnica jest minimalna: mieszkania - 44%, domy - 38%. Bardzo zyskiwały i do teraz zyskują działki, zarówno rekreacyjne, jak i budowlane. Zmieniały się też preferencje dotyczące metraży - szukaliśmy większych nieruchomości, koniecznie z balkonem, tarasem lub ogrodem, mniej zwracając uwagę na lokalizację w centralnych dzielnicach. Spore zmiany przechodzi rynek najmu, o 48% zwiększyła się podaż mieszkań, o 1% spadły stopy zwrotu z takich inwestycji.

W tej specyficznej sytuacji przewodnik po rynku, profesjonalista, ekspert jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. 

Biuro i pośrednik - gdzie szukać najlepszych?

Przez lata wokół zawodu pośrednika narosły pewne stereotypy - nie zawsze pokazujące tę profesję w dobrym świetle. Możliwość zarobienia atrakcyjnych pieniędzy skusiła szersze grono i na rynku pojawili się amatorzy. Jednak pośrednik, tak jak prawnik czy księgowy, to zawód, w którym wiele zależy od umiejętności, doświadczenia, podejścia i wszechstronnej wiedzy. Dobry jest na wagę złota, a słaby może nie ustrzec od kłopotów. Poszukując odpowiedniej osoby, warto korzystać z poleceń, wybierać spośród profesjonalnych biur i kompetentnych doradców.

Rzetelne polecania na wyciągnięcie ręki

Jedną z rekomendacji może być najważniejsza nagroda branżowa, Lider Nieruchomości Otodom, która wkrótce zostanie przyznana ponownie. Nagrodzone zostaną najlepsze biura nieruchomości z każdego województwa (16) oraz jedno działające w całym kraju. Ponadto, jedna osoba otrzyma indywidualnie tytuł Pośrednika Roku. Organizatorem jest najpopularniejszy serwis nieruchomości Otodom, który od wielu lat stawia na profesjonalizację zawodu pośrednika oraz dba o rozwój umiejętności przedstawicieli branży poprzez organizację Akademii Rozwoju Agenta, wydawanie kwartalnika Agent Nieruchomości, a także intensywne działania edukacyjne na blogu i w mediach społecznościowych. 

Wybór laureatów został dokonany we współpracy z agencją badawczą IQS na podstawie obiektywnego konkursu. Badanie zostało przeprowadzone w kilku etapach. Etap pierwszy obejmował analizę pozyskanych od biur danych dotyczących między innymi liczby pracowników, liczby ofert oraz liczby transakcji. Etap drugi to ocena ofert zamieszczanych w serwisie Otodom pod kątem jakości zdjęć oraz kompleksowości informacji w ofercie Do trzeciego etapu przechodziły tylko najlepsze biura z danego województwa. Ten etap został zrealizowany w oparciu o metodologię Mystery Shopper, czyli Tajemniczego Klienta i polegał na weryfikacji jakości obsługi przez pracowników biur. Każde zgłaszające się biuro miało takie same szanse, niezależnie od wielkości, liczby transakcji czy lokalizacji, a to dzięki zastosowaniu przeliczników i algorytmów, które niwelowały efekt skali, uwypuklając aspekt jakości i efektywności – wyjaśnia Marta Rybicka, Business Unit Director z firmy badawczej IQS.

Gala Liderów Nieruchomości już wkrótce 

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu nagrody odebrało 17 biur nieruchomości, a dodatkowo tytuł Pośrednika Roku otrzymał Sebastian Wielgus z White Wood Nieruchomości z Gdyni. – Dzięki skomplikowanej, opracowanej przez specjalistów od badań rynkowych procedurze, możemy założyć, że Liderzy Nieruchomości Otodom to właśnie najlepsi z najlepszych. Nagrodą w konkursie jest promocja w mediach branżowych i ogólnopolskich oraz kampania billboardowa. Zwycięzcy otrzymają również możliwość posługiwania się już na zawsze emblematem konkursu „Lider Nieruchomości 2020” – wyjaśnia Monika Rudnicka, General Manager Otodom. 

W tym roku laureatów poznamy 22 października o godzinie 18 podczas uroczystej Gali „Lider Nieruchomości Otodom 2020”, która będzie transmitowana live na kanałach Otodom na Facebooku i YouTube oraz na stronie internetowej serwisu. Plebiscyt poprowadzi znany prezenter telewizyjny Olivier Janiak oraz General Manager Otodom Monika Rudnicka. Transmisję może obejrzeć każdy zainteresowany, odwiedzając media społecznościowe serwisu lub stronę otodom.pl. 


2020-10-17 10:09
Najnowsze wiadomości z Najnowsze Wiadomosci
dzisiaj 09:13 Gdzie chcą pracować specjaliści i menedżerowie? Najnowszy ranking atrakcyjności relokacyjnej miast
dzisiaj 09:12 Raport EY: Ponad połowa zarządzających największymi spółkami notowanymi na GPW zarabiała rocznie znacznie ponad 1 mln zł
dzisiaj 09:10 Kuba Przygoński rallycrossowym wicemistrzem Polski
dzisiaj 09:09 Hillebrand przejmuje Braid i umacnia pozycję globalnego dostawcy usług logistycznych dla branży beverage
dzisiaj 09:03 Ubezpieczenie domu – dlaczego warto o nim pomyśleć szczególnie jesienią?
dzisiaj 09:01 Eurostat: Polska w pandemii zanotowała mniejszy zastój na rynku pracy niż większość państw UE
dzisiaj 08:57 Była szefowa PR-u Hołowni otwiera butik szkoleniowy
dzisiaj 08:55 Cena kredytu jesienią 2020 – sprawdzamy marże i oprocentowanie
dzisiaj 08:53 W UE 50 tys. pracowników branży sportowej straciło już pracę. To głównie osoby młode
dzisiaj 08:51 W leczeniu łuszczycy potrzeba indywidualizacji i kompleksowego podejścia
wczoraj 13:28 Sezon na smog coraz bliżej. Co robić, by oddychać czystszym powietrzem?
wczoraj 13:26 Shiseido wybiera ID Logistics w Brazylii – operator przejmuje zarządzanie centrum dystrybucji producenta kosmetyków
wczoraj 13:23 Polacy zaczynają inwestować oszczędności
wczoraj 13:22 Pewność w parze z szybkością odzyskiwania należności
wczoraj 13:21 Bezpieczna wizyta ortopedyczna w czasie pandemii – to możliwe!
wczoraj 13:19 Przegląd dachu przed zimą. Jak zabezpieczyć newralgiczne punkty?
wczoraj 13:13 Kamienica Krakowskie Przedmieście 34 w Lublinie z nowymi najemcami
wczoraj 13:08 Poznaliśmy najlepsze biura nieruchomości w Polsce i Pośrednika roku 2020 Lider Nieruchomości Otodom 2020
wczoraj 12:59 Program Inwestycyjny Millennium dostępny online
wczoraj 12:57 Za nami kwartał z najwyższą liczbą niewypłacalności polskich firm– w warunkach (prawie) normalnej działalności
Najnowsze wiadomości z Polska
dzisiaj 09:58 Koronawirus w Niemczech. Ponad 19 tysięcy nowych zakażeń
dzisiaj 09:58 Koronawirus w Szwecji. Obchody Wszystkich Świętych częściowo wirtualne
dzisiaj 09:58 Michał Woś: Do ośmiu lat więzienia za organizację protestów
dzisiaj 09:58 Policja po protestach w Warszawie: Bardzo spokojnie. Ponad 200 osób wylegitymowanych
dzisiaj 09:58 Emilewicz t³umaczy s³owa o tym, kiedy koñczy siê wolno¶æ kobiety. Mia³o chodziæ o "nawyki ¿ywieniowe"
dzisiaj 09:58 Zamkniêcie cmentarzy. Prezydenci mówi± o stratach handlarzy i miast. "To kpina z Polek i Polaków"
dzisiaj 09:58 Jest wyrok ws. agencji towarzyskiej Rasputin. Czekolinda skazana na 4 lata wiêzienia
dzisiaj 09:58 Bêdzie nowa strategia walki z koronawirusem. Automatyczna kwarantanna i pulsoksymetry dla zaka¿onych
dzisiaj 09:52 Odbicie po pierwszej fali silniejsze od oczekiwań
dzisiaj 09:52 Rozwój nie zachwycił
dzisiaj 09:52 Scope Fluidics: 20 mln zł na dalsze prace
dzisiaj 09:52 Psychologiczna bariera sforsowana na krótko
dzisiaj 09:52 To był trudny tydzień
dzisiaj 09:52 Nie jest dobrze, ale...
dzisiaj 09:52 Nadszedł czas decyzji
dzisiaj 09:52 Helio: Najlepszy rok w 30-letniej historii
dzisiaj 09:52 Niskie marże uderzają w wyniki Lotosu
dzisiaj 09:52 MCI chce się połączyć z PEM
dzisiaj 09:52 Wyrok w sprawie luksusowej agencji towarzyskiej. Cztery lata więzienia dla "Czekolindy"
dzisiaj 09:52 Trudne warunki na beskidzkich szlakach. GOPR odradza piesze wędrówki po górach
dzisiaj 09:52 Policja po demonstracji w Warszawie: protesty przebiegły spokojnie, zatrzymano 35 osób
dzisiaj 09:51 Barceloński koń trojański
dzisiaj 09:51 Dobry kontra zły? W boksie można inaczej
dzisiaj 09:51 Wasick: Najlepsze dopiero przede mną [wywiad]
dzisiaj 09:51 Kulisy batalii o MŚ w lotach. "Przesunięcie na marzec 2021 to ostateczność"
dzisiaj 09:46 1 listopada cmentarze zamknięte. Były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda: to irracjonalne
dzisiaj 09:46 Protest w Warszawie. 37 osób zatrzymanych
dzisiaj 09:43 Był jak prorok
dzisiaj 09:36 Spacer po Nowym Jorku
dzisiaj 09:36 "Przychodzi, kiedy chce"
dzisiaj 09:32 Gienek Loska odszedł po cichu
dzisiaj 09:32 Niesmaczny żart na profilu Edyty Górniak. Pirógowi zrobiło się bardzo przykro
dzisiaj 09:32 Aleksander Kwaśniewski: Oskarżam Jarosława Kaczyńskiego [OPINIA]
dzisiaj 09:32 Bronisław Komorowski: Nawet w PiS mają już dość szaleństwa i radykalizmu Kaczyńskiego
dzisiaj 09:13 Gdzie chcą pracować specjaliści i menedżerowie? Najnowszy ranking atrakcyjności relokacyjnej miast
dzisiaj 09:12 Raport EY: Ponad połowa zarządzających największymi spółkami notowanymi na GPW zarabiała rocznie znacznie ponad 1 mln zł
dzisiaj 09:10 Kuba Przygoński rallycrossowym wicemistrzem Polski
dzisiaj 09:09 Hillebrand przejmuje Braid i umacnia pozycję globalnego dostawcy usług logistycznych dla branży beverage
dzisiaj 09:03 Ubezpieczenie domu – dlaczego warto o nim pomyśleć szczególnie jesienią?
dzisiaj 09:01 Eurostat: Polska w pandemii zanotowała mniejszy zastój na rynku pracy niż większość państw UE
dzisiaj 08:57 Była szefowa PR-u Hołowni otwiera butik szkoleniowy
dzisiaj 08:55 Cena kredytu jesienią 2020 – sprawdzamy marże i oprocentowanie
dzisiaj 08:53 W UE 50 tys. pracowników branży sportowej straciło już pracę. To głównie osoby młode
dzisiaj 08:51 W leczeniu łuszczycy potrzeba indywidualizacji i kompleksowego podejścia
dzisiaj 08:49 Protesty po decyzji TK w sprawie aborcji. Opozycja sceptycznie o zaproszeniu premiera
dzisiaj 08:49 Brytyjscy naukowcy: Epidemia rozwija się szybciej niż w najgorszym scenariuszu
dzisiaj 08:49 Prof. Krzysztof Simon: O zakażeniu decyduje dawka koronawirusa i reakcja na nią naszego organizmu
dzisiaj 08:49 Koronawirus w Belgii. Zdecydowano o kolejnych ograniczeniach
dzisiaj 08:49 Premier o prezydenckim projekcie Andrzeja Dudy ws. aborcji. "Jeste¶my gotowi bardzo szybko wdro¿yæ"
dzisiaj 08:49 Wyp³yn±³ przekaz dnia PiS. Postulaty protestuj±cych? "Burdy, profanacje, zak³ócanie mszy"
Oglądać wiadomości z Polski na Facebook